Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD’nin Suriye’den çekilme ile ilgili şartları her geçen gün artıyor    

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Başkan Donald Trump’ın açıkladığı “hızlı çekilme” kararından bir kez daha geri adım attı.

Suriye’den çekilmek için yerine getirilmesi gerekli koşulları açıklayan Özel Temsilci John Bolton’un öne sürdüğü şartlar ABD’nin aylar hatta yıllarca Suriye’de kalmasına yol açabilir.

İsrail ziyareti sırasında konuşan John Bolton, Amerikan güçlerinin İŞİD’in son kalıntıları yenilgiye uğratılana kadar Suriye’de kalacağını söyledi. Bolton ayrıca ABD’nin bölgede işbirliği yaptığı Kürtlere Türkiye’nin saldırmama konusunda garantiler sağladığı takdirde çekilmenin gerçekleşeceğini belirtti.

TRUMP, İLK KARARINDAN HER GEÇEN GÜN UZAKLAŞIYOR 

ABD Başkanı Donald Trump, 19 Aralık’ta yaptığı açıklamada Amerikan askerlerini “hemen” çekeceğini ifade etmişti. Daha sonra bu süre 4 ay olarak ifade edildi. Ancak bu süre de Bolton’un yaptığı açıklamalar ile oldukça şüpheli hale geldi.

İŞİD’in tamamen yenilgiye uğratılması ve Türkiye’den Kürtlere yönelik garantilerin 4 aylık süreyi oldukça uzatabileceği belirtiliyor.

John Bolton, Salı günü gerçekleştireceği Türkiye ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de biraraya gelecek. Bolton’a Ankara’da ABD Genelkurmay Başkanı Joseph F. Dunford ve ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey de eşlik edecek.

Özel Temsilci Bolton, ortaya koyduğu şartların yerine getirilmesi durumunda çekilmenin mümkün olabileceğini belirtti.

Bolton, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph F. Dunford’un Kürt grupların korunması konusunu Türk meslektaşları ile görüşeceğini ifade etti.

DONALD TRUMP’IN KARARI WASHİNGTON’DA ŞOK ETKİSİ YAPMIŞTI

ABD’de John Bolton ve diğer üst düzey Beyaz Saray yetkililerinin, ABD’nin Suriye’den çekilmesini yavaşlatmak için kapalı kapılar ardında gayret sarf ettiği belirtiliyor.

Savunma Bakanı Jim Mattis ve İŞİD İle mücadele özel temsilcisi Brett McGurk, karar sonrası istifa etti. Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı’nda büyük şaşkınlık oluşturan karara Senato ve Temsilciler Meclisi’nden itirazlar yükseldi.

Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Kudüs’te yaptığı açıklamada, “Türklerin ABD ile tam anlamıyla koordine edilmemiş ve anlaşmaya varılmamış bir askeri harekete girişmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Böylece en azından askerlerimizi tehlikeye atmazlar” dedi.

John Bolton, İran’dan Suriye’ye silah ve asker akışını engellemek için ABD’nin Suriye’nin güneydoğusunda bir garnizonda asker bulunduracağı fikrini de ortaya attı.

Bolton, Trump’ın çekilme kararını açıklamasından aylar önce 2018 Eylül’de yaptığı açıklamada İran Suriye’de sahada olduğu sürece ABD’nin de bölgede kalacağını belirtmişti.

 

Suriye Demokratik Güçler’den flaş açıklama: Esad’la anlaşma kaçınılmaz

Dünya

ABD seçimlerinde erken oylar rekora gidiyor

ABD’de seçimlere yedi gün kala adaylar kampanya çalışmalarını yoğunlaştırdı. Trump’ın seçimden önceki 48 saat içinde 11 miting yapması bekleniyor. Demokrat Parti’nin başkan adayı Joe Biden da yarışın çekişmeli geçmesinin beklendiği altı eyaleti ziyaret edecek.

BOLD – Pazartesi günü hem Başkan Donald Trump hem de Demokrat Partili rakibi Joe Biden, yarışta kritik eyaletlerden biri olarak değerlendirilen Pennsylvania’daydı.

Trump seçim kampanyasının son haftasında çoğu maskesiz olan destekçileriyle mitingde buluştu. Koronavirüs salgınını ciddiye aldığını göstermeyi amaçlayan Biden ise daha temkinli bir yaklaşım benimseyerek bir grup destekçisini Pennsylvania’nın Chester kentindeki seçim kampanyası ofisi önünde selamladı.

Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Donald Trump’ın seçimdeki son düzlükte yoğun bir miting programı var. Trump Salı günü Nebraska’ya, Pazar günü de Maine eyaletine gidecek.

Her iki eyaletten adayların alacağı seçici delege oyları çekişmeli bir yarışta önemli olacak.

First Lady Melania Trump da seçim kampanyası çalışmaları kapsamında ilk kez tek başına bir etkinlik düzenleyecek.

Trump’ın seçim kampanyası ekibinin açıklamasına göre, First Lady Salı günü Pennsylvania eyaletinde eski Beyaz Saray danışmanlarından Kellyanne Conway’in moderatörlüğünde düzenlenecek bir etkinlikte konuşacak.

BIDEN, ALTI EYALETE GİDECEK

Pazartesi günü memleketi Delaware eyaletinin Willmington kentinden Pennsylvania’ya giden Demokrat Parti’nin başkan adayı Joe Biden yarından itibaren seçim kampanyası programını hızlandırıyor.

Joe Biden’ın bu hafta içinde bazıları sanal ortamda bazıları da sosyal mesafe kurallarına uygun olarak yüz yüze yapılması planlanan bir dizi etkinlikle yarışın çekişmeli geçmesinin beklendiği altı eyaleti hedef alması bekleniyor.

Eski Başkan Yardımcısı Biden, neredeyse 25 yılı aşkın bir süredir Demokrat Parti’nin başkan adayına oy vermeyen ancak son anketlere göre iki aday arasında yarışın çekişmeli geçtiği Georgia eyaletini ziyaret edecek.

OY KULLANANLARIN SAYISI 60 MİLYONU GEÇTİ

Seçimlere az zaman kala erken oy verme uygulaması kapsamında 2016 yılındaki seçimlere kıyasla çok daha fazla kişi oyunu seçimden önce kullandı.

Florida Üniversitesi’nin ABD Seçimleri Projesi verilerine göre Florida, Teksas ve başka eyaletlerde de erken oy verme merkezlerinin açılmasının ardından milyonlarca kişinin kullandığı oylar ve ülke genelinde posta yoluyla kullanılan oyların toplam sayısı 60 milyonu geçti.

Erken oylama ilk başladığında kullanılan oylarda Demokratlar sayıca üstün olsa da, Cumhuriyetçiler’in de açığı kapatmaya başladığı belirtiliyor. Cumhuriyetçiler’in de erken oy verme uygulaması kapsamında sandığa gitmeye başladıkları görülüyor.

Siyasi partilerin seçim kampanyaları seçim gününe az zaman kala, seçmenlerini erken oy vermeye teşvik ediyor. Böylelikle kampanya kaynaklarını, oy vermeyi planlamayan kayıtlı seçmenlerini, sandığa çekmek için kullanmayı planlıyorlar.

Sattığı motorun SİHA’larda kullanıldığını öğrenen Bombardier Türkiye’ye teslimatı durdurdu

Okumaya devam et

Dünya

AB, Almanya ve Hollanda’dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a destek

Almanya ve Hollanda, Erdoğan’ın sert sözlerine karşı Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a destek açıklaması yaptı. Avrupa Birliği ise gelişmeler üzerine bakanlar düzeyinde acil bir toplantı yapılabileceğini ifade etti.

BOLD – Almanya Başbakanı Angela Merkel, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a yönelik suçlamalarını “iftira” olarak değerlendirdi.

Merkel’in sözcüsü Steffen Seibert, Erdoğan’ın Macron’a yönelik “Bu zatın İslam ile Müslümanlar ile derdi nedir? Macron’un zihinsel olarak tedaviye ihtiyacı var” şeklindeki açıklamasına tepki gösterdi. Hükumet sözcüsü Seibert, “Bu karalayıcı sözler kabul edilemez. Özellikle radikal İslamcı bir fanatiğin Fransız öğretmen Samuel Paty’i öldürmesinin ardından, kesinlikle kabul edilemez” dedi.

“ERDOĞAN, TERBİYE VE SAYGI SINIRLARINI AŞIYOR”

Almanya Federal Meclis Başkan Yardımcısı Roth da AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransız mevkidaşı Macron’la ilgili sözlerine sert tepki gösterdi. Roth, “Erdoğan terbiye ve saygı sınırlarını aşıyor” dedi.

Claduia Roth, Alman Haber Ajansına (DPA) açıklamasında “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Macron’a kişisel hakaretlerle bezeli Avrupa’ya dönük yeni sözlü saldırıları kabul edilemez ve en ağır şekilde kınanmalıdır” dedi. Roth, “Erdoğan bu sözlerle terbiye, saygı ve devlet adamlığına yaraşır sorumluluk sınırlarını aşıyor ve ülkesindeki yanlış politikasına kılıf uydurmak için en aşağılık milliyetçi hınç söylemlerine başvuruyor” dedi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte de ülkesinin ifade özgürlüğü ve İslamcı aşırı uçlar ile mücadelede Macron ile dayanışma içinde olduğunu söyledi.

AB, BAKANLAR DÜZEYİNDE ACİL TOPLANTIYA ÇAĞRILBİLİR

AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stano

AB ise Türkiye’den tavır değişikliği beklediğini ve Erdoğan’ın açıklamalarıyla ilgili bakanlar düzeyinde acil bir toplantı düzenlenebileceği uyarısında bulundu.

AB Dış Politika Sözcüsü Peter Stano, Erdoğan’ın açıklamalarının ardından AB bakanlarının erken bir tarihte acil bir toplantıya çağrılması ihtimalini dışlamadıklarını söyledi.

Stano, “Türk tarafından açıklamaları ve eylemlerinde tavır değişikliğine gitmesini bekliyoruz. Eyleme geçmek ve bekleyip ne olacağına görmek konusunda bir çok tartışma olacak.” dedi.

Alman Dışişleri Bakanı: Erdoğan’ın Macron’a saldırıları yeni bir ‘dip nokta’

Okumaya devam et

Dünya

Pakistan’da medreseye saldırıda 7 kişi ölü

Pakistan’ın kuzeyindeki Peşaver kentinde bir medreseye düzenlenen saldırıda en az 7 kişi hayatını kaybetti.

BOLD – Pakistanlı yetkililer, hayatını kaybedenler arasında çeşitli yaş gruplarından çocukların da olduğunu söyledi.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan bir yetkili ise iki öğretmenin de yaralandığını belirtti.

Sabah yerel saatle 08:30’da düzenlenen ve onlarca kişinin de yaralandığı saldırıyı üstlenen olmadı.

Saldırıyla ilgili olarak soruşturma başlatıldı.

Olay sırasında sınıfta yaklaşık 60 kişinin olduğu bildiriliyor.

Bir görgü tanığı polise, patlama öncesi bir kişiyi, patlayıcılarla dolu bir çantayla medreseye girerken gördüğünü söyledi.

Afganistan sınırındaki Peşaver kenti, Pakistan’da Taliban’ın isyanı sırasında büyük şiddet olaylarına sahne olmuştu.

Peşaver’de 6 yıl önce silahlı kişilerin bir askeri okula düzenledikleri baskında 150’den fazla kişi ölmüştü.

Rus savaş uçakları İdlib’de Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu güçlerini vurdu: Onlarca ölü

Okumaya devam et

Popular