Bizimle iletişime geçiniz

Politika

HDP’nin Mardin Büyükşehir adayı yine Ahmet Türk oldu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Saruhan Oluç, aralarında Van ve Mardin Büyükşehir Belediyesi adaylarının da olduğu, 2’si büyükşehir, 3’ü il olmak üzere 41 belediye başkan adayını açıkladı.

MARDİN ADAYLARI AHMET TÜRK İLE FİGEN ALTINDAĞ

Bugün HDP’nin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sürerken yapılan açıklamaya göre, Mardin Büyükşehir Belediyesi eş başkan adayları Ahmet Türk ve Figen Altındağ oldu. Van Büyükşehir belediye başkanlığına ise Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı aday gösterildi.

BÜYÜKŞEHİRLER MASADA

Saruhan Oluç, aday açıklama takvimini bu ayın sonuna kadar tamamlamayı planladıklarını söyledi. Oluç, Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Adana gibi büyükşehirin ise masada olduğunu kaydetti. “Konuşuyoruz, tartışıyoruz yarın ya da öbür gün bunları açıklayacağız.” dedi.

HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, 41 belediye başkan adayının isimlerini açıkladı.

MUŞ’TA SIRRI SAKIK ADAY

HDP daha önce Kars’ta Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen ve Hatice Orhankazi isimlerini aday olarak açıklamıştı. Muş’ta Sibel Genç-Sırrı Sakık, Batman’da Songül Korkmaz-Sabri Özdemir, Bitlis’te ise Zekiye İlbasan-Faruk İşler aday yapıldı.

KÜRT PARTİLERİN İTTİFAKI

7 Kürt partisinin HDP çatısı altında seçimlere gireceğini de hatırlatan Saruhan Oluç, ilk kez farklı Kürt siyasi partileri ve hareketleri ile birlikte bir seçim ittifakı kurulduğunu kaydetti. “Bu halkın talebi ve ısrarıydı.” diyen Oluç, ittifak ile girilecek yerlerde belediyelerin ittifaklar tarafından yönetileceğini söyledi.

OY FARKI KADAR SEÇMEN KAYDIRILIYOR

Şırnak, İdil ve Halfeti için gündeme gelen seçmen kaydırmalara da değinen Saruhan Oluç, bu yerlerde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile HDP arasındaki oy farkı kadar seçmen kaydırmalar yaşandığını dile getirdi.

Oluç, “Yapılan seçim hilesidir. YSK’ye başvuru yaptık. YSK iktidarın bu adımları karşısında güvenli bir seçim için tedbir almalıdır. Aksi olursa bu hilelere ortak olmuş olurlar.” dedi.

İŞTE HDP BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI

Van Büyükşehir Belediyesi: Bedia Özgökçe Ertan-Mustafa Avcı
Van/İpekyolu: Azim Yacan-Şehzade Kurt
Van/Edremit: Gülcan Kaçmaz Sağyiğit-Seyfettin İtah
Van/Özalp: Dilan Öğrenci-Yakup Almaç
Van/Çaldıran: Leyla Adsak-Faruk Denir
Van/Başkale: Şengül Polat-Erkan Acar
Van/Gürpınar: Rojbin Akdağ-Kemal Güler
Van/Gevaş: Melek Arapoğlu-Veysi Şeker
Mardin Büyükşehir Belediyesi: Ahmet Türk-Figen Altındağ
Nusaybin: Semire Nergiz-Ferhat Kut
Kızıltepe: Nülifer Elik Yılmaz-Salih Kuday
Derik: Mülkiye Esmez-Mehmet Şerif Kıran
Kars : Ayhan Bilgen-Hatice Orhankazi
Muş: Sibel Genç-Sırrı Sakık
Bulanık: Eylem Suruca-Adnan Topçu
Malazgirt: Gülay Çelik-Erdal Çakar
Varto: Ülkü Baytaş-Gıyasettin Aydemir
Batman: Songül Korkmaz-Sabri Özdemir
Bitlis: Zekiye İlbasan-Faruk İşler
Tatvan: Serap Çakmak-Habip Yeşiltepe
Hakkari/Yüksekova: Remziye Yaşar-İrfan Sarı
Çukurca: Hevidar Ertunç-Ebubekir Kanat
Şemdinili: Felem Aker-Sami Beşer
Büyükçiftlik: Gülcan Ceylan-Emin Bulgan
Ağrı/Doğubeyazıt: Yıldız Acar-Cesim Çakçı
Diyadin: Hazal Aras-İhsan Yenigün
Malatya/Arvguvan: Seda Gültüten-İlhan Yıldız,
Şırnak/Cizre: Mehmet Ziriğ-Berivan Kutlu
Silopi: Adalet Fidan – Sülayman Şavluk
İdil: Songül Erdem-Niyazi Çevrim
Fındık Beldesi: Ahmet İmre-Sevim İmre
Uludere: Selahattin Ürün-Feride Yaman
Diyarbakır/Sur: Filiz Buluttekin-Cemal Özdemir
Bağlar: Zübeyda Zümrüt-Zeyat Ceylan
Yenişehir: Belgin Diken-İbrahim Çiçek
Lice: Salime Zingil-Tarık Mercan
Silvan: Naşide Toprak-Abbas Hilmi Azizoğlu
Bismil: Gülşen Özer-Orhan Ayaz
Eğil: Gülistan Ensarioğlu-Mustafa Akkul
Bingöl/Karlıova: Evin Özen-Özkan Bingöl
Erzincan/Çağlayan: Özlem Demir-Veli Pınar Çağlayan

HDP’li Ayhan Bilgen: Ahmet kazanırsa zafer, Mehmet kazanırsa ihanet!

Politika

CHP ile AKP arasında afiş savaşı: 128 milyar dolar nerede?

Bursa Mudanya’nın ardından Aydın’ın Kuşadası ve Söke ilçelerinde asılan “128 milyar dolar nerede” afişleri “Cumhurbaşkanına hakaret” gerekçesiyle toplatıldı. Durumu tepki gösteren CHP’li Süleyman Bülbül, “Biz sormaya devam edeceğiz: 128 milyar dolar nerede” dedi.

BOLD – CHP Aydın milletvekili Süleyman Bülbül, CHP Aydın İlçe Başkanlığı’nın billboardlara astırdığı “128 Milyar Dolar Nerede” afişlerinin Söke ve Kuşadası’ndan kaldırıldığını açıkladı. CHP’li Bülbül, 128 milyar doların takipçisi olacaklarını kaydetti.

HALKIN GERÇEKLERİ ÖĞRENMESİNİ ENGELLEYEMEZSİNİZ

CHP Aydın İlçe Başkanlığı’nın billboardlara astırdığı “128 Milyar Dolar Nerede” afişleri Kuşadası ve Söke’de kaldırıldı. Yaşanan bu durumu sosyal medya hesabından paylaşan CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “CHP Aydın İl Başkanlığımızın 128 Milyar Dolar Nerede? afişleri Kuşadası ve Söke’de “Cumhurbaşkanına hakaret” gerekçesiyle toplatılıyor! Vatandaşın gerçekleri öğrenmesini engelleyemezsiniz 128 milyar doların hesabını vereceksiniz! Biz sormaya devam edeceğiz 128 Milyar Dolar Nerede?” ifadelerini kullandı.

MUDANYA’DA DA AFİŞLER TOPLANMIŞTI

Geçen hafta Bursa Mudanya’da CHP ilçe teşkilatının astırdığı Damat Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı döneminde Merkez Bankası’ndan buharlaşan 128 milyar doların akıbetini soran afişler de toplatılmıştı. “128 milyar dolar nerede?” yazılı afişler hakkında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ soruşturması başlatılmıştı.

Vatandaşa soğan patates, Erdoğan’a 5 milyonluk 2. Mercedes

 

Okumaya devam et

Politika

Feyzioğlu’ndan Erdoğan’a övgü: Tayyip bey plastik değil gerçekten gülümsüyor

Çoklu baro yasasıyla koltuğunu garantiye alan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı öve öve bitiremedi. Danıştay töreninde kendisine “Yalan söylüyorsun edepsizlik yapıyorsun” tepkisi veren Erdoğan’la ilgili, “Tayyip bey gerçek bir insan. Plastik değil. Gerçekten öfkeleniyor, gerçekten gülümsüyor” dedi.

BOLD – TBB Başkanı Feyzioğlu’nun AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sevgisinin sınırları her geçen gün genişliyor. Erdoğan’ın açıkladığı ve kamuoyu tarafından eleştirilen hukuk reformunu “Yıldızlara çıkacağız” sözleriyle destekleyen Feyzioğlu, katıldığı bir programda Erdoğan’a “Tayyip bey gerçek bir insan” dedi.

Feyzioğlu, “Tayyip bey gerçek bir insan. Plastik değil. Bir siyasetçi tipi vardır. Öfkesi sevgisi duygulanması hep rol icabıdır. Tayyip bey gerçekten öfkeleniyor, gerçekten gözleri doluyor. Gerçekten gülüyor gülümsüyor. Bence çok önemli bir özellik bu siyasetçi için” ifadelerini kullandı. Feyzioğlu’nun sözleri üzerine sosyal medyada “Burhan Kuzu’nun veliahtı” yorumu yapıldı.

CUMHURBAŞKANI GÜL SAKİNLEŞTİREMEMİŞTİ

11 Mayıs 2014 tarihinde Danıştay’ın kuruluş yıldönümünde konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun sözlerine sinirlenen Erdoğan, “Yalan söylüyorsun edepsizlik yapıyorsun” diyerek koltuğundan kalktı. Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kolundan tutup sakinleştirme çabalarına rağmen salonu terk etmişti. O günden sonra Feyzioğlu, Erdoğan’ın politikalarını desteklemeye başladı.

Sedat Peker’i öven TRT spikeri Ersoy Dede’nin zor anları

Okumaya devam et

Analiz

Davutoğlu’nun danışmanlığına getirilen ‘balıkçı’ İlhami Işık kimdir?

Geçmiş dönemlerde devletle PKK arasında arabuluculuk yapan gazeteci İlhami Işık, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun danışmanı oldu. Suriye’de PKK’nın uzantısı PYD’yi yakından takip eden İlhami Işık kimdir?

BOLD ANALİZ – ‘Balıkçı’ kod adıyla devletle 1990’larda görüşmeler yapan Işık, AKP’nin başlattığı çözüm sürecinde de ön plana çıktı. PKK’yı yakından takip eden gazeteci Işık, 8 yıl aradan sonra Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesine izin verilmesinin yeni bir döneme işaret ettiğini açıklamıştı.

1980’DE ÖCALAN İLE TANIŞTI

Balıkçının Feneri isimli bir kitabı bulunan Işık, 1959 Batman doğumludur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni henüz 1. sınıftayken terk etti. Işık, 1980 darbesi öncesi İlerici Gençlik Derneği’nin Doğu ve Güneydoğu sorumlusu oldu ve PKK elebaşı Abdullah Öcalan ile tanıştı.

ÖZEL DÖNEMİNDE PKK İLE TEMAS KURDU

1990’larda Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın başlattığı PKK ile temaslarda görev aldığını saklamayan Işık, “Arabuluculuk dönemim devletin şiddetle problemi çözemeyeceğinin anlaşıldığı 24 Aralık 1995 seçim sonuçlarının ortaya çıkardığı tablo sonucu başladı. Devlet, Kürt meselesini şiddetle çözüleceğine o kadar kendisini inandırmıştı ki seçim sonuçları bunun tam tersini doğurdu. Bu tablo devlette bir anlayış değişikliği getirdi. Bugün itibariyle benim arabuluculuk yapmamın bir önemi kalmadı.” açıklaması yapmıştı.

SAADET PARTİSİ’NDEN BAŞKAN ADAYI OLMUŞTU

Çeşitli dergiler ve gazetelerde yazıları yayımlanan Işık, uzun süre tekstil sektöründe faaliyet gösterdi. Siyaset ile de yakından ilgili olan İlhami Işık’ın ismi kamuoyu tarafından “Çözüm Süreci”nde duyuldu. Işık, son yerel seçimlerde Saadet Partisinin Batman belediye başkan adayı olmuştu.

Sedat Peker’i öven TRT spikeri Ersoy Dede’nin zor anları

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0