Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Şam yönetimi, Kürtlerle diyaloğu artırmayı planlıyor

Suriye hükümeti, ülkenin kuzeyindeki ve doğusundaki Kürtlerle diyaloğu artırarak ülkede 8 yıldır devam eden iç savaşa siyasi çözüm bulmak istediklerini belirtti.

PYD, Amerika’nın Suriye’den çekileceğini açıklamasının ardından Rusya’nın arabuluculuğunda Şam yönetimi ile görüşmeler yürütüyor.

ŞAM YÖNETİMİ: ÜLKENİN BİRLİĞİ İLE ALAKALI KÜRTLERİN AÇIKLAMALARI OLUMLU

Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Ayman Sousan, Şam’da yaptığı açıklamada, “Diyaloğun artmasını ümit ediyoruz. Suriye’nin birliği ile alakalı Kürtlerin açıklamalarının çoğu olumlu.” dedi.

Diyalogla birçok talebin karşılanabileceğini belirten Sousan, ancak görüşmelerin Suriye’nin birliği şartına bağlı olması gerektiğini vurguladı.

Şam yönetimi ülkede federasyona dayalı bir sisteme karşı olduğunu daha önceden ifade etmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, geçen hafta yaptığı açıklamada ABD’nin Suriye’den çekilmesi ışığında Kürtlerin ve Suriye hükümetinin görüşmesinin önem arz ettiğini belirtmişti.

Maria Zakharova, ABD tarafından kontrol edilen bölgelerin yönetiminin de Suriye hükümetine devredilmesi gerektiğini açıklamıştı.

ABD’nin geçen hafta Suriye’den asker geçmeye başladığı duyurulmuş ancak daha sonra bu açıklama düzeltilerek sadece bazı ekipmanların Suriye’den Irak’taki üslere gönderildiği ifade edilmişti.

SURİYE DEMOKRATİK GÜÇLERİ: İŞİD SON ANLARINI YAŞIYOR 

Bu arada çoğunluğunu YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri Irak sınırı yakınında küçük bir bölgede sıkışıp kalan İŞİD’in son anlarını yaşadığını açıkladı.

Suriye Demokratik Güçleri Sözcüsü Mustafa Bali, Irak sınırı yakınlarında sıkıştırılan IŞİD militanlarının sınır ile bağlantılarının kesildiğini ve kaçış yollarının kapatıldığını bildirdi.

ABD askerleri Suriye’den çekilmeye başladı, Rusya bölgelerin Şam’a devredilmesini istedi

Dünya

ABD’den Rusya’ya yeni yaptırımlar: 10 Rus diplomat sınır dışı edilecek

ABD yönetimi, Rusya’nın ABD başkanlık ‘seçimlerine müdahale etmesi’ gerekçesiyle Moskova’ya uygulanacak yeni yaptırımları duyurdu. 10 Rus diplomatın sınır dışı edilmesi kararlaştırıldı. Rusya bağlantılı 24 kurum ve kuruluş da ABD’nin yaptırım listesine eklendi.

BOLD – ABD yönetimi, Kasım 2020 ‘seçimlerine müdahale ettiği’ ve ‘Amerikan kamu kurumlarına yönelik kötü niyetli siber saldırılarda’ bulunduğu sebebiyle Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar açıkladı. Beyaz Saray’ın resmi sitesinden açıklanan yaptırımlar kapsamında Washington’da görev yapan 10 Rus diplomatın sınır dışı edilmesine karar verildiği duyurulurken, Rusya bağlantılı 24 kurum ve kuruluş da ABD’nin yaptırım listesine eklendi.

Geçen ay Biden’in Putin’in bir “katil” olduğunu düşündüğünü söylemesinin ardından ABD-Rusya ilişkileri daha da gerilmişti. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov geçen hafta gazetecilere verdiği demeçte, “Amerika’nın eylemlerinin düşmanlığı ve öngörülemezliği, bizi genel olarak en kötü senaryolara karşı hazırlıklı olmaya zorluyor” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

Mısır’la görüşmeler hızlandı, bakan yardımcıları Mısır yolcusu 

Türkiye ile Mısır arasındaki normalleşme adımları kapsamında başlatılan görüşmeler hızlandı. Türkiye’den dışişleri bakan yardımcıları görüşmelerde bulunmak için Mısır’a gidiyor. Yakın bir gelecekte Mısır Devlet Başkanı Sisi ile AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da görüşmesi bekleniyor.

BOLD – Mısır’la ilişkiler konusunda açıklamada bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Dışişleri Bakan yardımcılarının Mısır’a gittiklerini söyledi. Çavuşoğlu, görüşmelerin devam etmesi konusunda her iki ülkenin de kararlı olduklarını kaydetti.

DAVET MISIR’DAN GELDİ

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, “Mısır Türkiye’den bir heyeti davet etti. Mayıs başında bir heyet Mısır’a gidecek” dedi. Bakan Çavuşoğlu, Mısır ile normalleşme adımlarında yol haritasının belli olup olmadığı sorusuna da “Önce istihbaratlar arası açılan kanallardan sonra şimdi Dışişleri Bakanlıkları kanalları ile bunun devam etmesi konusunda Mısır ile kararlıyız” diye yanıt verdi.

ABD’ye gönderilen Fethullah Gülen dosyasında neler var?

Okumaya devam et

Dünya

Polonya Roma Katolik Piskoposluğu’ndan AstraZeneca açıklaması

Polonya Roma Katolik Piskoposluğu, Katoliklerin AstraZeneca ve Johnson & Johnson tarafından geliştirilen koronavirüs (Kovid-19) aşılarını kullanmayı kabul etmemeleri gerektiğini açıkladı.

BOLD – Polonya Roma Katolik Başpiskoposluğu Bioetik Uzmanlar Komitesi Başkanı Jozef Wrobel yaptığı açıklamada, Katoliklerin AstraZeneca ve Johnson & Johnson (J&J) aşılarını kabul etmemeleri gerektiğini kaydetti. Wrobel, Katoliklerin başka seçeneklerinin bulunmaması veya iş koşullarından doğan zorunluluk gibi durumlar dışında bu aşıları olmamaları gerektiğini ifade etti. Komite Başkanı Wrobel, önemli ahlaki endişeler uyandırmayan diğer aşılara nazaran söz konusu aşıların, genetik mRNA tabanlı teknoloji ile üretilmesi nedeniyle kürtaj fetüslerinden elde edilen hücreye dayalı teknolojiyle üretildiklerini belirtti. Wrobel, iş gereği veya başka aşı seçeneği bulunmaması nedeniyle AstraZeneca veya J&J aşıları ile aşılanacaklarınsa, ahlaki bir suçluluk duymadan aşılanabileceklerini ifade etti.

PAPA FRANCIS DE AŞILANDI

Polonya Hükumet Bilgi Merkezi (Rzadowe Centrum Informacyjne) Polonya Roma Katolik Piskoposluğu’nun tutumuna ilişkin sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Aşılama sürecinin bedeli bizim ve sevdiklerimizin hayatı. Aşılama bizlerin normal hayatımıza geri dönüşüne izin verecek” ifadeleri kaydedildi. Açıklamada, bugüne kadar aralarında Papa Francis ve Polonyalı Piskoposların da bulunduğu 800 milyondan fazla kişinin aşılandığı belirtildi.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0