Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Binali Yıldırım, ‘Meclis Başkanı’ sıfatı ile seçim kampanyası yürütecek

İstanbul adaylığı 29 Aralık tarihinde açıklanacak olan Binali Yıldırım, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı görevinden istifa etmeden seçim çalışmalarını ‘Meclis Başkanı’ sıfatı ile yürütecek.

YILDIRIM EKİBİNİN ZAFERİ

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) koridorlarında bir süredir Binali Yıldırım’ın İstanbul büyükşehir belediye başkan adayı olması durumunda istifa edip etmeyeceği tartışılıyordu.

Binali Yıldırım’ın ekibi galip geldi ve Erdoğan istifaya gerek olmadığını söyledi. Açıklama, “AKP içerisinde Binali Yıldırım ekibinin zaferi” diye yorumlandı. Yıldırım’dan rahatsız olanlar istifasını istiyordu. Yıldırım’ın bu konuda yürüttüğü diplomasi meyvesini verdi. İstifa rafa kaldırıldı.

SEÇİMİ KAYBEDERSE KOLTUĞUNA DÖNECEK

Bu durumda Binali Yıldırım, seçim çalışmalarını Meclis başkanı sıfatı ile yürütecek. Meclis başkanlığında kendisine sunulan imkânları seçim çalışmalarında sınırsız bir şekilde kullanabilecek. Seçimi kaybetmesi durumunda ise koltuğuna geri dönebilecek.

“İSTİFA DA NEREDEN ÇIKTI”

Erdoğan, Yıldırım ile ilgili açıklamayı, AKP Grup Toplantısı’ndan sonra gazetecilerin sorularına cevaplarken yaptı. Erdoğan, İstanbul Büyükşehir belediye başkan adayı ve TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın istifasına dair soruya, “Meclis Başkanımızın adaylığı noktasında istifa nereden çıktı? Öyle bir şey var mı? Dersinize iyi çalışmamışsınız. İstifaya gerek yok.” ifadelerini kullandı.

29 ARALIK’TA ADAYI AÇIKLAYACAĞIZ

Seçim takviminin nasıl işleyeceği hakkındaki soruya Erdoğan, “Milletvekili belediye başkanı seçilinceye kadar aynen devam ediyor. Meclis Başkanlığı’nda durum aynıdır. Seçilirse seçildiği zaman istifa verebilir. Bundan önce istifaya gerek yok.” şeklinde cevap verdi.

“AKP’nin İstanbul adayı ne zaman açıklanacak?” sorusuna Erdoğan, “29 Aralık’ta açıklanacak.” diye cevap verdi.

Cengiz İnşaat varsa ihaleyi başka firma alamaz!

Politika

AKP Milletvekili Hülya Atçı: Öldürülen erkek sayısı kadın sayısının 12 katı!

Kadına yönelik şiddetin medya tarafından ‘abartıldığını’ öne süren AKP’li Hülya Atçı Nergis, kadın cinayetleri ile erkek cinayetlerini karşılaştırdı. “Öldürülen erkek sayısı kadın sayısının 12 katı” dedi.

BOLD – AKP Kayseri Milletvekili Hülya Atçı Nergis, kadın cinayetleri haberlerinin abartıldığını öne sürdü. “Öldürülen erkek sayısı bu sayının 12 katı” diyerek tezini savunan Atçı, katıldığı bir televizyon programında diğer ülkelere göre kadına yönelik şiddet olaylarının Türkiye’de daha az olduğunu iddia etti.

Program sunucusunun “2020 yılında 300 kadın öldürüldü” cümlesine yanıt veren Nergis, medyanın yanlış bir algı yarattığını öne sürdü. “Ama bakın öldürülen erkek sayısı bu sayının 12 katı. Biz sadece kadınları ifade ediyoruz. Medya bu işin alıcısı olduğu için çok kullanıyor. Bu da yanlış bir algı yaratıyor, sanki Türkiye’de çok fazla kadın öldürülüyor” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Politika

Muhalefete ‘lebalep’ yasak

AKP il ve ilçe kongrelerini lebalep dolu spor salonlarında sürdürürken Sol Parti’nin Keçiören’de açmak istediği stantlara pandemi gerekçesiyle izin verilmedi. Geçen aylarda da muhalif etkinliklere de valilikler aracılığı ile izin verilmemişti.   

BOLD – Yeni mutasyonları ortaya çıkan pandemi geçen bir yılda tüm dünya gibi Türkiye’yi de esir aldı. Salgına karşı birçok kısıtlama getirilirken, iktidardaki AKP ve onun ortağı MHP’nin bu kısıtlamalardan muaf olması tepki çekiyor.

AKP İÇİN PANDEMİ YOK

Lebalep dolu spor salonlarında il ve ilçe kongrelerini yapan AKP, 23 Mart’ta büyük kongresini yapmaya hazırlanıyor. MHP de 18 Mart’ta AKP gibi büyük bir spor salonunda kongresini yapacak. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan, partisinin kongreleri dışında sosyal mesafe kurallarına uyulmayan cenazelere ve etkinliklere katılması dikkat çekiyor.

STANT AÇMASINA İZİN VERİLMEDİ

“AKP’yi Sol’la kurtul” kampanyası başlatan Sol Parti’nin açmak istediği stantlar kaymakamlara katıldı. Partinin Keçiören İlçe Örgütü tarafından ilçe Kaymakamlığı’na yaptığı stant açma başvurusu, pandemi gerekçesiyle reddedildi. Pandemiye rağmen AKP’nin ‘lebalep’ salonlarda kongre yaptığını hatırlatan parti temsilcileri, kendilerinin çalışmalarına ise izin verilmemesine tepki gösterdi.

ÖĞRENCİLER VE AVUKATLARA DA İZİN VERİLMEMİŞTİ

Çoklu baro düzenlemesinin yasalaşması sürecinde teklife tepki gösteren baroların eylemleri de pandemi gerekçesiyle yasaklanmıştı. Türkiye Barolar Birliğinin genel kurulunun yapılmaması için İçişleri Bakanlığı koronavirüs önlemleri kapsamında, sivil toplum kuruluşu ve meslek örgütü etkinliklerini ertelemişti. Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne AKP’li Melih Bulu’nun atanmasına yönelik yapılan eylemleri İstanbul Valiliği salgını gerekçe gösterip yasaklamıştı.

AİHM Hizmet Hareketi gönüllülerinin yargılandığı 4 davada daha Türkiye’den savunma istedi

Okumaya devam et

Politika

Lütfiye Selva Çam’ın Soylu uyarısı koltuğuna mal oldu

Süleyman Soylu’nun yaklaşık bir yıl önce istifasını verdikten sonra Twitter’dan “Erdoğan’ın gücünü nasıl paylaştığı unutulmamalı” diyen AKP Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam koltuğundan oldu.

BOLD – AKP Kadın Kolları Genel Başkanı Lütfiye Selva Çam görevden alındı. Ankara Milletvekili Çam’ın yerine Düzce Milletvekili Ayşe Keşir atandı. Keşir, bugün yapılacak Kadın Kolları Kongresinde başkan adayı olacak.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) kökenli olan Lütfiye Selva Çam, Soylu’nun istifasının ardından attığı şu tweet çok tartışıldı:

“Sn. Süleyman Soylu’yu tabanımız sevmişti. Ancak, başarının nereden geldiğini, imkan ve yetkileri kimin verdiğini, liderimiz Erdoğan’ın gücünü nasıl paylaştığını asla unutmamalı. Şayet liderinden destursuz ayrılır ise bu muhabbeti yitirir. Kardeşane hatırlatmak istedim.”

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0