Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Maduro’yu protesto eden Venezuela halkı sokaklarda

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro karşıtı yüzbinlerce kişi sokaklara çıktı.

Venezuela’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro karşıtı yüzbinlerce kişi başkent Karakas sokaklarına çıktı. Amerika kıtasındaki hemen bütün ülkeler yeni yönetimi kabul etti.

 

Maduro, geçen yıl yapılan seçimlerin ardından 10 Ocak’ta yemin ederek yeni başkanlık dönemine başlamıştı. Fakat bir çok yabancı ülke muhalefetin boykot ettiği seçimlere hile karıştığını belirterek tanımamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, ülkenin meşru başkanı olarak muhalif lider Juan Guadio’yu tanıdığını açıkladı.

Maduro, Türkiye ziyareti sırasında ultra yüksek ücret tarifesiyle bilinen lüks restoran zinciri Nusret’te yemek yemişti.

Maduro geçen yıl Türkiye ziyaretinde Nusret’te biftek yemişti.

Kendisine özel olarak üretilen proları içen ve halkı açlıkla boğuşurken kendisi Türkiye’nin en pahalı restoranında et yiyen Maduro, taraftarlarına çağrı yaptı:

“Cesur ve savaşçı Venezuela halkını, bir yandan işlerine ve eğitimlerine devam ederken diğer yandan vatanın istikrarını müdafaa etmek için sokakta kalmaya ve seferber olmaya çağırıyorum.”

ABD’nin ardından Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala, Venezuela’nın “geçici başkanı” olarak Guaido’yu tanıdı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Maduro yönetimini meşru görmediklerini, bu yüzden Maduro’nun Amerikalı diplomatlara yönelik verdiği ülkeyi terk etme talimatına uymayacaklarını duyurdu.

SEÇİMDE ÇOĞUNLUĞU KAYBEDİNCE MECLİSİN YETKİLERİNİ ALDI

Muduro, Türkiye’deki 7 Haziran 2015 seçimlerine benzer biçimde, Meclis çoğunluğunu kaybettiği bir önceki seçim sonrası, yeni parlamento göreve başlamadan, eski parlamentoya Yüksek Mahkeme’nin 12 üyesini seçtirmiş ve Meclis’in bütün yetkilerini elinden alan bir düzenleme yaptırmıştı.

Böylece Muduro tek başına ülkedeki bütün yetkileri eline almıştı ve ardından Venezuela’da adil seçim yapılabilme ihtimali ortadan kalkmıştı.

Gizemli “Türk uçağı” krizin ortasında Moskova’dan Venezuela’ya niçin uçtu?

Dünya

Putin ve Erdoğan telefonda görüştü: Yakın zamanda bir araya gelecekler

Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasındaki telefon görüşmesiyle ilgili açıklama yaptı. İkilinin yakın zamanda bir araya gelecekleri belirtildi.

BOLD – Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telefonda görüştüğünü açıkladı.

Kremlin’den yapılan açıklamada iki liderin yakın zamanda bir araya gelmek için tarih konusunda uzlaşmaya çalışacaklarını ve İdlib’deki gelişmelerden iki liderin de endişe duyduğu belirtildi.

Rus Ria Haber Ajansı, Erdoğan ve Putin’in İdlib’deki durumun normalleşmesi için ek önlemlerin alınması konusunda uzlaştığını duyurdu.

Erdoğan ve Putin, 3 Şubat’ta 7’si asker 8 Türk vatandaşının İdlib’de Suriye ordusu saldırısında öldürülmesinin ardından 4 Şubat’ta ve daha sonra 12 ve 21 Şubat’ta da İdlib mutabakatlarının uygulanması için telefon görüşmeleri yapmıştı.

LAVROV: ERDOĞAN, PUTİN’İ TELEFONLA ARADI

Lüksemburg Dışişleri Bakanı ile ortak bir basın toplantısında açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, 33 askerin hayatını kaybettiği saldırının ardından Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştüğünü açıkladı.

Lavrov, Türk askerlerin ölümüne ilişkin, “Rusya ‘bu tür trajedilerden’ uzak durmak istiyor” dedi.

Telefon görüşmesinin Ankara’nın inisiyatifiyle yapıldığını belirten Lavrov, Türkiye’ye başsağlığı diledi.

Rus Bakan, Moskova’nın Suriye’de konuşlanan Türk askerlerinin güvenliğini sağlamak için her şeyi yaptığını söyledi.

Lavrov, “İdlib’deki gerilim azaltma bölgesinde yapılması gerekenler konusunda Türk ve Rus devlet başkanlarının mutabık kaldığı anlaşmalara bağlı olduğumuzu yeniden teyit ediyorum. Muhaliflerin teröristlerden ayrılması, bu bölgenin iç kısmının silahtan arındırılması ve Suriye ordusu ile Rus ordusuna ait bölgelerin hedef alınamamasının sağlanması, bu bölgeden geçen karayolunun kullanımının engellenmemesi. Türk ortaklarımızla birlikte asıl amacımız bunlar.”

SURİYE’DEKİ TERÖRİSTLERE TAVİZ VERİLMEYECEK

Çarşamba günü Ankara’da Türk-Rus heyetleri arasında başlayan görüşmelerin cuma günü de devam edeceğini belirten Lavrov, Türkiye’nin, Türk askerlerinin İdlib’deki varlığıyla ilgili Moskova’yı bilgilendirmediğine yönelik söylemi tekrarladı.

Lavrov, “Suriye ordusunun İdlib’deki teröristleri durdurma hakkı vardır. Rusya, Suriye ordusunun bunu yapmasına engel olamaz, Türkiye ile de sürekli iletişim halinde. Rusya Türkiye ile uzlaştığı İdlib anlaşmalarına hâlâ bağlı ancak Türkiye de bu anlaşmaları uygulamaya başlamalı. Suriye’deki teröristlere taviz verilmeyecek” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı: Uçaklarımız Türk askerinin vurulduğu operasyonda yer almadı

Okumaya devam et

Dünya

İran’da koronavirüs nedeniyle cuma hutbeleri iptal edildi: 4 milletvekili daha hastalandı

Çin’de koronavirüs salgınında yaşamını yitirenlerin sayısı 2 bin 790’a çıktı. Virüsün en çok can aldığı ikinci ülke İran’da cuma hutbeleri iptal edildi.

BOLD – Çin’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 790’a çıktı.

Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre son 24 saatte 44 kişi yaşamını yitirirken, 327 yeni Covid-19 vakası tespit edildi.

Yaşanan can kayıplarının 41’i Covid-19’un merkez üssü Hubey eyaletinde gerçekleşirken, başkent Pekin’de 2, Sincan Uygur Özer Bölgesi’nde 1 kişi yaşamını yitirdi.

Bu kapsamda toplam ölü sayısı ikisi Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nden olmak üzere 2 bin 790’a yükselirken, virüs bulaşan kişi sayısı da 7 bin 952’sinin durumu ağır olmak üzere 78 bin 824’e çıktı.

Virüs bulaşma durumu şüpheli olan kişilerin sayısı 2 bin 308’e, müşahede altındaki kişilerin sayısı 65 bin 225’e geriledi. Covid-19’dan taburcu edilen kişilerin sayısı da 36 bin 117’ye ulaştı.

Ayrıca virüs bulaşan kişi sayısı Çin ana karası dışında, Hong Kong’da 93’e yükselirken, Makau Özel İdari Bölgesi’nde ise 10 olarak aktarıldı.

İRAN’DA CUMA HUTBELERİ İPTAL EDİLDİ

İran, Çin dışında koronavirüsten can kaybının en fazla olduğu ülke konumunda bulunuyor.

İran’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 34’e vaka sayısı da 388’e yükseldi.

İran devlet televizyonu, başkent Tahran dahil bazı kentlerde Cuma namazı hutbelerinin koronavirüs salgını nedeniyle iptal edildiğini bildirdi.

4 MİLLETVEKİLİ DAHA HASTALIĞA YAKALANDI

Ülkede cumhurbaşkanı yardımcısı, sağlık bakanı yardımcısının ardından 4 milletvekilinde de virüs tespit edildi. İki milletvekilinde virüs tespit edilmesinin ardından meclisteki 30 milletvekili test yaptırdı. Bu testlerde 4 milletvekilinde virüs tespit edildi.

Virüs ülkede hızla yayılırken Sağlık Bakan Yardımcısı İreç Herirçi, Tahran Milletvekili Mahmud Sadıki, Meclis Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Mücteba Zünnur ve son olarak Cumhurbaşkanı Kadın ve Aileden Sorumlu Yardımcısı Masume İbtikar’a Covid-19 teşhisi konulmuştu.

İran, Çin vatandaşlarının ülkeye girişini yasakladı.

Yetkililer, kentleri ve mahalleleri karantina altına alma planlarının olmadığını ancak sinemalar, kültürel etkinlikler ve konferanslara getirilen geçici yasakların süresinin bir hafta daha uzatıldığını duyurdu.

NİJERYA’DA İLK VAKA

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Covid-19), Sahraaltı Afrika’da ilk kez Nijerya’da görüldü.

Nijerya Sağlık Bakanı Dr. Osagie Ehanire, ülkede ilk Covid-19 vakasının 25 Şubat’ta İtalya’nın Milano kentinden Lagos’a gelen bir İtalyan vatandaşında tespit edildiğini belirtti.

Ehanire, İtalyan vatandaşının Lagos’taki Bulaşıcı Hastalık Hastanesi’nde karantina altına alındığını ifade etti. Covid-19, Afrika kıtasında ilk olarak Cezayir ve sonra da Mısır’da görülmüştü.

MOĞOLİSTAN DEVLET BAŞKANI KARANTİNAYA ALINDI

Moğolistan Devlet Başkanı Battulga Khaltmaa ile diğer hükümet görevlilerinin Çin ziyareti sonrası ülkelerine dönmelerinin ardından koronavirüs (Covid-19) şüphesiyle 14 gün karantinaya alındı.

Perşembe günü Moğolistan Dışişleri Bakanı Tsogtbaatar Damdin ve diğer Moğol siyasilerle Pekin’e gelen Khaltmaa, koronavirüs salgının çıktığı dönemden bu yana Çin’e resmi ziyarette bulunan ilk devlet başkanı olmuştu.

Khaltmaa, yapılan resmi temaslarda Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Çin Başbakanı Li Kıçiang (Li Keqiang) ile bir araya gelmişti.

Moğolistan devlet ajansı Montsame, Çin ziyaretinde bulunan Moğol yetkililerin önlem amacıyla karantinaya alındığını yazdı.

Koronavirüs İstanbul’da: GATA’da iki hasta için kat boşaltıldı

Okumaya devam et

Dünya

AB’den sondaj çalışmaları nedeniyle iki Türk vatandaşına yaptırım kararı

AB, Kıbrıs açıklarında yürütülen ve “yasa dışı” diye nitelediği sondaj faaliyetleri nedeniyle iki Türk vatandaşını yaptırım listesine aldı. Listeye alınanların Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) iki yöneticisi olduğu belirtildi.

BOLD  – Avrupa Birliği üyesi 27 ülke, Kıbrıs açıklarında yürütülen ve AB’nin “yasa dışı” ilan ettiği doğal gaz arama faaliyetleriyle bağlantılı olarak iki Türk vatandaşını yaptırım listesine aldığını açıkladı.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ferruh Akalın ile TPAO Arama Daire Başkanlığı Müdür Yardımcısı Ali Coşkun Namoğlu’na “Doğu Akdeniz’de hidrokarbon arama faaliyetlerini planlama, yönetme ve uygulamadan” sorumlu oldukları için kısıtlayıcı tedbirler uygulanacağını belirtti.

Bu çerçevede, Akalın ve Namoğlu’na AB’ye seyahat yasağı uygulanacak ve ilaveten AB’deki mal varlıkları dondurulacak. Bunun yanı sıra Avrupa Birliği’de bulunan kişi ve kurumların da bu iki ismin ulaşabileceği fonlara katkıda bulunması yasaklandı.

AB Konseyi, 18 Ekim 2019’da “Doğu Akdeniz’de yasa dışı sondaj faaliyetlerinden sorumlu gerçek ve tüzel kişileri hedef alan kısıtlayıcı tedbirlerin devreye sokulması” konusunda anlaşmıştı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN KARARA TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada karara tepki göstererek, “birlik dayanışması kisvesi altında tarafgir ve hukuk tanımaz tutumunun yeni bir örneği. AB’nin 11 Kasım 2019 tarihli kararı uyarınca açıklanan bu yaptırımın bizim için hiçbir hüküm ve değeri yoktur” ifadelerini kullandı.

AP Türkiye Raportörü’nden Rusya göndermesi: AB, yeni güçlü dostlarınızdan çok daha güvenli

Okumaya devam et

Popular