Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

The Economist: Türkiye hâlâ resesyonun eşiğinde

“The Economist” dergisi son aylarda Türk Lirası’ndaki (TL) değerlendirmeye rağmen Türkiye’nin hâlâ ekonomik durgunluğun eşiğinde olduğunu yazdı. 

TL’nin 2018 yılında yaz ayları boyunca “ölüm sarmalına” girdiğini belirten dergi, aralık ayında liranın ağustos ayından beri en yüksek seviyesini gördüğünü ifade etti.

EKONOMİ 2019’UN 3’ÜNCÜ ÇEYREĞİNDE YÜZDE 1,1 KÜÇÜLDÜ  

Değerlendirme yazısında, Türkiye’deki yatırımcı güveninin Amerikan vatandaşı pastör Andrew Brunson’ı bırakılmasından sonra yükselişe geçtiği ve Cemal Kaşıkçı cinayetinin arından ABD ile diyaloğun arttığı kaydedildi. 

Enflasyonun ekim ayında yüzde 25’e yükseldiğini vurgulayan dergi, art arda gelen faiz artışları ile enflasyonun 5 puan düştüğünü belirtti. 

2018 yılının üçüncü çeyreğinde Türkiye’de ekonomik büyüme, yıllık bazda yüzde 1,6’ya geriledi. Bir önceki 3 aylık dönemde büyüme yüzde 5,3 düzeyinde idi.

3 aylık dönem baz alındığında ise ekonomi yüzde 1,1 küçüldü.

Uluslararası Para Fonu’na (IMF) göre Türkiye’nin milli geliri 2018 sonunda 715 milyar dolara gerileyecek.

TÜRKİYE’NİN 2019 İÇİN BÜYÜME TAHMİNLERİ OLDUKÇA DÜŞÜK 

3’er aylık dönemler halinde art arda 2 kez küçülen ekonomiler ekonomik durgunluğa (resesyon) girmiş kabul ediliyor. Dergi bu şartlar altında Türkiye’nin ekonomik durgunluğa çok yakın olduğunu belirtti.

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’s, kasım ayında yaptığı değerlendirmede Türkiye’nin 2019 yılında yüzde 2 küçüleceği tahmininde bulunmuştu.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ise Türkiye ekonomisinin 2019’da sadece binde 4 büyümesini beklediğini kaydetmişti.

2018 yılında liranın dolar karşısında yüzde 40 eridiğine dikkat çeken The Economist, bu durumun döviz borcu bulunan Türk şirketleri üzerinde bir baskı oluşturduğunu belirtti.

2018’de resmi rakamlara göre en az 846 firmanın iflas erteleme başvurusunda bulunduğunu kaydeden The Economist, ancak bu sayının bağımsız kaynaklarca binlerle ifade edildiğini kaydetti.

IMF, Türkiye’de milli gelirin 2019 sonunda 631 milyar dolara gerileyeceğini tahmin ediyor.

HÜKÜMETİN EKONOMİDE MANEVRA ALANI “KISITLI”

The Economist, Türkiye’deki en büyük holdinglerin de milyarlarca dolarlık borçlarını yeniden yapılandırdığını ve Türk bankalarının yeni kredi bulmakta zorlandığını yazdı.

Değerlendirmede, yüksek faiz oranlarını “bütün kötülüklerin anası” olarak tanımlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel seçimler öncesi para musluklarını açabileceği ve bankalara kredi vermeleri için baskılarını arttırabileceği kaydedildi.

Dergi, ancak Erdoğan’ın bu konuda manevra alanının kısıtlı olduğunu vurguladı.

“FAİZ İNDİRİMİ TL’DEN KAÇIŞI HIZLANDIRIR”

Piyasaların hükümetin adımlarını bir önceki yıla göre daha sıkı takip ettiğini belirten The Economist, mali disiplinden büyük bir şaşma ve erken bir faiz indiriminin TL’den kaçışı yeniden tetikleyebileceğini vurguladı.

Merkez Bankası yine sınıfta kaldı: Enflasyon hedefi yüzde 5, sonuç yüzde 20,3

Ekonomi

Koronavirüse yakalanan Rahmi Koç taburcu edildi

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, koronavirüs tedavisi gördüğü Amerikan Hastanesinden bugün taburcu edildi. Hastaneden yapılan açıklamada Koç’un sağlık durumunun iyi olduğu, evinde istirahat edeceği belirtildi.

BOLD – Bir süre önce koronavirüs testi pozitif çıkan Rahmi Koç, hastanede tedavi altına alınmıştı.

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, Kovid-19 tedavisi gördüğü Amerikan Hastanesi’nden taburcu edildi. Hastaneden yapılan açıklamada Rahmi Koç’un sağlık durumunun iyi olduğu, evinde istirahat edeceği belirtildi.

90 yaşında olan Rahmi Koç’un 9 Ekim’deki doğum günü için düzenlenen organizasyonda virüsü kapmış olabileceği ifade edilmişti.

Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs testi pozitif çıktı

Okumaya devam et

Ekonomi

TOBB rakamları açıkladı: 2020’nin ilk 9 ayında 10 binden fazla şirket kapandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nin eylül ayında açılan ve kapanan şirketlerle ilgili açıkladığı istatistikler ekonomik krizin boyutunu gösterdi. TOBB’un verilerine göre bu yılın ilk 9 ayında kapanan şirket sayısı 10 binin üzerine çıkarak rekor kırdı. Sadece eylül ayında bin 582 şirket kapandı.

BOLD – TOBB, eylül ayında açılan ve kapanan şirketlerin sayısını açıkladı. Pandemi döneminde rekor seviyede şirket kapandı.

Birgün’ün haberine göre, Türkiye’de kapanan şirket sayısı ilk kez yılın ilk 9 ayında 10 bini geçerek 10 bin 453’e çıktı. Türkiye’nin yine bir mali bunalımda olduğu geçen yıl ilk 9 ayda kapanan şirket sayısı 9 bin 385’ti. Kapanan şirket sayısı ilgili dönemde yüzde 11 oranında artış gösterdi.

Sadece eylül ayı itibariyle kapanan şirket sayısı bin 582 olarak gerçekleşti. Eylül ayları içinde değerlendirildiğinde son 10 yılın en çok kapanan şirketi 2020’de gerçekleşti. Eylül aylarında kapanan şirket sayılarının 2015’ten bu yana kesintisiz şekilde artması dikkat çekiyor.

EN ÇOK ELEKTRİK ŞİRKETİ KAPANDI

Ocak-Eylül döneminde kapanan 10 bin 453 şirketin bin 808’ini anonim şirketler oluşturdu. Anonim şirketler içinde en çok şirketin kapandığı faaliyetler ise sırasıyla elektrik enerjisi üretimi, ikamet amaçlı olan veya olmayan binaların inşaatı, mühendislik faaliyetleri için teknik danışmanlık oldu.

Kapanan şirketler içinde en çok elektrik enerjisi olması dikkat çekerken bu yılın ilk 9 ayında toplam 211 elektrik anonim şirketi kapandı.

Leva rekor kırınca Bulgarlar alışveriş için Edirne’ye akın etti

Okumaya devam et

Ekonomi

Leva rekor kırınca Bulgarlar alışveriş için Edirne’ye akın etti

Bulgarlar alışveriş edirne

Türk Lirası, başta dolar olmak üzere tüm para birimleri karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Levanın 5 TL’ye dayanması sonrası Bulgarlar alışveriş için Edirne’ye akın etti. Bulgarların çantalarını Türk ürünleriyle doldurmaları dikkat çekti.

BOLD – Bulgaristan’ın para birimi olan leva, Türk Lirası karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Bulgar Levası 5 liraya yükselince, komşu ülke vatandaşları Edirne’ye akın etti. Sosyete pazarında adım atılacak yer kalmazken, şehrin her yerinde Bulgar plakalı araçların dolaşması dikkat çekti.

SOSYETE PAZARINI BULGARLAR DOLDURDU

Bulgaristan para birimi Leva’nın Türk Lirası karşısında hızla değer kazanmasını fırsat bilen Bulgarlar, Edirne’de kurulan sosyete pazarına akın etti. Giyimden kozmetiğe, temizlik ürünlerinden gıdaya hemen hemen tüm kalem ürünlerden poşet poşet alan Bulgarlar, aldıkları malzemeleri taşımakta güçlük çekti.

SON DÖNEMDE DAHA ÇOK GELİYORLAR

Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Reisoğlu valilik ve belediye tarafından pandemi için hazırlanan Bulgarca uyarı anonslarını gün boyu ses sistemlerinden yayınladıklarını dile getirerek, “Pandemi başladığından bu yana salgınla ilgili önlemler almaktayız. Son dönemde tabii Bulgar vatandaşlarımızın Edirne’ye gelmesi ile birlikte yoğunluk yaşanmaktadır. Bu yoğunluğa rağmen biz ekibimizle birlikte emniyetimiz, sağlık müdürlüğümüz ve valiliğimiz ile birlikte güvenlik ve sağlık önlemlerini en üst seviyede almaktayız” dedi.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Popular