Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Trump, Meclis’ten geçen tasarıya rağmen hükümeti kapalı tutmaya kararlı

BOLD- ABD Başkanı Donald Trump, Temsilciler Meclisi’nin hükümeti açmak için kabul ettiği bütçe tasarısına rağmen hükümeti kapalı tutmaya devam edeceğini açıkladı.

ABD Temsilciler Meclisi göreve başladıktan bir gün sonra hükümetin açılmasını içeren bütçe tasarısını kabul etti. Ancak, Demokrat Parti üyelerinin çoğunlukta olduğu mecliste kabul edilen tasarıda  ABD Başkanı Donald Trump’ın Meksika sınırına duvar örmek için istediği ödeneği içermiyor.

HÜKÜMET AYLARCA KAPALI KALIR TEHDİDİ

Beyaz Saray’da gazetecilerin sorularını cevaplayan Başkan Trump, “Çok çabuk geçebileceğini düşünüyoruz. Ama çözülene kadar açmayacağız. Bunun (sınır güvenliğinin) çok daha büyük bir sorun olduğunu düşünüyoruz. Sınır çok daha tehlikeli bir sorun. Ulusal güvenlik sorunu. Bu terörist bir sorun. İnsan kaçakçılarından bahsediyorum, uyuşturucu ve çeteler hakkında konuşuyorum ama çoğu insan güney sınırından teröristlerin geldiğini söylemiyor, çünkü muhtemelen girmesi en kolay yer olduğunu düşünüyorlar. Bu olmayacak.” şeklinde konuştu. 

“HARİKA İŞLER YAPAN BİRİNİ AZLEDEMEZSİNİZ”

Trump, demokratların Meksika sınır güvenliğini içeren tasarıyı kabul etmemeleri halinde hükümetin aylarca hatta bir yıl boyunca kapalı kalabileceği tehdidinde bulundu.

Bir gazetecinin “azledilme” ihtimalini sorması üzerine Başkan Trump, “Harika işler yapan birini azledemezsiniz. Rusya’nın seçimlere müdahale ettiğini düşünmüyorum. Kazanmam için Rusların yardımına ihtiyacım yoktu.” cevabını verdi.

ABD’de yeni Kongre resmen göreve başladı

 

Dünya

İslamcılık 21’inci yüzyılda faşizmin bir türü!

Nice’teki bıçaklı saldırıya ilişkin konuşan Fransa İçişleri Bakanı Darmanin, İslamcılığın 21’inci yüzyılda faşizmin bir türü olduğunu söyledi.

BOLD – Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, üç kişinin ölümü ve altı kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan Nice’teki saldırıya ilişkin açıklama yaptı. Bakan Darmanin Fransa’nın, “İslamcı ideolojiye karşı savaşta” olduğunu ifade etti.

RTL radyosuna konuşan Bakan, İslamcılığın, 21’inci yüzyılda faşizmin bir türü olduğunu belirterek, “Hem içeride hem de dışarıda olan bir düşmanla savaştayız” ifadesini kullandı.

İçişleri Bakanı, bu nedenle hukuk devletinin tüm araçlarıyla içeride ve dışarıdaki tehditlere karşı mücadele edeceklerini belirtti.

Hollande’dan sağduyulu açıklama: “Müslümanlarla teröristleri bir tutmayalım”

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da eylem var: “Ses ver ki hapishaneler mezar olmasın”

KHK’lı Mustafa Kabakçıoğlu’nun cezaevinde beyaz sandalye üzerinde ölümü Almanya’nın Bayern Eyaleti’nde protesto ediliyor: Sivil toplum örgütleri “Ses ver ki hapishaneler mezar olmasın” diyor.

BOLD – Almanya’daki sivil toplum örgütleri Initiative für Flüchtlinge Augsburg (Mülteciler İçin İnisiyatifi-IFFA), Human Rights Defenders (İnsan Hakları Savunucuları-HRD) ve Bürgerinitiative für Menschenwürde (İnsan Onuru İnisiyatifi-BiM), 31 Ekim Pazar Münih’te bir araya gelerek KHK’lı Mustafa Kabakçıoğlu’nun cezaevinde plastik sandalye üzerinde ölümünü protesto edecek. “Ses ver ki hapishaneler mezar olmasın” sloganıyla yola çıkan dernekler, Türkiye’deki insan hakları ihlalleri ve işkenceleri protesto etmek için saat 11.30’da Karlplatz’ta toplanacak. Gösteri de canlı ağıt ve resim sergisi de olacak.

Derneklerden yapılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi: Maalesef Türkiye’de insan hakları ihlalleri her geçen gün artmaktadır. Bu durum uluslararası raporlarla ve Birleşmiş Milletlerin verdiği insan hakları karnesi ile de tescillendi. Özellikle ceza evlerindeki siyasî tutukluların durumu gerçekten çok vahim ve endişe verici. En temel sağlık hizmetlerinden dahi mahrum bırakılıyorlar. Tek kişilik hücrelerde ölüme terk ediliyorlar. Bu durumun en son örneği; tedavi talebi göz ardı edildiği için plastik bir sandalye üzerinde acılar içinde can veren Mustafa Kabakçıoğlu’dur. Mustafa Kabakçıoğlu’nun ölümünü ve Türkiye’deki bütün insan hakları ihlallerini protesto edeceğimiz etkinliğimize sizleri de bekliyoruz. Türkiye’de sesini duyuramayan mağdurların sesi olmamıza yardım eder misiniz!”

Okumaya devam et

Dünya

Fransız donanması Oruç Reis ve Barbaros gemilerini yakından takip ediyor

Fransız donanmasından bir firkateynin, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin Oruç Reis ve Barbaros araştırma gemilerini yakın takibe aldığı ortaya çıktı.

BOLD – Fransız Haber Ajansı AFP, radarlar ve diğer ileri teknoloji izleme cihazlarıyla donatılmış “La Fayette” isimli firkateynin, 170 mürettebatıyla birlikte, Türk araştırma ve savaş gemilerini Doğu Akdeniz’de Suriye açıklarında ve adaları kapsayan bir alan içinde üç aydır yakından izlediğini duyurdu.

İtalya, Yunanistan ve Rum Kesimi ile yapılan ortak tatbikata da katılan bu Fransız zırhlısının, Avrupa Birliği’nin (AB) Ankara’ya karşı ortak bir tutum içinde olduğu mesajını da vermek istediği bildirildi.

Uydu ve gelişmiş radarlarla Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri anı anına merkezi Toulon kentinde bulunan Fransız donanmasına iletiyor.

La Fayette’nin radarına Türk gemileri dışında Limasol açıklarındaki İngiliz savaş gemisi ve Suriye açıklarındaki Rus savaş gemilerinin de takıldığı, Fransız firkateynin Türk donanmasıyla da sık sık karşılaştığı ifade edildi

Haberde, geminin komutanın bu bilgilerin Türkiye’nin de üyesi olduğu NATO ile daha az paylaştığı yönündeki yorumuna da yer verildi.

AB’den Türkiye’ye bir kez daha Doğu Akdeniz uyarısı

Okumaya devam et

Popular