Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Batı illerinde seçim sonuçlarını HDP seçmeni belirleyecek

CHP ve İyi Parti, Erdoğan’ın HDP’nin yanında duranı terörist gösterme politikasına direnebilirlerse Batı illerinde ipi göğüslemeleri mümkün. Oy oranları Batı’da HDP’yi kilit parti yapıyor.

BOLD-ANALİZ

31 Mart yerel seçimlerinin en kritik partisi HDP. Doğu ve Güneydoğu’da çok sayıda il ve ilçede açık ara seçimin favorisi olan parti, batı illerinde de belirleyici olacak. Özellikle büyükşehirlerde CHP-İyi Parti ittifakının kazanabilmek için HDP oylarına ihtiyacı var.

BÜYÜKŞEHİRLER KRİTİK

Bir tarafta, BBP’nin dışında kaldığı AKP-MHP’den oluşan Cumhur ittifakı, diğer tarafta ise Saadet Partisi’nden yoksun CHP-İyi Parti’nin Millet ittifakı. Özellikle büyükşehirlerde kıyasıya yarış bekleniyor. İstanbul, Ankara, Manisa, Mersin, Kocaeli, Hatay, Eskişehir, Denizli, Bursa, Antalya, Aydın, Adana ve daha birçok ilde seçimler bıçak sırtı.

TERÖR SUÇLAMASI ENDİŞESİ

İşte bu noktada HDP’ye oy veren Kürt seçmenin oyları belirleyici olacak. Özellikle CHP-İyi Parti ittifakının HDP oylarına ihtiyacı var. Ancak Tayyip Erdoğan’ın bu olasılığa karşı en sık başvurduğu yöntem; rakip veya muhalif gördüğü kesimlere terör suçlaması yapmak. İşte bu nedenle ne partiler ne de adaylar bırakın HDP ile aynı torbaya girmeyi yanyana bile anılmak istemiyorlar.

İMAMOĞLU VE YAVAŞ ÖRNEĞİ

Bunun en bariz örneğini, CHP’nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu ve Ankara adayı Mansur’a Yavaş’ın, sorulan HDP soruları karşısındaki tepkilerinde görmek mümkün. Hem HDP seçmenini kırmamak, hem de HDP ile işbirliği ile suçlanmamak için cevap vermekte bir hayli zorlandılar. Oysa ki çözüm sürecinde Erdoğan ve AKP ne kadar da fütursuz davranabiliyordu.

HDP PRAGMATİK YAKLAŞIYOR

HDP’nin batı illerine ilişkin yerel seçim politikası ise daha pragmatik ve iktidarı geriletme üzerine kurulu. Batıda çıkaracakları adayların kazanma ihtimali olmadığı açık. Dolayısıyla özellikle büyükşehirlerde yüzde 2 ile 10 arasında değişen oranda oyların boşa gitmesini istemiyorlar. Bunun içinde CHP ile işbirliğine açıklar. Ancak CHP, terör suçlamasına muhatap olmamak için, işi resmiyete dökmeden tabanda işbirliği istiyor.

KÜRT SEÇMEN KARARSIZ

Bu şeytanlaştırma politikası karşısında Kürt seçmenin ne yapacağı ise merak konusu. Çözüm sürecinin ardından yaşanan şok, yakılan yıkılan şehirler, sokaktan alınamayan, buzdolaplarında saklanmak zorunda kalınan cenazeler, oy verdiği partiye her gün yapılan operasyonlar, seçilmişlerinin cezaevlerine konulması gibi travmalar yaşanıyor… Listeyi uzatmak mümkün. Diğer taraftan ise oyuna talip olurken, kendisi ile anılmaktan korkan bir muhalefet.

ZAMAN DARALIYOR

Zaman giderek daralıyor. HDP’li Ayhan Bilgen bir uzlaşı sağlanamazsa kendi yol haritalarını çizeceklerini açıkca söyledi. HDP batı illerinde güçlü aday çıkarır ve seçmeni, adaya oy verirse CHP-İyi Partinin işi bir hayli zorlaşacak. HDP’nin önündeki diğer iki yol ise, ya aday çıkarmayacak, ya da göstermelik aday ile seçime giderek tabanda CHP adaylarını destekleyecek.

HDP’NİN SEÇİMİ ETKİLEME GÜCÜ VAR MI?

2014 yerel seçimlerinde, Barış ve Demokrasi Partisi yüzde 4,20, HDP ise 1,90 oy alarak 3’ü büyükşehir olmak üzere 11 il, 68 ilçe ve 23 beldede kazanan taraf olmuştu. Selahattin Demirtaş ile birlikte bir ivme yakaladı. Genel seçimlerde oyunu yüzde 13’lere kadar taşıdı. HDP artık parti olarak Meclis’te temsil edilir hale geldi. 6 milyon seçmenin oyunu alan HDP’yi seçim matematiğinde dışlamak mümkün değil.

İSTANBUL’DA SEÇİM SONUCUNU HDP BELİRLEYECEK

2014 İstanbul yarışında AKP yüzde 47.9 ile ipi göğüslerken, CHP yüzde 40.1’de kalmıştı. MHP yüzde 4 oy alırken HDP’nin aldığı oy yüzde 4.8 olmuştu. Saadet Partisi’nin aldığı yüzde 1.4’ü de unutmamak lazım. 24 Haziran’da ise HDP İstanbul’da yüzde 12.7 oy almayı başardı. Bu da gösteriyor ki 31 Mart’ta İstanbul’da seçim sonucu üzerinde HDP oylarının önemli etkisi olacak.

ANKARA’DA DURUM FARKLI DEĞİL

Ankara için de durum farklı değil. 2014 yerel seçimlerinde AKP yüzde 44.9, CHP ise yüzde 43.8 oy almıştı. MHP yüzde 7.8, HDP ise yüzde 0.9’da kalmıştı. 24 Haziran’da ise HDP’nin Ankara oyu 6.4 oldu. Demek oluyor ki HDP oyları CHP adayına gitmiş. İkiye bölünmüş MHP’yi de baz alırsak Ankara yine tam bıçak sırtı. CHP adayının HDP oyları olmadan kazanması zor görünüyor.

MERSİN’DE YÜZDE 16.9 OY POTANSİYELİ

HDP’nin belirleyici olacağı bir diğer il ise Mersin. 2014’de MHP yüzde 32, CHP yüzde 28,3, AKP yüzde 28, BDP yüzde 9,6 oy aldı. 24 Haziran’da ise HDP’nin oy oranı yüzde 16.9’a ulaştı. İçerisinden İyi Parti çıkmış MHP baz alındığında, HDP Mersin’de belirleyici parti durumunda.

KÜRT SEÇMENİN YOĞUN OLDUĞU DOĞUDA İSE

Geçtiğimiz günlerde Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkâri, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Tunceli, Şanlıurfa, Van’ın kapsayan 13 ilde yapılan bir araştırmaya göre, Cumhur İttifak’ının yüzde 38,1, Millet İttifak’ının yüzde 6,7, HDP’nin yüzde 52,6 HÜDA PAR’ın yüzde 2,3 oranında oyu bulunuyor.

KÜRT SEÇMEN SANDIĞA GİTMEYEBİLİR

Sonuç olarak terör örgütünün sözcüsü olmakla suçlanan HDP’nin yerel seçimlere etkisini inkar etmek mümkün değil. HDP ile yan yana gelme endişesi taşıyan CHP-İyi Parti’nin birçok ilde HDP’nin desteği olmadan kazanması mümkün görünmüyor. İşbirliği yapılamaması durumunda HDP seçmeninin sandığa gitmeme ihtimalini de göz ardı etmemekte fayda var.

BOLD ÖZEL

5 yaşındaki Zülal ikinci kez hapse girdi

Cezaevindeki çekirdek ailelere bir yenisi daha eklendi. Üç yıldır tutuklu bulunan eğitimci Ali Uysal’ın eşi Hilal Uysal ve 5 yaşındaki kızı da cezaevine gönderildi. Zülal 1,5 yaşındayken de annesiyle hapis yatmıştı.

BOLD ÖZEL – Bir çocuk daha hapse girdi. Daha önce annesi Hilal Uysal ile birlikte 7 ay hapiste kalan 5 yaşındaki Zülal, yine annesiyle birlikte 24 Kasım gecesi cezaevine gönderildi.

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında Bank Asya hesabı ve Bylock kullandığı iddiasıyla 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan ve cezası Yargıtay tarafından onaylanan Hilal Uysal önceki gün tutuklanıp yine Şakran Cezaevine gönderildi. Hilal Uysal’ın eşi Ali Uysal da üç yıldır aynı cezaevinde kaldıktan sonra bu yıl başında Afyon Bolvadin Cezaevine nakledildi.

Ev hanımı Hilal Uysal, daha önceki hapis sürecinde yaşadıklarını Bold Medya‘ya şöyle anlatmıştı: “Ben oradayken kızım iki kere kaza geçirdi. Ranzadan düştü ve kampüs içerisindeki hastaneye sevk ettiler. İki saat boyunca gözlem altında tutulduk. Doktor yoktu. Kendi çocuğunuzun doktoru kendiniz olacaksınız denildi ve gönderildik.”

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 9 Mayıs 2018’de eşiyle birlikte tutuklanan Ali Uysal, kapatılan derneğe üye olduğu için 7,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. 9 Eylül Üniversitesi İlahiyat mezunu olan Uysal, etüt merkezlerinde eğitmenlik yapıyordu.

Hilal Uysal ve kızı Zülal.

16 AYLIK MUAZ DA ANNE-BABASIYLA HAPİSTE

İzmir Şakran Cezaevinde, bir çekirdek aile daha birlikte kalıyor. Esra-Abdurrahman Aşçı, 16 aylık bebekleri Muaz ile 17 Kasım 2021’de tutuklanmıştı.

Burada bin memur var, gardiyanlar botlarıyla odamızı basıyor, koğuşun yarısı hasta

16 aylık Muaz, annesi ve babasıyla birlikte hapse gönderildi

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Yaycı-Metre kriteri: Kürtaj yaptırmayan subay ihraç edildi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edilen başarılı subayların anlatımları raporlaştırıldı. Raporda yer alan bir tanık ifadesi şöyle: “Engelli bir bebeğe hamile olmak ve kürtaj yaptırmamak açıkça FETÖ-Metre kriteridir. Engelli çocuk sahibi olma kriteriyle ihraç yapıldığını bizzat Yaycı anlatmıştı.”

BOLD – İngiltere merkezli Statewatch kuruluşu emekli Tümamiral Cihat Yaycı’nın kriterleriyle ilgili şok edici bir rapor yayınladı. Rapora göre, Temmuz 2016’dan bu yana en az 13 bin 1 Türk askeri personeli ‘FETÖ-Metre’ olarak bilinen algoritma yoluyla ‘terörist ya da terörle iltisaklı’ ilan edilerek ihraç edildi.

ALGORİTMALARLA İNSAN HAKLARI İHLALİ

Dr. Emre Turkut ve avukat Ali Yıldız tarafından hazırlanan rapora göre, OHAL döneminde kullanılan algoritmalar ağır insan hakları ihlallerine yol açtı. Yaycı ve AKP iktidarının ortak çalışmasıyla ordudaki subayların kendileri ya da akrabalarının hassas kişisel verileri, mesleki geçmişleri temelinde yapılan fişleme temel insan haklarını da çiğnedi.

ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİNİ YERLE BİR ETTİ

Raporda yer alan şekliyle ‘FETÖ-Metre’ olarak bilinen algoritma, 97 ana kriter ve 290 alt kritere dayanıyor. Kriterlerin birçoğu özel hayatın ve kişisel verilerin gizliği gizliliği haklarını yerle bir etti. Bu algoritmayla Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından TSK’nın her kademesine el atıldı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde Adli İşlem ve İdari İşlemler Daire Başkanlığı (ATİİİŞ) adı verilen özel bir birim tarafından kullanılan algoritma ile asker ve sivil yüz binlerce kişinin profili çıkarılarak bu kişilere ‘puan’ verildi.

YAYCI’NIN KRİTERLERİYLE 810 BİN KİŞİ FİŞLENDİ

ATİİİŞ, en az 810 bin kişinin ‘hassas’ nitelikle olanlar dahil olmak üzere kişisel verilerini toplayarak FETÖ-Metre sistemin dahil etti. Bu veriler bankacılık işlemleri verileri, Bank Asya’da hesabı bulunanlara dair veriler, KHK ile kapatılan kurumlar ile her türden ilişkiye dair veri, bir milyon GSM numarasının telefon görüşme ve internet trafik kayıtları yanı sıra İngilizce bilgisi gibi dil becerilerini bile kapsamaktadır. Rapor, bu tür kişisel verilerin yasal bir dayanak olmaksızın elde edilip ve işlendiğini tespit ediyor.

AVRUPA BİRLİĞİ’NE SIĞINAN RÜTBELİ ASKER İFADELERİ

Avrupa Birliği’ne (AB) sığınma talebinde bulunan pek çok yüksek rütbeli eski askeri yetkilinin tanıklıklarını içeren rapor, algoritmanın uygulanmasının keyfi olduğunu ortaya koydu. Yalnızca birincil süjelere değil, aynı zamanda onların sosyal çevrelerindeki herkese, aile üyelerine, meslektaş ve komşularına da cezai yaptırımları uygulandığını ortaya koydu.

BİRGÜN HERKES ALGORİTMİK ZULME KURBAN GİDEBİLİR

Ankara ve Brüksel barolarına kayıtlı avukat ve raporun yazarlarından Ali Yıldız, binlerce kişinin FETÖ-Metre denilen bir zulüm aletiyle kendilerine verilen ‘puan’ üzerinden işsiz bırakıldığını söyledi. Bu subayların tutuklandığına da dikkat çeken Yıldız, “Devletlerin terörle mücadelede dijital izleme araçlarına daha fazla başvurduğu, giderek daha fazla bağlantılı hale gelen bir dünyada, herkesin benzer algoritmik zulme kurban gitme olasılığı yüksektir.” diye konuştu.

Statewatch araştırmacısı Yasha Maccanico ise “Bu rapor, şüphelileri algoritmik olarak belirlemek için kullanılabilecek araç ve kriterlerin, yetkililerin diledikleri kişileri suçlu durumuna düşürmelerine izin verecek şekilde tasarlanabileceğinin tüyler ürpertici bir hatırlatıcısıdır.” dedi.

Cihat Yaycı da Fetöcü çıktı

 

 

 

 

 

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

21 aydır tutuklu Yusuf Bekmezci’ye Aziz Nesin hikayesini yaşattılar: 60 sayfalık yakarış

Hafıza kaybı, uyku apnesi ve halisünasyon görme başta olmak üzere birçok sağlık sorunuyla mücadele eden 82 yaşındaki Yusuf Bekmezci, 20 ay sonra geçtiğimiz ay hastaneye yatırıldı. Kayınpederiyle aynı koğuşta kalan Şeref Aytekin ise, Bekmezci’nin 21 ayda hapiste geçirdiği hastane sürecini 60 sayfalık bir dilekçeyle anlattı. Mahkemeye sunulan dilekçe, hasta mahpusların yaşadığı hak ihlallerini gözler önüne seriyor.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 21 ay önce tutuklanan 82 yaşındaki Yusuf Bekmezci’nin damadı Şeref Aytekin, hafıza kaybı yaşayan, halisülasyon gören ve uyku apnesi gibi ölümcül hastalığı bulunan kayınpederinin sağlık sorunlarını anlatabilmek için aylardır dilekçe yazıyor. En son 25 Ekim’de İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi Başkanlığı’na, ekleriyle birlikte 60 sayfa dilekçe veren Şeref Aytekin’in mücadelesi Aziz Nesin hikayelerini aratmayacak cinsten.

DAMADI KENDİSİNDEN 8 AY ÖNCE TUTUKLANDI

Hasta, yaşlı ve bakıma muhtaç olmasına rağmen 23 Ocak 2020’de tutuklanan Yusuf Bekmezci yaklaşık iki yıldır İzmir 1 Nolu F Tipi Cezaevine kalıyor. İlk günlerde yalnız olan Bekmezci’nin yanına 14 Şubat 2020’de, kendisinden 8 ay önce tutuklanan damadı Şeref Aytekin sevk edildi.

O sırada İzmir 2 Nolu F Tipi Cezaevinde olan Aytekin, kayınpederinin tutuklandığını öğrenince nakil talebinde bulundu. KHK’lı emniyet müdürü Şeref Aytekin 21 aydır kayınpederinin kişisel ihtiyaçlarına yardımcı oluyor. Tedavi, tetkik, ilaç işlerini takip etmek, hastane doktoruna da koğuştaki gözlemlerine dair bilgi vermek istiyor ama ne mümkün. Cezaevi bürokrasisi önünde koca bir engel.

TEŞHİS 20 AY ÖNCE KOYULDU, HASTANEYE GEÇEN AY YATIRILDI

Hasta mahpusların en önemli sorunu, sağlık hizmetlerinden zamanında ve tam olarak faydalanamaması. Bir de bunlara kelepçeli yolculuk, hastanelerin mahkum odalarında kalma zorunluluğu, doktorlarla direkt muhatap olunmaması (cezaevine göre değişiyor) gibi olumsuz durumlar eklenince psikolojik olarak çok yıpranıyorlar. Sağlıkları daha da bozuluyor.

Kurum doktorunun 27 Ocak 2020’de uyku apnesi teşhisi koyduğu ve ani ölümle sonuçlanabilecek bir hastalık olduğu için hastaneye sevk ettiği, İzmir’in esnaflarından Yusuf Bekmezci, 20 ay sonra daha 21 Ekim 2021’de hastaneye yatırıldı. Uyku apnesi hastalarının gece kullandığı cihazın denemesi için bir gece hastanede kaldı. Ertesi gün sabahtan tekrar koğuşuna döndü. Cihazı ne zaman alabileceği henüz belli değil.

HASTALIKLARINI ANLATAMIYOR

Alzheimer (henüz alzheimer teşhisi konulmadı) belirtileri gösteren hastalığıyla ilgili ise henüz doğru dürüst bir tetkik yapılmış değil. Çünkü Bekmezci, tek başına hastaneye götürüldüğü için derdini anlatamıyor, hastalıklarını ifade edemiyor. “Doktor ne sordu, ne dedi?” sorularına “Bir şey demedi, doktoru görmedim” gibi cevaplar veren Bekmezci’nin damadı Şeref Aytekin, kaç aydır kayınpederinin yanında refakatçi olmak için ya da eline hastalıklarını ve koğuştaki gözlemlerini yazdığı kağıdı verebilmek için uğraşıp duruyor.

“NEREYE GÖTÜRDÜKLERİNİ BİLMİYORUM”

Aytekin, kayınpederini doktora götüren memurla görüşebilmek, muayene sonuçlarını öğrenebilmek için de ayrıca dilekçeler yazıyor. Çünkü Bekmezci’nin hastane dönüşlerinde anlatabildikleri genelde şöyle:

“Buradan çıktık, vardığımızda araçtan indik, hapishaneye götürdüler (nezareti kast ediyor), nereye niçin gittiğimizi, geldiğimizi bilmiyorum, sonra bir araca bindirdiler. 2-3 yere gittik, doktorlar bir şey söylemedi, muayene eden doktor olmadı, sonra indik, minibüse bindirdiler, yola çıktık, nereye götürdüklerini bilmiyorum, indiğimde nerede olduğumu anlayamadım, giriş kapısı görünce ben buraya daha önce geldim, benziyor dedim, bina içerisine girdik, kafamı yine toparlayamadım, buradaki memurlara nereye gideceğiz dedim, memur gidelim dedi, merdivenleri görünce burada olduğumuzu anladım.”

Şeref Aytekin tedavi ve tetkiklerle ilgili memurdan bilgi alabilmek için 11 gün beklediği zamanlar bile olduğunu belirtiyor.

Yusuf Bekmezci, 9 Nisan 2021’de örgüt yöneticisi olduğu iddiasıyla 17 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. 82 yaşındaki Bekmezci, nerede olduğu, niçin yargılandığı ve ne kadar ceza verildiği gibi birçok şeyin farkında değil. Mahkeme heyetine üç kez “Ben neden burayım?” diye sorduğu da SEGBİS kayıtlarına geçmiş durumda. “Bir rahatsızlığın, şikayetin var mı?” sorusuna ise genelde “Şikayetim yok, iyiyim” diye cevap veriyor.

KOĞUŞ DUVARLARINDA ÇİÇEKLER GÖRÜYOR

Tutuklandıktan birkaç ay sonra unutkanlık baş gösteren, koğuşun duvarlarında çiçekler gördüğünü, komşularının ve onların çocuklarının kendisini koğuşa ziyarete geldiğini söyleyen Yusuf Bekmezci’nin en önemli sağlık sorunları uyku apnesi, hafıza kaybı ve halisünasyon görmesi.

Bunların yanı sıra prostat, ileri derecede işitme kaybı, bilişsel bozukluklar, algı ve muhakemesinde ciddi sıkıntılar, yaşlılığından dolayı düşkünlüğü de var. Gün geçtikte ilerleyen uyku apnesi, çiçek görmesi ve Alzheimer için hastaneye sevk edilen Yusuf Bekmezci, aciliyeti olmayan bir-iki şikayetinden muayenesi yapılıp geri gönderiliyor.

“Kayınbabamın hastaneye sevki yapıldı, durumunu biliyorsunuz, kendini ifade edemez, rahatsızlıklarıyla ilgili not yazayım, bu notu, onu hastaneye götürecek olan görevliye verelim, dedim. ‘Gerek yok sizin anlattıklarınızı doktor not aldı, hastanedeki doktor sistemden görür’ dedi. Kurum doktoru benim söylediklerimi not olarak yazmadı hastanedeki doktor bakmadı. Hastaneye götüren memur ve doktor da Alzheimer olduğunu bilemediklerinden farklı ve aciliyeti olmayan önemsiz bir iki şikayetiyle ilgili muayenesi yapıldı.” diyen Şeref Aytekin’in dilekçelerinde buna benzer birçok açıklama bulunuyor.

HASTANEYE KELEPÇELİ GÖTÜRÜLÜYOR

Dilekçelerinde kayınpederinin hastaneye kelepçeli götürüldüğünü ve 82 yaşındaki insana eziyet edildiğini de vurgulayan Aytekin, “Hastaneye ne kadar az giderse o kadar iyi. 82 yaşında, birçok hastalığı var. Bu durumuna rağmen bile araç içinde kelepçeleri çözülmüyor. Ayrıca Kovid-19 riski var. Normal bir insan bile o araçla hastaneye gidip geldiğinde başı dönüyor, istifra ediyor, bazıları 1-2 gün kendine gelemiyor. Bu durumdaki birinin hastaneye gidip gelirken ne kadar sıkıntı çektiğinin izahına gerek yok sanırım.” diye yazdı.

Şeref Aytekin, Yusuf Bekmezci’nin 27 Ocak 2020’den 21 Ekim 2021’e kadar hapiste geçirdiği hastane sürecini, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi Başkanlığı’na 25 Ekim 2021 tarihinde yazdığı uzun dilekçede tarih sırasına göre anlattı. Ekleriyle birlikte 60 sayfayı bulan dilekçe, hasta mahpusların ve yakınlarının yaşam hakkı için nasıl bir sistemle mücadele ettiklerini göstermesi açısından önemli.

ŞEREF AYTEKİN’İN MAHKEMEYE SUNDUĞU 60 SAYFALIK DİLEKÇENİN İLK 14 SAYFASI

 

Okumaya devam et

Popular

Shares