Bizimle iletişime geçiniz

Sinema

Hafta sonu için film tavsiyesi: Sır…

Babası Louis’ye bir sır verdi: “Yarın kendimi öldüreceğim!” Okul, deniz ve kardeşiyle oynadığı oyunlarla geçen hayatı o gün sonsuza dek değişti.

Bu filmi ebeveynler mutlaka seyretmeli.

Belçika-Kanada ortak yapımı Angel at Sea (Fr. Un ange a la mer) Türkiye’de “Sır” adıyla gösterildi.

2009’da Kristal Küre kazanan film, başarısız bir gıda programı çerçevesinde görevli olarak Fas’ta bulunan Fransız bir bürokratın ailesine odaklanıyor.

BAŞARISIZLIK VE DEPRESYON

Görevindeki başarısızlığın da etkisiyle ağır bir depresyon geçirmekte olan baba, iki oğlundan küçük olan Louis’ye intihar edeceğini söyler ve bunu bir sır olarak tutması konusunda da ona söz verdirir.

Çocuklukla ergenlik arasındaki o sallantılı köprüyü geçmekte olan Louis’nin bundan sonra yaşadıkları iç kanatıcıdır.

ÇOCUKLUK RÜYASININ ÇÖKÜŞÜ

“Babasını hayatta tutma” dürtüsünün oluşturduğu basınç, Louis’nin çocuklukla olan bağını bir anda bitirir. Babasının güvenini sarsmamak için kimseye açılamaz. Küçücük omuzlara konulan bu insafsız yük baba oğlu aynı girdabın içine sürüklemektedir.

Louis vaktinin neredeyse tamamını bahçedeki limon ağacının üstünde babasının penceresine bakarak nöbet tutmakla geçirmektedir. Eskiden sadece oyun oynamak için çıktığı limon ağacı…

Okul çıkışlarında abisiyle yarışmak için yaptığı koşuların amacı da değişmiştir. Her şeyin anlamı giderek farklılaşmakta çocukluğun pembe rüyası yerini kâbus grisine bırakmaktadır.

DAHA BÜYÜK ÇÖKÜŞLER BAŞLAR

Babasının “normal”e döner gibi olduğu ender anları daha büyük çöküşler takip eder. Bu krizi idare edemeyen, kimseden yardım da alamayan Louis annesinden ve kardeşinden de uzaklaşmaya başlar.

Okulda başarısızdır ve üstelik kekelemeye başlamıştır. “Sır” Louis’nin duygusal dünyasını parçalara ayırmıştır. Hikâyenin sonunda en acı bedeli de o öder.

“Sır” (Angel at The Sea) özellikle ebeveynlerin mutlaka izlemesi gereken bir film.

Sinema

HBO Max dizilerden sonra orijinal film atağına geçti

Steven Soderbergh’in Meryl Streep ve Gemma Chan’i bir araya getiren yeni filmi Let Them All Talk, aralık ayında HBO Max’te izleyici ile buluşacak.

BOLDTraffic ile Oscar alan Soderbergh’in komedi türündeki yeni filminin senaryosunu, Deborah Eisenberg kaleme aldı. Filmlerinde yeni teknikler denemesiyle bilinen Soderberg’in bu yapımda da sınırlı imkanlar kullandığı biliniyor.

Daha önce iPhone ile film çeken ünlü yönetmen Let Them All Talk için ses ekipmanları dışında alışıldık film ekipmanlarının çoğunu kullanmamış ve hareketli sahnelerin birçoğunu eline kamera alıp tekerlekli sandalyede çekmiş.

Filme dair bir diğer ilginç bilgide senaryo ile ilgili. Gelen bilgilere göre yapımın senaryosu sadece olayları temel çizgileriyle ele almış ve oyuncuların doğaçlama performanslarıyla tamamlanmış.

Let Them All Talk yakın tarihte HBO Max’te izleyeceğimiz tek yapım değil. Raised by Wolves ile dizi alanında ilk ciddi yapımını sunan ve daha önce de Seth Rogen’ın An American Pickle filmini yayınlayan platform, önümüzdeki günlerde de Robert Zemeckis’in The Witches filmini izleyici karşısına çıkaracak.

Okumaya devam et

Gündem

Müjde Ar, aldığı ödülü Kavala ve tutuklu gazetecilere ithaf etti

6. Balkan Panorama Film Festivali’nin Onur Konuğu olan Müjde Ar, ödülünü 3 yıldır cezaevinde bulunan Osman Kavala’ya ve tutuklu gazetecilere ithaf etti.

BOLD– Birgün’ün haberine göre Türkiye sinemasının deneyimli ismi Müjde Ar, bu yıl 6. Kez düzenlenen Balkan Panorama Film Festivali‘nin Onur Konuğu oldu. Müjde Ar kendisine takdim edilen Onur Ödülü’nü 2017 yılından beri cezaevinde bulunan iş insanı Osman Kavala ile tutuklu gazetecilere ithaf etti.

Pandemik salgın nedeniyle festivale katılamayan Müjde Ar’ın yayınladığı video mesaj şöyle:

“Bana verilen bu ödülü yaptığı haberlerden ötürü hapishanede olan gazetecilere ve hakkında hiçbir delil olmadan, AİHM kararlarına rağmen 3 yıldır cezaevinde tutulan dostum, gerçek bir kültür-sanat dostu Osman Kavala’ya ithaf ediyorum.”

Okumaya devam et

Sinema

İki kült yapım yeniden vizyonda

Türkiye’deki sinema salonlarında bu hafta biri yerli altı film vizyona girdi. Orçun Behram’ın etkileyici filmi Bina ve 1990’ların iki kült yapımı dikkat çekiyor.

BOLD– Önceden milyonu geçen hafta sonu seyirci sayısının hala 40 binin altında seyrettiği Türkiye sinemalarında bu hafta gösterime giren yapımlar arasında 1990’ların önemli yapımlarından Kayıp Otoban(1997) ve İkiz Tepeler (1992) öne çıkıyor. İşte 16 Ekim Cuma günü gösterime giren yapımlar.

KAYIP OTOBAN/LOST HIGHWAY

Bill Pullman, Patricia Arquette, John Roselius ve Michael Massee’den oluşan kadrosuyla dikkat çeken 1997 yapımı “Kayıp Otoban” pandemi koşullarında yeniden vizyonda. David Lynch’in gerçekliği zorlayan filmlerinden olan yapım, eşini öldürmekle suçlanan bir müzisyenin farklı hayatlarla kesişen ve zamanı kavramını çözülmesi zor bir yumak haline getiren hikayesini anlatıyor.

İKİZ TEPELER: ATEŞTE BENİMLE YÜRÜ

Haftanın ikinci yeniden gösterimi yine David Lynch filmi. Usta yönetmenin kült dizisi Twin Peaks’in bir ön hikayesi gibi olan yapım; FBI ajanı Chet Desmond’un Teresa Banks cinayetine dair gizemli bir ipucu bulması ve ortadan kaybolmasıyla başlıyor.

BİNA

Orçun Behram’ın yönettiği İhsan Önal, Gül Arıcı, Levent Ünsal, Enis Yıldız ve Işıl Zeynep rol aldığı yapım film, medyayı kontrol etmek amaçlı yeni yayın sistemini yaşadığı binaya kurmaya gelen devlet memurunun beklenmedik ölümüne şahit olan bir apartman görevlisinin hikayesi.

POLAROID

Kathryn Prescott, Tyler Young, Samantha Logan, Keenan Tracey ve Priscilla Quintana gibi isimlerin rol aldığı “Polaroid”, eski bir polaroid fotoğraf makinesiyle fotoğrafı çekilen herkesin korkunç bir şekilde öldürülmesini konu alıyor.

GERİYE KALANLAR

Heather Graham, Sophie Nelisse, Jodi Balfour, Charlie Gillespie ve Tameka Griffiths’ın başrollerinde yer aldığı “Geriye Kalanlar” beklenmedik şekilde birlikte yaşamak durumunda kalan iki kadının hikayesini anlatıyor.

TEK BAŞINA

Kocasını kaybettikten sonra yeni bir başlangıç için taşındığı şehirde kaçırılan bir kadının, tutulduğu insanlıktan uzakta kulübeden kaçma çabasının anlatıldığı filmde Jules Willcox, Marc Menchaca, Anthony Heald ve Jonathan Rosenthal rol alıyor.

Okumaya devam et

Popular