Connect with us

Gündem

Vekiller Bakan Bozdağ’a hamile tutukluları sordu: Sorumlusu kim olacak?

HDP, Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla yürütülen soruşturmalar kapsamında tutuklanan 6 aylık hamile Aslı Ünlü ile 9 aylık hamile Ceyda Nur Eroğlu için soru önergesi verdi. Önergede Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a hamile tutukluların yaşayacağı olası bir komplikasyonda kimin sorumlu olacağı soruldu.

BOLD – Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Musa Piroğlu, Edirne Kadın Kapalı Cezaevinde olan 9 aylık hamile Ceyda Nur Eroğlu ve 6 aylık hamile Aslı Ünlü‘nün tutuklanmasına ilişkin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından cevaplanması için ortak soru önergesi verdi.

AÇIK VE NET HÜKÜMLERE RAĞMEN TUTUKLULAR

Milletvekilleri soru önergesinde, 5275 sayılı Ceza İnfaz Kanunu’nun 16/4 maddesini hatırlatarak, bu tutuklamaların vicdana aykırı olduğuna vurgu yaptı. Önergede, “5275 sayılı Ceza İnfaz Kanunu’nun 16/4 ile hapis cezasının infazı, gebe olan veya doğurduğu tarihten itibaren bir yıl altı ay geçmemiş bulunan kadınlar hakkında geri bırakılır” denilmektedir. Oysa açık ve net hükümlere rağmen gerek basında gerekse de sosyal medyada birçok gebe veya yeni doğum yapmış kadının tutuklandığı haberi kamuoyunun gündemindedir.

GÖREVLİLERİN DÜŞMAN CEZA HUKUKU UYGULADIĞI GÖRÜLMEKTE

35 haftalık gebe olan ve doğumuna sayılı günler kalan öğretmen Ceyda Nur Eroğlu, 5 Mayıs’ta tutuklanarak Edirne Cezaevine gönderilmiştir. Yürümekte dahi zorlanan Ceyda Nur Eroğlu hakkında verilen kararın Kanun’a ve vicdana aykırı olduğu açıktır. Ne yazık ki gebelik dönemi gereği bebeği ile birlikte yaşamı risk altında olan yalnızca Ceyda Nur Eroğlu değildir; yine 9 Nisan’da düşük riskine rağmen Asli Ünlü de tutuklanarak Edirne Cezaevine konulmuştur. Mevcut pek çok kararda yargı görevlilerinin adeta düşman ceza hukuku uyguladığı görülmektedir.” denildi.

“TEMEL İNSAN HAKLARI İHLALİ DEĞİL MİDİR?”

Milletvekilleri Gülüm ve Piroğlu’nun önergede Bakan Bozdağ’a yanıtlaması için sordukları sorular şöyle:

“- 5275 Sayılı Kanun’un 16/4 Maddesine rağmen Ceyda Nur Eroğlu neden tutuklanmıştır?

– Yasalara ve düşük riskine rağmen Aslı Ünlü’nün tutuklanmasını nasıl açıklıyorsunuz?

– 35 haftalık gebe olan, doğumuna sayılı günler kalan ve yürümekte dahi zorlanan Ceyda Nur Eroğlu ile yaklaşık 6 aylık gebe olan ve düşük riski bulunan Aslı Ünlü’nün tutuklanarak cezaevine gönderilmesi yaşam ve sağlık hakları başta olmak üzere temel insan haklarının ihlali değil midir?

– Gebelik döneminin en kritik aşamada olan Ceyda Nur Eroğlu ile bebeğinin başına gelebilecek bir sorunda sorumluluk kime aittir?

– Aslı Ünlü’nün riskli gebeliğine ilişkin olası komplikasyonların sorumlusu kim olacak?

– Ceyda Nur Eroğlu ile Aslı Ünlü’nün gebe olmalarına rağmen tutuklanması için yargı görevlilerine gizli talimat gönderildiği iddiası doğru mudur?

– Hâkim ve savcıların, 5275 sayılı Kanunu uygulamaları ve hamile/yeni doğum yapmış kadınların tutuksuz yargılanmaları için Bakanlığınızca hangi tedbirler alınmaktadır?

– Tutuksuz yargılanması veya cezasının ertelenmesi gereken gebe veya yeni doğum yapmış kadınların yaşadıkları sorunları tespit etmek ve bu sorunlara çözümler üretebilmek için herhangi bir çalışmanız var mıdır?”

9 aylık hamile Ceyda Nur Eroğlu tutuklandı

6 aylık hamile tutuklu Aslı Ünlü hastaneye kaldırıldı: Ölmesini mi bekliyorsunuz?

Gündem

Kılıçdaroğlu: Ülke elden gidiyor, birlikte mücadele etmek zorundayız

Maltepe mitinginde konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın insanları korkuyla sindirmek istediğine dikkat çekerek, “Ülke elden gidiyor, birlikte olmak, birlikte mücadele etmek zorundayız” dedi.

BOLD – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın Türkiye’yi zifiri karanlığa sürüklemek ve insanları korkuyla sindirmek istediğine vurgu yaparak, “Siyasallaşmış yargı, mafya, uyuşturucu kaçakçıları, baronları, paramiliter yapılar, beşli çete, yandaş medya, insan ve silah kaçakçıları; hepsi birlikte çalışıyor” dedi.

HARAMİLERİN SALTANATI YIKILIYOR, AZ KALDI

Partisinin Maltepe mitinginde konuşan Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

“Kimse umutsuzluğa kapılmasın, haramilerin saltanatı yıkılıyor! 5 yıl önce ilk adımı attığımız yürüyüşün finaline yaklaşıyoruz. Az kaldı. Bu kentin, bu meydanlarında, tarlalarında, fabrikalarında, üniversitelerinde özgürce kucaklaşacağız. Az kaldı.

TEK AMAÇLARI KORKU İKLİMİNDEN NEMALANMAK

Birileri Türkiye’yi zifiri karanlığa sürüklemek istiyor, insanları korkuyla sindirmek istiyor. Yaratılmak istenen bu korku ikliminin aparatlarını hepimiz çok iyi biliyoruz. Siyasallaşmış yargı, mafya, uyuşturucu kaçakçıları, baronları, paramiliter yapılar, beşli çete, yandaş medya, insan ve silah kaçakçıları; hepsi birlikte çalışıyor. Bunların tek amacı var, korku iklimi yaratmak ve bu iklimden nemalanmak.

ADIM ADIM PARTİLERİ KAPATMAYA HAZIRLANIYORLAR

Bu milleti korkutarak bu sistemi ayakta tutmak istiyorlar. O ve sarayı giderse kaos olur algısının peşindeler. İnsanları gece yarısı tutukluyorlar, okulları basıyorlar. Tweet attı diye çocukları okullarından alıyorlar. Doğayı savunanlara hapis cezası veriyorlar, bebekleri babalarından annelerinden koparıyorlar. Hapse atılan gazeteciler, siyasetçiler… Siyaset yasakları… Şimdi bir adım daha atıp partileri kapatmaya hazırlanıyorlar.

MEMLEKETİ UYUŞTURUCU BATAKLIĞINA ÇEVİRDİLER

Gençler, iktidar değişti, ülkeye bolluk bereket geldi, huzur geldi, hak hukuk adalet geldi diye yetinmeyeceksiniz. Nerede hata görürseniz, bizi özgürce eleştireceksiniz. Eleştirmekten korkmayacaksınız. Saray rejiminde gençlere eğlence yok, bolca uyuşturucu, bahis, kumar var. Memleketi bir uyuşturucu bataklığına çevirdiler. Türkiye’de her gelir grubuna göre pazarlanan uyuşturucular var.

ÜLKEMİZ AĞIR BİR EKONOMİK BUHRAN İÇİNDE

Sarayın üstünü örtmek istediği ekonomik krizin acı gerçeklerini az önce dinlediniz. Ülkemiz ağır bir ekonomik buhranın içinde. Bu hakka, hukuka, adalete sırt çevirmenin sonucu. Bu ekonomi, adaletsiz yönetimin sonucudur. Milyonlarca aile ağır yoksulluk içinde geçinemiyor. Gençleri umutsuzluğa mahkum etmek istiyorlar.

GENÇLER YURT DIŞINA GİTMEK İSTİYOR

Gençlerin yüzde 70’i yurt dışına gitmek istiyor. 550 bini gitti bile. Bu saray ve şürekasının tek yapabildiği hamasi söylemler. Onların hamasi söylemlerinden de yalanlardan da bıktık. Hep aynı muhabbetleri yapıyorlar. Ağızlarını açtıklarında yok 2023, yok 2071 yok dış güçler yok Almanlar bizi kıskanıyor yok efendim anlaşmalarda gizli maddeler var… Bunların tamamı yalan yalan yalan!

AZ KALDI, DEĞİŞİM RÜZGARLARI ESİYOR

Çok uzun süredir söyleyecekleri elle tutulur hiçbir şey kalmadı. Ama az kaldı, uzun zamandır değişim rüzgarları esiyor. Türkiye değişime hazır. Çiftçimiz, işçisi, memuru, bürokratı, esnafı, sanayicisi, tüccarı, ithalatçısı, turizmcisi, taksicisi bu değişime hazır. Bu değişime gençler hazır, kadınlar hazır. Biz bu değişime hazırız.

KOLLARIMIZI SIVAYIP ÇALIŞMAYA BAŞLAMAK ZORUNDAYIZ

Kollarımızı sıvayıp hemen çalışmaya başlamak zorundayız. Ekonomiyi yeniden inşa etmek zorundayız. Yolsuzluk yapanların, kul hakkı yiyenlerin kim olduklarına bakmadan kafalarına inmek zorundayız. Sarayın ve fotoğrafçı suç işleri bakanının elinden yetkiyi aldığımızda, hepsinin, bu beşli çetelerin defterini dürmek zorundayız.

BU DÜZEN HARAMİLER DÜZENİDİR

5’li çetelere, mafyalara, baronlara seslerini çıkarmayanlar; iyilikte yarışan belediyelerimize baskı kuruyor. Onların halka hizmetini engellemek istiyorlar. Belediye başkanlarımız siyasi talimatla kurulan bütün baskıları, kumpasları aşarak, entrikaları boşa çıkararak halka hizmetlerini sürdürüyorlar. Bu düzen, haramilerin düzenidir.

VERGİNİN HESABI VATANDAŞA VERİLMELİ

Vergide indirim istiyorum ama bunu yapabilmek için kamu maliyelerimizin sürdürülebilir temele oturtulması gerektiğine inanıyorum. Mali sorumluluğa inanıyorum. Vatandaştan toplanan verginin hesabının vatandaşa verilmesi gerektiğine inanıyorum.

SIĞINMACILAR ÜLKELERİNE GERİ DÖNMELİ

Türkiye’ye gelen kaçakların, Afganların ve Suriyeli sığınmacıların ülkelerine geri gönderilmesi gerektiğine inanıyorum. Benim vatan sevgimde sınır namustur anlayışı var. Yol geçen hanına dönen sınırları koruyamayanlar devleti yönetemezler. 8 milyon kişiyi başımıza indirdiler, bu yük taşınamıyor. Gitmek zorundalar, gidecekler. Davul zurnayla, kardeşçe göndereceğiz.

ÜLKE ELDEN GİDİYOR, BİRLİKTE HAREKET ETMEK ZORUNDAYIZ

İnsanlar arasında eşitlik istiyorum; hak eşitliği… Fırsatların eşitliğin istiyorum. Değerle siyaseti yapılsın istiyorum. Demokrasiye saygı, işbirliği değerleri üzerinden var olalım istiyorum. 2 kelimede vücut bulan anlayışı iktidara getirmek için birlikte çalışmak zorundayız. Dindarı, Türkü, Kürtü, sağcısı, solcusu, liberali, 84 milyona ülke elden gidiyor, birlikte olmak zorundayız, birlikte mücadele etmek zorundayız!”

Bankalara borç bir haftada 132 milyar lira arttı

Okumaya Devam Et

Gündem

Gardiyanlar “suç örgütü kurma” iddiasıyla gözaltına alındı

Düzce’de “silahlı suç örgütü kurmak”, “nitelikli yağma”, “rüşvet”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve “uyuşturucu madde ticareti yapma” iddiasıyla 2’si gardiyan 17 kişi gözaltına alındı.

BOLD – Düzce’de aralarında infaz koruma memurların da olduğu 17 kişi gözaltına alındı. Aramalarda çok sayıda uyuşturucu, silah ile 44 bin 425 lira para ele geçirildi.

Düzce Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında “silahlı suç örgütü kurmak”, “örgüte üye olmak”, “nitelikli yağma”, “rüşvet”, “parada sahtecilik”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve “uyuşturucu madde ticareti yapmak” iddiasıyla 2’si gardiyan 17 kişi gözaltına alındı.

Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda çok sayıda uyuşturucu, silah ile 44 bin 425 lira para ele geçirildi. 2 kişi ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Bankalara borç bir haftada 132 milyar lira arttı

Okumaya Devam Et

Gündem

Tutuklu yakınlarına yardım yapan 15 KHK’lı tutuklandı

Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla Konya merkezli başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 24 KHK’lıdan 15’i tutuklu yakınlarına yardım yaptıkları gerekçesiyle tutuklandı.

BOLD – Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla Konya merkezli yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 24 kişiden 15’i tutuklandı. 9 kişi ise adli kontrolle serbest bırakıldı.

11 Mayıs’ta Konya ve Ankara’da tutuklu yakınlarına yardım yaptıkları iddiasıyla başlatılan soruşturmada aralarında KHK ile mesleklerinden ihraç edilen emniyet müdürü, komiser, polis, öğretmen ve sağlıkçıların da bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı.

10 günlük gözaltı süresinin ardından adliyeye sevk edilen 24 kişiden 15’i çıkarıldıkları sulh ceza hakimliğince cezaevinde bulunanların yakınlarına yardım yaptıkları iddiasıyla tutuklandı. 9 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Demirtaş’tan çıplak arama girişimine tepki: Cumhurbaşkanınız gelsin

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar