Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Pamukkale, Metro Turizm tekel olsun diye mi iflas ettirildi?

Mahkemenin iflasına karar verdiği Pamukkale Turizm yetkilileri, bu kararın rakip firmayı tekel yapacağını ifade etti.

Konkordato talebi mahkeme tarafından reddedilen ve iflasına karar verilen Pamukkale Turizm’in yöneticileri çarpıcı bir iddiada bulundu. Firma yetkilileri, Pamukkale’nin iflasını gerektirecek bir durum olmadığını belirterek, bu kararın rakip firmayı (Metro Turizm) tekel yapmak için alındığını ifade etti.

BOLD– Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan Pamukkale Turizm’in konkordato talebini reddeden İzmir 1’inci Asliye Ticaret Mahkemesi şirketin iflasını kararlaştırmıştı.

Pamukkale ise daha sonra yaptığı açıklama ile seferlerin sürdüğü ve hukuki sürecin devam ettiğini kamuoyuna duyurmuştu. Açıklamada, şirketi iflas sürecinden kurtarmak için çabaların sürdüğü hatırlatılarak, şöyle denilmişt:

“Bir süredir yaşadığımız olumsuzlukları aşabilmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz başvurular ve hukuki süreçler devam etmektedir. Seferlerimizde hiçbir değişiklik olmayıp bu döneme özel faaliyet iznimiz alınmıştır. Tüm çalışmalarımız normal seyrinde devam etmektedir.”

RAPOR OLUMLUYKEN NEDEN İFLAS VERİLDİ?

Gazete Duvar’dan Özlem Akarsu Çelik’e konuşan Pamukkale Turizm yetkilileri ise mahkemenin verdiği iflas kararı hakkında çarpıcı iddialar ortaya attı.

Mahkemenin, geçici konkordato sürecinde şirkete atadığı denetleme komiserinin firma hakkındaki raporunun olumlu olduğunu kaydeden yetkililer, şu görüşleri dile getirdi: “Alacaklılar davaya müdahil olup olumlu dilekçe vermişti. Ancak mahkeme, bilirkişi incelemesi ve uzatma vermeden bir anda iflas kararı verdi. Mahkemenin bu kararı vermesini gerektiren hiçbir durum yokken iflas demesi, bizim için kötü bir sürpriz oldu. İstinaf mahkemesine başvuracağız. Hukuki süreç devam ediyor. Seferlerimiz sürüyor.”

RAKİP FİRMAYI TEKEL YAPACAKLAR

Pamukkale, 57 yıldır sektörde faaliyet gösteren, 3 bin 500 çalışanı ve 600 otobüsü bulunan köklü bir firma. Pamukkale’nin sektördeki şu anda en büyük rakibi ise Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) yakınlığı ile tanınan ve halen cinayet suçundan hüküm giydiği için kaçak durumunda bulunan Galip Öztürk’e ait Metro Turizm. Pamukkale’nin devreden çıkması, Metro Turizmi sektörde rakipsiz hale getirecek.

Pamukkale Turizm yetkilileri, “Türkiye’de şehirlerarası taşımacılıkta iki büyük firmadan biri hakkında iflas kararı verirseniz bu iş diğer firmanın tekel olması anlamına gelir. Rakip firmanın bizim konkordato ilan etmemizin ardından bilet fiyatlarını düşürmesi iyi niyetle bağdaşmamaktadır. Mahkeme bunları gözetmeliydi.” dedi.

50 BİN KİŞİ EKMEK YİYOR

Pamukkale Turizm’de 3 bin 500 kişi çalışıyor. Şirket yetkilileri, lastikçisinden benzincisine ve bakımcısına kadar tedarikçilerle birlikte toplam 50 bin kişinin firmadan ekmek yediğine dikkati çekti ve şöyle devam etti: “Konkordatoda biz işçi alacaklarını ödemek zorundayız ama iflasta böyle bir zorunluluk yok, muhatap iflas masası. İşçilerimizin ve ailelerinin geleceğiyle ilgili karar vermek bu kadar kolay mı?”

KAZA ORANI EN DÜŞÜK FİRMA

Pamukkale’nin rakibi Metro Turizm, sektörde ölümlü kaza oranı en yüksek firma konumunda. Pamukkale ise tam tersine kaza oranı en düşük firma. Pamukkale, yılda 15 milyon yolcu taşıyor.

Şirket yetkilileri, şunları söyledi: “Yolcu sayısı ve verimlilik geçen yılın bu aylarına göre arttı, ama mahkeme iflas kararı verdi. Doğuş Finansman’a 30 milyon lira civarında borcumuz varken -araçların kiralandığı buyback (geri ödemeli) sistemiyle- mahkemenin verdiği bu kararla borcun 130 milyon liraya çıkması nasıl açıklanabilir? Borcu bu kadar artırmanın bir mantığı yok! Bu süreçte seferlerimiz aksamamış, kimse yolda kalmamış.”

MÜEBBET HAPİS CEZASINI YARGITAY ONADI, GALİP ÖZTÜRK GÜRCİSTAN’A KAÇTI

Şehirlerarası yolcu taşımacılığı sektöründe Varan, Ulusoy ve son olarak Pamukkale Turizm iflas etti. Hepsi de Metro Turizm’in en büyük rakipleriydi. Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk’ün adı İstanbul Esenler Otogarı’nın işletmecisi olmasından sonra sektörde öne çıktı.

AKP ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen Galip Öztürk, 15 Temmuz 2016’da başarısız darbe girişiminden sonra İstanbul Esenler Otogarı’nın ismini, “15 Temmuz Şehitler Otogarı” olarak değiştirmesiyle gündeme gelmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanından ayrılmayan Öztürk, hakkındaki cinayet davasında müebbet hapis cezasının infazı Yargıtay tarafından onandıktan sonra ortadan kayboldu. Firari Öztürk’ün, Gürcistan vatandaşlığına geçtiğine ve bu ülkede yapılan son seçimde oy kullandığına dair fotoğraflar sosyal medyada paylaşılmıştı.

1996’da İstanbul Beyoğlu’nda bir evde öldürülen Kuvvet Köseoğlu cinayetinin azmettiricisi olarak yargılanan Galip Öztürk, müebbet hapis cezası almış ve dava geçen yıl ekim ayında Yargıtay tarafından onanarak, karara bağlanmıştı. Öztürk, kararın açıklandığı gün yurt dışına çıkmıştı.

Konkordato da kurtaramadı, 57 yıllık Pamukkale iflas etti

Ekonomi

Gelişen ülkeler arasında en çok Türkiye’nin döviz rezervleri azaldı

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), Kovid-19 salgını döneminde Türkiye ile benzer parasal önlemler uygulayan gelişmekte olan ülkelerin merkez bankalarının döviz rezervlerinde, Türkiye’deki kadar önemli bir düşüş görülmediğini açıkladı.

BOLD – Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) yaptığı çalışmaya göre, koronavirüs pandemisi döneminde Türkiye ile benzer parasal önlemler uygulayan gelişmekte olan ülkelerin merkez bankalarının döviz rezervlerinde, Türkiye’deki kadar önemli bir düşüş görülmedi.

Çalışmada ekonomiyi desteklemek için kur müdahalesinde bulunan gelişmekte olan ülkeler arasında Çekya, Endonezya, Kolombiya ve Türkiye yer aldı. Türkiye bu ülkeler arasında en fazla rezerv kaybına uğrayan ülke oldu.

Bu dönemde herhangi bir kur müdahalesinde bulunmayan Meksika’da rezerv artarken Güney Afrika’nın rezervleri neredeyse sabit tutuldu.

TÜRKİYE’NİN REZERVLERİ GERİLEDİ, BİRÇOK ÜLKENİNKİ ARTTI

IMF verileri üzerinden yapılan hesaplamaya göre, Türkiye’nin swaplar dahil net döviz rezervleri Mart 2020’den Şubat 2021’e kadar 21,7 milyar dolar gerilerken, salgın döneminde Türkiye gibi kur müdahalesinde bulunan Çekya Merkez Bankası’nın rezervleri 15,8 milyar dolar artış gösterdi.

Endonezya Merkez Bankası da salgın döneminde kur müdahalesinde bulunmasına rağmen swaplar dahil net döviz rezervlerini 17,3 milyar dolar artırdı. Kolombiya Merkez Bankası da bu dönemde döviz rezervlerini 2,3 milyar dolar yükseltirken Meksika Merkez Bankası rezervlerine 16,8 milyar dolar ekledi.

Orantısal olarak bakıldığında ise aynı dönemde Meksika Merkez Bankası’nın rezervleri yüzde 9,6; Endonezya Merkez Bankası’nın rezervleri yüzde 16,4; Çekya Merkez Bankası’nın rezervleri yüzde 10,8 ve Kolombiya Merkez Bankası’nın rezervleri yüzde 4,3 artış gösterdi.

TÜRKİYE’NİN REZERVLERİ YÜZDE 58,6 GERİLEDİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervleri ise bu dönemde yüzde 58,6 geriledi. TCMB’nin en güncel açıkladığı 9 Nisan haftası verisinde ise swaplar dahil net rezervler 9,9 milyar dolar seviyesinde bulunurken, swaplar hariç rezerv eksi 49,1 milyar dolar seviyesinde.

TÜRK LİRASI EN ÇOK DEĞER KAYBEDEN İKİNCİ PARA BİRİMİ

Gelişen ülke para birimleri arasında salgın döneminde en fazla değer kaybeden para birimi yüzde 32,9 düşüş ile Arjantin pesosu olurken ikinci sırada yüzde 23,4 ile Türk Lirası geliyor.

Merkez’in rezervleri 2 yıl önce kaldırılan maddeyle eritildi

Okumaya devam et

Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanlığı Tokat Turhal’ı satışa çıkardı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Tokat Turhal ilçesini satışa çıkardı. Turhal’da devlete ait 9 bin metre kareye yakın tam 22 arazi özelleştirilecek.

BOLD – Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığının 30 araziyi satış kararı Resmi Gazetede yayımlandı. Karara göre AKP, özelleştirmede yeni bir aşamaya geçti. Hazine arazilerini tek tek satan AKP hükumeti toplu satış dönemini başlattı.

YATIRIMCILARA DUYURU

Hazine ve Maliye Bakanlığı ihaleye çıkarılan taşınmazları Resmi Gazetede listeledi. Ankara’da iki, Erzurum’daki iki arsanın yanı sıra İstanbul, Kayseri  Afyonkarahisar ve Kahramanmaraş’ta devlete ait araziler özelleştirilecek.

‘Yatırımcılara Duyuru’ başlığıyla yayımlanan listede 30 arsanın 22’sinin Tokat Turhal’da olması dikkat çekti. Buna göre Turhal’daki devlet arazilerinin büyük bölümü özelleştirilecek. Tokat Turhal’da satışa çıkarılan 22 arsanın büyüklüğü 8 bin 682 metre kareyi buluyor.

 

Okumaya devam et

Ekonomi

O gecenin Türkiye’ye maliyeti 531 milyar TL

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 19 Mart’ı 20 Mart’a bağlayan gece aldığı kararların Türkiye’ye maliyeti hesaplandı. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Merkez Bankası Başkanı’nın bir gece görevden alınması, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması Türkiye’ye 531 milyar TL’ye mal oldu” dedi.

BOLD – Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın istifasının ardından Türkiye ekonomisinin düzelme eğilimine geçtiğini söyleyen Babacan, “Bakan ortadan kayboldu ertesi gün piyasalar düzeldi, faizde düşüş, kurda düşüş oldu. Boş koltuk bile ülkeye kazandırdı.” diye konuştu.

YANLIŞ İMZANIN SONUCU

Merkez 128 milyar doların Fatih Altaylı’nın Teke Tek programına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Resmi Gazete kararlarını değerlendiren Babacan, “Merkez Bankası Başkanı’nın bir gece görevden alınması, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması Türkiye’ye 531 milyar TL’ye mal oldu. Özel sektörle kamunun borcuna bakıyoruz. Döviz cinsinden borç sıçradı mı? Bir gece atılan yanlış imzanın sonucu. Bu kadar çabuk bozulabiliyorsa. Hazine ve Maliye Bakanı’nın boş koltuğu bile piyasaya yarıyorsa demek ki kural bazlı çalışmaya başladığında çok hızlı değişir” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞLAR PARASINI YURT DIŞINDA TUTUYOR

Türkiye’nin her şeye rağmen çok büyük potansiyeli bulunduğunu kaydeden Babacan, “Bugün bankalarda kiralık kasa bulmak zor. Vatandaşlarımız bodrum kata inip kiralık kasaya yatırıyorlar. Üst kata vezneye gitmiyorlar. Kiralık kasadaki değerler eksi birden vezneye yatsa ülke nefes alır. Vatandaşlarımızın yastık altında ve yurt dışında tuttuğu çok ciddi kaynaklar var. Öz sermaye ve kredi alma gücünü birleştirirseniz Türkiye’nin kaynak sorunu olmaz” bilgisi verdi.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0