Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İdlib’de radikal gruplar kontrolü tamamen ele geçirdi

El-Kaide bağlantılı Hayat Tahrir Eş-Şam grubu, 9 gün süren saldırıları sonrasında İdlib’de kontrolü tamamen sağladı. Türkiye destekli muhalif gruplar, bölgenin kontrolünü tamamen Hayat Tahrir Eş-Şam’a veren teslim anlaşmasını kabul etti.

EYLÜL AYINDAKİ TÜRKİYE-RUSYA ANLAŞMASI TEHLİKEYE GİRDİ 

Hayat Tahrir Eş-Şam, böylece Suriye’de muhaliflerin kontrolünde olan son bölgenin kontrolünü ele geçirmiş oldu.

Türkiye destekli muhaliflerin kabul ettiği teslim anlaşmasına göre İdlib ve çevresindeki kırsal bölgelerde Hayat Tahrir Eş-Şam tarafından sivil bir yönetim kurulacak. Bu yönetim muhaliflerin kontrolündeki bölgeleri de yönetecek.

Anlaşma, Rusya ve Türkiye’nin eylül ayında İdlib konusundaki mutabakatını da tehlikeye düşürüyor. Eylül ayında varılan mutabakat sonrası Suriye ordusu bölgeye yapacağı saldırıyı askıya almıştı.

İdlib’de 9 gün devam eden çatışmalar sonrasında Hayat Tahrir Eş-Şam, Türkiye destekli muhalif grupların elindeki 20 kadar köy ve kasabayı almıştı.

İDLİB’E SURİYE ORDUSUNUN BİR SALDIRISI BÜYÜK BİR GÖÇ DALGASINI TETİKLEYEBİLİR 

Bölgede Suriye’nin diğer bölgelerinden gelenlerle birlikte yaklaşık 3 milyon kişi yaşıyor.

İdlib’in radikal gruplar tarafından ele geçirilmesi, Suriye ve Rusya tarafından bir saldırı için bahane olarak kullanılmasından korkuluyor.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi sorumlusu Rami Abdurrahman, İdlib’de artık radikal grupların güçlü duruma geldiğini belirtti ve ekledi, “Bu (durum) Rusya destekli hükümetin Hayat Tahrir Eş-Şam kontrolündeki bölgeyi ele geçirmek için bir saldırısını kolaylaştırıyor.”  

İdlib’e yönelik Suriye Ordusu’nun bir saldırı düzenlemesi durumunda bölgeden Türkiye’ye büyük bir göçün yaşanabileceği belirtiliyor.

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI: GEREĞİNİ YAPACAĞIZ 

İdlib’deki gelişmeler sonrası Türkiye ve Rusya arasındaki diplomasi trafiği de arttı.

Türk ve Rus savunma bakanları geçtiğimiz günlerde bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Türkiye’nin İdlib’de yaklaşık 10 civarında askeri gözlem noktası bulunuyor.

Gelişmeler sonrası bir açıklama yapan Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya’nın varlığına tehdit oluşturan unsurlar için gereğinin yapılacağını bildirdi.

Açıklamada, “İdlib, Suriye’nin en önemli terör üslerinden biri haline gelmiştir. Rusya, varlığına tehdit oluşturmaya başlayan bu konuda gerekli adımları atacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Suriye’deki gelişmeler üzerine Türkiye ile Rusya arasındaki görüşmeler arttı

Dünya

Almanya’da polis şiddetine Türk Dışişleri’nden tepki

Almanya’da Türk iş insanı Yüksel Aker’in polis şiddetine maruz kaldığı iddiaları üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık sorumluların bulunmasını istedi.

BOLD – Almanya’nın Köln kentinde hafriyat şirketi işleten 29 yaşındaki Türk vatandaşı Yüksel Aker’in iş yerinde polisler tarafından darp edildiği iddiaları üzerine açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, konunun takipçisi olduklarını söyledi.

Bu ve benzeri olayların sorumlularının adalet önünde hesap vermelerini beklediklerini kaydeden Aksoy, “Alman makamlarının şiddet uygulayan polis mensupları hakkında gerekli adımları ivedilikle atmalarını ve Almanya’da son dönemde özellikle göçmenlere ve Müslümanlara yönelik artış kaydeden polis şiddeti vakaları karşısında daha duyarlı davranmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüksel Aker, Alman medyasına yaptığı açıklamada, 21 Ekim’de meydana gelen olayda polislerin kendisine nedensiz yere saldırdığını ileri sürdü. Yüksel Aker’e bir hafta iş göremez raporu verildi.

Köln Emniyet Müdürlüğü, Aker’in polislerle ilgili iddialarının soruşturulduğunu belirtirken, Aker hakkında da polis memurlarına tehlikeli şekilde yaralamak üzere saldırıda bulunmak ve direnmek suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Yüksel Aker hakkında açılan soruşturma ile ilgili olarak, “Polislere kesinlikle direnmedim. Sadece yüzüme darbe almamak için başımı korudum” diye konuştu.

AB, Almanya ve Hollanda’dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a destek

Okumaya devam et

Dünya

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın eşi askeri eğitim alıp cepheye gideceğini açıkladı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan askeri eğitim alıp birkaç gün içinde cepheye gideceğini açıkladı. Paşinyan’ın oğlu Aşot da bu ayın başından beri cephede bulunuyor.

BOLD – Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan, askeri eğitim alacağını duyurdu. 42 yaşındaki Hakobyan, Facebok sayfasında birkaç gün içinde “Ermenistan’ın sınırlarını korumak için cepheye gideceğini” açıkladı.

Hakobyan “Ben dahil 13 kadın askeri eğitime başlıyoruz. Birkaç gün içinde sınırlarımızı korumaya yardıma gideceğiz. Ne vatanımızı ne de onurumuzu düşmana teslim edeceğiz” dedi. Paşinyan’ın 22 yaşındaki oğlu Aşot Paşinyan’ın da bu ayın başından beri cephede olduğu açıklanmıştı.

Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile ülkesi arasında beşinci haftasına giren savaşta tüm Ermenilere orduya katılma çağrısında bulunmuştu. Paşinyan, acı tavizler vermeye hazır olmalarına karşın, Dağlık Karabağ’dan ödün vermeyeceklerini söylemişti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve eşi Anna Hakobyan

Yunan Dışişleri Bakanı: Türkiye cihatçıların seyahat acentasına dönüştü

Okumaya devam et

Dünya

AB Komisyonu: Boykot çağrısı Türkiye’yi AB’den daha da uzaklaştırıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Erdoğan’ın Fransa mallarını boykot çağrısının “Türkiye’yi AB’den daha da uzaklaştırdığını” açıkladı. Komisyon, Türkiye’nin anlaşmalardan doğan yükümlülüklerine bağlı kalmasını istedi.

BOLD – Türkiye ile Fransa arasında yaşanan gerginlik sonrası AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pazartesi günü yaptığı Fransa mallarını boykot etme çağrısına bir tepki de AB Komisyonu’ndan geldi.

AB Komisyonu Sözcüsü bugün Brüksel’de yaptığı açıklamada, “Herhangi bir AB ülkesinin ürünlerine karşı boykot çağrısı yapmak mevcut yükümlülüklerin ruhuna aykırı olduğu gibi Türkiye’yi de AB’den daha da uzaklaştırıyor” dedi.

Sözcü, Türkiye ile AB arasındaki anlaşmaların malların serbest dolaşımını öngördüğüne dikkat çekerek “Türkiye Ortaklık anlaşması, Gümrük Birliği ve Türkiye-Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu Serbest Ticaret Anlaşması’na bağlı kalmayı taahhüt ettiği yükümlülüklere saygı göstermelidir” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, son aylarda Fransa ile yaşanan gerginliklere ve son karikatür krizine değinerek, “Nasıl Fransa’da Türk markalı mal satın almayın deniyorsa ben de şimdi milletime sesleniyorum. Sakın Fransız markalarını satın almayın” demişti.

Fransa’da sosyal medyada Türk mallarına boykot kampanyası

Okumaya devam et

Popular