Bizimle iletişime geçiniz

Politika

CHP-İyi Parti ittifakında meclis üyeliği hesapları

CHP lideri Kılıçdaroğlu ile İyi Parti lideri Akşener yerel seçimde de ittifak yapma kararı aldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile İyi Parti seçim ittifakında, Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) kurduğu Cumhur İttifakı’nın güçlü olduğu illerde daha fazla il ve belediye meclis üyeleği alabilme hesapları yapılıyor.

KAHRAMANMARAŞ’TA ADAY TARTIŞMASI

İyi Parti özellikle sağ seçmenin belirleyici olduğu Kahramanmaraş, Sivas ve Yozgat gibi illerde kendi adaylarının desteklenmesinin daha doğru olacağı görüşünde.

31 Mart yerel seçimlerine yönelik CHP-İyi Parti işbirliği kapsamı giderek genişlerken, kazanma ihtimalinin daha düşük olduğu illerde, meclis üyeliği sandalye sayısı artırma hesapları yapılıyor. Kahramanmaraş’ta Ali Öztunç isminin açıklanması bu hesapları yeniden masaya getirdi.

GÜÇ KAYBETTİRME POLİTİKASI

İyi Parti, CHP’nin, Kahramanmaraş için açıkladığı Ali Öztunç isminin, merkez sağdan oy alamayacağı görüşünde. İyi Parti, Cumhur İttifakı’nın 24 Haziran’da Kahramanmaraş’ta yüzde 74,8 oy aldığına dikkat çekerek, Kahramanmaraş ve benzer illerde, Cumhur İttifakı’ndan oy alabilecek ‘sağ kimlikli’ adaylarla seçime gidilmesini istiyor.

ANTAKYA İLÇESİNE İTİRAZ VAR

İyi Parti, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nde CHP’nin adayına destek verecek. Ancak Hatay’ın Antakya ilçesine ilişkin de itirazı bulunuyor. CHP’nin Antakya adayı Hikmet Hatunoğlu’na parti tabanından da tepkiler geldiği yönünde haberler kamuoyuna yansımıştı.

İyi Parti, milliyetçi muhafazakâr tabandan oy alamayacağını düşündüğü Hatunoğlu’nun değiştirilmesini ya da kendi adaylarının desteklenmesini istiyor.

CHP, Ankara’ya karşılık İyi Parti’ye 10 ilçe verecek

AÇIKLANAN ADAY SAYISI 632’YE ULAŞTI

CHP’nin dün açıkladığı 102 aday ile şimdiye kadar açıklanan aday sayısı 632’ye ulaştı. CHP’nin dün açıkladığı 102 isim arasında İstanbul, İzmir ve Ankara’nın hiçbir ilçesi yer almadı.

İyi Parti ile ilçeler üzerinde yapılan görüşmelerin sürmesi sebebiyle üç büyük şehrin ilçe adaylarının bir sonraki parti meclisi toplantısında açıklanabileceği belirtiliyor.

15 BÜYÜKŞEHİR 28 İL AÇIKLANDI

CHP bugüne kadar 15 büyükşehir (İstanbul, Ankara Adana, Aydın, Eskişehir, Hatay, Malatya, Muğla, Tekirdağ, Antalya, Mardin, Mersin, Bursa, Kahramanmaraş ve Van) ile 28 il belediyesi (Ardahan, Artvin, Ağrı, Batman, Bayburt, Bingöl, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Edirne, Erzincan, Iğdır, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Karaman, Kırşehir, Kütahya Niğde, Sinop, Sivas, Tunceli ve Uşak’ı) açıkladı.

5 BÜYÜKŞEHİR DAHA AÇILANACAK

CHP, İyi Parti ile işbirliği kapsamında 10 büyükşehirde aday çıkarmayacak. Buna göre CHP bundan sonra İzmir, Şanlıurfa, Erzurum, Ordu ve Diyarbakır adaylarını açıklayacak.

ADAYLIK ŞAHSİ MESELEM OLAMAZ

CHP Parti Meclisi dün yaptığı toplantıda, resmen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi için Ahmet Akın’ın adaylığını geri çekti. Balıkesir parti tabanının daha önce adaylığın geri çekileceği söylentilerine tepkisi olmuştu.

Yazılı açıklama yapan Milletvekili Ahmet Akın, “Benden fedakârlık yapmam isteniyorsa, ülkem için, milletim için, vatanım için gözümü kırpmadan fedakarlık yapacağımdan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Adaylık benim şahsi meselem olamaz.” ifadelerini kullandı.

CHP GAZİANTEP İL YÖNETİMİ GÖREVDEN ALINDI

CHP Gaziantep İl Yönetimi, Genel Merkez kararıyla görevden alındı. Karar CHP Merkez Yürütme Kurulu tarafından İl Başkanı Hayri Sucu’ya iletildi.

CHP il yönetimi görevden alınma gerekçesini, İyi Parti ittifakında en azından bir merkez ilçenin kendilerine bırakılmamasına gösterdikleri tepki olarak açıkladı.

CHP ile İyi Parti 21 büyükşehirde anlaştı

Politika

CHP ile AKP arasında afiş savaşı: 128 milyar dolar nerede?

Bursa Mudanya’nın ardından Aydın’ın Kuşadası ve Söke ilçelerinde asılan “128 milyar dolar nerede” afişleri “Cumhurbaşkanına hakaret” gerekçesiyle toplatıldı. Durumu tepki gösteren CHP’li Süleyman Bülbül, “Biz sormaya devam edeceğiz: 128 milyar dolar nerede” dedi.

BOLD – CHP Aydın milletvekili Süleyman Bülbül, CHP Aydın İlçe Başkanlığı’nın billboardlara astırdığı “128 Milyar Dolar Nerede” afişlerinin Söke ve Kuşadası’ndan kaldırıldığını açıkladı. CHP’li Bülbül, 128 milyar doların takipçisi olacaklarını kaydetti.

HALKIN GERÇEKLERİ ÖĞRENMESİNİ ENGELLEYEMEZSİNİZ

CHP Aydın İlçe Başkanlığı’nın billboardlara astırdığı “128 Milyar Dolar Nerede” afişleri Kuşadası ve Söke’de kaldırıldı. Yaşanan bu durumu sosyal medya hesabından paylaşan CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “CHP Aydın İl Başkanlığımızın 128 Milyar Dolar Nerede? afişleri Kuşadası ve Söke’de “Cumhurbaşkanına hakaret” gerekçesiyle toplatılıyor! Vatandaşın gerçekleri öğrenmesini engelleyemezsiniz 128 milyar doların hesabını vereceksiniz! Biz sormaya devam edeceğiz 128 Milyar Dolar Nerede?” ifadelerini kullandı.

MUDANYA’DA DA AFİŞLER TOPLANMIŞTI

Geçen hafta Bursa Mudanya’da CHP ilçe teşkilatının astırdığı Damat Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı döneminde Merkez Bankası’ndan buharlaşan 128 milyar doların akıbetini soran afişler de toplatılmıştı. “128 milyar dolar nerede?” yazılı afişler hakkında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ soruşturması başlatılmıştı.

Vatandaşa soğan patates, Erdoğan’a 5 milyonluk 2. Mercedes

 

Okumaya devam et

Politika

Feyzioğlu’ndan Erdoğan’a övgü: Tayyip bey plastik değil gerçekten gülümsüyor

Çoklu baro yasasıyla koltuğunu garantiye alan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı öve öve bitiremedi. Danıştay töreninde kendisine “Yalan söylüyorsun edepsizlik yapıyorsun” tepkisi veren Erdoğan’la ilgili, “Tayyip bey gerçek bir insan. Plastik değil. Gerçekten öfkeleniyor, gerçekten gülümsüyor” dedi.

BOLD – TBB Başkanı Feyzioğlu’nun AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sevgisinin sınırları her geçen gün genişliyor. Erdoğan’ın açıkladığı ve kamuoyu tarafından eleştirilen hukuk reformunu “Yıldızlara çıkacağız” sözleriyle destekleyen Feyzioğlu, katıldığı bir programda Erdoğan’a “Tayyip bey gerçek bir insan” dedi.

Feyzioğlu, “Tayyip bey gerçek bir insan. Plastik değil. Bir siyasetçi tipi vardır. Öfkesi sevgisi duygulanması hep rol icabıdır. Tayyip bey gerçekten öfkeleniyor, gerçekten gözleri doluyor. Gerçekten gülüyor gülümsüyor. Bence çok önemli bir özellik bu siyasetçi için” ifadelerini kullandı. Feyzioğlu’nun sözleri üzerine sosyal medyada “Burhan Kuzu’nun veliahtı” yorumu yapıldı.

CUMHURBAŞKANI GÜL SAKİNLEŞTİREMEMİŞTİ

11 Mayıs 2014 tarihinde Danıştay’ın kuruluş yıldönümünde konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun sözlerine sinirlenen Erdoğan, “Yalan söylüyorsun edepsizlik yapıyorsun” diyerek koltuğundan kalktı. Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kolundan tutup sakinleştirme çabalarına rağmen salonu terk etmişti. O günden sonra Feyzioğlu, Erdoğan’ın politikalarını desteklemeye başladı.

Sedat Peker’i öven TRT spikeri Ersoy Dede’nin zor anları

Okumaya devam et

Analiz

Davutoğlu’nun danışmanlığına getirilen ‘balıkçı’ İlhami Işık kimdir?

Geçmiş dönemlerde devletle PKK arasında arabuluculuk yapan gazeteci İlhami Işık, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun danışmanı oldu. Suriye’de PKK’nın uzantısı PYD’yi yakından takip eden İlhami Işık kimdir?

BOLD ANALİZ – ‘Balıkçı’ kod adıyla devletle 1990’larda görüşmeler yapan Işık, AKP’nin başlattığı çözüm sürecinde de ön plana çıktı. PKK’yı yakından takip eden gazeteci Işık, 8 yıl aradan sonra Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesine izin verilmesinin yeni bir döneme işaret ettiğini açıklamıştı.

1980’DE ÖCALAN İLE TANIŞTI

Balıkçının Feneri isimli bir kitabı bulunan Işık, 1959 Batman doğumludur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni henüz 1. sınıftayken terk etti. Işık, 1980 darbesi öncesi İlerici Gençlik Derneği’nin Doğu ve Güneydoğu sorumlusu oldu ve PKK elebaşı Abdullah Öcalan ile tanıştı.

ÖZEL DÖNEMİNDE PKK İLE TEMAS KURDU

1990’larda Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın başlattığı PKK ile temaslarda görev aldığını saklamayan Işık, “Arabuluculuk dönemim devletin şiddetle problemi çözemeyeceğinin anlaşıldığı 24 Aralık 1995 seçim sonuçlarının ortaya çıkardığı tablo sonucu başladı. Devlet, Kürt meselesini şiddetle çözüleceğine o kadar kendisini inandırmıştı ki seçim sonuçları bunun tam tersini doğurdu. Bu tablo devlette bir anlayış değişikliği getirdi. Bugün itibariyle benim arabuluculuk yapmamın bir önemi kalmadı.” açıklaması yapmıştı.

SAADET PARTİSİ’NDEN BAŞKAN ADAYI OLMUŞTU

Çeşitli dergiler ve gazetelerde yazıları yayımlanan Işık, uzun süre tekstil sektöründe faaliyet gösterdi. Siyaset ile de yakından ilgili olan İlhami Işık’ın ismi kamuoyu tarafından “Çözüm Süreci”nde duyuldu. Işık, son yerel seçimlerde Saadet Partisinin Batman belediye başkan adayı olmuştu.

Sedat Peker’i öven TRT spikeri Ersoy Dede’nin zor anları

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0