Connect with us

Analiz

Özdağ ve İmamoğlu tartışmaları AKP’ye yaradı: Zamların üstü kapatıldı

Seçim anketleri halkın öncelikli gündeminin hayat pahalılığı ve ekonomik kriz olduğunu ortaya koyuyor. Bir anda patlak veren Özdağ ve İmamoğlu tartışmaları ise üst üste gelen zamları unutturdu. Ümit Özdağ ile Ekrem İmamoğlu ‘farkında olmadan’ AKP’nin değirmenine su taşıdı. 

BOLD ANALİZ – Ramazan Bayramı sonrası yeni zamları karşılamaya hazırlanan halk, zamlar açıklanmadan kendini iki tartışmanın içinde buldu.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun merkezinde bulundukları tartışmalar halkın asıl gündeminin konuşulmasını engelledi.

ENFLASYON AÇIKLANMA SAATİNDE BAKANLIK KAPISINA GİTTİ

Enflasyonun açıklanacağı 5 Mayıs öncesi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ için “Adam yerine koymam, kabul etmem. İnsan yerine koymam. Hayvandan aşağı biridir. Soros çocuğudur. Operasyon çocuğudur” dedi. Özdağ da Soylu ile yüzleşmek için enflasyonun açıklandığı saatlerde İçişleri Bakanlığı önüne gitti. Sosyal medyada gündem olan bu tartışma organize suç örgütü liderlerinin de desteğiyle devam ediyor.

İMAMOĞLU TARTIŞMAYI BİLEREK Mİ YÜKSELTTİ?

Kamuoyunun gündemini meşgul eden başka bir gündem ise Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefetin adayları arasında gösterilen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Karadeniz gezisine katılan Saray’a yakın gazeteciler. İmamoğlu’nun Nagehan Alçı ve Ertuğrul Özkök’ün bulunduğu gazetecilerle çektiği fotoğraf tepki çekti. Abdülkadir Selvi ve Hande Fırat’ı gezilerine davet etmek istediğini belirten İmamoğlu, eleştirilerle ilgili de “vız gelir tırıs gider” açıklamasında bulundu. İmamoğlu, bu ifadesi için daha sonra özür diledi.

HALKIN ANA GÜNDEMİ GEÇİM SIKINTISI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ateşlediği ve Özdağ ile İmamoğlu’nun peşinden sürüklendiği gündemlerle halkın gerçek gündemi halı altına süpürüldü. Her gün artan fiyatlar karşısında maaşları artmayan halk geçinmekte zorlanırken, vatandaşın gündemi suni tartışmalarla değiştiriliyor. Özdağ’ın İçişleri Bakanlığı önündeki düelloya gittiği saatlerde TÜİK Nisan ayı enflasyonunun yüzde 69,97 olduğunu açıkladı. Bağımsız akademisyenlerin kurduğu ENAG ise nisan enflasyonunu yüzde 156,86 olduğunu duyurdu.

GIDA FİYATLARI BİR YILDA İKİ KATINA ÇIKTI

Verileri gizlediği gerekçesiyle eleştirilen TÜİK’e göre açıklanan yüzde 69,97 enflasyon son 20 yılın en yüksek enflasyonu. Son bir yıldaki gıda enflasyonu ise yüzde 89,10’la yeni bir rekor kırdı. TÜİK’in enflasyonu hesaplamak için oluşturduğu 409 maddeden oluşan sepette 337 maddenin ortalama fiyatının yükselmesi ekonomik krizin boyutlarını da gösteriyor.

AKARYAKIT FİYATLARI REKOR ÜSTÜNE REKOR KIRIYOR

Tüm sektörleri olumsuz etkilenen akaryakıt zamları dur durak demeden devam ediyor. Halk bayrama benzine yapılan zamla girdi. Geçen yıl 7.16 lira olan bir litre benzinin litresi 19 liraya yükselirken, 2021 Mayıs ayında litresi 6.54 olan motorin litresi ise 21.22 liradan satılıyor. Uygun fiyatlı olması nedeniyle tercih edilen otogazda durum diğerlerinden farklı değil. Son bir yılda litre fiyatı 4.02 liradan 10.98 liraya yükselen otogaz avantajlı bir yakıt olmaktan çıktı.

SÜTE BİR AYDA İKİNCİ ZAM, ET FİYATLARI EL YAKIYOR

Ulusal Süt Konseyi, soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını yüzde 33 zamla litre başına 7,50 lira olarak belirledi. Son dönemde zam üstüne zam gelen perakende süt ve süt ürünlerinin fiyatlarının da bu zamdan etkilenmesi bekleniyor. Süte nisan sonu gelen zamla marketlerde 1 litre tam yağlı sütün fiyatı 15,95 liraya ulaşmıştı. İllerde ekmek fiyatlarına zam üstüne zam gelirken son olarak Ankara’da 200 gram ekmeğin fiyatı 3 TL’ye çıktı. Et fiyatlarına da gelecek hafta zam gelmesi bekleniyor.

VATANDAŞ FATURASINI ÖDEYEMİYOR

Hayat pahalılığı ve gelirlerin erimesi vatandaşı faturalarını ödeyemez duruma düşürdü. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın açıkladığı 2021 verilerine göre 3.5 milyon elektrik, 1 milyon da doğalgaz abonesi faturalarını ödeyemediği için enerjisiz kaldı. Bakanlık güncel verileri açıklamazken, gelen yüksek zamlar nedeniyle elektrik ve doğalgazı kesilen ailelerin geçen yıldan daha fazla olması bekleniyor.

GELİRLER KİRAYA GİDİYOR, EVSAHİBİ İLE KİRACILAR MAHKEMELİK

Hükumetin plansız sığınmacı politikası nedeniyle kiralık ev bulmakta zorlanan aileler, gelirlerini büyük kısmını ise kiraya veriyor. Son bir yılda yüzde 100 ile yüzde 300 arasında değişen oranlarda kira artışları meydana gelirken, büyük şehirlerde 3000 liranın altında kiralık konut bulmak zorlaştı. Bu durum ise ev sahibi – kiracı davalarında patlama meydana getirdi. Ev sahibi ve kiracı mahkemelik olması nedeniyle tahliye davaları genel davalar arasında ilk sıraya yükseldi.

 

Erkan Baş, Erdoğan’ın ‘seçim odaklı mülteci şovunu’ deşifre etti

Analiz

Asker köşeye sıkışan Erdoğan için mi Suriye’ye gönderiliyor

Ekonomik kriz ve Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı “kaçış planı”nı ile iyice köşeye sıkışan Erdoğan, Suriye’ye yeni bir operasyon ile rahat bir nefes almak istiyor. TSK’nin sayısız trajik olay yaşadığı Suriye’ye yönelik operasyon öncesi Türkiye’de DAEŞ terörü de yeniden hortladı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, son kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Suriye’ye yeni bir askeri operasyonun sinyalini verdi.

Erdoğan, “Güney sınırlarımız boyunca 30 kilometre derinliğinde güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kalan kısımlarıyla ilgili yeni adımları da yakında atmaya başlıyoruz. Ülkemize ve güvenli bölgelerimize sık sık yapılan saldırıların, tacizlerin, tuzakların merkezi konumundaki alanlar harekat önceliğimizin başında yer almaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, istihbaratımız, emniyet güçlerimiz hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz bu operasyonlar başlayacaktır” dedi.

GÜNDEM DEĞİŞTİRME ÇABASI

Suriye’ye operasyon hamlesi, muhalefetin Erdoğan’ın vakıflar üzerinden yurtdışına para kaçırmakla suçladığı bir döneme denk geldi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın 1 milyar TL’yi Ensar ve TÜRGEV üzerinden ABD’ye çıkarttığını ve kaçış planı yaptığını söyledi.

Ekonomik kriz ve Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı “kaçış planı”nı ile iyice köşeye sıkışan Erdoğan, Suriye’ye yeni bir operasyon ile gündemi değiştirmek istiyor.

ACI KAYIPLAR YAŞANDI

27 Şubat 2020’de Suriye’nin İdlib kentinde Esad rejimini destekleyen Rus savaş uçaklarının saldırısı sonucu 35 asker şehit düşmüştü.

ABD VE SURİYE SICAK BAKMIYOR

ABD de gelişmeleri yakından takip ediyor. Bir soru üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, “Türk müttefiklerimizle, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son ortaya attığı teklif hakkında daha çok detay öğrenmek üzere temasa geçtik. Bunu büyükelçiliğimizden ve bakanlıktan yaptık” dedi.

Suriye’den ise “Türkiye’nin topraklarımızda yapacağı herhangi bir askeri operasyon savaş suçuna denktir” açıklaması geldi.

OPERASYON ÖNCESİ DEAŞ LİDERİ YAKALANDI

Suriye’ye yapılacak operasyon öncesi ülke içinde eylem hazırlığında olan DEAŞ terörüne yönelik operasyonlar da hız kazandı.

Odatv’nin haberine göre, terör örgütü IŞİD’in lideri Ebu Hasan el-Kureyşi’nin İstanbul’da terörle mücadele şubesi ve MİT’in ortak operasyonuyla yakalandı. Toygun Atilla imzasıyla yayınlanan haberde, operasyonun detaylarının Erdoğan tarafından açıklanacağı belirtildi.

CANLI BOMBAYA OPERASYON

Hakkında canlı bomba eylemi yapabileceği yönünde bilgiler bulunan yabancı uyruklu Anas Abbud Alşahi Bnaman adlı örgüt mensubunun Küçükçekmece’deki bir adreste yakalandı. Bnaman ile birlikte bu yıl içerisinde 12 canlı bomba, eylem gerçekleştiremeden yakalandı.

ELİNDE KUMANDA İLE EMNİYETE GELEN KİŞİYİ POLİS VURDU

Gaziantep’ta bugün akşam saatlerinde Emniyet Müdürlüğü önünde bağıran bir şahsı polis uzaklaştırmak istedi.

İl Emniyet Müdürlüğü ana giriş kapısına gelen bir kişi, üzerindeki yeleği ve elindeki kumandayı göstererek, polislere “kendisini patlatacağını” söyledi.

ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Polis ekipleri tarafından etkisiz hale getirilen şahış, ağır şekilde yaralanarak yere yığıldı. Polis, şahsın üzerinde dron ile bomba araması yapıyor.

ARAÇ TRAFİĞİNE KAPATILDI

Olay yerinin çevresinde de geniş güvenlik tedbiri alınırken, Emniyet Müdürlüğü’nün bulunduğu Prof. Dr. Muammer Aksoy Bulvarı, tedbir amaçlı yaya ve araç trafiğine kapatıldı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Gaziantep Valisi Davut Gül, ”Gaziantep Emniyet Müdürlüğümüzün önünde bomba süsü verilmiş şekilde saldırı girişiminde bulunan bir kişi polislerimiz tarafından yaralı olarak etkisiz hale getirilmiştir. Olay çok yönlü olarak araştırılmakta olup ilgili kişinin çok sayıda adli kaydı bulunmaktadır. Geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa’da “düğün” operasyonu: “Nişanlımı tek kişinin ifadesiyle tutukladılar, haziranda düğünümüz vardı”

Okumaya Devam Et

Analiz

Böyle giderse herkes “Dombra” dinleyecek

İktidar yanlısı stk ve bazı siyasi partilerin hedef gösterdiği sanatçıların konserleri bir bir iptal ediliyor. AKP’li belediyelerin peş peşe iptallerinin ardından konu Meclis’e taşınırken, hedefin sanatçılar değil yaşam tarzı olduğu konusunda uyarılar geliyor.

BOLD – Sırasıyla Kürt sanatçı Aynur Doğan, Metin-Kemal Kahraman, Niyazi Koyuncu ve Apolas Lermi konserleri “değerleri paylaşmadığı” veya “sakıncalı” görülmesi bahaneleri ile AKP belediyeler tarafından iptal edildi.

HDP Milletvekili Oya Ersoy sanatçıların konserlerinin iptal edilmesini Meclis gündemine taşıdı. Ersoy, cevaplaması istemiyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “Belediyelerinin konserleri iptal etmeleri konusunda talimatınız oldu mu?” diye sordu

Bugün de bazı parti ve stk’ların hedef göstermesi üzerine Uluslararası Isparta Gül Festivali kapsamında sahne alacak olan şarkıcı Melek Mosso’nun 3 Haziran’daki konseri iptal edildi.

AHLAKSIZLIĞI ÖZENDİRİYOR

İptal öncesi Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Mehmet Kaya, konsere tepki göstererek, “Asım’ın neslini böyle mi yetiştireceksiniz?” ifadelerini kullandı.

Milli Gençlik Vakfı ve Anadolu Gençlik Derneği tarafından ortak yapılan yazılı açıklamada ise Mosso “Ahlaksızlığı özendiriyor” denilerek konserin iptal edilmesi çağrısı yapıldı. Açıklamada “Bu ve benzeri şarkıcıların Isparta’mız da yeri yoktur” denildi.

HEDEF YAŞAM TARZLARI

Sadece muhalif sanatçıların konserlerinin iptal edilmesi tepkileri de beraberinde getirdi.

Bazı milletvekilleri hedefin birkaç sanatçıdan ziyade “yaşam tarzı” olduğunu düşünüyor.

Birlikte mücadele çağrısı yapan TİP Milletvekili Barış Atay, “Sanatın herhangi bir disipliniyle uğraşan herkese sesleniyoruz. Bugün bu yasaklara hep beraber ses çıkarmazsak, hiçbirimiz bundan kaçamayacağız! Bu saldırıları bir kaç kişiye özel sanmayın. İktidarın ve yardakçılarının bu saldırıları; sanatadır, yaşam biçiminedir.

SANATÇI BULAMAYACAĞIZ

Sanatçı Ozan Çoban da “Onun konserini istemiyoruz bunun konseri olmasın diyenlere teslim olursak yarın konser verebilecek tek sanatçı bulamayacağız” diyerek uyardı.

Adalet can çekişiyor: Hukuk mizah malzemesi olmaktan öteye gidemiyor

Okumaya Devam Et

Analiz

Adalet can çekişiyor: Hukuk mizah malzemesi olmaktan öteye gidemiyor

Türkiye’nin geleceği üniversiteli gençler “beraber iftar yapmak” ve “aynı evde oturmak” suçlarıyla cezaevinde çürütülürken, mahkemede 100 kilo kokain kendisine yanlışlıkla geldiğini söyleyen baronlar serbest bırakılıyor. Adaletin can çekiştiği ülkede vatandaş kadar Adalet Bakanının da kafası karışık. AKP adaleti yine mizah dergisi Leman’ın kapağına konu oldu.

BOLD – Türkiye ekonomik krizle boğuşurken AKP iktidarı, kitleler halinde öğrencileri tutukluyor. Üniversite okumak için bir araya gelip ev tutan öğrencilerin tek suçu, aynı evde kalmak.

Dua eden, iftara katılan, Kuran ve hadis kitabı okuyan, komşusunun çocuğunun bisikletini tamir edeni örgüt üyeliğinden yargılayana AKP yargısı, “111 kilo kokaini bana yanlışlıkla yollamışlar” diyen yandaş holding patronunu ise serbest bırakıyor.

VATANDAŞIN KAFASI KARIŞIK

DHA’nın haberine göre, Bursa’da, 37 yaşındaki H.Ç. adlı kişi aldığı uyuşturucu madde, limon tuzu çıkınca dolandırıldığı gerekçesiyle, torbacıyı savcılığa şikayet etti.

Şikayet dilekçesinde 1,5 yıldır uyuşturucu kullandığını itiraf eden H.Ç., son 3 aydır ise kullanmadığını iddia etti.

Anlaştığı torbacı Ç.K.Y.’den metamfetamin aldığını, karşılığında da 200 TL’yi elden verdiğini belirten H.Ç., maddeyi kullandığında ise limon tuzu olduğunu anladığını söyleyip şikayetçi oldu.

ADALET BAKANI DA TARİF EDEMEDİ

Yargıtay 12 Mayıs’ta, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na 2012-2017 arasındaki bazı Twitter paylaşımları nedeniyle beş ayrı suçtan verilen dokuz yıl sekiz ay 20 gün hapis cezasının dört yıl 11 ay 20 günlük bölümünü onadı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “kararı tanımıyoruz” çıkışını eleştiren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Diyor ki, ‘Tweet attı, hayatı karardı.’ Tweet attı diye hakkında soruşturma başlatılan bir Allah’ın kulu var mı, bilmiyorum… Yok. O zaman sormak lazım ‘Yahu bu tweet attı da, tweet’in içinde ne yazıyor?’ Soruşturma onun üzerine açılıyor” şeklinde savunmuştu.

MİZAH MALZEMESİ

Bozdağ’ın, “Türkiye’de tweet attı diye hakkında soruşturma başlatılan bir kişi yok. Tweet’in içinde yazandan dolayı soruşturma açılıyor” ifadeleri, karikatür dergisi LeMan’a konu oldu.

Derginin kapağında, mahkeme önüne çıkarılan bir sanığa hakimin “Yaz kızım. Sanığın tweet atmaktan beraatine. Tweet’in içine yazdıklarından 2 yıl 4 ay hapsine” demesi yer aldı.

Erdoğan yargısı suç olmayan eylemleri cezalandırıyor: Hedefte neden öğrenciler var?

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar