Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Trump ulusa seslendi, Meksika sınırına duvar için 5,7 milyar dolar istedi

BOLD- ABD Başkanı Donald Trump hükümetin kapanmasının 18’inci gününde ekran karşısına çıkarak Demokratlardan Meksika sınırında yapılması planlanan duvar için 5,7 milyar dolar ödenek istedi.

Başkan Trump, ABD’nin güney sınırında kriz olduğunu söyledi ancak krizin çözülmesi için herhangi bir plan sunmadı. Kontrol edilemeyen yasa dış göç nedeniyle bütün ABD’nin zarar gördüğünü anlatan Trump tek çözümün bölgeye yapılacak duvar ile çözüleceğini söyledi.

“YASADIŞI GÖÇMENLERİN AMERİKALILARI ÖLDÜRDÜĞÜNÜ” ANLATTI

Demokratların hükümetin hemen açılmasını içeren tasarıyı kabul etmesine rağmen federal hükümeti kapalı tutan Başkan Trump, krizi tırmandırmaya devam edeceğinin mesajını verdi.

Hemen hemen tüm televizyon kanallarında canlı yayınlanan konuşmasında Trump, bazı kaçak göçmenlerin ülke genelinde sebep oldukları asayiş olaylarından örnek vererek ‘ülkeye girmeye çalışanların çok tehlikeli olabileceğini’ uyarısında bulundu.

Binlerce Amerikalı’nın yasadışı göçmenlerce yıllar içinde öldürüldüğünü savunan Trump, ülke hemen şimdi harekete geçmezse daha fazla Amerikalı’nın hayatını kaybedeceğini iddia etti.

DEMOKRATLAR ÜZERİNDE BASKI OLUŞTURMAYA ÇALIŞTI

Trump 10 dakikalık konuşmasında çözüm ile ilgili, “Tek çözüm Demokratların sınırımızı koruyan ve hükümetin açılmasını sağlayan harcama bütçesinin kabul etmesidir.” dedi.

Trump konuşmasını analiz eden ABD medyası, başkanın konuşma sırasında kullandığı bazı verilerin gerçeği yansıtmadığını savundu.

Trump’ın ulusa seslenişi Meksika sınırındaki kriz ile ilgili ‘atabileceği son adım’ olarak değerlendirildi. 2016 seçim kampanyasında taraftarlarına duvar vaadinde bulunan Trump son hamlesiyle ‘Demokratlar üzerinde baskı oluşturmaya’ çalıştı.

MUHALİFLERİ SERT BİR DİLLE ELEŞTİRDİ

Trump, sınırda duvar yapılması gerektiği teklifine “ahlaksız” diyen muhalifleri de sert bir dille eleştirdi. Trump “Ahlaksız olan tek şey siyasetçilerin hiçbir şey yapmaması ve daha masum insanların bu kadar korkunç bir şekilde mağdur edilmesine izin vermeye devam etmesidir. ”dedi.

Trump, 18 gündür kapalı olan federal hükümetin tekrar açılması için yeni bir plan önermedi. Sınırın yaklaşık 374.4 km’lik bir kısmı için 5,7 milyar dolar talep eden Trump, bunun yanı sıra halihazırdaki sınır güvenliği için ve kaçak girmeye çalışan göçmenler için milyarlarca dolar ödenek talebinde bulundu.

Trump’ın bazı müttefikleri ülkede ‘ulusal acil durum ilan edilmesini’ istiyordu. Ancak Başkan Trump konuşmasında bu teklife ilişkin herhangi bir çağrıda bulunmadı.

ABD MEDYASI TRUMP’IN SÖYLEDİKLERİNİ MERCEK ALTINA ALDI

Trump, Demokratların sınır güvenliği için herhangi bir ödeneği kabul etmediğini iddia etti. ABD medyası Demokratların şu ana kadar sadece sınır güvenliği için 1,3 milyar dolarlık ödeneği onayladığını yazdı. Medya Trump’ın konuşmasında “duvarın masrafı Meksika ile yapılan yeni ticaret anlaşması ile dolaylı bir şekilde ödenecek” söylemini doğrulamadı. Meksika ile yapılan son anlaşmada duvarın ödeneği ile ilgili herhangi bir madde bulunmuyor.

ABD Başkanı, konuşmasında kaçak göçmenlerin çok fazla suç işlediğini iddia etti. Ancak birçok araştırmalara göre Amerikan vatandaşları daha fazla suç işliyor.

TRUMP’A CEVAP VEREN DEMOKRAT LİDERLER: TRUMP, AMERİKAN HALKINI REHİN TUTMAYI BIRAKMALI

Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi ve Demokratların Senato Azınlık Lideri Chuck Schumer, Trump’ın açıklamalarına cevap verdi. Televizyonların karşısına geçen her iki lider Trump’ın hükümeti kapalı tutmakla suçladı.

Tecrübeli siyasetçi Pelosi konuşmasında “Başkan Trump, Amerikan halkını rehin tutmayı bırakmalı, bir kriz üretmeyi bırakmalı ve hükümeti yeniden açmalı” dedi.

Pelosi ile birlikte açıklamada bulunan Senatör Schumer de hükümetin kapalı olması konusunda yalnızca Trump’ın suçlanabileceğini söyledi.

“Amerikan demokrasisi bu şekilde çalışmıyor”diyen Schumer “ Öfke nöbetiyle yöneticilik yapmıyoruz. Hiçbir başkan masaya vurarak ve taleplerden uzaklaşarak milyonlarca insana zarar vererek bu durumu baskı unsuru olarak kullanamaz.”dedi.

Trump’ın sınır dışı ettiği göçmen sayısı Obama’dan az

 

 

 

 

 

Dünya

Recpect Enstitüsü, İslami İlimler Üniversitesi olma yolunda

ABD’de faaliyet gösteren Recpect (Saygı) Enstitüsü, eğitim alanındaki atılımları ile İslami İlimler Üniversitesi olma yolunda ilerliyor. 700’ü aşkın öğrencisi bulunan Enstitü, daha fazla burslu öğrenciye hizmet verebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. 

BOLD – ABD’de faaliyet gösteren Recpect (Saygı) Enstitüsü, eğitim alanındaki atılımları ile İslami İlimler Üniversitesi olma yolunda ilerliyor.
Sınırlı bir kadro ve kısıtlı imkanlarla önemli hizmetler veren okul, pandemi sürecinde online eğitim ile dünyanın dört bir köşesine ulaşma fırsatı yakaladı.

SEFERBERLİK BAŞLATILDI

2021’e 700’ü aşkın öğrencisi ile giren müessese, daha fazla burslu öğrenciye hizmet verebilmek, mevcut eğitim kalemlerini artırabilmek ve alanında marka bir isim olabilmek için Ramazan vesilesi ile eğitimin önemini kavramış hayırseverlere özel bir program düzenliyor. “Bir mum da sen yak, seferberlik zamanı” gibi sloganlarla farkındalık oluşturan okul çalışanları ve gönüllüleri ramazan öncesi seferber oldu.

BARIŞ VE HUZURUN TEMİNATI BİREYLER YETİŞTİRMEYİ HEDEFLİYOR

Okulun misyonunu anlatan Tanıtım ve Halkla İlişkiler Sorumlusu İmam Beytullah Çolak, “Azınlık durumda olduğumuz bu hakim kültürün içinde kendi değerlerimizle varolabilmek, evlatlarımıza aktarabildiğimiz öz değerlerimizle istikbale yürüyebilmek, içinde bulunduğumuz topluma ve insanlığa faydalı olabilmek için Respect’i çok daha etkin ve işlevsel hale getirmemiz gerekiyor” dedi. Çolak, okulun vizyonu arasında yeryüzünde barış ve huzurun teminatı kanaat önderleri yetiştirmek, genel İslami ilimler üzerine master seviyesinde eğitim vermek, üniversite, hastahane, askeriye, hapishane, itfaiye gibi kurumlarda manevi bakım rehberleri (chaplainler) yetiştirmek, çağı yakalamış aydın din adamları hazırlamak olarak sıraladı.

BAĞIŞ VE TANITIM PROGRAMI YAPILACAK

Recpect Enstitüsü (Respect Graduate School) 18 Nisan Pazar günü Türkçe olarak ikincisini yapacağı burs, bağış ve tanıtım programının konuşmacıları Gazeteci Kerim Balcı, İlahiyatçı yazar Reşit Haylamaz, tv programcısı Dr. Figen Es ve Chaplain Öğretim üyesi Doçent Dr. Salih Yücel olacak. Programda okulun çeşitli bölümlerinde eğitim alan öğrencilerin de görüşlerini paylaşacaklar.

“128 milyar doları ucuza satarak iki kuş vurdular”

Okumaya devam et

Dünya

Milli Görüş, Strasbourg’ta inşa ettiği cami için talep ettiği 2,5 milyon euro yardımdan vazgeçti

Fransa’da cami inşası için Strasbourg Belediyesi’nden 2,5 milyon euro almaya hazırlanan Milli Görüş Derneği, mali destek talebinden vazgeçti. Derneğe yapılacak yardım, Fransa İçişleri Bakanı’nın tepkisini çekmişti.

BOLD – Fransa’da Strasbourg Belediye Meclisi’nin Milli Görüş’e ait bir caminin inşası için 2,5 milyon euro mali yardımda bulunma kararıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Strasbourg Belediye Başkanı Jeanne Barseghian, Milli Görüş Fransa İslam Konfederasyonu’nun (CIMG) mali destek talebini geri çektiğini duyurdu. Belediye Başkanı Barseghian, CIMG’nin, ‘finansman planını sağlamlaştırma ihtiyacı’ nedeniyle böyle bir karar aldığını belirtti. Milli Görüş derneğine ödenmesi gündemde olan kamu parası nedeniyle Fransa İçişleri Bakanı Darmanin, Strasbourg Belediye Başkanı Barseghian’ı yabancı ülkelerin Fransız topraklarına ‘karışmasına’ yardımcı olmakla suçlamıştı.

İLKELER BEYANNAMESİNİ İMZALAMAMIŞTI

CIMG’nin Fransa’da hükumetin ülkedeki Müslüman derneklerle kararlaştırdığı dini ilkeler beyannamesini imzalamayı reddettiğini hatırlatan Bakan Darmanin, hükumetin bölgedeki en üst düzey temsilcisi olan Josiane Chevalier’den tartışmalı mali destek kararının durdurulması için mahkemeye başvurmasını istemişti. Strasbourg Belediye Başkanı ise yapacakları mali desteğin, bu beyannamenin CIMG tarafından imzalanması şartına bağlı olduğunu savunmuştu.

FRANSA İMAMLARI GERİ GÖNDERMEYE HAZIRLANIYOR

Fransa’da Müslüman federasyonlarının çatı kuruluşu Fransa İslam Konseyi, hükumetin talepleri doğrultusunda geçen Ocak ayında ‘Fransa İslamı’ ilkeler beyannamesini kabul etmiş, ancak Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Fransa Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi (CCMTF) ve CIMG dâhil üç Müslüman kuruluş beyannameyi imzalamayı reddetmişti.

Yaklaşık 5 milyon kişiyle Avrupa’daki en büyük Müslüman cemaate ev sahipliği yapan Fransa’da hükumet, Müslüman cemaatleri, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu yabancı ülkelerin etkilerinden ve radikal unsurlardan arındırmayı ve “Fransa İslam”ı oluşturmayı hedefliyor. Fransa hükumeti, ülkede görev yapan ve Türkiye, Fas ve Cezayir’den gönderilmiş 300 kadar imamın da geri gönderilmesini planlıyor.

Türkiye-Fransa arasında yeni kriz: Fabien Azoulay

Okumaya devam et

Dünya

ABD’nin Indianapolis kentinde silahlı saldırı: Saldırgan dahil 9 ölü

ABD’nin Indianapolis şehrinde bulunan bir kargo şirketinin hangarında kalabalığa ateş açan bir kişi en az 8 kişiyi öldürdü 6 kişiyi de yaraladı. Kimliği belirsiz saldırganın olay sonrası aynı silahla kendini vurduğu kaydedildi.

BOLD – ABD’nin Indianapolis kentinde Fedex kargo şirketinin binasında çevreye ateş açıldı. Polis yetkilileri, saldırgan dahil 9 kişinin öldüğünü çok sayıda kişinin yaralandığını açıkladı.

Cuma sabahı 02.45 civarında yaşanan olay sonrası bölgeye çok sayıda polis ekibi ve ambulans sevk edilirken, olay mahalline girmeye çalışan Fedex çalışanlarının yakınlarının civarda bir otelde tutulduğu kaydedildi.

Indianapolis Polis Karakolu görevlisi Genae Cook, saldırıda zanlı dahil toplamda 9 kişinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda yaralının da hastaneye kaldırıldığını, kurşun isabet eden yaralılardan birinin ise durumunun ağır olduğunu söyledi.

Kargo devi Fedex’ten yapılan açıklamada, “Öncelik her zaman güvenliğimiz. Hayatını kaybeden çalışanların ve yaralıların ailelerine başsağlığı diliyoruz. Polis ekipleriyle çalışmalarımız devam ediyor. Bilgi aldıkça bunu kamuoyuyla paylaşacağız” denildi.

Fedex’te çalışan bir görgü tanığı televizyona verdiği röportajında, silahlı birinin depoya gelerek etrafa defalarca ateş ederek ilerlediğini, yerde de hareketsiz yatan bazı insanlar gördüğünü ve oradan kaçtığını söyledi.

Silahlı kişinin yalnız olduğu ve çevreye ateş açtıktan sonra kendisini öldürdüğü bildiriliyor.

ABD Başkanı Joe Biden geçen hafta göreve geldiğinden bu yana ilk kez bireysel silahlanma konusunda atılacak adımları açıklamıştı.

Atılacak adımlar arasında; belli silahlarla ilgili kurallar konması, silah satılacak kişilerin geçmişinin gözden geçirilmesi ve yerel düzeyde şiddetin önlenmesi için yeni önlemler alınması da vardı.

Türkiye-Fransa arasında yeni kriz: Fabien Azoulay

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0