Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Ticaret Bakanı: Konkordato ilan eden firma sayısı 979

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, konkordato ilan eden firma sayısının 979'a yükseldiğini ifade etti.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ekonomik sıkıntılar sebebiyle konkordato ilan eden şirket sayısının sürekli değiştiğini ve rakamların her pazartesi güncellendiğini söyledi. Pekcan, “Bu hafta pazartesi 979 firma olmuş. Yeni bir düzenleme var bundan böyle bağımsız bir denetim kuruluşlarının raporları doğrultusunda konkordato ilan edilebilecek.” dedi.

1.800 ÜRÜNDE FAHİŞ ARTIŞ SAPTANDI

NTV canlı yayınına katılarak soruları cevaplandıran Pekcan, ekonomiye yönelik gelişmeleri değerlendirdi. Enflasyonla mücadele konusuna değinen Pekcan, bugüne dek 81 bin ürünün denetlendiğini, bunların 1.800’ünde fahiş fiyat artışı saptandığını açıkladı. Pekcan, ilgili firmalardan yazılı savunma istendiğini söyledi.

Cumhuriyet tarihinin en yüksek yıllık ihracatını gerçekleştirdiklerini de kaydeden Pekcan, “Kasım sonu itibariyle ihracatta 168 milyar lira ile cumhuriyet tarihi rekorunu kırdık. Hedefimiz artışı sürekli kılabilmek. Avrupa ve İran’daki durum bizi etkiler.” dedi.

Göreve geldiğinde Hindistan, Çin, Rusya ve Meksika olmak üzere 4 ülke seçtiğini kaydeden Pekcan, şöyle devam etti:

“Niye seçtim, çünkü dış ticaret açığımızı bu 4 ülkeyle veriyoruz. Türkmenistan Orta Asya’ya açılan ciddi bir pazar. Hindistan da Asya’nın güçlü ekonomik ülkelerinden. İhracatçılarımızla oradaki firmalar arasında işbirliği yapmayı öngörüyoruz. Hindistan Türkiye açısından önemli bir adres.”

İRAN YAPTIRIMI EN FAZLA TÜRKİYE’Yİ ETKİLER

Amerika ile ekonomik ilişkilere değinen Bakan Pekcan, “Çelikte alüminyumda ek vergi konuldu. 13 Ağustos itibariyle de bu ek vergiler Türkiye’ye iki katına çıkarıldı. Dünya Ticaret Örgütü’nde profesyonel bir ekibimiz var. Demir-çelik konusunda iki tane dava kazandık. İhracatçılarımızın hakkını her zeminde koruyacağız. Türkiye için konulan ek vergilerin kalkmasını bekliyoruz.” açıklamasını yaptı.

ABD’nin İran yaptırımlarına da değinen Pekcan. “Her türlü yaptırım en fazla Türkiye’yi etkiler. Türkiye’ye muafiyet kararının uzatılacağını bekliyoruz.” dedi.

Konkordato kervanına Taha Kargo da katıldı

 

Ekonomi

İki hafta aradan sonra ekmeğe yeni zam talebi

İki hafta önce ekmek fiyatlarına gelen zam fırıncıları memnun etmedi. Fırıncılar, TMO’nun buğday fiyatlarına yeterli müdahaleyi yapmadığı ve artan girdi maliyetlerini gerekçe göstererek yeni zam talebinde bulundu. 

BOLD – Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, un fiyatlarındaki artış nedeniyle ekmeğe bir fiyat artışının daha olabileceğini söyledi. Son aylarda un fiyatlarında büyük artış olduğunu belirten Balcı, TMO’nun buna yeterince müdahale edemediğini öne sürdü.

UN FİYATLARI 3 AYDA YÜZDE 50 ZAMLANDI

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, un fiyatları ve fırınlarda kullanılan Fransız menşeli ürünlere yönelik boykota ilişkin basın toplantısı yaptı. Son 2 ayda ekmeğin ham maddesi olan un ve diğer girdilerde yaşanan fiyat artışlarından dolayı fırıncı esnafının ciddi anlamda sıkıntıya düştüğünü dile getiren Balcı, bir çuval unun fiyatının temmuz ayında 104 lira olduğunu, bugün 158 liraya kadar yükseldiğini söyledi. Balcı, “Zor durumda olan fırıncı esnafımızın fiyat artışına gitmesi kaçınılmaz olmuştur. Bir fiyat artışı olacaktır” dedi.

BAKAN FIRINCILARA RANDEVU VERMEMİŞ

Balcı, “Burada esas üzüntü verici olay, 2002’den bugüne kadar bu gibi artışlar karşısında her zaman devreye giren Toprak Mahsulleri Ofisi’nin yeterli müdahaleyi yapmakta gecikmiş olmasıdır. Ekim ayında gümrük vergisinin sıfırlanmasıyla, ithal buğdayın iç piyasada fiyatsal olarak düşmeye sebebiyet vermemesi düşündürücüdür” diye deva etti.

Bu konuyu görüşmek için Tarım ve Orman Bakanı’ndan talep edilen randevuya olumlu yanıt gelmediğine dikkat çekti.

Balcı, “Yetkililere sesleniyorum, gerekli çalışmayı bir an önce yapmaları gerekiyor. Girdi fiyatlarındaki artışları kabullenmek söz konusu olamaz” dedi.

Hekimlere ekipman vermeyen Sağlık Bakanlığı 2 milyon liralık kongre düzenliyor

Okumaya devam et

Ekonomi

10 kişiden 7’si geçim sıkıntısı çekiyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatya’da bir esnafın çaresizlik içinde ‘evine ekmek götüremediğini’ söylemesini abartılı bulsa da araştırmalar bunun tersini gösteriyor. Halkın üçte ikisinin geçim zorluğu yaşadığı ortaya çıktı. 

BOLD – Salgınla birlikte derinleşen ekonomik kriz hane halkı gelirlerini eriterek borç sarmalına iterken, vatandaş yüksek enflasyon ve zamlar nedeniyle gıda alışverişlerinde bile zorlanmaya başladı. İkinci dalga öncesinde hane gelirleri ve geçim kolaylığı dibe vururken, salgın döneminde geçim zorluğu çektiğini beyan edenlerin oranı yüzde 70’e çıktı.

GELİRLER AZALDI, BORÇLAR ARTTI

Sözcü’den Sayime Başçı’nın haberine göre Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından gerçekleştirilen “Kovid-19 salgınının hane gelirleri üzerindeki yıkıcı etkisi” başlıklı rapor, özellikle dar gelirli vatandaşın yaşadığı geçim zorluğunu ortaya koydu. Katılımcıların yüzde 30’u salgın sebebiyle gelirlerinin azaldığını açıkladı. Kendi işini yapanlar arasında ise bu oran yüzde 44’e yükseldi. Bu tablo hanelerin büyük bir kısmında geçim sıkıntısının baş gösterdiğini ortaya koyarken, bu duruma paralel olarak hanelerin yüzde 42.7’si borçlarının arttığını açıkladı.

GELİRLERDE DAHA DA DÜŞÜŞ BEKLENİYOR

Gelir kayıplarına karşın borç almak zorunda kaldığını söyleyen hanelerin yüzde 17.2’si tanıdıklarından ve iş kurumsal kanallardan borçlandığını açıklarken, sosyal koruma araçlarından faydalandığını ifade eden katılımcıların oranı ise yüzde 7.9’da kaldı. Araştırmaya göre, hanelerinin geçimini sağlamakta zorlananların payı, yüzde 10’dan yüzde 19.6’ya yükselirken, biraz da olsa zorluk çektiğini söyleyenler ise yüzde 17.5’ten yüzde 41.9’a kadar çıktı. Ankete katılanların neredeyse yarısının önümüzdeki dönemde de gelirlerinde düşüş beklediği vurgulandı.

HALKIN KRİZE 3 AY DAYANACAK BİRİKİMİ VAR

Rapora göre, Türkiye’de vatandaşın kara gün için çok büyük bir birikimi yok. Hanelerin yüzde 38.8’i herhangi bir gelir elde edemedikleri durumda mevcut birikimleri ile bir ay dahi idare edemeyeceğini açıklarken, yüzde 37.9’luk bir diğer kesim ise mevcut birikimleriyle en fazla üç ay idare edebileceğini ifade etti. Her dört haneden üçü, birikimlerinin olası bir işsizlik durumunda en çok üç ay yeteceğini düşünüyor. Raporda salgının geleceği ve aile bütçesi üzerine etkilerine dair, “Hanelerin önemli bir kısmı önümüzdeki dönemde de geçim sıkıntısının devam edeceğini, ancak mevcut birikimleriyle bu zorluğu aşamayacaklarını düşünmektedir” değerlendirmesi yapıldı.

Üç kalp operasyonu geçiren KHK’lı öğretmen cezaevinde virüs kaptı

Okumaya devam et

Ekonomi

65 yaş üstüne 155 lira yakacak yardımı talebini AKP ve MHP reddetti

Karadeniz’de doğal gaz rezervleri bulduğunu açıklayan AKP hükumeti, yaşlı vatandaşlara yakacak yardımı yapılması önerisini reddetti. Öneri kabul edilseydi yaşlılara her ay yaklaşık 100 metreküp doğal gaz bedeli olarak 155 liralık yakacak yardımı yapılacaktı. 

BOLD – CHP’li milletvekilleri tarafından getirilen 65 yaş üzerindeki vatandaşlara aylık 155 lira yakacak yardımı yapılmasını öngören kanun teklifi, AKP ve ortağı MHP tarafından reddedildi.

YAKACAK FİYATLARI ZAMLANDI

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre TBMM’ye sunulan ve 65 yaş üzerindeki vatandaşlara aylık 155 lira yakacak yardımı yapılmasını öngören kanun teklifi, hükumet reddedildi. İktidar bu teklifin doğrudan Meclis gündemine alınarak görüşülmesi önerisine ret oyu verdi. Teklif sahibi CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, “Vatandaşımız zor durumda. Bu yılın başında kömürün tonu 1.200 liraydı, şimdi 1.400 lira oldu. Odun 600 liraydı, şimdi 800 lira oldu. Asgari ücretli bunları aldığı zaman cebinde 124 lira kalıyor” dedi.

BUHRANLA KARŞI KARŞIYAYIZ; BAKAN BÜYÜYORUZ DİYOR

4 kişilik bir ailenin 2017’de doğalgaza aylık 140 lira öderken şimdi bu rakamın 250 liraya çıktığını hatırlatan Akın, “Elektrik 101 liradan 172 liraya çıkmış. Hangi memurun, hangi işçinin, hangi çalışanın maaşı bu kadar arttı? Askıdaki ekmeğe muhtaç ettiğimiz vatandaşımız ilk seçimde size öyle bir ders verecek ki, bırakın iktidar olmayı, muhalefette durmak için bile mücadele edeceksiniz. Ekonomik buhranla karşı karşıyayız ama ülkenin Bakanı ‘Ekonomi büyüyor’ diyor. KDV’yi elektrik ve doğalgazda yüzde 1’e indirin, ÖTV’yi kaldırın, elektrikteki TRT payını kaldırın. Bütün yükü bu millete yüklüyorsunuz” dedi.

Üç kalp operasyonu geçiren KHK’lı öğretmen cezaevinde virüs kaptı

Okumaya devam et

Popular