Connect with us

Analiz

Erdoğan vesayeti sevdi: Yargı sopasıyla muhaliflere vuruyor

Tayyip Erdoğan, Siirt’te okuduğu şiirle siyasi yasaklı oldu. Pınarhisar’da parlayan yıldızı onu Cumhurbaşkanlığı koltuğuna kadar taşıdı. Aradan yıllar geçti. Tek millet, tek devlet derken devlette tek adam oldu. Güvenlikten yargıya tüm kurumlar Erdoğan’ın vesayetine girdi. Ekonomik krize çözüm bulamayan ve seçimi kaybedeceğini gören Erdoğan, bir dönem kendine yapılanların kat be katını muhaliflere uyguluyor.

BOLD ANALİZ – “Türk Siyasi tarihi, siyasetçilerin ya asker sopasıyla ya da yargı sopasıyla tedip edilmesinin ibret dolu örnekleriyle doludur. Zaman, bu çabaların hep ters teptiğini göstermiştir. Sayın Kaftancıoğlu’nun siyasi çizgisinin hep karşısında oldum ancak son karar çok yanlış olmuştur.” Bu sözler AKP’li eski Bakan ve Erdoğan’ın eski başdanışmanlarından Hüseyin Çelik’e ait.

POSTALLI GENERALLERİN YERİNİ TAKIM ELBİSELİ AKP’LİLER ALDI

Erdoğan’ın varlık-yokluk meselesine dönüştürdüğü 2023 seçimleri öncesi Türkiye’deki fay hatları harekete geçiriliyor. Türkiye’nin içinde bulunduğu atmosfer askeri vesayet dönemlerini aratmıyor. Postallı generaller eliyle yargıya verilen talimatlar, artık takım elbiseli AKP’liler tarafından Saray’dan ulaştırılıyor. Hakim ve savcılar ise dosya ve delil durumuna bakmaksızın Cumhur İttifakı muhalifi herkese ve her kuruma ‘şakkadanak’ cezalar yağdırıyor.

tutuklu kadinlar

Erdoğan’ın talimatlarıyla 15 Temmuz sonrası başlatılan cadı avında Gülen Hareketi gönüllüleri kadın, çocuk demeden cezaevlerine dolduruldu.

GÜLEN HAREKETİYLE BAŞLADI

AKP’li Çelik’in sözleri Erdoğan rejiminin girdiği yolu özetliyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan “Allah’ın bir lütfu” olarak tanımladığı 15 Temmuz gecesiyle Türkiye’nin önemli sivil organizasyonu Gülen Hareketini devre dışı bıraktı. 17-25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu sonrası başlattığı cadı avını 2016 yılında genişleten Saray rejimi, tüm Türkiye’nin ağzına “F…” sakızı verdi. Başta muhalefet olmak üzere geniş kitleler hamile kadınların cezaevine girmesine, burs veren 80 yaşındaki yaşlıların tabutla mahpustan çıkmasına ses çıkarmadı. Taki sıra kendilerine gelene kadar.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da Erdoğan’ın gazabına uğradı. “Seni Başkan yaptırmayacağız” çıkışı yapan Demirtaş, 2016’dan beri Edirne’de tutuklu.

DEMİRTAŞ VE KAVALA’YA İNTİKAM GİBİ CEZA

Erdoğan’ın karşısında en etkili muhalefeti yürüten HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş “Seni başkan yaptırmayacağız” çıkışının bedelini ödüyor. Erdoğan’ın talimatıyla Demirtaş’ı Edirne Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne gönderen hakimler ve savcılar, tahliye olmaması için Demirtaş hakkında sürekli yeni dosyalar açıyor.  Kürt seçmen üzerinde büyük etkisi olan Demirtaş figürünü oyun dışına atan yargı, iş insanı Osman Kavala’ya beraat ettiği Gezi Davası’ndan ağırlaştırılmış müebbet cezası vererek Erdoğan adına muhalifleri hizaya getiriyor.

Gezi olaylarından bu yana Erdoğan’ın hedefe koyduğu iş insanı Osman Kavala, 2017’den beri Silivri Cezaevinde tutuklu.

ÇAY ÜRETİCİLERİNİN EYLEMİ, DEVA MİTİNGİ, ÖĞRENCİ FESTİVALİNE YASAK

25 Nisan’da karara bağlanan Gezi davasında Kavala’nın yanı sıra yargılanan 7 muhalif ismin 18’er yıl ceza verilip tutuklanması Erdoğan’ın yargı sopasını kullanma sınırlarının olmadığını tüm dünyaya gösterdi. Arkasından gelen 3 gün içinde Rize’de çay üreticilerinin eylemleri, Gaziantep’te DEVA Partisinin mitingi, Eskişehir’de 10-24 Mayıs tarihlerinde yapılacağı çok önceden duyurulan Anadolu Fest, Adana’da siyasi partilerin faaliyetler dışındaki tüm eylem ve etkinlikleri 15 gün süreyle valilerin emriyle yasaklandı. Cumhur İttifakına serbest olan her şey, Millet İttifakı ve destekçilerine yasak hale geldi.

Tayyip Erdoğan, Siirt’te okuduğu şiir nedeniyle 4 ay 10 gün Pınarhisar Cezaevi’nde tutuklu kaldı.

 

MEDYAYA KARARTMA, NESİN VAKFI HESAPLARINA DONDURMA

Erdoğan rejiminin muhalifleri saf dışı bırakma stratejisine yargıyla birlikte kamu kurum ve kuruluşları da hizmet ediyor. Halk TV, KRT TV, TELE1 ve Flaş TV’ye, “Suçu ve suçluyu övme ve iktidarı küçük düşürme ve aşağılama suçu” işledikleri gerekçesiyle RTÜK tarafından ceza kesildi. Pandemi bahanesiyle getirilen canlı müzik yasağının 1 saat kısaltılarak devam ettirilmesi de muhalif kesimlere ceza olarak yorumlandı. Bir tarikatın şikayeti üzerine Nesin Vakfının “usulsüz bağış topladığı” gerekçesiyle hesapları bloke edildi.

EKONOMİK KRİZİ VE ZAMLARI UNUTTURMA ÇABASI

Erdoğan bir yandan yargı sopasıyla muhalefeti döverken diğer yandan gergin atmosferde seçime gitmeyi planlıyor. 2002 yılından bu yana gergin bir atmosferde seçime gitmeyi tercih eden Erdoğan, kutuplaşmış bir Türkiye ile gittiği her seçimi kazanmayı başardı. Şimdi 1.100 odalı Saray’da projelendirilen asıl mesele ise yüksek enflasyonla boğuşan ve zamlar altında inim inim inleyen vatandaşı kandırma planı. Saray-yargı-medya eliyle muhalefeti şeytanlaştırarak “Ülke elden gidiyor” propagandası yapılarak “Soğan ekmek yeriz ama Türkiye’yi vermeyiz” naraları atılacak. Halkın asıl gündeminin unutturulması için ‘cambaza bak’ taktiği izlenecek.

 

“Tepki verilmezse sırada Ekrem İmamoğlu var”

Analiz

Asker köşeye sıkışan Erdoğan için mi Suriye’ye gönderiliyor

Ekonomik kriz ve Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı “kaçış planı”nı ile iyice köşeye sıkışan Erdoğan, Suriye’ye yeni bir operasyon ile rahat bir nefes almak istiyor. TSK’nin sayısız trajik olay yaşadığı Suriye’ye yönelik operasyon öncesi Türkiye’de DAEŞ terörü de yeniden hortladı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, son kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Suriye’ye yeni bir askeri operasyonun sinyalini verdi.

Erdoğan, “Güney sınırlarımız boyunca 30 kilometre derinliğinde güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kalan kısımlarıyla ilgili yeni adımları da yakında atmaya başlıyoruz. Ülkemize ve güvenli bölgelerimize sık sık yapılan saldırıların, tacizlerin, tuzakların merkezi konumundaki alanlar harekat önceliğimizin başında yer almaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, istihbaratımız, emniyet güçlerimiz hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz bu operasyonlar başlayacaktır” dedi.

GÜNDEM DEĞİŞTİRME ÇABASI

Suriye’ye operasyon hamlesi, muhalefetin Erdoğan’ın vakıflar üzerinden yurtdışına para kaçırmakla suçladığı bir döneme denk geldi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın 1 milyar TL’yi Ensar ve TÜRGEV üzerinden ABD’ye çıkarttığını ve kaçış planı yaptığını söyledi.

Ekonomik kriz ve Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı “kaçış planı”nı ile iyice köşeye sıkışan Erdoğan, Suriye’ye yeni bir operasyon ile gündemi değiştirmek istiyor.

ACI KAYIPLAR YAŞANDI

27 Şubat 2020’de Suriye’nin İdlib kentinde Esad rejimini destekleyen Rus savaş uçaklarının saldırısı sonucu 35 asker şehit düşmüştü.

ABD VE SURİYE SICAK BAKMIYOR

ABD de gelişmeleri yakından takip ediyor. Bir soru üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, “Türk müttefiklerimizle, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son ortaya attığı teklif hakkında daha çok detay öğrenmek üzere temasa geçtik. Bunu büyükelçiliğimizden ve bakanlıktan yaptık” dedi.

Suriye’den ise “Türkiye’nin topraklarımızda yapacağı herhangi bir askeri operasyon savaş suçuna denktir” açıklaması geldi.

OPERASYON ÖNCESİ DEAŞ LİDERİ YAKALANDI

Suriye’ye yapılacak operasyon öncesi ülke içinde eylem hazırlığında olan DEAŞ terörüne yönelik operasyonlar da hız kazandı.

Odatv’nin haberine göre, terör örgütü IŞİD’in lideri Ebu Hasan el-Kureyşi’nin İstanbul’da terörle mücadele şubesi ve MİT’in ortak operasyonuyla yakalandı. Toygun Atilla imzasıyla yayınlanan haberde, operasyonun detaylarının Erdoğan tarafından açıklanacağı belirtildi.

CANLI BOMBAYA OPERASYON

Hakkında canlı bomba eylemi yapabileceği yönünde bilgiler bulunan yabancı uyruklu Anas Abbud Alşahi Bnaman adlı örgüt mensubunun Küçükçekmece’deki bir adreste yakalandı. Bnaman ile birlikte bu yıl içerisinde 12 canlı bomba, eylem gerçekleştiremeden yakalandı.

ELİNDE KUMANDA İLE EMNİYETE GELEN KİŞİYİ POLİS VURDU

Gaziantep’ta bugün akşam saatlerinde Emniyet Müdürlüğü önünde bağıran bir şahsı polis uzaklaştırmak istedi.

İl Emniyet Müdürlüğü ana giriş kapısına gelen bir kişi, üzerindeki yeleği ve elindeki kumandayı göstererek, polislere “kendisini patlatacağını” söyledi.

ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Polis ekipleri tarafından etkisiz hale getirilen şahış, ağır şekilde yaralanarak yere yığıldı. Polis, şahsın üzerinde dron ile bomba araması yapıyor.

ARAÇ TRAFİĞİNE KAPATILDI

Olay yerinin çevresinde de geniş güvenlik tedbiri alınırken, Emniyet Müdürlüğü’nün bulunduğu Prof. Dr. Muammer Aksoy Bulvarı, tedbir amaçlı yaya ve araç trafiğine kapatıldı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Gaziantep Valisi Davut Gül, ”Gaziantep Emniyet Müdürlüğümüzün önünde bomba süsü verilmiş şekilde saldırı girişiminde bulunan bir kişi polislerimiz tarafından yaralı olarak etkisiz hale getirilmiştir. Olay çok yönlü olarak araştırılmakta olup ilgili kişinin çok sayıda adli kaydı bulunmaktadır. Geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa’da “düğün” operasyonu: “Nişanlımı tek kişinin ifadesiyle tutukladılar, haziranda düğünümüz vardı”

Okumaya Devam Et

Analiz

Böyle giderse herkes “Dombra” dinleyecek

İktidar yanlısı stk ve bazı siyasi partilerin hedef gösterdiği sanatçıların konserleri bir bir iptal ediliyor. AKP’li belediyelerin peş peşe iptallerinin ardından konu Meclis’e taşınırken, hedefin sanatçılar değil yaşam tarzı olduğu konusunda uyarılar geliyor.

BOLD – Sırasıyla Kürt sanatçı Aynur Doğan, Metin-Kemal Kahraman, Niyazi Koyuncu ve Apolas Lermi konserleri “değerleri paylaşmadığı” veya “sakıncalı” görülmesi bahaneleri ile AKP belediyeler tarafından iptal edildi.

HDP Milletvekili Oya Ersoy sanatçıların konserlerinin iptal edilmesini Meclis gündemine taşıdı. Ersoy, cevaplaması istemiyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “Belediyelerinin konserleri iptal etmeleri konusunda talimatınız oldu mu?” diye sordu

Bugün de bazı parti ve stk’ların hedef göstermesi üzerine Uluslararası Isparta Gül Festivali kapsamında sahne alacak olan şarkıcı Melek Mosso’nun 3 Haziran’daki konseri iptal edildi.

AHLAKSIZLIĞI ÖZENDİRİYOR

İptal öncesi Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Mehmet Kaya, konsere tepki göstererek, “Asım’ın neslini böyle mi yetiştireceksiniz?” ifadelerini kullandı.

Milli Gençlik Vakfı ve Anadolu Gençlik Derneği tarafından ortak yapılan yazılı açıklamada ise Mosso “Ahlaksızlığı özendiriyor” denilerek konserin iptal edilmesi çağrısı yapıldı. Açıklamada “Bu ve benzeri şarkıcıların Isparta’mız da yeri yoktur” denildi.

HEDEF YAŞAM TARZLARI

Sadece muhalif sanatçıların konserlerinin iptal edilmesi tepkileri de beraberinde getirdi.

Bazı milletvekilleri hedefin birkaç sanatçıdan ziyade “yaşam tarzı” olduğunu düşünüyor.

Birlikte mücadele çağrısı yapan TİP Milletvekili Barış Atay, “Sanatın herhangi bir disipliniyle uğraşan herkese sesleniyoruz. Bugün bu yasaklara hep beraber ses çıkarmazsak, hiçbirimiz bundan kaçamayacağız! Bu saldırıları bir kaç kişiye özel sanmayın. İktidarın ve yardakçılarının bu saldırıları; sanatadır, yaşam biçiminedir.

SANATÇI BULAMAYACAĞIZ

Sanatçı Ozan Çoban da “Onun konserini istemiyoruz bunun konseri olmasın diyenlere teslim olursak yarın konser verebilecek tek sanatçı bulamayacağız” diyerek uyardı.

Adalet can çekişiyor: Hukuk mizah malzemesi olmaktan öteye gidemiyor

Okumaya Devam Et

Analiz

Adalet can çekişiyor: Hukuk mizah malzemesi olmaktan öteye gidemiyor

Türkiye’nin geleceği üniversiteli gençler “beraber iftar yapmak” ve “aynı evde oturmak” suçlarıyla cezaevinde çürütülürken, mahkemede 100 kilo kokain kendisine yanlışlıkla geldiğini söyleyen baronlar serbest bırakılıyor. Adaletin can çekiştiği ülkede vatandaş kadar Adalet Bakanının da kafası karışık. AKP adaleti yine mizah dergisi Leman’ın kapağına konu oldu.

BOLD – Türkiye ekonomik krizle boğuşurken AKP iktidarı, kitleler halinde öğrencileri tutukluyor. Üniversite okumak için bir araya gelip ev tutan öğrencilerin tek suçu, aynı evde kalmak.

Dua eden, iftara katılan, Kuran ve hadis kitabı okuyan, komşusunun çocuğunun bisikletini tamir edeni örgüt üyeliğinden yargılayana AKP yargısı, “111 kilo kokaini bana yanlışlıkla yollamışlar” diyen yandaş holding patronunu ise serbest bırakıyor.

VATANDAŞIN KAFASI KARIŞIK

DHA’nın haberine göre, Bursa’da, 37 yaşındaki H.Ç. adlı kişi aldığı uyuşturucu madde, limon tuzu çıkınca dolandırıldığı gerekçesiyle, torbacıyı savcılığa şikayet etti.

Şikayet dilekçesinde 1,5 yıldır uyuşturucu kullandığını itiraf eden H.Ç., son 3 aydır ise kullanmadığını iddia etti.

Anlaştığı torbacı Ç.K.Y.’den metamfetamin aldığını, karşılığında da 200 TL’yi elden verdiğini belirten H.Ç., maddeyi kullandığında ise limon tuzu olduğunu anladığını söyleyip şikayetçi oldu.

ADALET BAKANI DA TARİF EDEMEDİ

Yargıtay 12 Mayıs’ta, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na 2012-2017 arasındaki bazı Twitter paylaşımları nedeniyle beş ayrı suçtan verilen dokuz yıl sekiz ay 20 gün hapis cezasının dört yıl 11 ay 20 günlük bölümünü onadı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “kararı tanımıyoruz” çıkışını eleştiren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Diyor ki, ‘Tweet attı, hayatı karardı.’ Tweet attı diye hakkında soruşturma başlatılan bir Allah’ın kulu var mı, bilmiyorum… Yok. O zaman sormak lazım ‘Yahu bu tweet attı da, tweet’in içinde ne yazıyor?’ Soruşturma onun üzerine açılıyor” şeklinde savunmuştu.

MİZAH MALZEMESİ

Bozdağ’ın, “Türkiye’de tweet attı diye hakkında soruşturma başlatılan bir kişi yok. Tweet’in içinde yazandan dolayı soruşturma açılıyor” ifadeleri, karikatür dergisi LeMan’a konu oldu.

Derginin kapağında, mahkeme önüne çıkarılan bir sanığa hakimin “Yaz kızım. Sanığın tweet atmaktan beraatine. Tweet’in içine yazdıklarından 2 yıl 4 ay hapsine” demesi yer aldı.

Erdoğan yargısı suç olmayan eylemleri cezalandırıyor: Hedefte neden öğrenciler var?

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar