Dünya

House of One’ın temeli 14 Nisan 2020’de atılacak

House of One projesinin üç yöneticisi: Haham Andreas Nachama (ortada), Protestan papaz Gregor Hohberg ve Müslüman din adamı olarak Forum Dialog’dan Kadir Sancı.

İçinde cami, kilise ve sinagog bulunacak House of One projesinin temel atma tarihi için sembolik önemi olan bir gün seçildi. Projede Müslümanları, Hizmet Hareketi temsil edecek.

Federal Almanya’nın başkenti Berlin’de inşâ idilecek proje için kurulan House of One Vakfı, gerek maddi kaynak bulmak gerekse projeyi her bakımdan anlamlı kılmak için çalışmalarını sürdürüyor.

BİLGE NATHAN’IN İLK SAHNELENDİĞİ TARİHİN YIL DÖNÜMÜNDE TEMELE İLK HARÇ

House of One Vakfı’ndan yapılan açıklamaya göre temel atma tarihi netleşti: 14 Nisan 2020.

Temel atma töreni için tespit edilen tarihin sembolik anlamı var. 14 Nisan 2020, Aydınlanma Çağı’nın önde gelen Alman temsilcilerinden Gotthold Ephraim Lessing’in “Bilge Nathan” adlı eserinin ilk kez sahnelenişinin yıl dönümüne rastlıyor.

Lessing sözkonusu eserde tek Tanrılı üç din (Hristiyanlık, Musevilik ve İslâmiyet) çerçevesinde hümanizm, aydınlanma ve hoşgörü temalarını işlemişti.

PROJENİN İNŞÂ ALANI DA SEMBOLİK ÖNEME SAHİP

Projenin inşa edileceği alan da Almanya için son derece önemli. Berlin’in en eski kilisesi Petri Kilisesi 2’nci Dünya Savaşı’nda ağır hasar gördükten sonra Demokratik Almanya Cumhuriyeti döneminde tamamen yok edilmişti.

House of One, 13’üncü yüzyılda yapılan ve sonrasında yok edilen bu alan üzerine inşâ edilecek.

BAĞIŞLAR TOPLANIYOR

House of One Vakfı, projenin 43 milyon 500 bin euroya mal olacağını tahmin ediyor. Şu ana dek 8,5 milyon euro bağış toplandı.

Federal hükümet de bazı şartlar altında 10 milyon euro kaynak vermeyi taahhüt etti. Bu şartlar ise; Berlin eyaletinden ve özel bağışlardan en az 10’ar milyon euro toplanması. Bu başarılırsa, federal hükümet 2019 yılında 500 bin euro ödeyecek, geri kalan 9,5 milyon euro da inşaat sürdükçe ödenecek.

ANKARA PROJEDE HİZMET HAREKETİ’NİN BULUNMASINDAN RAHATSIZ

Alman hükümetinin taahhüt ettiği kaynak 2019 bütçesine resmi olarak girince, Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) tepki geldi. AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, “Fethullah Gülen’in içinde yer aldığı bir projenin Alman vergi mükelleflerinin parasıyla desteklenmesi skandaldır.” dedi.

MÜSLÜMANLARI FORUM DİALOG TEMSİL EDİYOR

Projede Müslümanları temsilen “Forum Dialog” yeralıyor. Projenin üç ana yöneticisi; Haham Andreas Nachama, Protestan papaz Gregor Hohberg ve Müslüman din adamı olarak Forum Dialog’dan Kadir Sancı.

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version