Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Adalar’da yaklaşık 500 “hayali seçmen” tespit edildi

CHP'nin incelemesi sonucu Adalar'da yaklaşık 500 "hayali seçmen" olduğu ortaya çıktı.

CHP, seçmen listelerinde yaptığı inceleme sonucu İstanbul’un Adalar ilçesinde yaklaşık 500 “hayali seçmen” tespit etti.

Artı Gerçek’te yer alan habere göre, Yüksek Seçim Kurulu tarafından yerel seçimler için askıya çıkarılan seçmen listelerinde yapılan incelemelerde İstanbul’un Adalar ilçesinde yaklaşık 500 hayali seçmen tespit edildi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Adalar’da yüksek oranda seçmen artışı var. Metruk binalarda, hatta tamamen yıkılmış evlerde seçmen gözüküyor. Listeler askıya çıkar çıkmaz tespitlerimizi yapmaya başladık ve en kısa sürede itirazlarımızı tamamlayacağız. Hileye ve hırsızlığa göz açtırmayacağız” dedi.

CHP’nin hayali seçmenlerle ilgili hazırladığı taslak rapora göre YSK’nin seçmen listesinde Adalar’daki metruk binalarda ve yıkılmış evlerde kayıtlı seçmenler var.

Örneğin, Büyükada Nizam Mahallesi Albayrak Sokak’ta bulunan metruk bir binada 3 seçmen kaydı bulunuyor. Aynı mahalledeki Çamlıbel Sokak’ta bulunan müstakil bir evin bahçe kapısında yer alan kapı numarasına kayıtlı 16 kişi var.

Müstakil evin ana giriş kapısından ayrı olan ve kullanılmadığı açıkça görülen bahçe kapısına da numara verildiği ve bu adrese de 16 hayali seçmen kaydı yapıldığı görülüyor.

Heybeliada’da ise geçtiğimiz yıllarda çıkan bir yangın sonucu tamamen yıkılmış bir evin adresine 3 “hayali seçmen” kaydedilmiş durumda. Yine Heybeliada’daki Orhan ve Kılavuz isimli sokaklarda bulunan yıkılma tehlikesi altında ve boş durumdaki ahşap binalarda toplam 9 seçmen kaydı var.

AYNI EVDE FARKLI SOYADLARA SAHİP 3 KİŞİ

CHP’nin Adalar’da ortaya çıkardığı hayali seçmen kayıtları bunlarla sınırlı değil. Seçmen listelerini kontrol eden bazı yurttaşlar, kendi evlerine kayıtlı hayali seçmenler olduğunu tespit etti.

1977 yılından beri Heybeliada’da yaşayan 65 yaşındaki Nuri Dağdeviren bunlardan biri. Dağdeviren, YSK’nın internet sitesi üzerinden seçmen listelerini kontrol edince 42 yıldır yaşadığı evde birbirinden farklı soyadlarına sahip 3 farklı kişinin kayıtlı olduğunu gördü.

Dağdeviren, “Her vatandaş gibi internetten kendimin, eşimin ve oğlumun seçmen kaydı olup olmadığını kontrol ettim. Eşim, oğlum ve ben gözükmesi gerekirken 3 tane tanımadığım insan var benim daireme kayıtlı. Antalya Kepez’den, İstanbul Tuzla’dan ve Hatay İskenderun’dan bu 3 kişinin benim evimde yaşadığı gözüküyor.

1977’den beri Heybeliada’da aynı evde yaşıyorum. Bu yaşıma kadar böyle bir şey hiç görmedim. Nereye itiraz etmem, dava açmam gerekiyorsa hepsini yapacağım. Böyle sahte seçmenler başka komşularımızın evinde de gözüküyor. Bu işi çözmek için ne gerekiyorsa sonuna kadar yapacağız” dedi.

SEÇMEN SAYISINDA YÜZDE 6’LIK ARTIŞ

Seçmen listelerine göre Adalar’da 24 Haziran 2018 seçimlerinden bugüne yüzde 6 oranında seçmen artışı söz konusu.

İstanbul’un diğer 38 ilçesinde yüzde 1 – 1,5 oranında seçmen artışı görülürken, Adalar’da görülen yüksek artış, “çok ciddi bir hilenin yapılmak istendiğine” işaret ediyor. 2014 yerel seçimlerinde Adalar’da birinci parti olan CHP ile ikinci parti olan AKP arasında oy farkı da 826 idi.

Gündem

Putin de paralı savaşçılar konusunda Erdoğan’ı uyardı

ABD başkan adaylarından Joe Biden’in Erdoğan’ın Karabağ’daki paralı askerleri ile ilgili açıklaması gündemdeki yerini korurken, Rusya Lideri Putin’in de yaptığı telefon görüşmesinde Erdoğan’ı Karabağ’da artan paralı askerler konusunda uyardığı ortaya çıktı.   

BOLD – Suriye, Libya, Dağlık Karabağ konularında Ankara-Moskova arasında görüş ayrılıklarının arttığı bir dönemde AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin telefonla görüştü. Putin’in görüşmede Erdoğan’a Dağlık Karabağ’daki çatışmalara Ortadoğu’dan gelen savaşçıların giderek daha fazla dahil olmasından kaygılı olduğunu söylediği ortaya çıktı.

PUTİN PARALI ASKERLERE DİKKAT ÇEKTİ

Erdoğan ile Putin görüşmesine ilişkin ilk açıklama Moskova’dan geldi. Reuters’ın haberine göre, Kremlin açıklamasında Putin’in “Dağlık Karabağ’daki çatışmalara Ortadoğu’dan gelen savaşçıların giderek daha fazla dahil olmasından kaygılı olduğunu söylediği” belirtildi. İki liderin Suriye-İdlib’deki gelişmeleri ele aldığı, Astana sürecine atıfta bulunularak siyasi çözüm vurgusu yaptığı kaydedildi. Kremlin’in açıklamasında, “Taraflar arasında dışişleri ve savunma bakanlıkları ile iki ülkenin istihbarat kurumları arasında koordinasyonun sürdürülmesine karar verildi” denildi.

CİHATÇILARIN EĞİTİM MERKEZİNİN VURULMASI ERDOĞAN’I RAHATSIZ ETTİ

Erdoğan da dün partisinin TBMM grup toplantısında Putin’le görüşmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan’ın gündeminde hafta başında Suriye’nin İdlib bölgesinde Şam yönetiminin yakın müttefiki Rusya’nın TSK destekli ÖSO bünyesindeki gruba yönelik bombardımanı da vardı. Muhaliflere yakın kaynaklar, saldırıda 78 Feylak’uş Şam üyesinin öldüğünü duyurmuştu. Erdoğan, “İdlib bölgesindeki Suriye Milli Ordusu güçlerinin eğitim merkezine yönelik saldırı, bölgede kalıcı barış ve huzurun istenmediğinin işaretidir. Aynı şekilde Amerika’nın, Suriye’nin Irak sınırı boyunca oluşturmaya çalıştığı yapının, yeni çatışmaların, acıların habercisi olduğu da açıktır” ifadesini kullandı.

Üç kalp operasyonu geçiren KHK’lı öğretmen cezaevinde virüs kaptı

Okumaya devam et

Gündem

Hekimlere ekipman vermeyen Sağlık Bakanlığı 2 milyon liralık kongre düzenliyor

Aile hekimleri başta olmak üzere sağlık çalışanlarının koronavirüsle mücadelede gereksinim duyduğu ekipmanları sağlayamadığı gerekçesiyle eleştirilerin hedefindeki Sağlık Bakanlığı, pandeminin arttığı bu dönemde düzenleyeceği kongre için 2 milyon lirayı gözden çıkardı.  

BOLD – Sağlık Bakanlığı bugün Türk Konseyi Sağlık Bilim Kurulu Toplantısı ve Aziz Sancar Bilim, Hizmet- Teşvik Ödülleri toplantısı düzenliyor. Etkinliğin ihale bedeli ise 2 milyon lira oldu. Pandeminin arttığı bir dönemde kalabalık ve maliyetli bir toplantı düzenlenmesi tepki çekti.

BAKANLIK TOPLANTI YASAĞINA UYMUYOR

Sözcü’den Başak Kaya’ya konuşan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın etkinlik yasağını deldiğini savundu. Emir, “İstanbul’da yapılacak ve üç gün sürecek toplantının ihalesi Eylül ayında 1 milyon 976 bin 800 lira bedelle Turveb Turizm firmasına verildi. Sağlık Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün Sağlık Sisteminin Güçlendirilmesi ve Desteklenmesi Projesi kapsamında düzenlediği ihalenin bedeli KDV’si ile birlikte 2 milyon lirayı geçiyor” dedi.

HASTANELER BİR ENJEKTÖR ALAMAZ HALDE

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın vatandaşa söylediği öğütlere kendisinin uymadığını belirten Emir, “Vatandaştan toplu alanlardan uzak durmasını isterken, bakanlık olarak kongre düzenliyor. Nasıl bir kongre ki, 2 milyon harcanacak. Mutlaka birilerine para mı kazandırmanız gerekiyor? Hastaneler borç batağında, bir enjektör bile alamaz haldeyken, Sağlık Bakanlığı’nın kaynaklarını böyle savurmaya devam mı edeceksiniz? Kendi genelgesine uymayan bakanlık olur mu?” dedi.

Üç kalp operasyonu geçiren KHK’lı öğretmen cezaevinde virüs kaptı

Okumaya devam et

Gündem

Bile bile lades: Pozitif AKP’li vekil Soylu’yla toplantılara katılıp muhtarlarla selfi çektirdi

Eşi ve çocukları koronavirüse yakalanan ve karantinaya yerine İçişleri Bakanı Soylu’yla muhtarlar toplantısına katılan, İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca’nın koronavirüs testi pozitif çıktı.

BOLD – AKP İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca’nın eşi Yavuz Kaynarca, sosyal medya hesabından hem kendisinin hem de iki oğlunun koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıkladı. Eşinin ve kızının testinin negatif çıktığını da belirten Kaynarca, evinde tedavi altında olduğunu belirtti.

YAKIN TEMAS KURDU

Öte yandan yerel haber sitesi Silivri.com’a göre, eşinin testi pozitif çıkan ve daha sonra kendisi de koronavirüse yakalanan AKP’li vekil Tülay Kaynarca, karantinada olması gerekirken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Silivrili muhtarların bir araya geldiği toplantıya katıldı. Tülay Kaynarca’nın, bazı muhtarlarla da yakın fiziki temas kurarak selfi çektirdiği öğrenildi.

SOYLU SIRTINI DÖNDÜ

Bakan Soylu’nun toplantı sırasında hemen sağ tarafında oturan Kaynarca’ya sırtını dönerek konuşması dikkat çekerken, İçişleri Bakanlığının sosyal medya hesabından paylaşılan fotoğraflarda Tülay Kaynarca’nın yer aldığı görüldü.

KARANTİNADAN KAÇANLARA CEZA UYGULANIYOR

Sağlık Bakanlığından yapılan bilgilendirmede koronavirüs hastalarıyla temaslı olan kişilerin 14 gün karantinada kalması gerekiyor. Temaslı olduğu için karantina bulunması gerekmesine rağmen dışarıya çıkanlara 3 bin 150 lira para cezası uygulanıyor. Son düzenlemede ise karantina kararına uymayanlar yurtlara yerleştiriliyor.

Resmi rakamlara göre koronavirüsten toplam can kaybı 10 bini geçti

Okumaya devam et

Popular