Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Meclis kürsüsünden AKP’ye Eren Erdem tepkisi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Eren Erdem’in cezaevinden çıkmadan yeniden tutuklanmasına Meclis kürsüsünden tepki gösterdiler.

194 gündür tutuklu bulunan CHP Milletvekili Eren Erdem’in tahliye kararına karşı, yeniden tutuklama kararı çıkarılması TBMM gündemindeydi. CHP ve HDP’li vekiller, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)’li vekillere yargı bağımsızlığı tepkisi gösterdiler.

BU BİR TALİMAT YARGISIDIR

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer: 193 gündür tutuklu, dün mahkeme Eren Erdem’i tahliye etti. Ancak karar altı saat bekletildi, cezaevine gönderilmedi ve o arada savcı itiraz etti. Eren Erdem Silivri zindanının kapısından çıkamadan yeniden tutuklandı. Bu bir talimat yargısıdır ve Türkiye’nin yararına, hayrına değildir. Bu garip tavrın benzerleri başka siyasetçilerde, gazetecilerde, hukukçularda yaşandı.

SENİ MAHKEMELERDE SÜRÜNDÜREEĞİM

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu: Ülkemizde insanlar birbirine kızdıkları zaman ‘Seni mahkemelerde sürüm sürüm süründüreceğim’ derler. Maalesef adalet algısını bu anlayışla derinleştirenler de Eren Erdem’e aynısını yapıyorlar. Hukuka, kanuna, vicdana hiçbir şekilde sığmayan bir yöntemle mahkemelerde süründürmeye çalışıyorlar. Eren Erdem derhâl serbest bırakılmalıdır, bu hukuksuzluk garabetine son verilmelidir.

YARGIYI OYUNCAĞA ÇEVİRDİNİZ

CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan: Eren Erdem’e yapılan hukuksuz ve haksız uygulamayı bu kürsüden kınıyorum. İşte, imza attığınız bu hukuksuzlukla yargıyı oyuncağa çevirdiğiniz gibi, uluslararası alanda da itibarımızı maalesef yerle bir ettiniz. Babasına kavuşmayı bekleyen küçücük bir çocuğun da hayallerini elinden aldınız.

HİÇ YÜZÜNÜZ DE KIZARMIYOR

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal: Yargı var. Ya, hangi yargı? Kimin yargısı? Sarayın yargısı, AKP’nin yargısı, sizin yargınız. Hangi yargıdan bahsediyorsunuz? Daha üzerinden yirmi dört saat geçmemişken, Eren Erdem meselesi üzerinden, nasıl da hiç yüzünüz kızarmadan, hiç vicdanınızı görmeden ‘Yargı bağımsız, yargı demokratik’ diyorsunuz gerçekten anlamakta güçlük çekiyoruz.

BİZE YARGI BAĞIMSIZ DEMEYİN

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş: Siz “Yargı bağımsız” diyorsunuz ama daha dün Eren Erdem altı saat içeride tutularak, hürriyeti tahdit suçu işlendi. Bir yılda dava açmayan savcı bir saatte itiraz etti ve tutuklama kararı verildi. Bize “Yargı bağımsız.” Demeyin, bizim hâlâ milletvekillerimiz özgürlüğünden yoksun. Bizim önceki dönem eş başkanlarımız hâlâ cezaevinde. Cevap alamadığım için gerçekten üzüldüm diyemeyeceğim, cevabınızın olmadığını biliyorum zaten.

ADALET BAKANLIĞINA SORULAR

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan ise Adalet Bakanlığı’na şu soruları yöneltti:

Bir: Türkiye hukukun üstünlüğü konusunda 113 ülke arasında 101’inci sırada yer alıyor. Bu da Türkiye’nin hukuk güvenliğini ve itibarını sarsıyor, aynı zamanda kalkınmamıza da zarar veriyor. Bu durumu düzeltmek için ne tür tedbirler almayı düşünüyorsunuz?

İki: Eren Erdem vekilimiz uzun süreden beri tutukludur. Tutuklamadan beklenen gaye hasıl olmasına, kaçma ihtimalinin de bulunmamasına rağmen tahliye edilmemesinin sebebi nedir?

Üç: Eren Erden vekilimiz tek kişilik tecritli odada tutuklu kalmaktadır. Bunun sebebi nedir? Yanına bildiği tutuklu arkadaşlar neden verilmiyor?

Dört: Türkiye Gazeteciler Sendikasının açıklamasına göre 144 gazetecinin tutuklu olduğu belirtilmiştir. Tutuklu gazeteci sayısını düşürmek ve gazetecilere güven vermek için bir çalışmanız var mı?

Beş: Mahkemelerce sık sık yayın yasağı kararı veriliyor. Bunu azaltmak için bir çalışma yapacak mısınız?

Politika

Feyzioğlu’ndan Erdoğan’a övgü: Tayyip bey plastik değil gerçekten gülümsüyor

Çoklu baro yasasıyla koltuğunu garantiye alan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı öve öve bitiremedi. Danıştay töreninde kendisine “Yalan söylüyorsun edepsizlik yapıyorsun” tepkisi veren Erdoğan’la ilgili, “Tayyip bey gerçek bir insan. Plastik değil. Gerçekten öfkeleniyor, gerçekten gülümsüyor” dedi.

BOLD – TBB Başkanı Feyzioğlu’nun AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sevgisinin sınırları her geçen gün genişliyor. Erdoğan’ın açıkladığı ve kamuoyu tarafından eleştirilen hukuk reformunu “Yıldızlara çıkacağız” sözleriyle destekleyen Feyzioğlu, katıldığı bir programda Erdoğan’a “Tayyip bey gerçek bir insan” dedi.

Feyzioğlu, “Tayyip bey gerçek bir insan. Plastik değil. Bir siyasetçi tipi vardır. Öfkesi sevgisi duygulanması hep rol icabıdır. Tayyip bey gerçekten öfkeleniyor, gerçekten gözleri doluyor. Gerçekten gülüyor gülümsüyor. Bence çok önemli bir özellik bu siyasetçi için” ifadelerini kullandı. Feyzioğlu’nun sözleri üzerine sosyal medyada “Burhan Kuzu’nun veliahtı” yorumu yapıldı.

CUMHURBAŞKANI GÜL SAKİNLEŞTİREMEMİŞTİ

11 Mayıs 2014 tarihinde Danıştay’ın kuruluş yıldönümünde konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun sözlerine sinirlenen Erdoğan, “Yalan söylüyorsun edepsizlik yapıyorsun” diyerek koltuğundan kalktı. Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kolundan tutup sakinleştirme çabalarına rağmen salonu terk etmişti. O günden sonra Feyzioğlu, Erdoğan’ın politikalarını desteklemeye başladı.

Sedat Peker’i öven TRT spikeri Ersoy Dede’nin zor anları

Okumaya devam et

Analiz

Davutoğlu’nun danışmanlığına getirilen ‘balıkçı’ İlhami Işık kimdir?

Geçmiş dönemlerde devletle PKK arasında arabuluculuk yapan gazeteci İlhami Işık, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun danışmanı oldu. Suriye’de PKK’nın uzantısı PYD’yi yakından takip eden İlhami Işık kimdir?

BOLD ANALİZ – ‘Balıkçı’ kod adıyla devletle 1990’larda görüşmeler yapan Işık, AKP’nin başlattığı çözüm sürecinde de ön plana çıktı. PKK’yı yakından takip eden gazeteci Işık, 8 yıl aradan sonra Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesine izin verilmesinin yeni bir döneme işaret ettiğini açıklamıştı.

1980’DE ÖCALAN İLE TANIŞTI

Balıkçının Feneri isimli bir kitabı bulunan Işık, 1959 Batman doğumludur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni henüz 1. sınıftayken terk etti. Işık, 1980 darbesi öncesi İlerici Gençlik Derneği’nin Doğu ve Güneydoğu sorumlusu oldu ve PKK elebaşı Abdullah Öcalan ile tanıştı.

ÖZEL DÖNEMİNDE PKK İLE TEMAS KURDU

1990’larda Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın başlattığı PKK ile temaslarda görev aldığını saklamayan Işık, “Arabuluculuk dönemim devletin şiddetle problemi çözemeyeceğinin anlaşıldığı 24 Aralık 1995 seçim sonuçlarının ortaya çıkardığı tablo sonucu başladı. Devlet, Kürt meselesini şiddetle çözüleceğine o kadar kendisini inandırmıştı ki seçim sonuçları bunun tam tersini doğurdu. Bu tablo devlette bir anlayış değişikliği getirdi. Bugün itibariyle benim arabuluculuk yapmamın bir önemi kalmadı.” açıklaması yapmıştı.

SAADET PARTİSİ’NDEN BAŞKAN ADAYI OLMUŞTU

Çeşitli dergiler ve gazetelerde yazıları yayımlanan Işık, uzun süre tekstil sektöründe faaliyet gösterdi. Siyaset ile de yakından ilgili olan İlhami Işık’ın ismi kamuoyu tarafından “Çözüm Süreci”nde duyuldu. Işık, son yerel seçimlerde Saadet Partisinin Batman belediye başkan adayı olmuştu.

Sedat Peker’i öven TRT spikeri Ersoy Dede’nin zor anları

Okumaya devam et

Politika

“128 milyar dolar nerede?” afişine Erdoğan’a hakaretten soruşturma

Damat Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı döneminde Merkez Bankası’ndan buharlaşan 128 milyar doları soran CHP’nin afişleri toplatıldı. Mudanya’da CHP ilçe teşkilatının “128 milyar dolar nerede?” yazılı afişler hakkında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ soruşturması başlatıldı.

BOLD – Bursa’nın Mudanya ilçesinde reklam panolarına verilen ‘128 milyar dolar nerede?’ ilanlarına ilişkin “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla res’en soruşturma başlatıldı. Afişler güvenlik güçleri tarafından kaldırıldı.

SARAY SİLÜETİ HAKARET SAYILDI

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, Mudanya Belediyesi’ne ait reklam panolarındaki ilan sebebiyle Mudanya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla resen soruşturma başlatıldığı belirtildi. Açıklamada, gerekli işlemleri başsavcılıkça sürdürüldüğü kaydedildi. Bursa Valiliğince yapılan açıklamada da, “Mudanya Belediyesine ait 6 reklam panosuna asılan ‘128 milyar dolar nerede’ ve ‘CHP’ yazısı ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi silueti bulunan afişlere Mudanya Cumhuriyet Başsavcılığının el konulması talimatı üzerine, söz konusu afişler güvenlik güçleri marifetiyle kaldırılmıştır” ifadesi kullanıldı.

KILIÇADAROĞLU 128 MİLYAR DOLARI SURDU

Afişlerin kaldırılması sonrası sosyal medyada ‘128 milyar dolar nerede’  başlığıyla 100 bine yakın twit atıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından “128 milyar dolar nerede?” ifadelerinin yer aldığı bir paylaşım yaptı. CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı da ‘128 milyar dolar nerede?’ sorusunun sorulduğu afişlerin kaldırılmasına tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Salıcı, “CHP Mudanya İlçe Başkanlığımızın yaptırdığı billboardlar gece operasyonuyla söküldü! Vatandaşın görmesini istemediğiniz soruyu en yüksek sesle sormaya devam edeceğiz. #128MilyarDolarNerede?” dedi. Kısa sürede Twitter’de Türkiye gündemine giren “128 Milyar dolar nerede?” başlığıyla 100 bine yakın mesaj paylaşıldı.

Gözaltındaki amiral Sadi Ünsal’ın eşi: Olayı işkenceye çevirdiler ölmelerini mi istiyorlar?

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0