Bizimle iletişime geçiniz

Medya

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 6 gazeteci hakkında verilen kararın bozulmasını istedi

Gazeteciler Mehmet Altan, Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Yakup Şimşek, Fevzi Yazıcı ve Tuğrul Özşengül.

Mehmet Altan, Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Yakup Şimşek, Fevzi Yazıcı ve Tuğrul Özşengül sadece haberleri, tweetleri ve televizyon programları ile Zaman’ın reklam filminden hareketle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Avukatların itirazını değerlendiren Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı kararın bozulmasını talep etti.

BOLD- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen askeri darbe girişimin ardından tutuklanan ve “ağırlaştırılmış müebbet hapis” cezasına çarptırılan gazetecilerden Ahmet Altan, Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı, Yakup Şimşek ve Tuğrul Özşengül hakkında verilen kararın bozulmasını talep etti.

Başsavcılık, “Anayasal düzeni ortadan kaldırma” suçundan hüküm giyen gazetecilerin “örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme” ve “terör örgütüne üye olma” suçundan yargılanmaları istedi.

6 GAZETECİ “DARBEYE TEŞEBBÜS” ETMEKTEN YARGILANDI

İstanbul 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi 6 gazeteci hakkında, 15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri ve darbe teşebbüsüne yardım etme suçlamasıyla yargılamıştı.

Mahkeme heyeti, 6 gazeteci hakkında “Anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs” suçundan 16 Şubat 2018’de “ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası” verdi.

Mahkeme tüm tepkilere rağmen gazetecilere verdiği cezada hiçbir indirime gitmedi. Mahkemenin verdiği karar yapılan itiraz üzerine dosya İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’ne gönderildi. Bölge İdare Mahkemesi, 2 Ekim 2018’de yerel mahkemenin verdiği kararı onayladı.

İtiraz üzerine dosya Yargıtay’a gönderildi.

YARGITAY BAŞSAVCILIĞI, VERİLEN KARARIN BOZULMASINI İSTEDİ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, yaptığı inceleme doğrultusunda Ahmet Altan, Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı, Yakup Şimşek ve Tuğrul Özşengül hakkında “Anayasal düzeni ortadan kaldırma” suçundan verilen “ağırlaştırılmış müebbet hapis” cezasının bozulmasını talep etti.

Başsavcılık verdiği kararda; Nazlı Ilıcak, Mehmet Altan ve Ahmet Altan’ın Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs suçundan değil, terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme suçundan yargılanmaları gerektiğini ifade etti.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Zaman gazetesinin görsel yönetmeni Fevzi Yazıcı, Zaman Marka ve Tanıtım Müdürü Yakup Şimşek ve Samanyoluhaber internet sitesi Yazarı Tuğrul Özşengül hakkında ise “terör örgütüne üye olma” suçundan yargılanması gerektiğini vurguladı.

YARGITAY KARARI BOZARSA NE OLACAK?

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan 6 gazetecinin itirazına Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi bakacak. Yargıtay, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi doğrultusunda bozma kararı vermesi durumda dosya tekrar İstanbul 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilecek.

26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi, verdiği kararda ısrar etmez ve Yargıtay’ın bozma kararı doğrultusunda tekrar yargılama yapması durumunda Nazlı Ilıcak, Mehmet Altan ve Ahmet Altan “terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçlamasıyla 5 ile 10 yıl arasında hapis talebiyle yargılanacak.

Tutuklu kaldıkları süre göz önüne alındığında mahkemenin 3 gazeteci hakkında bu davadan tahliye kararı verebileceği belirtiliyor.

Diğer gazeteciler Fevzi Yazıcı, Yakup Şimşek ve Tuğrul Özşengül hakkında da “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla 6 ile 15 yıl arasında ceza talebiyle yargılanacak.

Ahmet Altan: Güçleri beni hapsetmeye yeter hapiste tutmaya değil

Medya

Adım adım uluslararası krize: Orhan İnandı’nın kaçırılması BBC’de

Eğitimci Orhan İnandı’nın Kırgızistan’da kaçırılması ve büyükelçilik binasında saklandığı iddiası uluslararası haber ajansı AFP’nin ardından BBC Türkçe’nin manşetinden de servis edildi. Avrupalı siyasetçi Rebecca Harms da Birleşmiş Milletler’e Orhan İnandı’nın kaçırılarak büyükelçilik binasında tutulduğu iddialarını sormuştu.

BOLD – Kaçırılan Kırgızistan vatandaşı Sapat Okullarının kurucusu Orhan İnandı’nın MİT tarafından Türk Büyükelçiliği’nde rehin tutulduğu sanılıyor. İnandı’nın sevenleri Türk Büyükelçiliği önünde gösteri düzenliyor.

ULUSLARARASI KRİZ KAPIDA

İnandı’nın kaçırılması olayı uluslararası basında da büyük ilgi gördü. 2. Cemal Kaşıkçı vakası olarak da anılan olay ile ilgili eski AB Parlamentosu eski milletvekilleri Rebecca Harms sosyal medya hesabından Birleşmiş Milletleri etiketleyerek Orhan İnandı’nın kaçırılarak büyükelçilik binasında tutulduğu iddialarını sordu.

BBC Türkçe servisi, Fransız haber ajansı AFP’den edindiği biilgileri manşetten okuyucularına duyurdu.

Haberde İnandı’nın yakınları ve sevenlerinin Türk Büyükelçiliği binası önünde nöbet tuttuğu bilgisi yer aldı. Haberde ayrıca, Orhan İnandı’nın eşi Reyhan İnandı ile yapışan röportaja da yer verildi.

Haberde Kırgız makamlarının Orhan İnandı’nın iadesini isteyen Türkiye’ye neden ret cevabı verdiğine de değinildi.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-57404967

Kırgızistan’da yeni bir Cemal Kaşıkçı vakası yaşanıyor

Okumaya devam et

Medya

İzleyiciden Habertürk’e Veyis Ateş tepkisi: Alo Fatih neyi bekliyorsunuz?

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in ifşası sonrası geceliği 106 bin liralık otelde kaldığı ortaya çıkan Veyis Ateş’le ilgili Habertürk TV’nin hâlâ bir açıklama yapmaması izleyicinin tepkisini çekti. Yayın akışında Veyis Ateş’in programına yer verildiği görülürken, sosyal medya kullanıcıları bu duruma tepki gösterdi.

BOLD – Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, Habertürk TV programcısı Veyis Ateş’in geceliği 100 bin liranın üzerinde olan Paramount Otel’de kaldığını öne sürdü.

Kısa sürede Ateş’in daha önce yaptığı paylaşımlarla bu otelde kaldığı anlaşıldı. Bu durumla ilgili Ateş ve Habertürk TV’nin bir şey olmamış gibi hareket etmeleri sosyal medya kullanıcılarının tepkisini çekti.

ATEŞ PROGRAMLARINA DEVAM EDİYOR

Veyis Ateş’li ilgili bir açıklama yapmayan Habertürk TV haftalık yayın akışında Veyis Ateş’in programlarına yer verdi. Hafta içi her gün saat 17.00’den 19.00’a kadar Akşam Haberleri’ni sunacak olan Ateş’in çarşamba günü 20.30’da Türkiye’nin Nabzı isimli programla izleyicinin karşısına çıkacağı duyuruldu.

ALO FATİH, VEYİS’İ KOVMADINIZ MI?

Veyis Ateş’in programlarına devam edecek olması izleyicinin tepkisini çekti. Veyis Ateş’in, ve Habertürk TV’nin sosyal medya hesaplarındaki paylaşımların altlarına mesaj yağdıran izleyiciler, bu duruma tepki gösterdi. Sosyal medya kullanıcılarının paylaşımlarından bazıları şöyle…

“Alooo Fatiiiih …Veyis Ateş ‘i kovmadınızmı daha ..???”

“Sedat Peker’in ifşa ettiği tüm gazeteciler kafasını kuma gömüyor deve kuşu misali dimi @Haberturk”

“Buna cevap verin. Ülke yangın yeri siz kulaklarınızın üstüne yatın. @fatihaltayli @kubrapc
Muhalefetin adayı kim diye sormak yerine @veyisates bu tekneyi nasıl almış onu sorun..”

“Veyis hakkında bi işlem yapmayacak misiniz?”

‘Veyis Ateş istifa… Veyis’in otel faturası nerede?”

“ALO FATİH” OLAYI NEDİR?

2014 yılının Şubat ayında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’dan telefon görüşmeleri ile Habertürk Gazetesi ve Habertürk TV’ye yönelik aldığı talimatların internette yayınlanması üzerine “Alo Fatih” kavramı ortaya çıktı. Erdoğan’ın talimatları arasında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin grup toplantısının Habertürk TV’de canlı yayınlanmasının durdurulması isteği ve Habertürk Gazetesi’nin ön sayfasında yer alan bir fotoğraf eleştirmesi yer aldı. Habertürk Gazetesi’nin o dönemki Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, Erdoğan’ın talimatlar verdiği “Alo Fatih”‘in kendisi olmadığını söyledi. “Alo Fatih”in Habertürk’te yönetici olan YÖK Başkanı Yekta Saraç kardeşi Mehmet Fatih Saraç olduğu ortaya çıktı.

 

Peker 9. viteste neden tornistan yaptı?

Okumaya devam et

Medya

Abdülhamit’in sonu geldi

TRT’de yayınlanan ve Osmanlı Padişahı Abdülhamit dönemi üzerinden günümüz Türkiyesi ve AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın anlatıldığı Payitaht Abdülhamit dizisi bugün final yapıyor. 

BOLD – TRT 1 ekranlarının en uzun soluklu dizilerinden olan Payitaht Abdülhamid’de beklenmedik bir gelişme yaşandı. Yaklaşık 5 yıldır izleyici karşısına çıkan dizi bugün final yapıyor.

YAPIMCIDAN “KONU TÜKENDİ” AÇIKLAMASI

Başrollerinde Bülent İnal ve Özlem Conker gibi isimlerin yer aldığı TRT’nin iddialı dizilerinden Payitaht Abdülhamid, ekranlardaki yolculuğunu sonlandırıyor. Yapımcılığını ES Film’in üstlendiği, yönetmen koltuğunda Şevki Es’in oturduğu Payitaht Abdülhamid dizisi final yapacağını açıkladı. Sultan Abdülhamid’in tahttaki son yıllarının konu olarak ele alındığı ve beş sezondur devam eden dizide sona gelindi. Yüksek reyting oranlarına sahip dizinin beklenmedik bir şekilde final yapmasına konunun tükendiği, bu nedenle final yapıldığı açıklandı.

ERDOĞAN: DİZİDEKİ OLAYLAR TEKRAR EDİYOR

Güncel siyasi polemiklerle ilgili replikleriyle dikkat çeken dizi için AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan da övgüyle bahsetti. Erdoğan, 2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumundan iki gün önce yapımı överek dizide geçen olayların tekrar ettiğini, sadece aktör ve dönemlerin farklı olduğunu söyledi. “Tarih öğrenmek için Payitaht izleyin” diyen Erdoğan, Payitaht Abdülhamid dizinin yurt dışına ihraç edilmesi gerektiğini kaydetti.

TORUNU: TAHTTAN İNDİRİLDİĞİ ZAMAN BUGÜNLERE BENZİYOR

Abdülhamid’in torunlarından Orhan Osmanoğlu, dizi ile ilgili yaptığı bir açıklamada, büyük dedesiyle AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında benzerlik olduğunu öne sürdü. Osmanoğlu, sözlerine şöyle sürdürdü: “Onu damadı, yanındaki paşaları anlayamadı. Tek başına olan bir insandı. Çok düşmanı vardı. Şairlerimiz, din adamlarımız anlamadı. Yalnız adamdı. Garibanın sultanıydı. Sahip çıkılmadı. 31 Mart vakasında ve tahttan indirildiği zaman bugünkü zamana benziyor. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başına gelenlere benziyor. Çok dikkat etmemiz lazım. Kimler düşmandı, iyi bakmamız lazım” dedi.

Diyanet Erkan Yıldırım’ı gizlemek mi istiyor?

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0