Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Şam yönetimi, Kürtlerle diyaloğu artırmayı planlıyor

Suriye hükümeti, ülkenin kuzeyindeki ve doğusundaki Kürtlerle diyaloğu artırarak ülkede 8 yıldır devam eden iç savaşa siyasi çözüm bulmak istediklerini belirtti.

PYD, Amerika’nın Suriye’den çekileceğini açıklamasının ardından Rusya’nın arabuluculuğunda Şam yönetimi ile görüşmeler yürütüyor.

ŞAM YÖNETİMİ: ÜLKENİN BİRLİĞİ İLE ALAKALI KÜRTLERİN AÇIKLAMALARI OLUMLU

Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Ayman Sousan, Şam’da yaptığı açıklamada, “Diyaloğun artmasını ümit ediyoruz. Suriye’nin birliği ile alakalı Kürtlerin açıklamalarının çoğu olumlu.” dedi.

Diyalogla birçok talebin karşılanabileceğini belirten Sousan, ancak görüşmelerin Suriye’nin birliği şartına bağlı olması gerektiğini vurguladı.

Şam yönetimi ülkede federasyona dayalı bir sisteme karşı olduğunu daha önceden ifade etmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, geçen hafta yaptığı açıklamada ABD’nin Suriye’den çekilmesi ışığında Kürtlerin ve Suriye hükümetinin görüşmesinin önem arz ettiğini belirtmişti.

Maria Zakharova, ABD tarafından kontrol edilen bölgelerin yönetiminin de Suriye hükümetine devredilmesi gerektiğini açıklamıştı.

ABD’nin geçen hafta Suriye’den asker geçmeye başladığı duyurulmuş ancak daha sonra bu açıklama düzeltilerek sadece bazı ekipmanların Suriye’den Irak’taki üslere gönderildiği ifade edilmişti.

SURİYE DEMOKRATİK GÜÇLERİ: İŞİD SON ANLARINI YAŞIYOR 

Bu arada çoğunluğunu YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri Irak sınırı yakınında küçük bir bölgede sıkışıp kalan İŞİD’in son anlarını yaşadığını açıkladı.

Suriye Demokratik Güçleri Sözcüsü Mustafa Bali, Irak sınırı yakınlarında sıkıştırılan IŞİD militanlarının sınır ile bağlantılarının kesildiğini ve kaçış yollarının kapatıldığını bildirdi.

ABD askerleri Suriye’den çekilmeye başladı, Rusya bölgelerin Şam’a devredilmesini istedi

Dünya

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern pandemiyle mücadeleye destek için maaşını indirdi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Kovid-19’un ekonomik etkileri yüzünden kendi ve bakanların maaşlarından 6 ay boyunca yüzde 20 kesinti yapılacağını açıkladı.

BOLD – Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern Kovid-19’un ekonomik etkileri üzerine bir basın açıklaması yaptı. Ardern, bir çok vatandaşının süreçte işini kaybederek devlet desteğine muhtaç kaldığını söyledi.

Bir dizi önlemler açıklayan Ardern: “Ben, bakanlar ve kamu hizmet müdürleri, önümüzdeki 6 ay boyunca maaşımızı yüzde 20’sinin kesilmesine karar verdik” dedi.

Ardern hükumet olarak, pandemiyle ön cephede mücadele eden sağlık çalışanlarının maaşlarında kesintiye gitme teklifinde bulunmayacaklarını açıkladı.

Geçen hafta AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın maaşına 3 asgari ücret tutarında zam yapıldı.

Yusuf İslam, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern için “O benim kahramanım” diye seslendi

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da polis şiddetine Türk Dışişleri’nden tepki

Almanya’da Türk iş insanı Yüksel Aker’in polis şiddetine maruz kaldığı iddiaları üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık sorumluların bulunmasını istedi.

BOLD – Almanya’nın Köln kentinde hafriyat şirketi işleten 29 yaşındaki Türk vatandaşı Yüksel Aker’in iş yerinde polisler tarafından darp edildiği iddiaları üzerine açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, konunun takipçisi olduklarını söyledi.

Bu ve benzeri olayların sorumlularının adalet önünde hesap vermelerini beklediklerini kaydeden Aksoy, “Alman makamlarının şiddet uygulayan polis mensupları hakkında gerekli adımları ivedilikle atmalarını ve Almanya’da son dönemde özellikle göçmenlere ve Müslümanlara yönelik artış kaydeden polis şiddeti vakaları karşısında daha duyarlı davranmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüksel Aker, Alman medyasına yaptığı açıklamada, 21 Ekim’de meydana gelen olayda polislerin kendisine nedensiz yere saldırdığını ileri sürdü. Yüksel Aker’e bir hafta iş göremez raporu verildi.

Köln Emniyet Müdürlüğü, Aker’in polislerle ilgili iddialarının soruşturulduğunu belirtirken, Aker hakkında da polis memurlarına tehlikeli şekilde yaralamak üzere saldırıda bulunmak ve direnmek suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Yüksel Aker hakkında açılan soruşturma ile ilgili olarak, “Polislere kesinlikle direnmedim. Sadece yüzüme darbe almamak için başımı korudum” diye konuştu.

AB, Almanya ve Hollanda’dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a destek

Okumaya devam et

Dünya

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın eşi askeri eğitim alıp cepheye gideceğini açıkladı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan askeri eğitim alıp birkaç gün içinde cepheye gideceğini açıkladı. Paşinyan’ın oğlu Aşot da bu ayın başından beri cephede bulunuyor.

BOLD – Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan, askeri eğitim alacağını duyurdu. 42 yaşındaki Hakobyan, Facebok sayfasında birkaç gün içinde “Ermenistan’ın sınırlarını korumak için cepheye gideceğini” açıkladı.

Hakobyan “Ben dahil 13 kadın askeri eğitime başlıyoruz. Birkaç gün içinde sınırlarımızı korumaya yardıma gideceğiz. Ne vatanımızı ne de onurumuzu düşmana teslim edeceğiz” dedi. Paşinyan’ın 22 yaşındaki oğlu Aşot Paşinyan’ın da bu ayın başından beri cephede olduğu açıklanmıştı.

Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile ülkesi arasında beşinci haftasına giren savaşta tüm Ermenilere orduya katılma çağrısında bulunmuştu. Paşinyan, acı tavizler vermeye hazır olmalarına karşın, Dağlık Karabağ’dan ödün vermeyeceklerini söylemişti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve eşi Anna Hakobyan

Yunan Dışişleri Bakanı: Türkiye cihatçıların seyahat acentasına dönüştü

Okumaya devam et

Popular