Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

TL, 2018 yılında yüzde 40 eridi

Ekonomideki sorunların zirve yaptığı 2018'in en fazla kaybedeni Türk Lirası TL oldu. TL'nin dolar ve euro karşısındaki kaybı yüzde 50'lere yaklaştı.

BOLD– Ekonominin ağır bir krize sürüklendiği 2018 yılının en fazla kaybedeni Türk Lirası (TL) oldu. TL’nin dolar ve euro karşısındaki kaybı yüzde 50’lere yaklaştı.

Türkiye ekonomisinde 2018’de en fazla gündeme gelen konu döviz kurlarındaki rekor artış yaşanmasıydı. Özellikle 24 Haziran seçimlerinden sonra, ağustos ayında dolar ve euronun tarihi zirve yapması döviz borcu çok yüksek olan şirketleri sarstı.

Borçlarını ödemekte zorlanan şirketler, iflastan kurtulmak için konkordatoya başvurdu.

AĞUSTOS’TA KAYIP YÜZDE 81’E YÜKSELDİ

Ekonomideki kur şoku ağustos 2018’de zirve yaptı. Dolar 6,88 TL, euro 7,87 TL ve sterlin ise 8,80 TL oldu. Bu dönemde TL, diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre dolar karşısında açık ara en fazla değer kaybeden para birimi oldu.

(Kaynak: BBC Türkçe)

Kırılgan beşli diye anılan (Brezilya, Hindistan, Endonezya, Güney Afrika, Türkiye) beş ülkenin, Türkiye dışında kalan dördünün para birimleri bu dönemde dolar karşısında ortalama yüzde 11,6 değer kaybederken, TL’nin dolar karşısındaki kaybı yüzde 81,8’e kadar yükselmişti.

YILLIK KAYIP YÜZDE 40

Dolar kuru 2017 yılı sonunda 3,77 liradan işlem görmüştü. Kur şoku kısmen de olsa atlatılmış olmasına rağmen dolar/TL ise 2018’i 5,30 lira seviyesinden kapattı. Bu da TL’nin son bir yılda dolar karşısında yüzde 40 değer kaybettiğini gösteriyor.

Euro ise 2017 sonunda 4,06 liradan işlem gördü. Ağustostaki şok artışlardan sonra euro/TL kuru 2018 yılını 6,04 seviyesinden kapattı. Bu durumda TL’nin euro karşısındaki yıllık kaybı yüzde 48,7 oldu. İngiliz Sterlini’ne bakıldığında ise kaybın yüzde 40’ı aştığı görülüyor.

2018 yılının ağustos ayında dövizde yaşanan sert yükseliş ve kurdaki oynaklıklar pek çok döviz bürosunun işlemleri durdurmasına ve tabela kapatmasına yol açmıştı.

ALTIN YATIRIMCISININ YÜZÜ GÜLDÜ, DÜĞÜNCÜLER ÜZÜLDÜ

2018’de yaşanan döviz şoku altın fiyatlarına da yansıdı. Altın fiyatlarındaki yüksek oranlı artışlar küçük yatırımcının yüzünü güldürdü.

31 Aralık 2017’de 157 TL olan gram altın, bir yılda yüzde 37,5 artış göstererek 216 liraya yükseldi.  Çeyrek altın bir yılda 260 lirada 353 liraya, yarım altın 520 liradan 706 liraya ve cumhuriyet altını da 1.046 liradan 1.448 liraya yükseldi.

Düğünlerin vazgeçilmezi konumundaki çeyrek altın bir ara 400 liranın üzerine çıktı ve 415 liradan işlem gördü. Altın fiyatları son dönemde düşüş gösterse de yıl genelinde yatırımcısına kazandırdı. 2018’in yaz ayları düğüncüler içinse çok zor geçti.

Evlilik ve sünnet merasimlerini ramazan ayı sonrasına bırakan aileler, altında yaşanan artıştan en fazla olumsuz etkilenen kesim oldu.

BIST 100 ENDEKSİ YÜZDE 21 GERİLEDİ

Borsa İstanbul (BIST) 100 endeksi ise bir önceki yıla göre 2018’de yüzde 21 değer kaybetti.

Temmuz ayında 120 bin puanı aşmayı deneyen BIST 100 88 bine kadar geriledi ve boğa piyasasından ayı piyasası olarak nitelendirilen satılıcı piyasaya geçti.

2019’da yaşanacak ekonomik krizi uzmanlar yorumladı

 

BOLD ÖZEL

63 yaşındaki kronik hasta Özcan Öztürk’e Denizli Cezaevinde koronavirüs tehdidi

Vertigo, romatizma, bel fıtığı ve katarakt hastası Üneys Özcan Öztürk, koronavirüs hastalarıyla temaslı olduğu için karantinaya alındı. Cezaevinin tüm görüşleri de iptal edildi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Bir yıl önce tutuklanıp Denizli T Tipi Cezaevine gönderilen 63 yaşındaki Üneys Özcan Öztürk, geçen hafta pazartesi günü Kovid-19’a yakalanma riski nedeniyle karantinaya alındı.

Koronavirüs en çok yaşlıları ve kronik hastaları etkiliyor. Cezaevi gibi sürekli kapalı bir ortamda bulunan hasta ve yaşlı mahpuslar, ya hastaneye gidiş gelişlerde ya da gardiyanların koğuş aramalarında koronavirüse yakalandı, bazıları bu nedenle hayatını kaybetti.

KİŞİSEL İHTİYAÇLARINI GİDEREMİYOR

Cezaevine girdikten sonra sol gözü tamamen görmeyen 63 yaşındaki Üneys Özcan Öztürk, romatizma ve bel fıtığının yanı sıra 2016’dan bu yana vertigo ile mücadele ediyor. Cezaevine girdiği ilk zamanlarda hastalıkları nedeniyle doktora götürülen Özcan, 28 gün karantina hücresinin zorlu şartlarında kaldığı için birçok mahpus gibi o da artık hastaneye gitmek istemiyor.

Hastalıkları ilerleyen Öztürk, 6-7 kişinin yerde uyumak zorunda kaldığı 26 kişilik koğuşta yaşıyor. Ranzadan ve merdiven inip çıkarken zorlandığı için kişisel ihtiyaçlarını koğuş arkadaşlarının yardımıyla giderebiliyor. Şimdi de koronavirüs tehdidiyle karşı karşıya kalan Öztürk’ün ailesi, kendisinden haber alamayacağı için çok endişeli. Denizli T Tipi CİK’te kalan diğer hastaların aileleri de endişeli. Mayıs 2017’de Malezya’dan kaçırılıp Türkiye’ye getirilen ağır kalp ve şeker hastası İsmet Özçelik de karantinaya alınan hastalar arasında.

“BİZE DİNİ SOHBET VERDİ”

2009’da bir yemek şirketinden emekli olan Öztürk, Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 1 Temmuz 2020’de gözaltına alındı. Aynı gün tutuklanan Öztürk hakkında şirkette çalışan bir şoför “Bize dini sohbet veriyordu” dediği için 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Dosyası Yargıtay’da bulunuyor.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Babaları 28 aydır tutuklu olan Murat ve Bahadır’ın anneleri de tutuklandı

Anne-baba tutukluluklar devam ediyor. Babaları Erdoğan Birinci’den 28 aydır ayrı olan Murat ve Bahadır’ın annesi Hatice Bahadır da hapse gönderildi.

BOLD ÖZEL – Babaları Giresun Cezaevinde tutuklu bulunan 7 yaşındaki Murat ve 10 yaşındaki Bahadır’ın Birinci’nin anneleri Hatice Birinci de tutuklanıp Trabzon Bahçeçik Cezaevine konuldu. Kronik rahatsızlıkları olan babaanneleri ve teyzeleriyle birlikte Trabzon’da yaşayan Birinci kardeşler, annelerini sorup duruyor.

“İKİ YAVRU HEM ÖKSÜZ HEM YETİM KALDI”

Bold Medya’ya konuşan Murat ve Bahadır’ın teyzesi, “Bu iki yavru hem öksüz hem yetim kaldı. Biz elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Ama bir anne bir baba olamıyoruz. Çocuklar annelerini sorup duruyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Biri 7 yaşında biri 10 yaşında. Ablamı bıraksınlar. Çocuklar bari annesiz kalmasın. Annem babam çok kötü durumdalar. Ayrıca babaanneleri kronik rahatsızlıkları var. Bu yavrular ne olacak? Lütfen sesimiz olun.” dedi.

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında tutuklanan Hatice Birinci, kapatılan dershanelerde coğrafya öğretmeni, Erdoğan Birinci ise kapatılan kolejlerde sınıfı olarak çalışıyordu.

Müebbet verilen Harbiyeli’nin annesi ve babası trafik kazasında öldü

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

7.7 milyon kişi yeşil karta muhtaç yaşıyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Aç olanları buyrun siz doyuruverin” sözleriyle halkın fakirliğini yeniden gündeme getirdi. Türkiye’de yoksulluğun sembolü olan yeşil kartlı sayısı 7 milyon 769 bin 346 kişiye ulaştı. Yeşil kartlıların hastane ve eczane masraflarını devlet karşılıyor.

BOLD ÖZEL – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın muhalefet partilerine yönelik “Aç olanları buyrun siz doyuruverin” sözleri Türkiye’deki yoksulluğu gündeme taşıdı. AKP iktidarının vatandaşın fakir olmadığı savunmasını resmi kurumların kayıtları yalanlıyor.

İŞÇİ, MEMUR VE ESNAF SAYISI

SGK’nın aylık istatistik bültenlerinde yer alan sigortalı kayıtlarına göre, Mart 2021 itibariyle 21 milyon 464 bin 579 kişi zorunlu sigortalı. Bu kişiler SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı çatısı altında bulunuyor. Sigortalıların 15 milyon 381 bin 821’i işçi olarak SSK’da, 2 milyon 938 bin 150’si esnaf olarak Bağ-Kur’da, 3 milyon 144 bin 608 kişi ise memur olarak Emekli Sandığı’nda bulunuyor.

7.7 MİLYON KİŞİ YEŞİL KARTLI

Herhangi bir sigortası bulunmayan kişi sayısı ise 7 milyon 769 bin 346 kişi olarak kayıtlarda bulunuyor. Geliri asgari ücretin üçte birinden az olan bu vatandaşlar ‘resmi yoksul’ olarak kabul ediliyor. Yeşil kart uygulaması kapsamında bu kişilerin genel sağlık sigortası primlerini devlet ödüyor.

AKP’li belediye 2.5 milyon liralık ihaleyi partinin eski İBB meclis üyesine verdi

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0