Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Grup toplantılarının gündemi Bolton ve Suriye harekâtı

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin TBMM Grubu’na hitap etti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un, Kürtlerin hedef alınma endişesi açıklaması ve ardından Ankara’ya gelişi siyasetin gündemindeydi. Liderler grup toplantılarında konuya ilişkin mesajlar verdiler.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bolton’un yanlış yaptığını belirtirken, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli ise, “Türkiye ne yapacağını sana mı soracak?” diye tepki gösterdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise iktidarın Suriye krizinden oy devşirme amacında olduğunu ileri sürdü.

AKP lideri Erdoğan (ortada) partisinin TBMM Grup Toplantısı’na katıldı.

ERDOĞAN: BOLTON YANLIŞ YAPMIŞTIR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz bu terör örgütü mensuplarını ister Kürt vatandaşlarımızın içinden çıkmış olsun ister Arapların ister Türklerin içinden çıksın biz gereğini yaparız. Yani terörist olacak ‘işte bunlar Kürt bunlara dokunmayın’ böyle bir şey olamaz. Nerden çıkarsa çıksın eğer teröristse gereğini yaparız. Bu konuyla ilgili olarak John Bolton yanlış yapmıştır. Kim böyle düşünüyorsa çok ciddi bir yanlış içindedir.” dedi.

OPERASYON HAZIRLIKLARI TAMAM

Trump’ın Suriye konusuna bakış açısı ve buradan çekilme konusundaki kararlığının kendilerinin refarans noktası olmaya devam ettiğini belirten Erdoğan, “Biz Sayın Başkan (Trump) ile vardığımız anlaşma gereğince askeri harekât için hazırlıklarımızı büyük ölçüde tamamladık. PYD YPG gibi bu terör örgütlerine yönelik de adımlarımızı atmakta kararlıyız. Çok yakında Suriye topraklarındaki terör örgütlerini etkisiz hale getirmek için harekete geçeceğiz.” ifadelerini kullandı.

BAHÇELİ: TÜRKİYE NE YAPACAĞINI SANA MI SORACAK?

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanın skandal bir açıklamaya imza attığını belirtti.

Bahçeli, “ABD’nin Suriye’den çekilmesinin taktik mi, stratejik mi olduğu netlik kazanmadı. Türkiye bağımsız ve egemen bir devlet olarak neyi nasıl yapacağını sana ve patronlarına mı soracaktı? Bu nasıl bir küstahlıktır?” dedi.

“ABD’NİN BİR YERE GİTMEYE NİYETİ YOK”

Bahçeli, Esad ile YPG arasında yeşeren temas trafiğinde ABD rolünün ne olduğunun gizemini muhafaza ettiğini belirtti.

MHP lideri, “ABD acaba Türkiye ve Suriye’nin sıcak çatışmaya girmesi için kumpas mı hazırlamaktadır? ABD’nin çekilme kararı oyundur, stratejik oyalamadır. ABD’nin bir yere gittiği falan yoktur, gitmeye de niyeti yoktur.” ifadelerini kullandı.

SURİYE KRİZİNDEN OY DEVŞİRMEYE ÇALIŞIYORLAR

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise, “Türkiye, Suriye’de çözüm istemiyor. Suriye’de halkların, kendi demokratik yönetimlerini inşa etmesini istemiyor. Suriye’de kriz ve çatışma sürsün ki, iktidar da bu krizden, çatışmadan nemalansın, oy devşirsin. Tek amaçları, tek düşündükleri kendi koltukları.” değerlendirmesinde bulundu.

İKTİDAR IŞİD İLE PETROL TİCARETİ YAPIYOR

Buldan, “İktidar sözcüleri çıkmış, IŞİD’le mücadeleden söz ediyor! Siz mi IŞİD’le mücadele ediyorsunuz? Kim inanır ki buna? IŞİD’le petrol ticaretini tüm dünya biliyor ki beraber yapıyorsunuz. Kimi kandırıyorsunuz? IŞİD’i bitiren Suriye Demokratik Güçleri’dir. Bunu bütün dünya bunu bilmesine rağmen çıkıp böyle bir müdahaleden bahsetmenize kimse inanmaz” şeklinde konuştu.

ÖZTRAK: TÜRKİYE’Yİ EMİR ERİ GİBİ GÖSTERDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sözcüsü Faik Öztrak, Bolton’un İsrail ziyaretinde yaptığı açıklamayı eleştirmişti.

Bolton, “Türkiye’yi İsrail Başbakanı’na seçim malzemesi yapan, bir emir eri gibi gösteren danışmana ne yapılır?” diye sormuştu.

ABD: Türkler Kürtleri kıyıma uğratmasın diye uğraşıyoruz

Politika

HDP Kobani eylemlerinde ölen 43 kişi için 43 önerge verdi

HDP milletvekilleri, 6 yıl önce 6-9 Ekim Kobani eylemleri sırasında hayatını kaybeden 43 kişi için Meclis’e 43 soru önergesi verdi.

BOLD – Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri 2014 yılında gerçekleşen 6-9 Ekim Kobani eylemleri sırasında ölen 43 kişi için Meclis Başkanlığına 43 ayrı yazılı soru önergesi sundu. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması talebiyle verilen önergelere ilişkin HDP Basın Bürosu bilgilendirme yaptı.

HDP’nin Kobani eylemleri sırasında 43 kişinin yaşamını yitirdiğini tespit ettiği belirtilen açıklamada, “43 kişinin yaşamını yitirmesine ilişkin 6 yıldır hiçbir sağlıklı sorgulama ve yargılama süreci işletilmemiştir. 43 kişiyi öldüren kişiler belirlenmemiş, belirlenmesi için çaba harcanmamış, iktidarın siyaseten sürekli kullandığı bir dava hariç hiç kimse ceza almamıştır. Partimizin tüm bunların ortaya çıkarılması için TBMM’ye sunduğu 9 adet araştırma önergesi de reddedilmiştir” bilgileri verildi.

Aradan geçen 6 yılda yetkililer tarafından gerekli adımların atılmadığı vurgulanan açıklamada, “Gül ve Soylu tarafından yanıtlaması talebiyle verilen önergelerde hayatını kaybeden her bir yurttaşın ölümüne ve sonraki süreçlere ilişkin cevaplanması gereken sorulara yer verilmiştir” denildi.

Okumaya devam et

Politika

Fikri bir buhranın, kontrolsüz bir Batılılaşmanın içindeyiz

Erdoğan, “Batı dünyası, tıptan sosyolojiye kadar ilhamını bizden almıştır” dedi ancak fikri bir buhranın içinde olduklarını sözlerine ekledi. Türkiye’nin kontrolsüz bir batılılaşma içinde olduğunu vurguladı.

İbn Haldun Üniversitesi açılış töreninde açıklamalarda bulundu. “Kontrolsüz bir batılılaşma içindeyiz” diyen Erdoğan’ın “Aklı hür, fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirilmek üzere çıkılan yolun batı taklitçiliğine dönüşmüş olması en büyük kayıptır” sözleri dikkat çekti.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İbn Haldun Üniversitesi açılış töreninde konuştu. Medya ve Batı’ya hedef aldı. Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şunlar:

  • 18 yılda eğitim ve kültürde arzu ettiğimiz ilerlemeyi sağlayamadığımızı düşünüyorum.
  • Aklı hür, fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirilmek üzere çıkılan yolun batı taklitçiliğine dönüşmüş olması en büyük kayıptır.
  • Batı dünyası tıptan sosyolojiye kadar ilhamını bizden almıştır. Fikri bir buhranın içindeyiz.
  • Batı dünyasının hızla yükselen baskın gücü bu konunun konuşulmasına dahi izin vermemiştir.
  • Kontrolsüz bir Batılılaşma içindeyiz…
  • Genç nüfusumuz fazla. Eğitim öğretim görüyorlar ama yetişmiş insanlara sahip değiliz. Geleneksel eğitim öğretim zayıflarken yerine daha iyileri konulamamıştır.
  • Bunun için önümüzdeki dönemde öncelik aile olmak üzere eğitim öğretim değişimi olacaktır. Eğitimde bir reform olacaktır.
  • Gelişmiş bir medya var ama medyamız bizim sesimizi, nefesimizi yansıtmıyor.
  • İlimde, sanatta, kültürde benzer sıkıntılarla karşı karşıyayız.
  • Dünyaya kendimizi anlatamıyoruz.

Okumaya devam et

Politika

Koca’dan Menzil açıklaması: Bununla mücadele edeceğiz!

Menzilcilerin Sağlık Bakanlığında örgütlenmesine ilişkin tartışmalara cevap veren Fahrettin Koca, “Vatandaş, beynini, zihnini kiraya vermiş her düşünceye karşı olacağımızı ve bununla mücadele edeceğimizden emin olsun” dedi.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, CNN Türk’te Cüneyt Özdemir’in sorularını yanıtladı. Özdemir, Gülhane Hastanesi eski Başhekim Yardımcısı Dr. Ali Edizer’in görevden alınması ve Menzil Tarikatı’nın bakanlıktaki rolüne dikkat çekti. “Bir başhekim yardımcısının görevden alınması çok konuşuldu, bu vesileyle de Sağlık Bakanlığında Menzil Tarikatı’nın örgütlendiği tartışılıyor. Siz bu konu ile ilgili ne düşünüyorsunuz” diye sordu.

Fahrettin Koca ise şu yanıtı verdi: “Vatandaşlarımız şundan emin olsun beynini, zihnini kiraya vermiş hiçbir kimse ve bir şekilde bir yerde odaklanma noktasındaki her düşünceye karşı olacağımızı ve bununla mücadele edeceğimizden emin olsun.”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinin başhekim yardımcılığı görevini yürüten Dr. Ali Edizer, sosyal medya hesaplarından Medeni Kanun’u ve tek eşliliği hedef alan paylaşım yapmıştı. Edizer, açıklamalarına sosyal medyada yoğun tepki gösterilmesinin ardından görevden alınmıştı.

Okumaya devam et

Popular