Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD’nin Suriye’den çekilme ile ilgili şartları her geçen gün artıyor    

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Başkan Donald Trump’ın açıkladığı “hızlı çekilme” kararından bir kez daha geri adım attı.

Suriye’den çekilmek için yerine getirilmesi gerekli koşulları açıklayan Özel Temsilci John Bolton’un öne sürdüğü şartlar ABD’nin aylar hatta yıllarca Suriye’de kalmasına yol açabilir.

İsrail ziyareti sırasında konuşan John Bolton, Amerikan güçlerinin İŞİD’in son kalıntıları yenilgiye uğratılana kadar Suriye’de kalacağını söyledi. Bolton ayrıca ABD’nin bölgede işbirliği yaptığı Kürtlere Türkiye’nin saldırmama konusunda garantiler sağladığı takdirde çekilmenin gerçekleşeceğini belirtti.

TRUMP, İLK KARARINDAN HER GEÇEN GÜN UZAKLAŞIYOR 

ABD Başkanı Donald Trump, 19 Aralık’ta yaptığı açıklamada Amerikan askerlerini “hemen” çekeceğini ifade etmişti. Daha sonra bu süre 4 ay olarak ifade edildi. Ancak bu süre de Bolton’un yaptığı açıklamalar ile oldukça şüpheli hale geldi.

İŞİD’in tamamen yenilgiye uğratılması ve Türkiye’den Kürtlere yönelik garantilerin 4 aylık süreyi oldukça uzatabileceği belirtiliyor.

John Bolton, Salı günü gerçekleştireceği Türkiye ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de biraraya gelecek. Bolton’a Ankara’da ABD Genelkurmay Başkanı Joseph F. Dunford ve ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey de eşlik edecek.

Özel Temsilci Bolton, ortaya koyduğu şartların yerine getirilmesi durumunda çekilmenin mümkün olabileceğini belirtti.

Bolton, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph F. Dunford’un Kürt grupların korunması konusunu Türk meslektaşları ile görüşeceğini ifade etti.

DONALD TRUMP’IN KARARI WASHİNGTON’DA ŞOK ETKİSİ YAPMIŞTI

ABD’de John Bolton ve diğer üst düzey Beyaz Saray yetkililerinin, ABD’nin Suriye’den çekilmesini yavaşlatmak için kapalı kapılar ardında gayret sarf ettiği belirtiliyor.

Savunma Bakanı Jim Mattis ve İŞİD İle mücadele özel temsilcisi Brett McGurk, karar sonrası istifa etti. Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı’nda büyük şaşkınlık oluşturan karara Senato ve Temsilciler Meclisi’nden itirazlar yükseldi.

Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Kudüs’te yaptığı açıklamada, “Türklerin ABD ile tam anlamıyla koordine edilmemiş ve anlaşmaya varılmamış bir askeri harekete girişmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Böylece en azından askerlerimizi tehlikeye atmazlar” dedi.

John Bolton, İran’dan Suriye’ye silah ve asker akışını engellemek için ABD’nin Suriye’nin güneydoğusunda bir garnizonda asker bulunduracağı fikrini de ortaya attı.

Bolton, Trump’ın çekilme kararını açıklamasından aylar önce 2018 Eylül’de yaptığı açıklamada İran Suriye’de sahada olduğu sürece ABD’nin de bölgede kalacağını belirtmişti.

 

Suriye Demokratik Güçler’den flaş açıklama: Esad’la anlaşma kaçınılmaz

Dünya

Mevlüt Çavuşoğlu: Turistin görebileceği herkesi aşılayacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman mevkidaşı Heiko Maas’la yaptığı toplantıda, Türkiye’deki Koronavirüs aşılama süreciyle ilgili konuştu. “Tüm turizm çalışanlarını, turistin görebileceği herkesi mayıs sonuna kadar aşılayacağız” dedi.

BOLD – Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Alman mevkidaşı Heiko Maas’la Almanya’da düzenlediği ortak basın toplantısında Türkiye’deki Kovid-19 aşılama süreciyle ilgili açıklama yaptı.

Turizm sezonuna güvenli girebilmek ve vatandaşların güvenliği için bazı tedbirler aldıklarını söyleyen Çavuşoğlu,  “Halkımızın yüzde 26sından fazlası aşılandı. Güvenli turizm programına ilave tedbirler getirdik. Aşılama konusunda özellikle turizm bölgelerine ağırlık verdiğimiz gibi tüm turizm çalışanlarını, turistin görebileceği herkesi mayıs sonuna kadar aşılayacağız” ifadesini kullandı.

İşkence mağdurlarından Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko hakkında Almanya’da suç duyurusu

Okumaya devam et

Dünya

İşkence mağdurlarından Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko hakkında Almanya’da suç duyurusu

Belarus’ta işkence mağduru 10 kişiyi savunan Berlinli avukatlar, Karlsruhe’deki Almanya Federal Başsavcılığına Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko ve güvenlik görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Avukatlar, Belarus’taki yetkililerin karıştığı 100’de fazla belgelenmiş işkence vakasına dair kayıtların ellerinde olduğunu belirtti.

BOLD – 10 Belarus vatandaşı, Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko ve hükumetin güvenlik görevlileri hakkında işkenceye uğradıkları iddiasıyla Almanya Federal Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Alman Tagesspiegel’in haberine göre avukatlar Mark Lupschitz, Onur Özata, Roland Krause ve Benedikt Lux, on kurban tarafından görevlendirildiklerini belirtti.

İŞKENCE TEHDİT VE HAKARET

Beyaz Rusya’daki yetkililer tarafından 100’den fazla belgelenmiş işkence vakasına dair kanıtlar bulunduğu kaydeden avukatlar yaptıkları açıklamada, “Tüm müvekkiller gözaltında ve tutukluluk sürecinde işkence ve kötü muameleler gördüklerini bildiriyorlar. Bu süre zarfında, birkaç gün boyunca fiziksel olarak istismara uğramış, küçük düşürülmüş, tehdit edilmiş, hakarete uğramış ve başka türlü bozulmuş hücre veya kamyonetlere kapatıldılar” dedi.

FEDERAL BAŞSAVCILIK YARGILAMALI

Belaruslu mağdurların avukatı Onur Özata ise, şunları söyledi: “Müvekkillerimiz ciddi sağlık sorunlarından mustariptir. Uluslararası hukuk ilkesi, eylem başka bir ülkede gerçekleşmişse ve hem failler hem de mağdurlar Alman vatandaşı değilse, belirli suçların da kovuşturulabileceğini öngörüyor. Federal Başsavcılığın Belarus’ta işlenen bu uluslararası suçları kendi yetkilerine uygun olarak uluslararası hukuk ilkesine göre yargılamasını bekliyoruz.”

İŞKENCEYE KARIŞAN SURİYELİYE CEZA VERİLDİ

Almanya’da Koblenz Eyalet Yüksek Mahkemesi, Suriye Devleti’nin de taraf olarak gösterildiği cinayet ve işkence davasında tutuklulara işkence yaptığı gerekçesiyle Almanya’da yargılanan Suriye vatandaşı Eyad A. adlı sanığa 4 yıl 6 ay hapis cezası vermişti.

Yargıçlar, Almanya’da mülteci olarak bulunan Eyad A’nın insanlığa karşı bir suça ortak olduğuna karar vermişti. Yüksek Mahkemeye (OLG) göre Eyad A. “Arap Baharı” sırasında göstericileri bir işkence hapishanesine götürmeye yardım etmekle suçlanmıştı. Aynı davada yargılanan diğer sanık hakkındaki kararın ise sonbaharda verilmesi bekleniyor.

LUKAŞENKO’YA KARŞI KİTLESEL EYLEMLER YAPILDI

Belarus’ta 9 Ağustos 2020’de yapılan devlet başkanlığı seçimlerini Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko’nun yüzde 80’den fazla oy alarak kazandığı ilan edilmişti. Muhalefet, 1994’ten beri iktidarda olan Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’yu seçimlere hile karıştırmakla suçlamıştı.

Seçim sonuçlarının ardından ülkede kitlesel protestolar yaşanan ülkede muhalefet, sürgündeki Svetlana Tichanovskaya’yı seçimlerin galibi olarak görüyor.

Ülkedeki protestolar sırasında binlerce kişi tutuklanırken, özellikle başkent Minsk’te çıkan çatışmalarda yüzlerce kişi yaralandı. Muhalefetin çok sayıda üyesi ise Litvanya, Polonya ve Almanya’ya kaçtı. Avrupa Birliği, 9 Ağustos’ta yapılan seçim sonuçlarını tanımıyor.

Kolombiya’da ordu ve polis katliam yaptı: Ölü sayısı 100’ün üzerinde

Okumaya devam et

Dünya

Kolombiya’da ordu ve polis katliam yaptı: Ölü sayısı 100’ün üzerinde

Kolombiya’da ordu ve polis ‘vergi reformu’ nedeniyle başlayan protestolarda sokağa dökülen halka ağır silahlarla ateş açtı. 100’ün üzerinde kişinin öldüğü aktarıldı.

BOLD – Güney Amerika ülkesi Kolombiya’da 28 Nisan’da başlayan grev ve protestoların ardından hükumet vergi reformunu geri çekse de ordu ve polis katliam yaptı. Dün 17 kişinin öldüğü ülkede ordu, artan vergi ve yoksulluğa karşı sokağa çıkan halka ağır silahlarla ateş açtı. 100’ün üzerinde Kolombiyalının öldüğü bildirildi.

Kolombiyalılar, ordu güçlerinin helikopterlerden taradığı sokaklarda yaşanan can pazarını sosyal medyadan yayınladıkları videolarla duyurmaya çalışıyor. Katliam Twitter’da #SOSColombiaNosEstanMatando etiketiyle dünya gündeminde ilk sırada yer aldı.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0