Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

350 bin lira yıllık maaşla Londra’ya gönderilen 150 AKP’li

150 AKP’li seçildi ve Anadolu Ajansı’ndan maaşa bağlanarak İngiltere’nin başkenti Londra’ya gönderildi. Toplam 52 milyon 500 bin TL para ödendi. Üstelik bu sadece stajyerlik parası.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması talebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na “kıyak” stajyerleri sordu.

2 yıl önce stajyer adı altında işe başlatılan ve Londra’ya gönderilen 150 kişinin halen ne stajı yaptıkları ve hangi kriterlere göre seçildiği Erkan Baş’ın soruları arasında.

Baş’ın bir diğer sorusu da 22 bin lira maaş alan bir yöneteciyle ilgili:

1. Anadolu Ajansı’nda 2002 yılından bu yana kaç kişi işe başlatılmıştır? İşe başlatmada hangi kriter göz önünde bulundurulmuştur?

2. İki yıl önce ajans kadrosuna stajyerlik adı altında alınan ve kurs bitiminde ajansta kadrolu çalışma garantisi verilerek, dünyanın en pahalı kenti de denilen İngiltere’nin Başkenti Londra’ya eğitime gönderilen 150 kişi neye göre seçilmiştir? Bu kişiler hangi kriterlere göre ajansa alınmıştır?

3. 150 kişi 2 yıl boyunca hangi kurumda ne stajı görmüştür?

4. Londra’ya gönderilen 150 kişinin kişi başına maliyetlerinin 350 bin TL ve dolayısıyla toplam 52 milyon 500 bin TL olduğu doğru mudur?

3. Anadolu Ajansı’nda şu anda kaç kişi çalışmaktadır?

5. TRT gibi kurumlarda ‘personel fazlalığı var’ denilerek deneyimli kurum çalışanları tasfiye edilirken, Anadolu Ajansı’na alınan 150 kişinin ajansa ne gibi bir katkısı olmuştur?

6. Şu an Medya-İş Sendikası Genel Başkanı olan ve kurumda 2015 yılında göreve başlayan Türker Çeltik’in brüt ücreti neye göre 17 bin lira olarak belirlenmiştir? Aynı kıdemde olan bir başka meslektaşının dört katı maaş alabilmesi için Sayın Çeltik ne gibi ek görevler üstlenmek zorunda kalmıştır?

7. Yine kuruma 2015 yılında başlayan ve şu andaki görevi Medya-İş Genel Başkan Vekili olan Ümit Sönmez’in 22 bin liralık maaşı hangi kritere göre belirlenmiştir?

8. Bir yandan böylesi savurganca harcamalar yapılırken; diğer taraftan Medya-İş Sendikası ve AA işvereni arasında yürütülen Toplu İş Sözleşmesi’nde çalışanların ‘Kök ücret’ adı altında ikramiyelerinin kaldırılacağı, sosyal yardımların ciddi oranda budanacağı ve ‘kıdem farkı olmaksızın’ ücretlerin belli bir seviyede aşağıya çekilerek eşitleneceği doğru mudur? Çalışanların maaşları düşürülürken, Medya-İş Sendikası Genel Başkanı Türker Çeltik ve Genel Başkan Vekili Sönmez’in maaşları, korunacaklar ve yükseltilecekler arasında mı yer alacaktır?

9. Medya-İş Genel Başkan Vekili Ümit Sönmez, vekillik görevine Anadolu Ajansı işvereni tarafından atanarak mı getirilmiştir?’’

Tirebolu Belediyesi, AKP teşkilatını maaşa bağlamış

Gündem

Nerde lan atlar!

TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın Meclis’te çekilen öfkeli bir fotoğrafı, kayıp atlarla ilgili hesap soran bir  paylaşımda kullanılınca sosyal medyada viral oldu.

BOLD – İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB), MHP’li Hatay Dörtyol Belediyesine hibe ettiği ve güvenlik amacıyla çip de taktığı 50 at kayıplara karıştı.

KRT televizyonu muhabiri Çağdaş Ulus, Dörtyol’daki dere kenarlarında kesik at başları bulunduğuna ilişkin canlı yayında bilgi paylaştı.

Olayın ardından partisinden istifa ettiğini açıklayan Belediye Başkanı Fadıl Keskin atların sucuk yapıldığı iddialarını da yalanladı.

KAYMAKAMLIK SORUŞTURUYOR

Keskin açıklamasının devamında: “İnsanların attan sucuk yapmaya ihtiyacı yok. Atları teslim ettiğimiz kişi atları elinden kaçırdı. Kaymakamlık da bunu soruşturuyor” ifadelerini kullandı.

Açıklamalar kamuoyunu tatmin etmedi. Sosyal medyada konuyla ilgili pek çok paylaşım yapıldı. Yapılan paylaşımlarda atların akıbetinin bir an önce ortaya çıkarılması istendi.

Öte yandan sosyal medyada esprili bir paylaşım viral oldu. Milletvekillerinin kavga ettiği bir ana ilişkin çekilen fotoğrafın kullanıldığı paylaşım yüzlerce beğeni aldı. TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın AKP sıralarına yönelik tepkisinin yer aldığı fotoğraf “Nerde lan atlar” notuyla paylaşıldı.

https://mobile.twitter.com/ataegemenc/status/1384457062923472905

Erdoğan bu durumda ne kadar sertleşecek

Okumaya devam et

Gündem

Ünlü ekonomist Özgür Demirtaş AKP’li trole 2 katını teklif etti

Ünlü ekonomist Özgür Demirtaş’tan, kendisini para karşılığı hedef almakla suçladığı AKP’li sosyal medya kullanıcısına “2 katını vereyim susun” teklifi geldi.

BOLD – Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı ekonomist Özgür Demirtaş’ın AKP’li bir sosyal medya kullanıcısına verdiği cevap olay oldu.

Sosyal medyada Bekir Tiryaki adlı AKP’li kullanıcı son paylaşımında ekonomist Özgür Demirtaş’ı hedef aldı. Tiryaki paylaşımında, “Yol, köprü, havalimanı, hastane, adliye sarayları.. Medeniyettir, gelişmişliktir. Bütün bunlara ticari kaygıyla bakan Özgür Demirtaş kafalı profesörler olduğu için bir adım ileri gidememiştik. Erdoğan yaptı! Demirtaş gibilere rağmen yaptı. Tepe tepe kullanıp 7/24 küfrediyorlar” ifadelerini kullandı.

İKİ KATINI VEREYİM SUSUN

Adının paylaşımda geçmesine tepki gösteren Demirtaş ise, “Bekir bey: Bana her gün yalan ve iftira ile saldırmak için ayda ne kadar alıyorsunuz? İki katını vereyim susun” diyerek cevap verdi.

AKP’li hesaba para karşılığı susmasını teklif eden Demirtaş’a takipçilerinden destek yağdı.

https://mobile.twitter.com/BekirTiryakii/status/1384565304299302914

Okumaya devam et

Gündem

Erdoğan bu durumda ne kadar sertleşecek

Ramazan öncesi yeni koronavirüs önlemlerini açıklayan Erdoğan, yeni kısıtlamalar etkili olmazsa ‘çok sert uygulamalara’ başvuracaklarını söyledi. Son toplantıdan bu yana vaka sayılarında patlama yaşandı. Bir çok ilin yoğun bakım ünitelerinde sıkıntılar baş gösterirken, İstanbul ve Ankara’da sağlık hizmetleri durma noktasına geldi. Artık herkes Erdoğan’ın atacağı sert adımları merak ediyor.

BOLD – Ramazan arifesi gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kısıtlama saatinin 2 saat daha uzatıldığını açıkladı. Seyahatler, lokanta ve restoranlarla 65 yaş üzeri vatandaşlar için yapılan yeni düzenlemeleri de aktaran Erdoğan: “İki haftalık dönemde hedeflediğimiz oranda iyileşmeyi temin edemezsek devamında çok daha sert uygulamaların gelmesi kaçınılmaz hale gelecek” dedi.

Kararlara, Erdoğan’ın nakdi destek ve tam kapanma açıklaması bekleyen vatandaşlardan tepki geldi. Sağlık Bakanlığının açıkladığı veriler, bir haftadır önlemlerin hiçbir işe yaramadığını gözler önüne serdi.

BİR GÜNDE 61 BİN YENİ VAKA

Bugün açıklanan verilere göre, son 24 saatte 346 kişinin yaşamını yitirdi, yapılan testler sonucu da 61 bin 28 kişi daha koronavirüse yakalandı.

YOĞUN BAKIMLAR ALARM VERİYOR

Ağır hasta sayıları son bir ay içinde yüzde 100 arttı. Son koronavirüs dalgasının öncekilerine benzemediğini belirten Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel: “Genç hastalar, daha fazla doku tahribiyle geliyor. Virüs silah değiştirdi. Çocuk hastalarımız da artıyor. Yoğun bakımlar alarm veriyor. Lütfen herkes artık bir adım geri dursun, seferberlik varmış gibi kurallara riayet etsin. 15 gündür kırmızı alarm çanları çalıyor. Yoğun bakımlar hastanelerin sigortasıdır, tamamen dolduğu an o sigortayı kaybedersiniz ve sistem kilitlenir” uyarısında bulundu.

ANKARA VE İSTANBUL’DA DURUM VAHİM

Ankara’da koronavirüs yoğun bakımlarının yüzde 100’e yakın dolduğu, koridorlarda hasta bakıldığı öğrenildi. Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yeni yoğun bakım servisi açılırken şehir hastanesi nedeniyle kapatılan Numune Hastanesi yine salgın için devrede.

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine göre, Ankara Şehir Hastanesi’nin 4 olan yoğun bakım servisi sayısı 8’e çıkarılırken Yüksek İhtisas Hastanesi’nin yeniden açılması için girişimlerde bulunuldu.

Bazı hastanelerde ise açılan yoğun bakımlardaki hastaların durumunun imkân olmadığı için merkezi monitörden izlenemediği bu nedenle hemşire ve hekimlerin giriş çıkış yaparak hastaları kontrol ettiği kaydedildi.

HASTANE ARANIYOR

İstanbul’da da, yoğun bakımda doluluk oranı yüzde 70-80 civarında. Normal sevis yataklarının koronavirüs için ayrıldığı, acilde sedyede bekleyenler için başka hastanelerde yer bulunmaya çalışıldığı kaydedildi.

Yeşilköy ve Sancaktepe’ye açılan pandemi hastaneleri tamamen doldu. Kamu hastanelerinde ise doluluk nedeniyle yeni servisler açılmaya çalışıldığı ancak açılan servislerin de hemen dolduğu kaydedildi. Hastaların acillerde bekletildiği belirtildi.

Erdoğan’ın gelecek Kabine Toplantısı sonrası tam kapanma ve ‘çok daha sert uygulamalar’ konusundaki kararı merakla bekleniyor.

Erdoğan’ın pişkinlikleri

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0