Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Pancar tarlada çürüdükten sonra “glikoz şurubu” kotası yüzde 2,5’e düşürüldü!

Nişasta bazlı şeker kotası yüzde 5'ten yüzde 2,5'e indirilecek. "Glikoz şurubu" olarak bilinen nişasta bazlı şeker insan sağlığı için zararlı olarak kabul ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan halk arasında “glikoz şurubu” olarak bilinen, nişasta bazlı şeker (NBŞ) kotasının yüzde 5’ten yüzde 2,5’e indirileceğini açıkladı. Oysa geçen yıl 13  şeker fabrikası özelleştirilmiş ve binlerce ton pancar tarlada çürümüştü.

BOLD- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) il seçim işleri başkanları toplantısında nişasta bazlı şeker (NBŞ) kotasının yüzde 5’ten yüzde 2,5’e indirileceğini söyledi.

2018 yılının mart ayında NBŞ kotasının yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürülmesi kabul edilmişti. Böylelikle 10 ayda kota yüzde 75 azaltıldı. NBŞ, bir çok uluslararası sağlık kuruluşu tarafından insan sağlığına zararlı bir kimyasal olarak kabul ediliyor.

ŞEKER FABRİKALARI YOK EDİLDİ

Türkiye’deki şeker ihtiyacının yüzde 90’ı pancar şekerinden karşılanıyor. Şeker, ülke tarımı için en stratejik ürünlerden. Buna rağmen geçen yıl Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’ye ait 25 şeker fabrikasından 13’ü, “özelleştirme” adı altında AKP’ye yandaş firmalara peşkeş çekildi.

Bunların önemli bölümü özelleştirme sonrası amacı dışında kullanıldı. Şeker pancarı tarlada çürüdü ve kredi borcunu ödeyemeyen çiftçiler icralık oldu.

Türkiye’deki şeker fabrikalarının tamamına yakını özelleştirilirken, diğer yandan şeker pancarı üretiminin bu gibi kararla teşvik edilmesi de AKP hükümetinin seçim yatırımı olarak değerlendiriliyor.

NİŞASTA BAZLI ŞEKER NEDİR?

Nişasta bazlı şeker ya da kısa adıyla NBŞ, mısır nişastasının kimyasal işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen bir şeker türü. Üç farklı şeker molekülü var. Bunlar glikoz, galaktoz ve fruktoz. Fruktoz, meyve şekeri olarak da adlandırılıyor ve tabiatta bolca bulunuyor.

NBŞ üretilirken nişasta parçalanarak glikoza, ardından glikoz da fruktoza dönüştürülüyor. NBŞ’de bol miktarda fruktoz bulunuyor. Örneğin sofra şekeri olarak adlandırdığımız beyaz şekerde yüzde 50 glikoz yüzde 50 fruktoz bulunurken nişasta bazlı şekerde yüzde 90 oranında fruktoz bulunabiliyor.

Fruktoz, meyvelerden tüketilmediği sürece vücut için zararlı kabul ediliyor.

NİŞASTA BAZLI ŞEKERİ HANGİ ŞİRKETLER ÜRETİYOR?

Türkiye’de NBŞ üreten beş önemli fabrika bulunuyor:

  • Cargill (ABD),
  • Amylum (İngiliz Tate & Lyle PLC ve ABD’li ADM)
  • PNS Pendik Nişasta (Cargill-Ülker ortaklığı)
  • Tat Nişasta
  • Sunar Mısır Entegre.

Erdoğan “hainliğin hesabını sorarız” dedi, marketler korkudan patlıcan satamıyor

Ekonomi

Siyasi partilere halkın cebinden 481 milyon lira yardım

2021’de siyasi partilere bütçeden 481 milyon lira yardım yapılacak. Erken seçim olması halinde yardım üç kat artacak. Bütçeden en büyük payı ise 209 milyon lira ile AKP alacak.

BOLD – Gelecek yıl AKP, CHP, MHP, HDP ve İyi Parti’ye toplam 481.8 milyon lira hazine yardımı yapılacak. Yardımın 209 milyonu AKP’nin kasasına girecek.

ERKEN SEÇİM OLURSA YARDIM 3 KAT ARTACAK

Sözcü’den Erdoğan Süzer’i haberine göre Cumhur­başkanlığı tarafından TBMM’ye sunulan 2021 yılı bütçe yasa teklifiyle siyasi par­tilere önümüzdeki yıl yapı­lacak devlet yardımlarının toplam tutarı netleşti. Siyasi Partiler Kanunu gereği AKP, CHP, HDP, MHP ve İyi Par­ti’ye, en son 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde aldıkları oy oranlarıyla bağlantılı olarak toplam 481 milyon 790 bin lira ödenecek. Para ocak ayının 10’una kadar 5 partinin he­sabına geçecek. Erken seçim kararı alınması halinde hazine deste­ği 3 katına çıkacak.

EN BÜYÜK PAYI AKP ALIYOR

Yasa gereği en son yapılan genel seçimlerde yüzde 10 barajını aşan tüm siyasi partilere genel bütçe gelirle­rinin 5 binde 2’si oranında devlet yardımı yapılıyor. Bütçe teklifine göre, 2021 yılında genel bütçe gelirleri 1 trilyon 82 milyar 29 mil­yon lira olacak. Teklif bu gelir tahminiyle yasalaşırsa barajı aşan AKP, CHP, HDP ve MHP’ye toplam 432 mil­yon 811 bin lira devlet yar­dımı verilecek. Bu yardımın 209 milyon 304 bin liralık en büyük kısmı AKP’ye aktarı­lacak. Yardımın geri kalan 111 milyon 369 milyon lirası CHP’ye, 57 milyon 550 bini HDP’ye, 54 milyon 588 bin lirası da MHP’ye verilecek.

PARTİLERE BU YIL 419 MİLYON LİRA VERİLMİŞTİ

Siyasi Partiler Kanunu gereği, yüzde 10 barajının altında kalıp yüzde 3’ten fazla oy alan İyi Parti’ye ise en düşük yardımı alan siyasi parti olan MHP’nin aldığı yardım tutarına oran­tılı olarak ayrıca bütçeden para ödenecek. İyi Parti’ye önümüzdeki yıl yapılacak devlet yardımı 48 milyon 979 bin lira olacak. Bu ödeme için bütçeye ayrı­ca ödenek konulacak. Bu yıl siyasi partilere toplamda 419 milyon 415 bin lira devlet yardımı sağlandı. Ocak ayında partilerin hesabına yatan yardımların 182.2 mil­yon lirası AKP’ye, 96.9 milyon lirası CHP’ye, 50.1 milyon li­rası HDP’ye, 47.5 milyon lirası MHP’ye ve 42.6 milyon lirası da İyi Parti’ye gitti.

Eşi Bahtiyar Fırat’tan 8 gündür haber alamayan Esra Fırat : Dosyanıza savcı ve başsavcı el koydu dediler

Okumaya devam et

Ekonomi

Hükumet yeni vergi artışının sinyalini ÖTV hedeflerini arttırarak verdi

2021 bütçesindeki 922.7 milyar liralık vergi gelirlerinden 213.7 milyar lirasını özel tüketim vergisi oluşturacak. 2020 bütçesinde 176.1 milyar lira olan ÖTV vergisi hedefindeki bu artış yeni vergi artışı sinyali olarak değerlendirildi. Hükumet son olarak otomotiv ÖTV oranlarında artış yapmıştı. 

BOLD – TBMM’de görüşülmeye başlanan 2021 bütçesi, yeni zamların habercisi oldu. 2020’de 784.4 milyar lira olan toplam vergi gelirleri hedefi 2021 için 922.7 milyar liraya çıkarıldı. Vergi gelirlerinin 213.7 milyar lirası özel tüketim vergisi gelirlerinden oluşacak.

FAİZE 180 MİLYAR LİRA AYRILDI

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre Ankara Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu CHP Sözcüsü Bülent Kuşoğlu, 1 trilyon 346 milyar lira büyüklüğündeki bütçede sosyal güvenlik prim ödemeleri dahil personel giderlerinin 381.1 milyar lira, cari transferlerin 536 milyar lira ve faiz giderlerinin 179.5 milyar lira olduğuna işaret ederek, bu 3 kalemin toplamının 1 trilyon 97 milyar lirayı bulduğunu söyledi. Kuşoğlu bütçede açığın ise 245 milyar lira olduğunun altını çizdi.

ARTAN VERGİLER HALKTAN TOPLANACAK

Bütçenin gelirlerine bakıldığında 922.7 milyar lira vergi beklendiğine işaret eden Kuşoğlu, özel tüketim vergisinden (ÖTV) 213.7 milyar lira hedeflendiğine dikkat çekti. Kuşoğlu, vergi gelirlerindeki artışa vurgu yaparak “Bunlar hep halktan alınacak. Bütçe halka bir şey vermiyor, aksine halktan alıyor” dedi.

Eşi Bahtiyar Fırat’tan 8 gündür haber alamayan Esra Fırat : Dosyanıza savcı ve başsavcı el koydu dediler

 

Okumaya devam et

Ekonomi

‘Yerli’ otomobilin motorunu Bosch bataryasını Çinli şirket üretecek

‘Yerli otomobil’ projesini üstlenen Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), araç içindeki en temel bileşenlerden biri olan batarya için Çinli Farasis firmasıyla anlaştı. Yerli otomobilin elektrikli motoruyla ilgili ise Alman Bosch firmasıyla anlaşma yapılmıştı.

BOLD – Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG)’nun üreteceği yerli otomobilde kullanılacak batarya için Li-Ion üreticisi Farasis’i iş ortağı olarak seçtiği belirtildi.

TOGG’dan batarya anlaşmasıyla ilgili yapılan ortak açıklamada, TOGG’un batarya modülü ve paketinin Türkiye’de üretileceği kaydedildi. İki şirketin, batarya hücresi tedarikinin yanında imzaladıkları kapsamlı niyet mektubu çerçevesinde, Türkiye ve çevresindeki ülkeler için enerji depolama çözümlerini bir ortak girişim şirketi çatısı altında sunarak iş birliğini genişleteceği ifade edildi. TOGG Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise anlaşmayla ilgili şunları söyledi: “Farasis ile birlikte kurulacak ortak girişim şirketi de ülkemizin enerji sisteminin verimliliğini artırmaya aday bir girişim olacak, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltacak, temiz ve verimli bir enerji sistemi geliştirmemizi hızlandıracak. Bu sayede TOGG’un mobilite ekosistemi, teknoloji geliştiren, ciddi ekonomik değer yaratan, önemli bir bölgesel oyuncu haline gelecektir.

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, daha önce yaptığı açıklamada, aracın elektrikli motorunun Alman Bosch’tan alınacağını söylemişti.

Kasko ve zorunlu trafik sigortasında enflasyon yüzde 2.91 arttı

Okumaya devam et

Popular