Connect with us

Sinema

Korkutucu Bir Aile Draması

Shirley Jackson’un kült romanı The Haunting of Hill House iki kez sinemaya uyarlandıktan sonra sonunda Netflix yapımı olarak ekranlarda da arzıendam etti.

Daha önce Gerald’s Game gibi iyi bir işe imza atmış olan Mike Flanagan’ın genel yönetiminde çekilen dizi TV’deki kaliteli korku gerilim eksikliğini gidermiş oldu.

Çok iyi filmler çekilse de bu alandaki TV dizileri genelde yavan oluyor. Son sekiz yıldır dişe dokunur tek dizinin American Horror Story olduğunu unutmayalım.

KLİŞE OLMAMAK İÇİN KLİŞEYİ KULLANMAK

The Hauntig of Hill House zor bir işe kalkışıyor. Dizide korku gerilim türünün klişeleri neredeyse tamamıyla mevcut: terk edilmiş tekinsiz evler, kalabalık ve iletişim problemleri olan aile, hayaletler… Ama dizi ustalıkla anlatımı ve yönetimiyle bu klişelerden çok başarılı bir yapım çıkarmayı başarıyor. İsabetli mekan seçimleri, renk seçimleri, tedirgin edici müzikler, kalburüstü oyunculuklar… Diziyi sadece korku-gerilim türüne sınıflamak ise haksızlık olabilir. Travmatik bir deneyimin kopardığı aile bağları dizide ustalıkla işlenmiş. Seyirci yormadan gerçekleşen zaman atlamaları ise kurgu oyunlarından hoşlanan seyirciler için birebir. Sezonun beşinci bölümü olan “Bent Neck Lady” bu konuda ders olarak bile okutulabilir. Türden hoşlanıyorsanız The Haunting of Hill House beklentilerinizi boşa çıkarmayacak bir yapım.

Kültür

Will Smith attığı tokat için özür diledi

Will Smith, Oscar Ödülleri töreninde komedyen Chris Rock’a tokat attığı için özür diledi. Davranışının ‘kabul edilemez ve bağışlanamaz’ olduğunu söyledi. Oscar Akademisi, Will Smith’in törende Chris Rock’u tokatlamasını “kınadığını” ve olayla ilgili resmi inceleme başlattığını açıklamıştı.

BOLD – Ünlü aktör Will Smith, Oscar ödülleri töreni sırasında tokat attığı komedyen Chris Rock’tan özür diledi.

Bu yıl 94’üncüsü düzenlenen Akademi Ödülleri’nde en iyi erkek oyuncu ödülünü alan Smith, Instagram üzerinden yaptığı açıklamada, davranışının “kabul edilemez ve affedilemez” olduğunu belirtti.

Smith paylaşımında, “Kamuoyu önünde senden özür diliyorum Chris. Uygunsuz davrandım ve hatalıydım” ifadesini kullandı. Açıklama, Oscar film akademisinin olay nedeniyle Smith’i kınaması ve inceleme başlatmasının ardından geldi.

Los Angeles’taki Dolby Tiyatrosu’nda yapılan törende yaşanan tokat olayı geceye damga vurmuştu.

EŞİYLE İLGİLİ YAPTIĞI ŞAKA SMITH’İ KIZDIRDI

Will Smith, Oscar ödül töreninde, eşi Jada Pinkett Smith hakkında Rock’un sahnede şaka yapması üzerine komedyene tokat atmıştı. Rock, Jada Pinkett Smith’in saçkıran hastalığı nedeniyle saçlarını kazıtmasıyla ilgili bir ifade kullanmıştı.

Bunun üzerine Smith sahneye doğru yürüdü ve Rock’a tokat attı. Başta parodi sanılan olayın hemen ardından Smith’in “Eşimin adını lanet ağzına alma” diye bağırmasıyla ortam gerildi. Bu olaydan yarım saat geçmeden Smith’in dünyaca ünlü tenisçiler Serena ve Venus Williams’ın babasını oynadığı rolüyle en iyi erkek oyuncu ödülü Oscar’ını kazandığı açıklandı.

Will Smith

Smith, ödülünü alırken yaptığı konuşmada gözyaşları içinde Akademi ve diğer Oscar adaylarından özür dilemiş ancak Chris Rock’tan özür dilememişti.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Will Smith (@willsmith)

“DUYGUSAL DAVRANDIM”

Will Smith Instagram hesabından yaptığı açıklamada “Şiddet tüm formlarıyla zehirli ve yıkıcıdır. Dün akşam Akademi Ödülleri’ndeki davranışım kabul edilemez ve bağışlanamaz. Bana yönelik şakalar işimin bir parçası ama Jada’nın hastalığı konusunda şaka yapılması bana ağır geldi ve duygusal davrandım” dedi.

Smith doğrudan Rock’tan özür dilerken “çizgiyi aştığını” belirtti.

Akademi’den de özür dileyen oyuncu, paylaşımında “Hepimiz için müthiş bir yolculuk olan gecenin davranışım yüzünden lekelenmesinden çok üzgünüm” diye ekledi.

OSCAR AKADEMİSİ, SMITH’E KARŞI ATACAĞI ADIMI DEĞERLENDİRİYOR

Oscar Akademisi, Will Smith’in törende Chris Rock’u tokatlamasını “kınadığını” ve olayla ilgili resmi inceleme başlattığını açıklamıştı.

Kurumun açıklamasında, California yasaları ve Oscar standartları gereğince, olayla ilgili hangi adımların atılacağının araştırılacağı belirtilmişti.

Komedyen Chris Rock’un ise Smith hakkında şikayetçi olmayacağı bildirilmişti.

Aktörleri temsil eden sendika SAG-AFTRA da, Smith’in davranışını “kabul edilemez” olarak niteledi ve “bu davranışa uygun karşılığın verilmesi için” akademi ve yayıncı kuruluş ABC’yle temas halinde olduklarını bildirdi.

Film akademisinin üyeliği sonlandırma cezası vermesi nadir yaşanan bir durum. Daha önce yapımcı Harvey Weinstein, 30’un üzerinde kadın tarafından cinsel saldırıyla suçlanması üzerine 2017’de akademi üyeliğinden çıkarılmıştı.

Oscar ödül töreninde Will Smith, sunucu Chris Rock’a tokat attı

Okumaya Devam Et

Kültür

Oscar ödül töreninde Will Smith, sunucu Chris Rock’a tokat attı

2022 Oscar ödülleri sahiplerini buldu. En iyi film Coda, en iyi yönetmen ödülünü Jane Campion aldı. Oscar ödüllerinin verildiği gecede en iyi erkek oyuncu Oscar’ını alan ünlü aktör Will Smith’in sunucu Chris Rock’a sahnede attığı tokat gecenin en akılda kalan olayı oldu.

BOLD – Los Angeles’ta gerçekleştirilen 94. Oscar Ödülleri’nde, En İyi Film Ödülü ‘Coda’nın olurken, Will Smith ‘King Richard’ filmindeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı. En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ‘The Eyes of Tammy Faye’ filmindeki rolüyle Jessica Chastain’in oldu. Gecenin sunucusu Chris Rock, Will Smith’in saçkıran hastalığı geçiren eşi Jada Pinkett Smith’in saçıyla ilgili şaka yapınca, Smith sahneye doğru yürüdü ve Rock’a tokat attı. Başta önceden yazılmış bir parodi gibi görünen olayın hemen ardından Smith’in “Karımın adını lanet ağzına alma” diye bağırmasıyla ortam gerildi. Smith daha sonra ödül konuşmasında olay nedeniyle özür diledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) düzenlenen 94. Oscar Ödül töreninde “En İyi Film” ödülünü, “CODA” kazandı. “En İyi Yönetmen” ödülünü ise “The Power of the Dog” filmiyle Jane Campion kazandı.

GECEYE DAMGA VURAN ‘TOKAT’

Ödül Töreni’nin sunucusu Chris Rock’ın, bir hastalık nedeniyle saçları dökülen Will Smith’in eşi Jada Pinkett Smith hakkında “Jada seni çok seviyorum. G.I Jane 2’yu sabırsızlıkla bekliyorum” şeklinde espri yapması sonrası sahneye yürüyen Smith Rock’a tokat attı.

Önce ne olduğunu anlayamayan Rock, kısa süre sonra konuşmasına devam ederken, sinirli bir şekilde yerine dönen Smith’in iki kez “Karımın adını lanet ağzına alma” dediği duyuldu.

Chris Rock’ın gönderme yaptığı 1997 yılı yapımı “Jane’in Zaferi” (G.I. Jane) adlı filmde Demi Moore, kısa saçlı bir askeri canlandırıyordu.

Olaydan kısa bir süre sonra “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü almak üzere sahneye gelen Will Smith, konuşmasında bu olaya da değindi. Canlandırdığı karakter için “Richard Williams ailesinin en büyük koruyucusuydu” diyen Smith, “Sanat, hayatı taklit eder. Ben çılgın bir baba gibi görünebilirim. Ama sevgi size çılgınca şeyler yaptırır” diye konuştu.

Akademi ve diğer Oscar adaylarından özür diyelen Smith, Chris Rock’tan ise özür dilemedi.

Will Smith

Smith, sözlerini “Umarım Akademi beni yine davet eder” diyerek bitirdi. Akademi’nin Twitter’daki paylaşımındaysa şiddetin hiçbir şekilde hoşgörülmeyeceği belirtildi.

Chris Rock’ın Smith’ten yediği tokat nedeniyle şikayetçi olmadığı da bildirildi.

EN İYİ FİLM ‘CODA’

En iyi film ödülünü bu yıl ‘CODA’ adlı film aldı. İngilizce ‘İşitme engelli ebeveynlerin çocukları’ (Children of deaf adults -) anlamına gelen Sian Heder yönetmenliğindeki CODA adlı film, ABD’deki bir balıkçı köyündeki işitme engelli bir ailenin sağır olmayan tek üyesi olan lise öğrencisi Ruby’ye odaklanıyor.

Amerikan yapımı film, gerçekten işitme engelli oyunculara kadrosunda yer vermesi ile dikkat çekiyor. Bolca işaret dili diyaloğunu içeren film, engelli temsilinde bir dönüm noktası olarak görülüyor.

Ailesinin dış dünyayla tek iletişim kanalı olan Ruby’nin müzik okuluna gitme hayali filmdeki duygusal yükün başlıca kaynağı.

94. AKADEMİ ÖDÜLLERİ

Amerikan sinemasının en büyük ödülü olan 94. Akademi Ödülleri’ni kazananlar şöyle sıralandı:

 • En İyi Film: “CODA”
 • En İyi Yönetmen: Jane Campion, “The Power of the Dog”
 • En İyi Kadın Oyuncu: Jessica Chastain, “The Eyes of Tammy Faye”
 • En İyi Erkek Oyuncu: Will Smith, “King Richard”
 • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Ariana DeBose, “West Side Story”
 • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Troy Kotsur, “CODA”
 • En İyi Yabancı Dilde Film: “Drive My Car”
 • En İyi Özgün Senaryo: “Belfast”
 • En İyi Uyarlama Senaryo: “CODA”
 • En İyi Belgesel: “Summer of Soul”
 • En İyi Kısa Belgesel: “The Queen of Basketball”
 • En İyi Animasyon Filmi: “Encanto”
 • En İyi Sinematografi: “Dune”
 • En İyi Görsel Efekt: “Dune”
 • En İyi Film Montajı: “Dune”
 • En İyi Film Müziği: “Dune”
 • En İyi Özgün Şarkı: “No Time to Die”
 • En İyi Yapım Tasarımı: “Dune”
 • En İyi Kısa Film: “The Long Goodbye”
 • En İyi Kısa Animasyon: “The Windshield Wiper”
 • En İyi Kostüm Tasarımı: “Cruella”
 • En İyi Makyaj -Saç Tasarımı: “The Eyes of Tammy Faye”

Büyük et zammı dengeleri altüst etti: “Danayı biz mi doğuracağız”

Okumaya Devam Et

Kültür

Okul Tıraşı, Chicago’dan ödülle döndü

Geçen yıldan bu yana ulusal ve uluslararası birçok festivalde ödül alan Okul Tıraşı, 2021 Chicago Uluslararası Film Festivali’nden de ödülle döndü.

BOLD – Yarıştığı tüm uluslararası festivallerden ödüllerle dönen En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu ödüllerini kazandığı 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne damgasını vuran “Okul Tıraşı”na bir ödül de 2021 Chicago Uluslararası Film Festivali’nden geldi.

Ferit Karahan’ın ikinci uzun metraj filmi Okul Tıraşı, Chicago Uluslararası Film Festivali’nin Yeni Yönetmenler Yarışması bölümünde En İyi Film Ödülü’ne (Golden Hugo) layık görüldü.

YUSUF’UN HİKAYESİ

Okul Tıraşı, baskı ve disiplinin yoğun olduğu bir yatılı okulda hastalanan arkadaşını doktora götürmeye çalışan; fakat okulun bürokrasisini, idarenin vurdumduymazlığını ve zor coğrafi koşulları aşmak zorunda olan Yusuf’un dokunaklı hikâyesini beyazperdeye taşıyor.

Ferit Karahan’ın, senaryosunu Gülistan Acet ile birlikte kaleme aldığı ve yönetmen koltuğunda oturduğu Okul Tıraşı’nın yapımcılığını Kanat Doğramacı üstleniyor. Karahan’ın kendi hayatından izler de barındıran filmin başrollerini Ekin Koç, Mahir İpek, Cansu Fırıncı, Melih Selçuk ile çocuk oyuncu Samet Yıldız paylaşıyor. Filmin kadrosunda yer alan diğer çocuk oyuncular ise, çekimlerin yapıldığı Van’ın Bahçesaray ilçesinde bölgenin yerel halkından seçildi. Çekimler ise 2019’da Bahçesaray’da gerçekleştirildi.

ULUSLARARASI YOLCULUĞU

Okul Tıraşı, 11 Kasım’da Avusturalya’da sahiplerini bulmaya hazırlanan 14. Asya Pasifik Film Ödülleri’nde En İyi Gençlik Filmi Ödülü’ne aday. Film, Avrupa Film Akademisi tarafından düzenlenen ve ödül töreni bu yıl 11 Aralık’ta Berlin’de gerçekleşecek olan 34. Avrupa Film Ödülleri’nin (EFA) ise Uzun Metrajlı Film Yarışması’nda yer alıyor.

71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü’ne layık görülen “Okul Tıraşı”, 38. Uluslararası Fecr Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü, 36. Uluslararası Valencia Film Festivali CINEMA JOVE’da En İyi Film ve En İyi Seyirci Ödülü, 28. Avrupa Film Festivali Palić’te En İyi Yönetmen Ödülü, 11. Atlántida Film Festivali’nde Eleştirmenler Ödülü, 17. Uluslararası Kazan Müslüman Filmleri Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ve En İyi Yönetmen Ödülü, 37. Hayfa Uluslararası Film Festivali’nde ise Jüri Özel Ödülü kazandı. Film son olarak 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu ödülleriyle döndü.

Merkez’in kararı sonrası kamu bankaları faiz oranlarını indirdi

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar