Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Meclis kürsüsünden AKP’ye Eren Erdem tepkisi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Eren Erdem’in cezaevinden çıkmadan yeniden tutuklanmasına Meclis kürsüsünden tepki gösterdiler.

194 gündür tutuklu bulunan CHP Milletvekili Eren Erdem’in tahliye kararına karşı, yeniden tutuklama kararı çıkarılması TBMM gündemindeydi. CHP ve HDP’li vekiller, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)’li vekillere yargı bağımsızlığı tepkisi gösterdiler.

BU BİR TALİMAT YARGISIDIR

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer: 193 gündür tutuklu, dün mahkeme Eren Erdem’i tahliye etti. Ancak karar altı saat bekletildi, cezaevine gönderilmedi ve o arada savcı itiraz etti. Eren Erdem Silivri zindanının kapısından çıkamadan yeniden tutuklandı. Bu bir talimat yargısıdır ve Türkiye’nin yararına, hayrına değildir. Bu garip tavrın benzerleri başka siyasetçilerde, gazetecilerde, hukukçularda yaşandı.

SENİ MAHKEMELERDE SÜRÜNDÜREEĞİM

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu: Ülkemizde insanlar birbirine kızdıkları zaman ‘Seni mahkemelerde sürüm sürüm süründüreceğim’ derler. Maalesef adalet algısını bu anlayışla derinleştirenler de Eren Erdem’e aynısını yapıyorlar. Hukuka, kanuna, vicdana hiçbir şekilde sığmayan bir yöntemle mahkemelerde süründürmeye çalışıyorlar. Eren Erdem derhâl serbest bırakılmalıdır, bu hukuksuzluk garabetine son verilmelidir.

YARGIYI OYUNCAĞA ÇEVİRDİNİZ

CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan: Eren Erdem’e yapılan hukuksuz ve haksız uygulamayı bu kürsüden kınıyorum. İşte, imza attığınız bu hukuksuzlukla yargıyı oyuncağa çevirdiğiniz gibi, uluslararası alanda da itibarımızı maalesef yerle bir ettiniz. Babasına kavuşmayı bekleyen küçücük bir çocuğun da hayallerini elinden aldınız.

HİÇ YÜZÜNÜZ DE KIZARMIYOR

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal: Yargı var. Ya, hangi yargı? Kimin yargısı? Sarayın yargısı, AKP’nin yargısı, sizin yargınız. Hangi yargıdan bahsediyorsunuz? Daha üzerinden yirmi dört saat geçmemişken, Eren Erdem meselesi üzerinden, nasıl da hiç yüzünüz kızarmadan, hiç vicdanınızı görmeden ‘Yargı bağımsız, yargı demokratik’ diyorsunuz gerçekten anlamakta güçlük çekiyoruz.

BİZE YARGI BAĞIMSIZ DEMEYİN

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş: Siz “Yargı bağımsız” diyorsunuz ama daha dün Eren Erdem altı saat içeride tutularak, hürriyeti tahdit suçu işlendi. Bir yılda dava açmayan savcı bir saatte itiraz etti ve tutuklama kararı verildi. Bize “Yargı bağımsız.” Demeyin, bizim hâlâ milletvekillerimiz özgürlüğünden yoksun. Bizim önceki dönem eş başkanlarımız hâlâ cezaevinde. Cevap alamadığım için gerçekten üzüldüm diyemeyeceğim, cevabınızın olmadığını biliyorum zaten.

ADALET BAKANLIĞINA SORULAR

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan ise Adalet Bakanlığı’na şu soruları yöneltti:

Bir: Türkiye hukukun üstünlüğü konusunda 113 ülke arasında 101’inci sırada yer alıyor. Bu da Türkiye’nin hukuk güvenliğini ve itibarını sarsıyor, aynı zamanda kalkınmamıza da zarar veriyor. Bu durumu düzeltmek için ne tür tedbirler almayı düşünüyorsunuz?

İki: Eren Erdem vekilimiz uzun süreden beri tutukludur. Tutuklamadan beklenen gaye hasıl olmasına, kaçma ihtimalinin de bulunmamasına rağmen tahliye edilmemesinin sebebi nedir?

Üç: Eren Erden vekilimiz tek kişilik tecritli odada tutuklu kalmaktadır. Bunun sebebi nedir? Yanına bildiği tutuklu arkadaşlar neden verilmiyor?

Dört: Türkiye Gazeteciler Sendikasının açıklamasına göre 144 gazetecinin tutuklu olduğu belirtilmiştir. Tutuklu gazeteci sayısını düşürmek ve gazetecilere güven vermek için bir çalışmanız var mı?

Beş: Mahkemelerce sık sık yayın yasağı kararı veriliyor. Bunu azaltmak için bir çalışma yapacak mısınız?

Politika

Cumhur İttifakındaki ‘Ekmek’ kavgasına Akşener yorumu: Küçük ortağın bundan haberi var mı sayın Erdoğan?

Bahçeli’nin ‘Askıda ekmek’ kampanyası için, “Bugün Türkiye’de evine ekmek götüremeyen diye bir şey var mı?” diyen Erdoğan’a Meral Akşener’den yanıt geldi.

BOLD – MHP Lideri Devlet Bahçeli, geçtiğimiz günlerde imkanı olanları, dar gelirlilere yardım için ‘Askıda Ekmek’ kampanyasına davet etti. Partisinin Malatya il kongresi sonrası bir grup esnafın, “Eve ekmek götüremiyoruz” serzenişiyle karşılaşan Erdoğan, ekonomik durumlarını abartmakla suçladı.

Bugün de gazetecilerin, Bahçeli’nin kampanyasını hatırlatması üzerine Erdoğan: “Bugün Türkiye’de evine ekmek götüremeyen diye bir şey var mı? OECD ve IMF ölçeklerine göre en iyi konumda olan ülkeyiz” diye konuştu.

İttifaktaki ‘Ekmek’ çatlağı muhalefetin de gündeminde İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener sosyal medya hesabından hem Bahçeli’ye hem de Erdoğan’a gönderme yaptı. Erdoğan’ın sözlerini alıntılayan Akşener: “Peki, ‘Askıda Ekmek Kampanyası’ başlatan küçük ortağının, bundan haberi var mı Sayın Erdoğan?” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’a göre karikatürün hedefinde kendisi değil İslam var!

Okumaya devam et

Politika

Canan Kaftancıoğlu İstanbul Valiliğinin 29 Ekim törenini kimin yüzünden terk etti?

Gazeteci Nevşin Mengü, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun İstanbul Valiliğinin düzenlediği töreni Erdoğan’ın siyasi propaganda içeren mesajı yüzünden terk ettiğini duyurdu.

BOLD – Koronavirüs yüzünden İçişleri Bakanlığı 81 ilde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerine kısıtlama getirdi. Bakanlık, Valilik ve kaymakamlıkların izni dışında herhangi bir törenin yapılmasını yasakladı. Bu kapsamda, İstanbul Valiliği Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde bir tören düzenledi. Törene CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da katıldı. Fakat Kaftancıoğlu AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajı okunduğu sırada tören alanını terk etti.

PROPAGANDA İÇEREN MESAJ YÜZÜNDEN

Gazeteci Nevşin Mengü, Kaftancıoğlu’nun töreni terk etmesinin sebebini sosyal medya hesabından açıkladı. Mengü mesajında şu ifadeleri kullandı: “Canan Kaftancıoğlu İstanbul Valiliği tarafından düzenlenen Cumhuriyet Bayramı çelenk bırakma törenini terk etti. Kaftancıoğlu’nun ekibi töreni terk etme nedeninin, törende Erdoğan’a ait siyasi propaganda mesajının okunması olduğunu söyledi”

İşkenceden sorumlu devlet görevlileri için delil avı başladı

Okumaya devam et

Politika

Kılıçdaroğlu’nun koruması Çubuk’taki saldırıyla ilgili jandarmayı suçladı

Kemal Kılıçdaroğlu’nun şehit cenazesinde uğradığı yumruklu saldırıda ihmali bulunduğu gerekçesiyle yargılanan emekli Emniyet Müdürü Koray Aslan, olayın koruma ekibine yıkılmak istendiğini söyledi.

BOLD – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruklu saldırı olayından sonra İçişleri Bakanlığınca başlatılan idari soruşturma çerçevesinde ifade veren Koray Aslan, savunmasında jandarmayı suçladı.

Hakkında önce ceza istenmeyen, sonrasında ise Emniyet Genel Müdürlüğü’nün talebi doğrultusunda ikinci rapor düzenlenerek ceza talebinde bulunulan Aslan’ın savunmasında CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Çubuk’a bağlı Akkuzu Köyü’ne gidişiyle ilgili Emniyet’e bilgi verildiğini, bilgiyi veren memurun hangi saatte hangi numarayı aradığı bilgisinin de mevcut olduğunu kaydetti.

T24’ün haberine göre Emniyet Genel Müdürlüğü Disiplin Kurulu Başkanlığına verdiği savunmasında Aslan, iki müfettişin hakkında üç günlüğe kadar maaş kesim cezasını kabul etmediğini söyledi. Aynı müfettişlerin 17.07.2019 tarihli disiplin soruşturma raporunda tarafına “cezaya mahal yoktur” şeklinde görüş belirttiğini belirten Aslan, “Geçen bu beş aylık sürede hangi yeni delillere istinaden beş ay önceki raporların tam tersine rapor düzenlendiğini ve eğer yeni delil elde edilmişse bu yeni delillerin tarafımla paylaşılmasını talep ediyorum” dedi.

ANKARA EMNİYETİ’NE HABER VERİLDİ

Aslan, ifadesinde şehit cenazesinde görevli jandarmanın ihmaline dikkat çekti. Aslan şunları kaydetti: “Bu süreçte yeni bir delil elde edilmemişse hazırlanan bu raporun nasıl değiştiğiyle ilgili de bilgi verilmesini istiyorum. Jandarma bölgesinden polis nezaretinde çıkmamıza rağmen jandarmaya tek bir söz söylemeden olayları koruma ekibine yıkmaya çalışmak hangi vicdana sığar? Bahsi geçen olayla ilgili “haber verilmedi” suçlamalarına maruz kalıyoruz. Ama herkes biliyor ki Ankara Emniyet Müdürlüğü Koruma Şube Müdürlüğü Nöbetçi Amirliğine haber verildi. Konuyla ilgili, haber veren memurun hangi numarayı saat kaçta aradığına ilişkin bilgiler kayıtlara geçmiştir. Sayın Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri, bana ceza istenmeyen ilk raporu siz geri göndermiştiniz. Eğer bu istenilen cezayı da az bulursanız, istediğiniz cezayı verebilirsiniz. Ama unutmayın ki hukuk bir gün size de lazım olabilir. Geçenlerde bir yerde okuduğum bir cümleyi sizinle paylaşmak istiyorum: “İyi olmak kolaydır, zor olan adil olmaktır. En mükemmel adalet size vicdandır. Bu haksız ve hukuksuz istenilen cezayı kabul etmiyorum. İtiraz ediyorum. Hakkımı her platformda sonuna kadar arayacağım. Çünkü Peygamber Efendimizin hadisinde söylediği gibi “Haksızlığın karşısında susan dilsiz şeytandır.”

15 Temmuz Ahırı’ndaki kursiyer teğmenler beraat etti

Okumaya devam et

Popular