Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Tedavi edilmeyen mülteci sessiz sedasız hayata gözlerini yumdu

Seyyit Soltan Hüseyini “10 günlük kayıt süresini kaçırdı” diye diyalize bağlanmadı. Hüseyni yakınlarının çaresiz bakışları altında hayata gözlerini yumdu.

Seyyit ve Leyla Hüseyini, Afganistan’dan yollara düşmüş bir mülteci. Önce İran’da yaşamaya çalıştı. Hasta bir mülteci olarak İran’da yaşayamayınca kardeşleriyle beraber Van üzerinden Türkiye’ye geçti.

Van’da İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından kaydı alındı ve verilen 10 günlük yol izin belgesi ile Afyon’a gönderildi.

Kâğıttaki 10 gün ibaresini Türkçe olduğu için okuyamayan Hüseyini kardeşler süreyi aştı. Bu sebeple Göç İdaresi’nden geri çevrildiler. Uluslararası koruma süreci başlatılmadı ve şehri terk etmeleri istendi.

GÜNLER BOYU DİYALİZE BAĞLANMADI

Diyaliz hastası olan 41 yaşındaki Seyyit Soltan Hüseyini, Afyon Göç İdaresi’nden geçici kimliğini alamadığı için, Afyon’daki hastanelerde tedavi edilmedi. Diyaliz hastasıydı ve cihaza bağlanma süresi geçmişti.

İzmir’deki akrabasının yanına gitti ancak 11 Aralık’ta İzmir’de bir devlet hastanesine giden Seyyit kimliği olmadığı gerekçesiyle yine tedavi edilmedi.

Eve götürülen Hüseyini, ertesi gün hayatını kaybetti. Seyyit’in cenazesi, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 12 Aralık’ta düzenlenen ölüm belgesinden bir hafta sonra Afganistan’a gönderildi. Otopsi işlemi de yapılmadı.

KARDEŞİ: ŞU AN YANIMDA OLABİLİRDİ

Evrensel’den Metehan Ud’a konuşan kardeşi Leyla şunları söyledi:

“Belge Türkçe olduğu için 10 günlük süreyi okuyamadık. Afyon’da hastaneye gittiğimizde korkutulduk, ‘Siz buraya gelemezseniz. Bir daha gelirseniz polise haber veririz, sınır dışı ederler’ dediler. Biz de abimin tedavisi için bir umut İzmir’e geldik. Kimliği olsaydı abim şimdi yanımda olacaktı.”

Suriyeli mülteci bir genç kızı Kanada’nın yıldızı yapan başarı hikâyesi

Okumaya devam et
Reklamlar

Genel

ABD Büyükelçiliği alarm verdi: Terör saldırısı olabilir vize işlemleri iptal

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği “Güvenlik Uyarısı” yayınlayarak İstanbul’da Amerikalılara ve yabancı ülke vatandaşlarına yönelik terörist saldılar ve kaçırma girişimleri olabileceğini duyurdu.

BOLD – Vize işlemleri ve hizmetlerin askıya alındığını açıklayan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, bugün bir “Güvenlik Uyarısı” yayınladı. Elçilik, İstanbul’da ABD vatandaşlarına ve yabancı ülke vatandaşlarına karşı potansiyel terörist saldılar ve kaçırma girişimleri konusunda güvenilir bilgiler aldıklarını duyurdu. Bu saldırıların potansiyel olarak ABD’nin Türkiye başkonsolosluğunda veya ülkedeki başka noktalarda da meydana gelebileceği ifade edildi.

Büyükelçilik, Türkiye’deki ABD vatandaşlarının yabancı vatandaşların bir araya geldiği ofis ve AVM gibi alanlardan, kaçınmaları gerektiğini aktardı. Elçiliklerin vize işlemlerinin yanı sıra ABD vatandaşlarına verilen hizmetlerin de geçici süreyle durdurulacağı duyuruldu. Kişisel randevusu olanlara konuyla ile ilgili bir bilgilendirme e-postası atılacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD vatandaşlarına şu tavsiyelerde bulunuldu:

  • Dikkatli ve tetikte olun.
  • Kalabalıklardan kaçının.
  • Düşük profilinizi koruyun.
  • Çevrenizden haberdar olun.
  • Yabancıların uğrak yerlerinde dikkatli olun.
  • Haberler için yerel medyayı takip edin.

Okumaya devam et

Genel

Gelecek Partisi sözde yerli otomobili eleştirdiği paylaşımını kaldırdı

gelecek partisi yerli otomobil

Gelecek Partisi, sosyal medya hesabından TOGG’un üreteceği yerli otomobilin çoğu parçasının yurt dışından alınmasını eleştiren bir paylaşım yaptı. AKP’lilerin tepki göstermesi üzerine yerli otomobille ilgili paylaşım bir süre sonra partini hesabından kaldırıldı.

BOLD – Gelecek Partisi, yerli otomobil projesinin ‘yerliliğini’ sorgulayan bir paylaşım yaptı. Partinin sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan görselde “Yerli otomobilimiz ne kadar yerli?” sorusu soruldu.

Paylaşımda TOGG’un üreteceği yerli otomobilin tasarımının İtalyan Pininfarina, elektirikli motorunun Alman Bosch, şasi sistemlerinin İngiliz Mira, bataryanın Çinli Farasis, araç entegrasyonunun Alman Edag şirketleri tarafından yapıldığı belirtildi.

AKP’lilerin yoğun tepkisinin ardından paylaşım bir bir süre sonra kaldırıldı.

Gelecek Partisi’nin hedefinde yerli otomobil var #2

 

‘Yerli’ otomobilin motorunu Bosch bataryasını Çinli şirket üretecek

Okumaya devam et

Genel

Kozmik Oda’da casusluk yoksa kozmik sırlara ne oldu?

Gazeteci Adem Yavuz Arslan, Saray yargısının bile casusluk yapılmadığına hükmettiği Kozmik Oda olayının perde arkasını anlatıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik en büyük suçlamalarından olan ‘Kozmik Oda’daki kozmik bilgilerin ABD’ye servis edildiği iddiası içeren yargılama sona erdi. Yargılama sonunda casusluk yapılmadığı anlaşıldı. Saray yargısı, Kozmik Oda’dan çalınan belge olmadığına ve sanıklara yönelik casusluk suçlamalarının delillendirilemediğine hükmetti.

Kozmik Oda olayı ve perde arkasında neler oldu?

Gerçekten Kozmik Oda’ya girildi mi?

Kozmik Oda’dan oradan belge çıkarıldı mı?

İşte gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın anlatımıyla Kozmik Oda gerçeği…

Okumaya devam et

Popular