Bizimle iletişime geçiniz

Sinema

Göçmen ve mülteci temalı filmler

Siyasi ve ekonomik sebeplerle yapılan göçmenlik 20. yüzyıldan beri dünyanın en önemli sorunlarından biri. Modern çağın en etkili anlatım aracı olan sinema da bu konuya kayıtsız kalmamıştır. Göç temalı filmlerden sizin için küçük bir seçki yaptık.

THE IMMIGRANT – GÖÇMEN (1917) IMDB: 7.8

Yönetmen: Charlie Chaplin

Dünya sinemasının ilk büyük ustası Charles Chaplin’ in yönetmenliğini yaptığı ve baş rolünde yer aldığı ABD yapımı siyah beyaz sessiz bir kısa komedi filmi. Avrupa’dan ABD’ye göç eden bir göçmenin gemiyle yolculuk etmesi üzerine kurulu maceraları konu edinmiştir bu filmiyle Chaplin.

BARAN (2001) IMDB: 7.9

Yönetmen: Majid Majidi

Azeri asıllı İranlı yönetmen Majid Majidi’nin yönettiği film Afganistan’daki savaştan kaçarak İran’a sığınan, inşaatlarda ağır koşullarda çalışan göçmenlerin yaşamına eğiliyor. Afgan amelelerden Najaf inşaattan düşerek sakatlanınca oğlu Rahmat’ı gönderir kendi yerine çalışması için. Rahmat babasının işini bedenen yapamayınca Latif’in işi verilir ona. Latif, duruma bozulup Rahmat’a kötü davransa da onun sırrını öğrenince başkalaşır.

LA PROMESSE – SÖZ (1996) IMDB: 7.9

Yönetmen: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne

Kaçak göçmenleri karın tokluğuna inşaatta çalıştıran Roger, farklı suçlara bulaşmış kötü bir adamdır. Roger’in kendisi gibi yetiştirmeye çalıştığı 15 yaşında İgor adında bir oğlu vardır. İgor, inşaatta işçilerden birinin iskeleden düşüp ölümüne tanıklık edince adamın ailesine göz kulak olacağına dair adama söz verir. Bu sorumluluk Igor’un hayatını alt üst eder.

DOGVİLLE (2003) IMDB: 8.1

Yönetmen : Lars von Trier

1930’ların Amerika’sında peşindeki karanlık adamlardan kaçarak Dogville kasabasına sığınan Grace başlarda kasabalı tarafından çok iyi karşılanır. Ancak, Grace’in peşindeki adamlar Dogville için de bir tehdit haline gelince her zaman yaşanan şey olur: İnsanların asıl karakterleri baskı altında kaldıklarında ortaya çıkar.

Biutiful (2010) IMDB: 7,5

Yönetmen: Alejandro G. Iñárritu

Oscar ödüllü yönetmen Inarritu’nun çektiği film, Latin Amerika’daki mültecilerin ve varoşlardaki yoksul insanların hayatına odaklanıyor. Filmin baş rolünde Oscar ödüllü karizmatik oyuncu Javier Bardem yer alıyor.

IT’S A FREE WORLD – İŞTE ÖZGÜR DÜNYA (2007) IMDb: 7,0

Yönetmen: Ken Loach
Londra’da yaşayan 30 yaşındaki Angie, yıllardır kısa süreli işlerde çalışmaktadır. Hiçbir birikimi olmadığı gibi epey de borcu vardır. Angie, bu çemberi kırmak için kendi işini kurmaya karar verir ve göçmenlere iş bulma komisyonculuğu için bir ofis açar. Böylece Angie, sömürülen sınıftan sömüren sınıfa geçiş yapar.

EDEN à L’OUEST – CENNET BATIDA (2009) IMDB: 6,9

Yönetmen: Costa Gavras

Sinemanın bilge yönetmenlerinden Gavras “Cennet gerçekten Batı’da mı?” sorusunun peşine düştüğü film, komediyle harmanlanmış illegal bir göçmenlil öyküsü. Egeli Elias, kolluk kuvvetleri, mülk sahipleri tarafında kovalandığı uzun ve çetin bir yolculuktan sonra Paris’e ulaşır ama acaba aradığı cenneti orada bulabilecek midir?

Okumaya devam et
Reklamlar

Sinema

HBO Max dizilerden sonra orijinal film atağına geçti

Steven Soderbergh’in Meryl Streep ve Gemma Chan’i bir araya getiren yeni filmi Let Them All Talk, aralık ayında HBO Max’te izleyici ile buluşacak.

BOLDTraffic ile Oscar alan Soderbergh’in komedi türündeki yeni filminin senaryosunu, Deborah Eisenberg kaleme aldı. Filmlerinde yeni teknikler denemesiyle bilinen Soderberg’in bu yapımda da sınırlı imkanlar kullandığı biliniyor.

Daha önce iPhone ile film çeken ünlü yönetmen Let Them All Talk için ses ekipmanları dışında alışıldık film ekipmanlarının çoğunu kullanmamış ve hareketli sahnelerin birçoğunu eline kamera alıp tekerlekli sandalyede çekmiş.

Filme dair bir diğer ilginç bilgide senaryo ile ilgili. Gelen bilgilere göre yapımın senaryosu sadece olayları temel çizgileriyle ele almış ve oyuncuların doğaçlama performanslarıyla tamamlanmış.

Let Them All Talk yakın tarihte HBO Max’te izleyeceğimiz tek yapım değil. Raised by Wolves ile dizi alanında ilk ciddi yapımını sunan ve daha önce de Seth Rogen’ın An American Pickle filmini yayınlayan platform, önümüzdeki günlerde de Robert Zemeckis’in The Witches filmini izleyici karşısına çıkaracak.

Okumaya devam et

Gündem

Müjde Ar, aldığı ödülü Kavala ve tutuklu gazetecilere ithaf etti

6. Balkan Panorama Film Festivali’nin Onur Konuğu olan Müjde Ar, ödülünü 3 yıldır cezaevinde bulunan Osman Kavala’ya ve tutuklu gazetecilere ithaf etti.

BOLD– Birgün’ün haberine göre Türkiye sinemasının deneyimli ismi Müjde Ar, bu yıl 6. Kez düzenlenen Balkan Panorama Film Festivali‘nin Onur Konuğu oldu. Müjde Ar kendisine takdim edilen Onur Ödülü’nü 2017 yılından beri cezaevinde bulunan iş insanı Osman Kavala ile tutuklu gazetecilere ithaf etti.

Pandemik salgın nedeniyle festivale katılamayan Müjde Ar’ın yayınladığı video mesaj şöyle:

“Bana verilen bu ödülü yaptığı haberlerden ötürü hapishanede olan gazetecilere ve hakkında hiçbir delil olmadan, AİHM kararlarına rağmen 3 yıldır cezaevinde tutulan dostum, gerçek bir kültür-sanat dostu Osman Kavala’ya ithaf ediyorum.”

Okumaya devam et

Sinema

İki kült yapım yeniden vizyonda

Türkiye’deki sinema salonlarında bu hafta biri yerli altı film vizyona girdi. Orçun Behram’ın etkileyici filmi Bina ve 1990’ların iki kült yapımı dikkat çekiyor.

BOLD– Önceden milyonu geçen hafta sonu seyirci sayısının hala 40 binin altında seyrettiği Türkiye sinemalarında bu hafta gösterime giren yapımlar arasında 1990’ların önemli yapımlarından Kayıp Otoban(1997) ve İkiz Tepeler (1992) öne çıkıyor. İşte 16 Ekim Cuma günü gösterime giren yapımlar.

KAYIP OTOBAN/LOST HIGHWAY

Bill Pullman, Patricia Arquette, John Roselius ve Michael Massee’den oluşan kadrosuyla dikkat çeken 1997 yapımı “Kayıp Otoban” pandemi koşullarında yeniden vizyonda. David Lynch’in gerçekliği zorlayan filmlerinden olan yapım, eşini öldürmekle suçlanan bir müzisyenin farklı hayatlarla kesişen ve zamanı kavramını çözülmesi zor bir yumak haline getiren hikayesini anlatıyor.

İKİZ TEPELER: ATEŞTE BENİMLE YÜRÜ

Haftanın ikinci yeniden gösterimi yine David Lynch filmi. Usta yönetmenin kült dizisi Twin Peaks’in bir ön hikayesi gibi olan yapım; FBI ajanı Chet Desmond’un Teresa Banks cinayetine dair gizemli bir ipucu bulması ve ortadan kaybolmasıyla başlıyor.

BİNA

Orçun Behram’ın yönettiği İhsan Önal, Gül Arıcı, Levent Ünsal, Enis Yıldız ve Işıl Zeynep rol aldığı yapım film, medyayı kontrol etmek amaçlı yeni yayın sistemini yaşadığı binaya kurmaya gelen devlet memurunun beklenmedik ölümüne şahit olan bir apartman görevlisinin hikayesi.

POLAROID

Kathryn Prescott, Tyler Young, Samantha Logan, Keenan Tracey ve Priscilla Quintana gibi isimlerin rol aldığı “Polaroid”, eski bir polaroid fotoğraf makinesiyle fotoğrafı çekilen herkesin korkunç bir şekilde öldürülmesini konu alıyor.

GERİYE KALANLAR

Heather Graham, Sophie Nelisse, Jodi Balfour, Charlie Gillespie ve Tameka Griffiths’ın başrollerinde yer aldığı “Geriye Kalanlar” beklenmedik şekilde birlikte yaşamak durumunda kalan iki kadının hikayesini anlatıyor.

TEK BAŞINA

Kocasını kaybettikten sonra yeni bir başlangıç için taşındığı şehirde kaçırılan bir kadının, tutulduğu insanlıktan uzakta kulübeden kaçma çabasının anlatıldığı filmde Jules Willcox, Marc Menchaca, Anthony Heald ve Jonathan Rosenthal rol alıyor.

Okumaya devam et

Popular