Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

The Economist: Türkiye hâlâ resesyonun eşiğinde

“The Economist” dergisi son aylarda Türk Lirası’ndaki (TL) değerlendirmeye rağmen Türkiye’nin hâlâ ekonomik durgunluğun eşiğinde olduğunu yazdı. 

TL’nin 2018 yılında yaz ayları boyunca “ölüm sarmalına” girdiğini belirten dergi, aralık ayında liranın ağustos ayından beri en yüksek seviyesini gördüğünü ifade etti.

EKONOMİ 2019’UN 3’ÜNCÜ ÇEYREĞİNDE YÜZDE 1,1 KÜÇÜLDÜ  

Değerlendirme yazısında, Türkiye’deki yatırımcı güveninin Amerikan vatandaşı pastör Andrew Brunson’ı bırakılmasından sonra yükselişe geçtiği ve Cemal Kaşıkçı cinayetinin arından ABD ile diyaloğun arttığı kaydedildi. 

Enflasyonun ekim ayında yüzde 25’e yükseldiğini vurgulayan dergi, art arda gelen faiz artışları ile enflasyonun 5 puan düştüğünü belirtti. 

2018 yılının üçüncü çeyreğinde Türkiye’de ekonomik büyüme, yıllık bazda yüzde 1,6’ya geriledi. Bir önceki 3 aylık dönemde büyüme yüzde 5,3 düzeyinde idi.

3 aylık dönem baz alındığında ise ekonomi yüzde 1,1 küçüldü.

Uluslararası Para Fonu’na (IMF) göre Türkiye’nin milli geliri 2018 sonunda 715 milyar dolara gerileyecek.

TÜRKİYE’NİN 2019 İÇİN BÜYÜME TAHMİNLERİ OLDUKÇA DÜŞÜK 

3’er aylık dönemler halinde art arda 2 kez küçülen ekonomiler ekonomik durgunluğa (resesyon) girmiş kabul ediliyor. Dergi bu şartlar altında Türkiye’nin ekonomik durgunluğa çok yakın olduğunu belirtti.

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’s, kasım ayında yaptığı değerlendirmede Türkiye’nin 2019 yılında yüzde 2 küçüleceği tahmininde bulunmuştu.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ise Türkiye ekonomisinin 2019’da sadece binde 4 büyümesini beklediğini kaydetmişti.

2018 yılında liranın dolar karşısında yüzde 40 eridiğine dikkat çeken The Economist, bu durumun döviz borcu bulunan Türk şirketleri üzerinde bir baskı oluşturduğunu belirtti.

2018’de resmi rakamlara göre en az 846 firmanın iflas erteleme başvurusunda bulunduğunu kaydeden The Economist, ancak bu sayının bağımsız kaynaklarca binlerle ifade edildiğini kaydetti.

IMF, Türkiye’de milli gelirin 2019 sonunda 631 milyar dolara gerileyeceğini tahmin ediyor.

HÜKÜMETİN EKONOMİDE MANEVRA ALANI “KISITLI”

The Economist, Türkiye’deki en büyük holdinglerin de milyarlarca dolarlık borçlarını yeniden yapılandırdığını ve Türk bankalarının yeni kredi bulmakta zorlandığını yazdı.

Değerlendirmede, yüksek faiz oranlarını “bütün kötülüklerin anası” olarak tanımlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel seçimler öncesi para musluklarını açabileceği ve bankalara kredi vermeleri için baskılarını arttırabileceği kaydedildi.

Dergi, ancak Erdoğan’ın bu konuda manevra alanının kısıtlı olduğunu vurguladı.

“FAİZ İNDİRİMİ TL’DEN KAÇIŞI HIZLANDIRIR”

Piyasaların hükümetin adımlarını bir önceki yıla göre daha sıkı takip ettiğini belirten The Economist, mali disiplinden büyük bir şaşma ve erken bir faiz indiriminin TL’den kaçışı yeniden tetikleyebileceğini vurguladı.

Merkez Bankası yine sınıfta kaldı: Enflasyon hedefi yüzde 5, sonuç yüzde 20,3

Ekonomi

Erdoğan 5 bin ton altının peşinde

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘yastık altındaki birikimlerinizi bankaya yatırın’ çağrısının arkasındaki gerçek ortaya çıktı. Vatandaşların yastık altında tuttuğu altınların miktarının 5 bin ton olduğu belirtildi. Bu altınların değeri ise yaklaşık 300 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

BOLD – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarını harcayan AKP hükumeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, bankaları fonlamak için vatandaşın altınının peşine düştü.

BANKALARDAKİ DÖVİZ 230 MİLYAR DOLAR

Türkiye’de vatandaşların bankalarda tuttukları döviz hesaplarının toplam büyüklüğü 230 milyar dolar. İstanbul Altın Rafinerisi hesaplarına göre yastık altında ise 5 bin ton altın bulunuyor. Vatandaşların yastık altında tuttukları bu altınların parasal karşılığı ise 300 milyar dolara ulaşıyor. Bu kaynağı bankalara çekmek için çağrılar yapan Erdoğan, bankalara da altınlara dönük özel kampanyalar düzenlemesini istedi.

ALTINA VERDİKLERİ FAİZİ ARTTIRACAK

Kamu bankaları altın hesaplarına verdikleri faizleri arttırmak için adımlar attı. Bankalar 1-6 ay vadeli altın hesaplarına ortalama yüzde 0.5 faiz veriyor. Bu oran 6 ay-1 yıllık dönemler için yüzde 0.8’e çıkıyor. Bankaların yastık altındaki altınları sisteme kazandırmak için faiz oranlarını arttıracağı kaydediliyor.

AKP Türkiye’si: 128 milyar dolar, 43 işçi, 50 at kayıp

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez Bankası’nı kapatsalar eksikliğini hissetmeyiz o hale geldik

Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Refet Gürkaynak Merkez bankacılığının güven işi olduğuna dikkat çekti. Gürkaynak, “Merkez Bankası’nı kapatsalar eksikliğini hissetmeyiz, o hale geldik” dedi.

BOLD – İktisat Profesörü Refet Gürkaynak, Merkez Bankasında yaşanan güven erezyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Merkez Bankası Başkanlığı’nın geçici işçilik haline getirildiğini söyleyen Gürkaynak, Merkez Bankası başkanlarının açıklamalarını piyasada karşılığı olmadığını belirtti. Gürkaynak, “Bu iş güven işi. Senin yarın orada olacağın belli değil ki böyle olursa böyle yaparım diyebilesin. Mesele Merkez Bankası’nı ne dediğinden ve ne yaptığından daha büyük bir mesele” dedi.

İŞ YAPAMAZ KURUM

Bloomberg HT’de programa katılan Gürkaynak, “Gelinen nokta, memleketin yönetişim biçiminin Merkez Bankası tezahürü. Nereye baksak buna benzer iş yapamaz bir kurumu görüyoruz.” diye konuştu.

“Yaşananlar makul bir merkez bankası içinde beklenen bir olaylar silsilesi değil” diyen Gürkaynak, “Şaşırıyor muyuz? Hayır şaşırmıyoruz. Merkez Bankası bir güven işi ve o güveni yeniden inşa edecek bir yapı gerekiyor” ifadesi kullandı.

AKP Türkiye’si: 128 milyar dolar, 43 işçi, 50 at kayıp

Okumaya devam et

Ekonomi

Muhtarlar, icra takiplerine yetişmek için eleman alıyor

Ekonomik krizin etkisiyle artan icra takipleri muhtarların iş yükünü artırdı. CHP’nin hazırladığı yoksulluk raporunda, muhtarların mesailerini çoğunu icra takiplerine ayırdığı ve yığılan evraklarla uğraşmak için yardımcı eleman aldıkları belirtildi.

BOLD – CHP yönetimi, ekonomideki kötü gidişle ilgili yoksulluk raporu hazırladı. Raporda, muhtarlarla yaptıkları görüşmelere de değinildi. Alınmadığı için muhtarlıklara tebliğ edilen icra ve borç evraklarıyla mücadele için muhtarların yardımcı eleman arayışına girdiği kaydedildi.

Çok sayıda kentte yerel temsilcilerle bir araya gelen CHP yönetimi, ekonomik gidişatla ilgili rapor hazırladı. Raporda muhtarların, mahalleli hakkında hazırlanan icra takiplerini sıraya koymak ve bu nedenle artan iş yükünü kontrol altına almak için eleman aradığı belirtildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’n yurt gezilerinin ardından hazırladığı “yoksulluk” raporunda, “Tüm illerde muhtarlar artık mesailerinin büyük bölümünü icra takiplerine ayırmaktadır. Pandemi süreci ve kötü giden ekonomi, icra ve borç yükünü artırmıştır. Muhtarlar artan iş yükü için yardıma ihtiyaç duyuyorlar” ifadeleri kullanıldı.

İCRA EVRAKLARI MUHTARLIKLARDA BİRİKTİ

Sözcü’nün haberine göre CHP’li Erkek, Yalova’da gerçekleştirdiği temasların ardından hazırladığı yoksulluk raporunda son zamanlarda muhtarlıklarda biriken ve büyük bölümü muhatapları tarafından alınmayan icra bildirimlerine yer verdi. Ziyaretlerinde muhtarların biriken icra ve borç evrakları nedeniyle iş yüklerinin arttığından yakındığını vurgulayan Erkek, şunları kaydetti: “Esnafın en büyük şikayetinin hükümetin tedbirler kapsamında sıklıkla uyguladığı ‘aç-kapa’ düzenlemesi olduğu görülmüştür. Küçük esnafın dükkanları hafta sonu kapatılmakta, alışveriş merkezleri ise açık kalmaktadır. Hükümetin vadettiği yardımlardan esnafın büyük bir çoğunluğu yararlanamamış ya da yardımlar çok yetersiz kalmıştır. Muhtarlar, pandeminin ve kötü giden ekonominin icra ve borç evraklarını çoğalttığını, bunun iş yükünün artmasına neden olduğunu, eş dosttan yardım aldıklarını iletmişler, yardımcı eleman arayışına girişmişlerdir. Pandemi aile içi şiddeti de artırmıştır.”

ESNAF DÜKKAN KAPATIYOR

Pandemiyle artan ekonomik krizin esnafa dükkan kapattırdığı kaydedilen raporda, “Pandemi öncesinde ekonomik krizin etkilerinin ağır şekilde hissedilmeye başlandığı, pandemiyle birlikte ise dayanılamaz boyutlara geldiği gözlemlenmiştir” denildi. Raporda girdi maliyetleri sürekli arttığı için esnafın sattığı ürünleri tekrar yerine koyamadığı belirtilerek, “Kısa çalışma ödeneğinin sonlandırılmış olması da en büyük sorunlardan biri. Esnafa çare olabilecek en hızlı çözüm kayda değer oranlarda nakdi yardım” denildi. Raporda bir esnafın, “22 kişinin çalıştığı iş yerim vardı. Ancak 21 kişiyi işten çıkardım ve iş yerimi fiilen kapattım” sözleri dikkat çekti.

“128 milyar doları ucuza satarak iki kuş vurdular”

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0