Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Binlerce şoförü mağdur eden köprü cezalarına af geliyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı (TBMM) Binali Yıldırım, İstanbul’da binlerce ticari araç sahibini mağdur eden köprü geçiş cezalarına ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.

Ev adreslerine, astronomik miktarlarda köprü geçiş cezası gelen vatandaşlar, TBMM Başkanı Binali Yıldırım ile görüştü. Yıldırım’ın, İstanbul Büyükşehir belediye başkan adaylığı kesinleşmesinden hemen sonra gerçekleşen buluşmada, vatandaşlar mağduriyetlerini anlatarak, Binali Yıldırım’dan yardım istedi.

YILDIRIM: BU İŞİ KÖKTEN ÇÖZECEĞİZ

Görüşme sonrası açıklama yapan Yıldırım, ulaştırma bakanlığının yeni düzenleme yapması gerektiğini kaydetti. Yıldırım, “İlk işim bu konuyla ilgili inşallah bir düzeltici işlem yapacağım. 6001 sayılı karayolları kanununa geçici bir madde koyarak bu işi kökten çözeceğiz.” dedi.

BÜTÜN CEZALAR AFFEDİLECEK

Binali Yıldırım cezaların yazıldığı günden düzenlemenin Meclis’ten geçtiği güne kadar olan bütün cezaların affedileceğini vurgulayarak, “İlk işimiz bu, ikincisi dava açılmışsa bu davaların düşmesi söz konusu olacak. Cezalar ödenmişse o paralar da geri ödenecek.” açıklamasını yaptı.

KÖPRÜLERDE NE YAŞANMIŞTI?

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün (üçüncü köprü) devreye girmesiyle belli ölçülere uymayan ticari araçların, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kullanmaları yasaklanmıştı. Bu yasağın farkında olmayan bazı vatandaşların ev adreslerine 900 liradan 15 bin liraya kadar varan oranlarda astronomik miktarda para cezaları gelmişti.

Cezaları protesto eden vatandaşlar farklı tarihlerde köprülerde protesto eylemleri yapmıştı.

FATİH KÖPRÜSÜNÜ HANGİ ARAÇLAR KULLANAMIYOR?

Buna göre, dingil mesafesi 3,19 metreden fazla olan, panelvan olarak adlandırılan araçların Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kullanmaları yasak. Geçiş yapanların cezası ise 915 lira.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) 02.11.2016 tarih ve 2016/8 1 sayılı kararı ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kullanan 2., 3., 4. ve 5. Sınıf araçlar ile kimyasal madde taşıyan araçların, açılış tarihinden itibaren Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanması gerekiyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göreyse Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden sadece 1. sınıf araçlar, yolcu servis araçları, toplu taşıma araçları ile Karayolları Genel Müdürlüğü’nden izinli kamu kurum ve kuruluşların resmi plakalı araçları geçebiliyor.

Bu arada dingil mesafesi standartların üzerinde olan İETT ve Halk Otobüsleri, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kullanabilmek için, Karayolları Genel Müdürlüğü’nden yıllık izin alıyor.

Gündem

Diyarbakır Valiliğinin patates izdihamı paniği: Göründüğü gibi değil

Patates dağıtımı sırasında oluşan izdiham görüntülerdeki gibi bir dağıtım şeklinin olmadığını açıklayan Valilik, çuvallardan almak için yarışan ihtiyaç sahiplerini provokatörlükle suçladı.

BOLD – Şanlıurfa’daki izdiham görüntülerinin ardından, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesine bağlı Muradiye Mahallesi’nde de dağıtılan ücretsiz patatesin neden olduğu izdiham, dün basına yansıdı.

Görüntülerde, vatandaşlar patates çuvallarını almak için birbirleriyle yarışıyor.

Görüntüler Diyarbakır Valiliğini rahatsız etti. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerdeki gibi bir dağıtım yönteminin olmadığını belirten Valilik ihtiyaç sahibi vatandaşları suçladı.

Valilik açıklamasına şu ifadeleri kullandı: “Bağlar ilçemizde 369 ton yemeklik patates dağıtımına başlanmıştır. 17 Nisan’da dağıtımına başlanan yemeklik patates aynı gün bin 355 aileye dağıtılmıştır. Görüntülere yansıdığı gibi bir dağıtım yöntemimiz kesinlikle yoktur.”

ÇUVALLARI AŞAĞI ATTILAR

İzdihama provokasyonun neden olduğunun belirtildiği açıklamanın devamı şöyle: “Bu hassasiyetimize rağmen, Bağlar ilçemiz Muradiye Mahallesi’nde dağıtım yapılırken, provokasyon yapmak isteyen 4-5 kişi, dağıtım aracını ısrarla takip etmiş ve eve dağıtım esnasında kamyonun üzerine çıkarak kalan on beş çuvalı aşağıya atmışlardır. Dağıtım yapan personel, vatandaşlarla arasında herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan olay yerinden ayrılmıştır. Konu ile ilgili tahkikat yapılmaktadır.”

Okumaya devam et

Gündem

O bizim çobanımız açlıktan ölsek yine Erdoğan yine AKP

Ekonomik krizin etkilerinden bunalan vatandaşların tepkisi anketlere de yansırken, AKP bir grubun sokak röportajında kendilerine uzatılan mikrofona söyledikleri pes dedirtti.

BOLD – İktidar partisi AKP ve Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’a ekonomideki kötü gidişattan dolayı tepkiler artıyor. Derinleşen ekonomik krizin altında ezilen vatandaşın tepkisi yapılan anket çalışmalarına da yansıyor.

Öte yandan, Youtube kanalı Tüylü Mikrofon’un Şanlıurfa’da gerçekleştirdiği bir sokak röportajında mikrofon uzatılan AKP’li seçmenleri söyledikleri izleyenleri şaşkına çevirdi.

Konuşanlardan biri, “Açlıktan ölsek, ekmek bulamasak yine Tayyip Erdoğan yine AKP. Öyle batıdakiler gibi sonradan görme değiliz” derken, bir başkası da, Erdoğan için, “O bizim çobanımız çobanımız” ifadelerini kullandı.

Damadın 17/25 Aralık sanığıyla yolu nerde kesişti

 

Okumaya devam et

Gündem

Yargıtay’dan 37 askeri öğrenciyle ilgili bozma kararı

TRT’nin İstanbul Ulus’taki yerleşkesi ve Digiturk binasının işgali davasında yargılanan 37 askeri öğrenciye verilen müebbet hapis cezası kararı bozuldu.

BOLD – Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 15 Temmuz’da Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs ettikleri iddiasıyla müebbet hapis cezasına çarptırılan 37 Hava Harp Okulu öğrencisiyle ilgili kararı bozdu. İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesinin, 19 Ocak 2018’de askeri öğrencilerle ilgili verdiği kararı, istinaf mahkemesi hukuka uygun buldu. Temyiz üzerine Yargıtay 16. Ceza Dairesine gelen karar bugün bozuldu. Yargıtay askeri öğrencilerinin eylemlerinin, Anayasa’yı ihlal suçuna yardım oluşturacağına hükmetti.

ÇOK BÜYÜK DALAVERE DÖNÜYOR

Daire, müebbet hapis cezası alan eski astsubay Mehmet Rauf Çağmar’a verilen cezayı da bozdu. Çağmar’ın erlere yönelik, “Sakın kimseye ateş etmeyin, çok büyük dalavere dönüyor, haberimiz yok. Bir oyun içerisindeyiz. Kimseye bir şey yapmayın, vatandaşa ateş etmeyin.” şeklinde beyanlarda bulunduğu ifade edilen bozma gerekçesinde, darbeye teşebbüs fillinin icrai hareketleri devam ederken emrindeki askerlere verdiği talimatlar da dikkate alınarak, Çağmar hakkında, Türk Ceza Kanunu’nun 36 ve 41’inci maddesindeki “gönüllü vazgeçme” hükümlerinin uygulanıp uygulanmayacağının tartışılmaması gerektiği kaydedildi.

20 ASKERİN CEZASI ONAYLANDI

Yargıtay, aynı davada yargılanan aralarında eski albay Hamdi Acar, eski binbaşı Ali Akkaş ve eski yüzbaşı Fatih Aksoy’un da aralarında bulunduğu 20 kişiye “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet cezasını ise onayladı.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0