Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Trump ulusa seslendi, Meksika sınırına duvar için 5,7 milyar dolar istedi

BOLD- ABD Başkanı Donald Trump hükümetin kapanmasının 18’inci gününde ekran karşısına çıkarak Demokratlardan Meksika sınırında yapılması planlanan duvar için 5,7 milyar dolar ödenek istedi.

Başkan Trump, ABD’nin güney sınırında kriz olduğunu söyledi ancak krizin çözülmesi için herhangi bir plan sunmadı. Kontrol edilemeyen yasa dış göç nedeniyle bütün ABD’nin zarar gördüğünü anlatan Trump tek çözümün bölgeye yapılacak duvar ile çözüleceğini söyledi.

“YASADIŞI GÖÇMENLERİN AMERİKALILARI ÖLDÜRDÜĞÜNÜ” ANLATTI

Demokratların hükümetin hemen açılmasını içeren tasarıyı kabul etmesine rağmen federal hükümeti kapalı tutan Başkan Trump, krizi tırmandırmaya devam edeceğinin mesajını verdi.

Hemen hemen tüm televizyon kanallarında canlı yayınlanan konuşmasında Trump, bazı kaçak göçmenlerin ülke genelinde sebep oldukları asayiş olaylarından örnek vererek ‘ülkeye girmeye çalışanların çok tehlikeli olabileceğini’ uyarısında bulundu.

Binlerce Amerikalı’nın yasadışı göçmenlerce yıllar içinde öldürüldüğünü savunan Trump, ülke hemen şimdi harekete geçmezse daha fazla Amerikalı’nın hayatını kaybedeceğini iddia etti.

DEMOKRATLAR ÜZERİNDE BASKI OLUŞTURMAYA ÇALIŞTI

Trump 10 dakikalık konuşmasında çözüm ile ilgili, “Tek çözüm Demokratların sınırımızı koruyan ve hükümetin açılmasını sağlayan harcama bütçesinin kabul etmesidir.” dedi.

Trump konuşmasını analiz eden ABD medyası, başkanın konuşma sırasında kullandığı bazı verilerin gerçeği yansıtmadığını savundu.

Trump’ın ulusa seslenişi Meksika sınırındaki kriz ile ilgili ‘atabileceği son adım’ olarak değerlendirildi. 2016 seçim kampanyasında taraftarlarına duvar vaadinde bulunan Trump son hamlesiyle ‘Demokratlar üzerinde baskı oluşturmaya’ çalıştı.

MUHALİFLERİ SERT BİR DİLLE ELEŞTİRDİ

Trump, sınırda duvar yapılması gerektiği teklifine “ahlaksız” diyen muhalifleri de sert bir dille eleştirdi. Trump “Ahlaksız olan tek şey siyasetçilerin hiçbir şey yapmaması ve daha masum insanların bu kadar korkunç bir şekilde mağdur edilmesine izin vermeye devam etmesidir. ”dedi.

Trump, 18 gündür kapalı olan federal hükümetin tekrar açılması için yeni bir plan önermedi. Sınırın yaklaşık 374.4 km’lik bir kısmı için 5,7 milyar dolar talep eden Trump, bunun yanı sıra halihazırdaki sınır güvenliği için ve kaçak girmeye çalışan göçmenler için milyarlarca dolar ödenek talebinde bulundu.

Trump’ın bazı müttefikleri ülkede ‘ulusal acil durum ilan edilmesini’ istiyordu. Ancak Başkan Trump konuşmasında bu teklife ilişkin herhangi bir çağrıda bulunmadı.

ABD MEDYASI TRUMP’IN SÖYLEDİKLERİNİ MERCEK ALTINA ALDI

Trump, Demokratların sınır güvenliği için herhangi bir ödeneği kabul etmediğini iddia etti. ABD medyası Demokratların şu ana kadar sadece sınır güvenliği için 1,3 milyar dolarlık ödeneği onayladığını yazdı. Medya Trump’ın konuşmasında “duvarın masrafı Meksika ile yapılan yeni ticaret anlaşması ile dolaylı bir şekilde ödenecek” söylemini doğrulamadı. Meksika ile yapılan son anlaşmada duvarın ödeneği ile ilgili herhangi bir madde bulunmuyor.

ABD Başkanı, konuşmasında kaçak göçmenlerin çok fazla suç işlediğini iddia etti. Ancak birçok araştırmalara göre Amerikan vatandaşları daha fazla suç işliyor.

TRUMP’A CEVAP VEREN DEMOKRAT LİDERLER: TRUMP, AMERİKAN HALKINI REHİN TUTMAYI BIRAKMALI

Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi ve Demokratların Senato Azınlık Lideri Chuck Schumer, Trump’ın açıklamalarına cevap verdi. Televizyonların karşısına geçen her iki lider Trump’ın hükümeti kapalı tutmakla suçladı.

Tecrübeli siyasetçi Pelosi konuşmasında “Başkan Trump, Amerikan halkını rehin tutmayı bırakmalı, bir kriz üretmeyi bırakmalı ve hükümeti yeniden açmalı” dedi.

Pelosi ile birlikte açıklamada bulunan Senatör Schumer de hükümetin kapalı olması konusunda yalnızca Trump’ın suçlanabileceğini söyledi.

“Amerikan demokrasisi bu şekilde çalışmıyor”diyen Schumer “ Öfke nöbetiyle yöneticilik yapmıyoruz. Hiçbir başkan masaya vurarak ve taleplerden uzaklaşarak milyonlarca insana zarar vererek bu durumu baskı unsuru olarak kullanamaz.”dedi.

Trump’ın sınır dışı ettiği göçmen sayısı Obama’dan az

 

 

 

 

 

Dünya

Aliyev’den gözdağı: Ermenistan’a diz çöktürdük

Dünyanın gözü Azerbaycan, Ermenistan savaşına çevrilmişken İlham Aliyev’den dikkat çeken açıklamalar geldi. Ulusa sesleniş konuşması yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev “Kurtarılan bütün topraklara döneceğiz. Ermenistan’a diz çöktürdük” dedi.

BOLD – Ermenistan’a ait 1 savaş uçağının daha düşürülmesinin ardından Azerbaycan Savunma Bakanlığı bir açıklama yapmış, Ermeni Özel Kuvvetleri’nin geri çekildiğini duyurmuştu. Son açıklama Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den geldi. Aliyev “Ermenistan’a diz çöktürdük” ifadesini kullandı.

ALİYEV: ERMENİSTAN’A DİZ ÇÖKTÜRDÜK

Ulusa seslenen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Ermenistan ordusunu öz topraklarımızdan kovacağız. Ben halkıma verdiğim sözlere sadığım. Kurtarılan bütün topraklara döneceğiz. Ermenistan’a diz çöktürdük” dedi.

”Ermenistan ordusunu öz topraklarımızdan kovacağız.” diyen Aliyev, Ermenistan’ın sivilleri hedef alarak Gence’ye saldırdığını vurguladı. “30 yıl toprağınızda oturup bize meydan okumaya çalıştılar. Ermenistan tarihi binalarımıza, camilerimize zarar verdi. Ermeniler cami yıkabilir, ama biz o camileri kalbimizde yaşatacağız.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan’ın birliğini bozamayacaklarını belirten Aliyev kararlılık mesajı verdi ve ”Benim cumhurbaşkanı olarak en büyük görevim toprakları kurtarmaktır. Bizim yumruğumuz, bizim birliğimizdir. Yenilmez denilen Ermeni ordusu savaş meydanından kaçıyor. Ermenistan’a diz çöktürdük.” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Dünya

Bloomberg: Biden kazanırsa en büyük kaybı Erdoğan yaşayabilir!

ABD seçimler için gün sayıyor. 3 Kasım’da yapılacak seçimleri kimin kazanacağı dünyada merak konusu. Peki kimin kazanması Erdoğan’ın işine yarar? Bloomberg’te yayınlanan bir analize göre, Trump’ın kaybetmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da kötü etkileyecek.

BOLD – ABD’de yapılacak 3 Kasım’daki seçimle yeni başkan seçilecek. Ancak ABD’nin ülkeler için konumu, hem diğer ülkeler hem de birçok devlet başkanı için seçimi kritik bir hale getiriyor. Peki kim kazanırsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yarar?

ABD SEÇİMLERİ ERDOĞAN’I NASIL ETKİLER?

ABD’li medya kuruluşu Bloomberg’te yer alan geniş kapsamlı bir analiz çalışmasında Trump’ın seçimleri kaybetmesi halinde dünya liderlerinin bu karardan nasıl etkileneceği incelendi. Sitede, Marc Champion imzasıyla yayınlanan analizde, “Trump’ın yenilmesi bazı diğer liderlerin de kaybetmesi anlamına gelir” başlığı kullanıldı.

Champion, “Eğer Donald Trump, Kasım ayında yapılan seçimlerin ardından Beyaz Saray’dan ayrılırsa, tek kaybeden o olmayacaktır. Birçok hükümet modern zamanlarındaki en kaotik ve en alışılmadık ABD başkanlığının sona ermesini kutlayabilir fakat diğerlerinin bu kutlamalara katılmamak için geçerli nedenleri olacak. Türkiye, Kuzey Kore ve İsrail gibi ülkelerin liderlerinin Trump ile ilişkisi tamamen pozitif. Trump’ın görevden ayrılması onların hemen sorunlarla karşılaşmasına sebebiyet verecektir” yorumunu yaptı.

CHAMPİON: EN ÇOK KAYBA UĞRAYAN ERDOĞAN OLABİLİR

Trump ile yakın ilişkiye sahip ülkelerin liderleri için ayrı başlıklar açan Champion, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için de iki paragraf yorum yazdı. Champion, “Eğer siyasi destek konusunda Trump’a Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’dan daha çok dayanan biri varsa o da Türkiye Cumhurbaşkanı’dır” ifadesini kullandı.

Sözcü’nün haberleştirdiği analizde “Trump, NATO müttefiki olmasına rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması sonrasında Türkiye ile Kongre’nin yaptırım hamlesi arasında fiilen durdu. İki ismin kişisel bağları sebebiyle Erdoğan, Trump’ın ABD askerleri Suriye’den çekmesini sağladı. Trump bu kararı Pentagon’a ya da Suriye’de IŞİD’le mücadele eden Birleşik Krallık ya da Fransa gibi müttefiklerine sormadı” yorumu yapıldı.

Champion, “Yaptırımlar uygulanmaya hazırken ve Biden da daha önce Türkiye’deki muhalif partilere destek çağrısı yapmışken, Trump’ın gidişinden en çok kayba uğrayan isim Erdoğan olabilir” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

Yunanistan’dan Türkiye’ye karşı “Gümrük Birliği’ni durdurun” çağrısı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Avrupa Komisyonu’nun Genişleme Başkanı Oliver Varhelyi’ye mektup yazdı. Türkiye’yle olan Gümrük Birliği anlaşmasını sonlandırılmasını istedi.

BOLD – Doğu Akdeniz’de Ankara ile Atina arasındaki gerilimi sürerken Yunanistan yönetimi, Avrupa Komisyonu’na AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği anlaşmasını askıya alması için çağrıda bulundu.

Atina-Makedonya Haber Ajansı’nın (AMNA) diplomatik kaynaklardan aktardığına göre, mektubunda Türkiye’nin öngörülmeyen tarifeler ve mevzuat önlemleri uygulayarak Gümrük Birliği kurallarını tek taraflı olarak ihlal etmeyi sürdürdüğünü öne süren Dendias, Türkiye’ye karşı önlem alınması konusunu derhal gözden geçirme çağrısı yaptı.

Yunan bakan, Ankara’nın devam eden hukuk ihlallerinin onaylanmadığı mesajının verilmesi için Gümrük Birliği anlaşmasının tamamen durdurulmasının gözden geçirilmesini talep etti.

Okumaya devam et

Popular