Bizimle iletişime geçiniz

Politika

CHP ile İyi Parti 22 büyükşehir, 27 il ve 304 ilçede anlaştı

CHP lideri Kılıçdaroğlu ile İyi Parti lideri Akşener, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimi’nde hangi illerde ortak aday çıkaracaklarını açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile İyi Parti arasında bir süredir devam eden görüşmeler, ittifak protokolü imzalanarak resmiyet kazandı. İki parti 22 büyükşehir, 27 il ve 304 ilçede anlaştı.

BOLD- İşbirliği yapılan 22 büyükşehirin 12’si CHP’ye, 10’u ise İyi Parti’ye bırakıldı. Anlaşmaya varılan 27 ilin ise 16’sında CHP, 11’inde de İyi Parti adayları desteklenecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığında, CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nu destekleyecek iki parti ilçeler konusunda da anlaşmaya vardı. 25 ilçede CHP adayları, 4 ilçede ise İyi Parti adayları desteklenecek.

İYİ PARTİ, ÜSKÜDAR’DA CHP ADAYINI DESTEKLEYECEK

10 ilçede ise iki parti ayrı ayrı aday çıkaracak. İstanbul’da kime bırakılacağı merak konusu olan Üsküdar ilçesinde de CHP adayı desteklenecek.

Görüşmelerde, Ankara’nın 17 ilçesinde iki partinin ayrı ayrı aday çıkarmasına karar verildi. 4 ilçe CHP, 4 ilçe ise İyi Parti’ye bırakıldı. Görüşmelerin tıkandığı ilçelerden olan Gölbaşı İyi Parti’ye bırakılırken, Etimesgut ilçesinde ise iki partinin ayrı ayrı aday çıkarması kararlaştırıldı. CHP’nin kalesi Çankaya’da İyi Parti’nin de aday çıkaracak olması ilginç bulundu.

İZMİR’DE AĞIRLIK CHP ADAYLARINDA

İzmir’in ilçelerinde de mutabakata varıldı. 23 ilçede CHP, 2 ilçede ise İyi Parti adayları desteklenecek. 5 ilçede ise her iki parti ayrı ayrı aday çıkaracak.

CHP’nin İzmir Büyükşehir belediye başkan adayının ise Pazar günü açıklanması bekleniyor. CHP’nin elinde bulunan Muğla’nın Bodrum ilçesinde de iki parti ayrı aday çıkaracak.

GAZİANTEP İYİ PARTİ’YE BIRAKILDI

İttifakın AKP’nin elindeki Gaziantep Büyükşehir’de nasıl hareket edeceği merak ediliyordu. Gaziantep, İyi Parti’ye bırakıldı. İttifak kapsamında yer alan Bursa ise son anda ittifak kapsamından çıkarıldı. Bursa’da her iki parti kendi adayını çıkarma kararı aldı. Gerekçesi ise açıklanmadı.

İKİ LİDER ORTAK AÇIKLAMA YAPTI

Anlaşmanın ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İyi Parti Genel Merkezi’nde ortak basın açıklaması yaptı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, demokrasi ve huzur içinde beraber yaşamak mücadelesi verdiklerini belirtti. Kavgadan yana değil, huzur ve barıştan yana olduklarını söyledi.

KILIÇDAROĞLU: SON DERECE MUTLUYUM

Kılıçdaroğlu, “Tüm belediye başkanlarının hiçbir ayrıcalık ve ayrımcılık yapmadan yönetmesini istiyoruz. İyi Parti ve CHP’den dört arkadaşımız uzun bir çaba gösterdiler, bize hazır bir liste getirdiler. Teşekkürü bu dört arkadaşımız hak ediyor. Demokrasi ve uzlaşma anlayışını geniş bir bağlamda Türkiye’nin önüne koyduğumuz için son derece mutluyum.” dedi.

AKŞENER: YEREL SEÇİME GİDİYORUZ, SAVAŞA DEĞİL

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise ortak çıkarların Türkiye adına ortaya konulabileceğini göstermiş olduklarını dile getirdi.

Akşener, “Biz yerel seçimlere gidiyoruz, ama sanki savaşa giriyoruz. Dolayısıyla savaş tamtamlarıyla kutuplaştırıcı tavırlardan uzak durulmalı.” ifadelerini kullandı.

Akşener şunları söyledi: “Millet İttifakı’nı oluşturan büyük kesime hakaret etmek, tahkir etmek Türkiye’yi yönettiğini sananlar açısından utanç verici. Yerel seçimlerde adayların projelerinin tartışılacağı, yapılacak hizmetlerin anlatılacağı bir seçim süreci sağlayacağız.”

CHP-İYİ PARTTİ’NİN İTTİFAK KARARI ALDIĞI BELEDİYELERİN LİSTESİ:

 

 

 

 

 

Politika

Damat Albayrak, Mehmet Muş ile kabineye girdi

Kasım ayında olaylı bir şekilde istifa edip kayıplara karışan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a yakınlığı ile bilinen Mehmet Muş, yeni açıklanan kabinede Ticaret Bakanlığı görevine getirildi. Bu karar damat Albayrak’ın kabineye etkisi olarak yorumlandı.   

BOLD – Ticaret Bakanlığı’na dezenfektan sattığı ortaya çıkan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan görevden alındı yerine damat Berat Albayrak’a yakınlığı ile bilinen AKP İstanbul Milletvekili, Trabzon Sürmene doğumlu Mehmet Muş atandı.

BERAT ALBAYRAK’A YAKINLIĞI İLE BİLİNİYOR

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzalı atama kararı, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Karara göre, Anayasa’nın 104 ve 106’ncı maddeleri gereğince, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın görevine son verilerek yerine Mehmet Muş getirildi. Mehmet Muş, siyaset kulislerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a yakınlığıyla biliniyor.

TRABZON SÜRMENE DOĞUMLU

Dr. Mehmet Muş 1 Mayıs 1982’de Trabzon Sürmene’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamlayan Muş, Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra Washington State University School of Economic Sciences’de ekonomi alanında yüksek lisans yapan Muş, doktora öğrenimini Marmara Üniversitesi İktisat Tarihi Anabilim Dalında tamamladı. Mehmet Muş, özel sektörde Bütçe Planlama Uzmanı olarak çalıştı. AKP İstanbul Gençlik Kolları teşkilatında görev alan ve çalışmalar yürüten Muş, sırasıyla, AKP İstanbul Gençlik Kolları İl Yönetim Kurulu Üyeliği, Ekonomi İşleri Başkanlığı ve Teşkilat Başkanlığı görevlerini icra etti.

4 DÖNEMDİR AKP MİLLETVEKİLİ

Muş, 2011 yılında 24. Dönem AKP İstanbul Milletvekili oldu, 25, 26. ve 27. dönemlerde de İstanbul Milletvekilliği görevini sürdürdü. TBMM’de Dışişleri Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu, AB Uyum Komisyonu üyelikleri yapan Muş, NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Üyeliği’nin yanı sıra AKP Genel Merkezi’nde Halkla İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendi. 2014 yılında AKP MYK üyeliğine seçilerek AKP Genel Başkan Yardımcılığı ve Ekonomi İşleri Başkanlığı görevinde bulunan Muş, AKP’nin 2. Olağanüstü Kongresinde tekrar MKYK üyeliğine seçildi. Muş, AKP Grup Başkanvekilliği, MYK üyeliği yaptı ve İstanbul Milletvekilliği görevini yürütüyordu. İngilizce bilen Muş, evli ve bir çocuk babası.

 

Ticaret Bakanı Pekcan’ı görevden aldı yerine Mehmet Muş’u atadı

Okumaya devam et

Politika

Ticaret Bakanı Pekcan’ı görevden aldı yerine Mehmet Muş’u atadı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, aylardır beklenen kabine değişikliğini gece yarısı Resmi Gazetede yayınladığı kararnameyle yaptı. Bakanlığa kendi şirketinden dezenfektan sattığı ortaya çıkan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk görevden alındı. Pekcan’ın koltuğuna Mehmet Muş otururken, Aile Bakanlığına Derya Yanık, Çalışma Bakanlığına Vedat Bilgin atandı.

BOLD –  Resmi Gazetede yayınlanan Erdoğan imzalı Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk görevden alındı.

Kararname ile bakanlığa kendi şirketi üzerinden dezenfektan sattığı ortaya çıkan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan görevden alındı. Pekcan’ın yerine AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş atandı. Muş, Berat Albayrak’a yakın bir isim olarak tanınıyor.

Erdoğan imzalı kararname ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak ikiye bölünerek iki yeni bakanlık ihdas edildi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına AKP MKYK üyesi Derya Yanık getirilirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekilli Vedat Bilgin atandı.

İKİ KADIN BAKANI GÖREVDEN ALDI

Erdoğan’ın kabinede kapsamlı değişiklik yapacağı, teknokrat bakanları görevden alarak yerlerine parti yönetimi ve tabanıyla bağı bulunan isimleri atayacağı konuşuluyordu. Kabinede iki kadın bakanı görevden alarak ‘sınırlı değişiklik’ yapan Erdoğan, yerlerine ise parti yönetiminden Mehmet Muş ile danışmanı ve eski AKP milletvekili Vedat Bilgin ile MKYK üyesi Derya Yanık’ı atadı. Meclis aritmetiğini de dikkate alarak yalnızca Mehmet Muş’u TBMM’den seçen Erdoğan, diğer iki bakanı ise Meclis dışından ancak kendisine yakın isimler arasından belirledi. Merkez Bankasının 128 milyar dolarının kaybolmasıyla ilgili Berat Albayrak dönemine işaret eden Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın kabinede kalması dikkat çekti.

Erdoğan bu durumda ne kadar sertleşecek

Okumaya devam et

Politika

Hülya Atçı Nergis Türkiye’de ev ve araba alma taktiklerini anlatacak!

AKP Kayseri Milletvekili Hülya Atçı Nergis, halkla alay edercesine muhalefete meydan okudu: “Türkiye’nin ne kadar geliştiğini, gerçekten ev ve araba almanın artık çok kolaylaştığını anlatacağız.”

BOLD – Kayseri’de yerel bir TV kanalının konuğu olan AKP Milletvekili Hülya Atçı Nergis, ekonominin iyi olduğunu savundu. “Biz tepki alıyoruz diye sorumluluğumuzdan kaçamayız. Muhalefet istediği kadar konuşsun, karşı medya istediği gibi haber yapsın” dedi. Ev ve araba almanın artık çok kolaylaştığını öne süren Nergis şunları ifade etti:

“Ben bundan da çekinmiyorum, hodri meydan. Dolayısıyla biz tabii ki iktidarımızın yaptıklarını, atılan adımları, Türkiye’nin nereden nereye geldiğini, Türkiye’nin ne kadar geliştiğini, gerçekten ev ve araba almanın artık çok kolaylaştığını, geçmişle kıyaslandığında Türkiye’in her kademede geliştiğini anlatacağız.”

Hülya Atçı Nergis, geçen günlerde kadın cinayetleri hakkında “O kadınları öldüren şahısları yetiştiren kadınlar, sürekli erkekleri suçlayan dil de yanlış” yorumuyla tepki çekmişti.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0