Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD, Martin Luther King’i anıyor

Martin Luther King

New York (BOLD)- ABD, ırk ayrımına son verme amacıya barışçıl mücadele yürüten ve Nobel barış ödülüne layık görülen sivil haklar savunucusu Martin Luther King’i anıyor.

Amerikalılar, Martin Luther King’i 88’inci doğum yıl dönümünde adına inşa edilen anıtın önünde andı. 1994’ten bu yana resmi tatil olan doğum yıl dönümü vesilesiyle Martin Luther King anıtına koşan vatandaşlar ünlü aktiviste olan sevgilerini gösterdi.

HER YIL KING’İN HATIRASI İÇİN YÜRÜYORLAR

King’in her ölüm yıl dönümünde South Carolina’da Martin Luther King yürüyüşü yapılıyor. Yaklaşık 19 yıl önce Amerikalılar South Carolina Meclis binasına doğru yürüyerek Amerikan konfederasyon bayrağının indirilmesini istemişti. O günden sonra King’in ölüm yıl dönümünde her yıl South Carolina’da bir yürüyüş organize ediliyor.

ABD yakın tarihine damga vuran isimlerden biri olan Martin Luther King, ırk ayrımına son verme mücadelesini ilk kez 1955’te Alabama eyaletinin Montgomery şehrinde otobüslerin her zaman arka bölümünde oturmak zorunda olan siyah Amerikalıları otobüs boykotu yapmaya çağırması ile başlatmıştı.

Yaklaşık 10 yıl süren barışçıl mücadele amacına ulaşmış, 1964’te ABD Başkanı Lyndon Johnson siyah Amerikalıları beyazlarla eşit kabul ederek ırk ayrımına son veren yasayı imzalamıştı.

“BİR HAYALİM VAR”

King’in 1963 yılında Washington’da tarihi “I have a dream (Bir hayalim var)” konuşması ABD ve dünya genelindeki milyonlarca sivil haklar savucusuna ilham kaynağı oldu.

ABD’de 1863 yılında köleliği resmen kaldıran Başkan Abraham Lincoln adına inşa edilen anıtın (Lincoln Anıtı) merdivenlerinde yaptığı ünlü konuşmasında meydandaki 250 bin kişiye seslenmişti.

“Bir gün, dört çocuğumun da derilerinin rengi ile değil de kişilikleri ile yargılanacağı bir ülkede yaşayacaklarına dair bir hayalim var.” ifadesi konuşmasının unutulmayan cümlelerinden oldu.

39 YAŞINDA SUİKAST SONUCU ÖLDÜ

20 Eylül 1958’de Martin Luther King, New York’un Harlem şehrinde bir Afro-Amerikan bir kadın tarafından bıçaklanmıştı. King, kitap imzaladığı sırada Izola Ware Curry isimli bir kadın tarafından bıçaklanmıştı. King ölümden dönmüştü.

King, 4 Nisan 1968 Memphis şehrinde siyah temizlik işçilerinin ücretlerine ilişkin katıldığı gösteride suikast sonucu öldürüldü. 1929 doğumlu King öldürüldüğünde 39 yaşındaydı.

Diktatörlüğün gizli orduları-1

Okumaya devam et
Reklamlar

Dünya

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern pandemiyle mücadeleye destek için maaşını indirdi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Kovid-19’un ekonomik etkileri yüzünden kendi ve bakanların maaşlarından 6 ay boyunca yüzde 20 kesinti yapılacağını açıkladı.

BOLD – Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern Kovid-19’un ekonomik etkileri üzerine bir basın açıklaması yaptı. Ardern, bir çok vatandaşının süreçte işini kaybederek devlet desteğine muhtaç kaldığını söyledi.

Bir dizi önlemler açıklayan Ardern: “Ben, bakanlar ve kamu hizmet müdürleri, önümüzdeki 6 ay boyunca maaşımızı yüzde 20’sinin kesilmesine karar verdik” dedi.

Ardern hükumet olarak, pandemiyle ön cephede mücadele eden sağlık çalışanlarının maaşlarında kesintiye gitme teklifinde bulunmayacaklarını açıkladı.

Geçen hafta AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın maaşına 3 asgari ücret tutarında zam yapıldı.

Yusuf İslam, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern için “O benim kahramanım” diye seslendi

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da polis şiddetine Türk Dışişleri’nden tepki

Almanya’da Türk iş insanı Yüksel Aker’in polis şiddetine maruz kaldığı iddiaları üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık sorumluların bulunmasını istedi.

BOLD – Almanya’nın Köln kentinde hafriyat şirketi işleten 29 yaşındaki Türk vatandaşı Yüksel Aker’in iş yerinde polisler tarafından darp edildiği iddiaları üzerine açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, konunun takipçisi olduklarını söyledi.

Bu ve benzeri olayların sorumlularının adalet önünde hesap vermelerini beklediklerini kaydeden Aksoy, “Alman makamlarının şiddet uygulayan polis mensupları hakkında gerekli adımları ivedilikle atmalarını ve Almanya’da son dönemde özellikle göçmenlere ve Müslümanlara yönelik artış kaydeden polis şiddeti vakaları karşısında daha duyarlı davranmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüksel Aker, Alman medyasına yaptığı açıklamada, 21 Ekim’de meydana gelen olayda polislerin kendisine nedensiz yere saldırdığını ileri sürdü. Yüksel Aker’e bir hafta iş göremez raporu verildi.

Köln Emniyet Müdürlüğü, Aker’in polislerle ilgili iddialarının soruşturulduğunu belirtirken, Aker hakkında da polis memurlarına tehlikeli şekilde yaralamak üzere saldırıda bulunmak ve direnmek suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Yüksel Aker hakkında açılan soruşturma ile ilgili olarak, “Polislere kesinlikle direnmedim. Sadece yüzüme darbe almamak için başımı korudum” diye konuştu.

AB, Almanya ve Hollanda’dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a destek

Okumaya devam et

Dünya

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın eşi askeri eğitim alıp cepheye gideceğini açıkladı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan askeri eğitim alıp birkaç gün içinde cepheye gideceğini açıkladı. Paşinyan’ın oğlu Aşot da bu ayın başından beri cephede bulunuyor.

BOLD – Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan, askeri eğitim alacağını duyurdu. 42 yaşındaki Hakobyan, Facebok sayfasında birkaç gün içinde “Ermenistan’ın sınırlarını korumak için cepheye gideceğini” açıkladı.

Hakobyan “Ben dahil 13 kadın askeri eğitime başlıyoruz. Birkaç gün içinde sınırlarımızı korumaya yardıma gideceğiz. Ne vatanımızı ne de onurumuzu düşmana teslim edeceğiz” dedi. Paşinyan’ın 22 yaşındaki oğlu Aşot Paşinyan’ın da bu ayın başından beri cephede olduğu açıklanmıştı.

Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile ülkesi arasında beşinci haftasına giren savaşta tüm Ermenilere orduya katılma çağrısında bulunmuştu. Paşinyan, acı tavizler vermeye hazır olmalarına karşın, Dağlık Karabağ’dan ödün vermeyeceklerini söylemişti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve eşi Anna Hakobyan

Yunan Dışişleri Bakanı: Türkiye cihatçıların seyahat acentasına dönüştü

Okumaya devam et

Popular