Connect with us

Technologie

Ford, hibrit kamyonet ve SUV üretimi için harekete geçti

Ford, çok satan F-150 modelinin hibrit versiyonunu ve bir dizi hibrit SUV’u piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Marka, araçların çekme kapasitesi ve arazi kabiliyeti gibi özelliklerinden ödün vermeden yakıt ekonomisini artırmak istiyor.

Ford’un “modüler hibrit teknolojisi” olarak adlandırdığı sistem, Ford ve General Motors tarafından geliştirilen 10 ileri otomatik şanzıman kullanan arkadan itişli araçlar için tasarlandı. Ford’un bu projesi yüksek hacimli araçların yakıt tasarrufu açısından oldukça önemli.

Şirketin hibrit sistemi, 2020 model Ford Explorer ile beraber gelecek. Explorer’ın elektrik motoru Automotive News’e göre 44 beygir güç üretecek. Elektrikli motorun yanında 3.3 litrelik 318 beygir güç üreten V6 motor olacak. Ford, Explorer modelindeki hibrit motorun 800 km sürüş mesafesine sahip olacağından bahsetti.

Ford, hibrit motoru da geliştireceğini açıkladı. Explorer’da kullanılacak olan lityum- iyon batarya, 2005 yılında piyasaya sürülen Ford Escape hibrit modelinde kullanılan bataryaya göre yüzde 33 daha küçük olacak. Ford ayrıca egzoz sistemini de geliştirecek.

Firma, Explorer modelinden sonra hangi araçların hibrit sistemi alacağını söylemedi, ancak birçok olasılık bulunuyor. F- 150 modeli de 10 ileri otomatik şanzıman kullanıyor. Ford Bronco’nun da hibrit bir motora sahip olması beklenenler arasında.

Bunlar şimdilik sadece tahmin, tüm detaylar gelecek yıl yapılacak lansmanla ortaya çıkacak. Kamyonet ve SUV modellerinin dışında Ford Mustang’in de 10 ileri otomatik şanzıman kullandığını belirtmekte fayda var.

Ford ayrıca önden çekişli araçlar için geliştirdiği yeni hibrit sistemini 2020 yılında Escape modeliyle beraber piyasaya sürecek. Bu hibrit sistem Escape modelinde 2.5 litrelik dört silindirli bir motorla beraber çalışacak ve toplam 198 beygir güç üretecek. Ancak bu sistem maliyetli olacağı için dört çekiş ile kullanılamayacak.

Marka daha önce 2022 yılına kadar elektrikli araçlar için 11 milyar dolar yatırım yapacağını ve 40 elektrikli model piyasaya süreceğini açıklamıştı. Şu ana kadar 16 farklı model piyasaya sürmüş bulunuyor.

Popular

Copyright © 2018 Medyabold