Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

İkinci el araçlarda ekspertiz raporu 1 Nisan itibarıyla zorunlu olacak

İkinci el araç satışında ekspertiz raporu da gerekli belgeler arasında sayılacak.

Nisan 2019’dan itibaren ikinci el araç alım satım işlemlerinde gerekli belgelere yetkili ekspertiz merkezi raporunun da eklenmesi zorunlu hale gelecek.

DHA’nın haberine göre, ikinci el otomobil satışlarında kilometre düşürme, aracın hasarını gizleyerek satma gibi nedenlerle tüketicilerin yaşadığı sorunlara karşı bir takım yenilikler getiriliyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan tasarı hakkında bilgiler veren Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, getirilecek zorunluluğun alıcı ve satıcılar için faydalı olabileceğini belirtti.

Yanık , “Şubat 2018’de çıkan yönetmelikle ikinci el araç alırken TSE standartlarına sahip işletmelerden ekspertiz raporu almak zorunlu hale getirildi. 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren bu yönetmelik yürürlüğe girecek” dedi.

EKSPERTİZ FİRMALARININ YÜZDE 90’I GÜVENİLİR DEĞİL”

Ekspertiz firmalarının belirli bir standartta çalışmadığını belirten Yanık, şöyle devam etti:

“Devlet, bu sebeplerle, ekspertizcilere de bir standart uygulamak için adımlar attı. Bu yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra noterlerde ekspertiz raporu olmadan satış gerçekleştirilmeyecek. Bu teoride çok güzel bir uygulama ancak bugünkü sektörel duruma bakıldığında bu ne kadar sağlıklı uygulanabilir onu bilemiyoruz.

Halen Türk Standartları Enstitüsü ekspertizciler için tam anlamıyla bir standart belirleyemedi. Genel olarak bakacak olursak şu an hizmet veren ekspertiz firmalarının yüzde 90’ı güvenilir değil. Bu kuruluşlar arasında işini düzgün yapanların sayısı ancak bir elin parmakları kadardır. Odamıza ekspertizlerle ilgili yüzlerce şikayet geliyor.”

Yanık, ekspertiz işletmeleri güvenilir olmadığı için zorunluluğun olumlu bir gelişme olmadığını, önce güvenilirlik sorununun çözülmesi gerektiğini söyledi.

“YENİ YASA SORUNLARI ÇÖZECEK”

7 yıldır ekspertiz işi yapan Hasan Niğdelioğlu ise “Bize gelen araçların önce motoru kontrol edilir. Motor performansı alınır. Daha sonra fren, amortisör testi, araç alt kontrolü, kaporta, boya, değişen kontrolü yapılarak müşteriye bilgi verilir” diye konuştu.

Niğdelioğlu, yeni yönetmelikle sektörde yaşanan pek çok sorunun aşılacağını belirtti:

“Çalışanlar, makineler ve yapılan işler denetlendikten sonra bu sürecin bize de faydası olur. Bu sayede herkes güvenilir bir ekspertiz raporu alarak çıkar. Bizim kontrol edip bir araçta 8 değişen yazdığımız evraklara bazı ekspertizciler 2 değişen yazarak kayıtlara geçiyor. Gündemde yanlış verilen ekspertiz raporları, değiştirilen ekspertiz raporları var. Bizler bu konulardan zaten muzdarip durumdayız. İnşallah gelen yasayla birlikte bu sorunlar da ortadan kalkacak. Vatandaşlar da hiç akıllarında şüphe olmadan güvenilir bir şekilde ekspertiz yaptıracaklar.”

Niğdelioğlu, ekspertiz fiyatları hakkında da bilgi verdi:

“Sadece motor ve kaporta olarak 80 lira ücret alıyoruz. Normal paketimiz 150 lira. Ekstra elektrik aksam isterlerse 50 lira ek bir ücretimiz var. Detaylı olarak komple bir aracın bakımı 200 lirayı buluyor.”

Gündem

Enis Berberoğlu AYM’ye yeniden hak ihlali başvurusu yaptı

Anayasa Mahkemesinin hakkında verdiği hak ihlali kararı mahkemeler tarafından tanınmayan eski CHP milletvekili Enis Berberoğlu, AYM’ye yeniden “hak ihlali” başvurusu yaptı.

BOLD –  CHP’li Enis Berberoğlu, yerel mahkemenin, Anayasa Mahkemesi tarafından verilen “hak ihlali” kararını uygulamamasının yeni bir hak ihlaline neden olunduğu gerekçesiyle Yüksek Mahkemeye başvurdu.

AYM’nin milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında verdiği “hak ihlali” kararının ardından İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM kararının “yerindelik denetimi kapsamında kaldığı” gerekçesiyle, yeniden yargılamaya yer olmadığına karar vermişti.

Berberoğlu’nun avukatı, karara İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesinde itiraz etmişti. İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM’nin ihlal kararının giderilmesinde yetkinin İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nde (BAM) olduğunu belirterek karar verilmesine yer olmadığı kararı vermişti.

Enis Berberoğlu’nun milletvekilliği MİT Tırları davasında aldığı 5 yıl 10 ay hapis cezası kesinleştiği gerekçesiyle TBMM’de düşürülmüştü. Anayasa Mahkemesi, Berberoğlu’nun “seçilme ve siyasette bulunma hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı”nın ihlal edildiğine hükmetmişti.

Danıştay İBB’nin alınmadığı Haydarpaşa ve Sirkeci Gar ihalelerini iptal etti

Okumaya devam et

Gündem

Cezaevinde bir kanser hastası daha

Emekli polis Ahmet Kaplan cezaevinde kanser oldu. Yaklaşık 15 gün önce teşhis konulan Kaplan, hastanede mahkum odası olmadığı için cezaevine gönderildi.

BOLD – Tutuklu emekli polis Ahmet Kaplan’a 16 Ekim 2020’de akciğer kanseri teşhisi konuldu. 7,5 yıl hapis cezasına çarptırılan ve denetimli serbestlik zamanının gelmesine 4 ay kalan Kaplan İskenderun Devlet Hastanesi tetkiklerinden sonra cezaevine gönderildi.

“MAHPUS HASTALARA ŞİFA VE ÖZGÜRLÜĞÜN YOLUNU AÇIN”

48 yaşındaki Ahmet Kaplan’ın cezaevine geri gönderilmesine tepki gösteren HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Hızlı ilerleyen kanser hastası. Mahkum koğuşu olmadığı için cezaevine gönderildi. Adana Şehir Hastanesinde mahkum koğuşu var. Oraya yatırılabilir. Geciken her dakika hayattan uzaklaştırıyor onu. Hasta mahpuslara şifa ve özgürlüğün yolunu açın.” dedi.

AHMET KAPLAN’IN KANSER TEŞHİS RAPORU

Okumaya devam et

Gündem

Emine Erdoğan 50 bin dolarlık çantasını boykot edecek mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaşadığı gerilimin ardından Fransız mallarını boykot etme çağrısı yaptı. Bu çağrının ardından Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın kullandığı 50 bin dolarlık Fransız malı Hermes çantası tekrar gündeme taşındı.

BOLD – Türkiye ve Fransa arasındaki gerilim her iki ülke cumhurbaşkanının karşılıklı açıklamaları ile devam ediyor. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mevlid-i Nebi Haftası açılış programında Fransız mallarının boykot edilmesi çağrısında bulundu.

Erdoğan’ın bu çağrısı yeni bir polemiğin kapısını araladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan daha önce kullandığı 50 bin dolarlık lüks çanta ile gündeme gelmişti. Emine Erdoğan’ın kullandığı Hermes çanta, dünyaca bilinen ünlü bir Fransız markası olunca, tartışmaya yeni bir boyut kattı.

CHP’Lİ ERDEM’DEN ERDOĞAN’A ÇANTA GÖNDERMESİ

Tartışmaya sosyal medya hesabından giren CHP’li Eren Erdem, Emine Erdoğan’ın ismini vermeden Hermes marka çantayı hatırlattı. Erdem paylaşımında “Pahalı çantalarıyla bilinen “Hermes” markası, 1837’de Fransa’da kuruldu… Yani bir Fransız markası. Bilmem anlatabildim mi?” dedi.

Emine Erdoğan’ın 50 bin dolarlık çantası için ‘gerekçesiz’ dava

Okumaya devam et

Popular