Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Bir yılda 1,4 milyar akıllı telefon satıldı

Samsung 2018 yılında 293,1 milyon akıllı telefon satışı ile ilk sırada yer aldı. Samsung'u 212,1 milyon adetle Apple takip etti.

Canalys, 2018 yılında hangi şirketin kaç adet akıllı telefon sattığını açıkladı. Toplam akıllı telefon satışı düşerken, sektörün iki devi Apple ve Samsung da düşüşten payını aldı.

Buna rağmen iki marka zirvedeki yerini muhafaza etti. Geçen yıl Samsun 293 milyon 700 bin akıllı telefon sattı. Apple ise 212 milyon 100 bin adet satışa imza attı.

2018, akıllı telefon pazarı için oldukça yenilikçi bir yıl oldu. Kalın çerçeveli akıllı telefonlar yerlerini önce çentikli telefonlara, daha sonra da tamamen çerçevesiz akıllı telefonlara bıraktı.

5G İÇİN ÇALIŞMALAR HIZLANDI

RAM ve depolama alanı kapasiteleri tanıtılan her modelde biraz daha artarken, üreticiler 5G teknolojisi için çalışmalarını hızlandırdı.

Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung, önceki yıllarda olduğu gibi 2018 yılında da akıllı telefon endüstrisinin en fazla satan markası oldu.

Apple, toplam akıllı telefon satışında ciddi bir düşüş yaşamış olsa da pazar payını yükseltmeyi başardı ve yılın en çok satan ikinci akıllı telefon markası oldu.

AKILLI TELEFON SATIŞI 1,4 MİLYAR ADEDE YAKLAŞTI

2’nci ve 3’üncü çeyrek satışları ile Apple’ı gerisinde bırakmayı başaran Huawei ise 2018 yılı toplam sonuçlarında Apple’ın arkasında 3’üncü sırada kaldı.

2017 yılında 1 milyar 455 milyon akıllı telefon satılırken, 2018 yılında bu sayı yüzde 4,6 azalarak 1 milyar 388 milyona geriledi.

Huawei, Xiaomi ve Oppo geçen yılı satış adedini artırmayı başardı.

Dünya

AB ülkeleri Kovid-19 aşısı dağıtımı konusunda uzlaştı

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Üye ülkeler Kovid-19 aşılarını aynı anda, aynı koşullarda ve AB nüfusu içindeki paylarına göre alacaklar” dedi. Leyen ayrıca AB vatandaşlarından, birlik üyesi ülkeler arasında seyahat etmemelerini istedi.

BOLD – Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilecek aşıların dağıtımı konusunda uzlaştıklarını belirterek “Üye ülkeler aşıları aynı anda, aynı koşullarda ve AB nüfusu içindeki paylarına göre alacaklar” dedi.

Von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Kovid-19 gündemiyle video konferans yoluyla yapılan AB Liderler Zirvesi’nin sonunda basın toplantısı düzenledi.

Avrupa’da salgında son durumunun çok ciddi olduğunu; vakaların, hastaneye kaldırılanların ve ölümlerin ciddi artış gösterdiğini anımsatan Von der Leyen, “Acilen harekete geçmezsek virüsün yayılması sağlık sistemlerimizi mahvedecek.” diye konuştu.

Von der Leyen, Kovid-19 aşı çalışmalarının doğru ve hızlı değerlendirildiğine işaret ederek AB’nin Kovid-19’a karşı geliştirilen olası aşılar için 3 firmayla ön alım anlaşması yaptığını, 4 firmayla da görüşmelerin sürdüğünü ifade etti.

Charles Michel, aşı konusunda “Aşılar hazır olduğunda üye ülkeler arasında adil bir dağıtımın garanti edilmesi konusunda mutabık kaldık.” dedi.

Toplumda öncelikli olarak hangi grupların aşılanacağını da tartıştıklarını belirten Michel, önceliğin sağlık çalışanları, kronik hastalığı olanlar ve yaşlılar gibi gruplar olacağını bildirdi.

“BİRLİK İÇİNDE SEYAHAT ETMEME ÇAĞRISI”

Ursula von der Leyen, AB vatandaşlarına, birlik üyesi ülkeler arasında seyahat etmeme çağrısı yaptı.

Leyen, koronavirüs vakalarının azalmasına yardımcı olmanın, 450 milyon AB vatandaşının sosyal sorumluluğu olduğunu söyledi.

AB üyesi ülkeler arasında sadece “gerekli durumlarda” seyahat edilmesini isteyen von der Leyen, birliğin yazın “bazı önlemleri çabuk gevşettiğini” kabul etti.

Umutlar aşıda! Peki aşı ne durumda?

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da koronavirüs vakaları rekor düzeye ulaştı

Almanya’da koronavirüs vakaları hızla artıyor. Robert Koch Enstitüsü’nün verilerine göre, son 24 saat içinde yeni vaka sayısı 18 bini aştı. İspanya’da ise Kovid-19 nedeniyle ilan edilen Olağanüstü Hal 9 Mayıs’a kadar uzatıldı.

BOLD – Almanya’da koronavirüs vakalarının sayısı 18 bini aşarak yeni bir rekor kırdı. Ülkede salgınla mücadelede yetkili kurum olan Robert Koch Enstitüsü’nün (RKI) sağlık dairelerinden gelen verilerle cuma sabahı açıkladığı sayılara göre, son 24 saat içinde 18 bin 681 yeni vaka kaydedildi. Vaka sayıları dün de rekor kırmış ve 16 bin 774 olarak tespit edilmişti.

RKI, geçen cuma günü ise yeni vaka sayısını 11 bin 242 olarak açıklamıştı. Ancak RKI bu sayıların ilkbahar aylarındaki vaka sayıları ile karşılaştırılamayacağını, şu anda daha fazla koronavirüs testi yapılarak, daha fazla vaka tespit edildiğine dikkat çekiyor.

Almanya’da salgının başından bu yana kaydedilen vaka sayısı 499 bin 694’e ulaştı.

RKI’nin açıklamasına göre, koronavirüs nedeniyle son bir gün içinde 77 kişi daha hayatını kaybetti. Böylelikle salgında yaşamını yitirenlerin sayısı 10 bin 349’a yükseldi.

Almanya’da vaka sayılarının hızla artması üzerine Başbakan Angela Merkel ile eyalet başbakanlarının bir dizi yeni önlem üzerinde uzlaşmıştı. 2 Kasım’dan itibaren geçerli olan önlemler uyarınca, restoranlar başta olmak üzere gastronomi alanındaki işletmeler kapatılacak, eğlence ve boş zamanı değerlendirme amaçlı etkinlikler de yasaklanacak. Sosyal temas kısıtlamaları da getirilirken, okullar ve kreşlerin kapatılmamasına karar verildi.

İSPANYA’DA OHAL 9 MAYIS’A KADAR UZATILDI

İspanyol Meclisi, sol koalisyon hükümeti tarafından yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınındaki yüksek vaka artışlarına önlem olarak ilan edilen olağanüstü hali (OHAL) 9 Mayıs’a kadar uzattı.

Oylama öncesinde konuşan Sağlık Bakanı Salvador İlla, “Zaman, önlemleri hafifletme zamanı değil. Önümüzde çok daha zor aylar var.” dedi.

“Olağanüstü hal gerekli çünkü çok endişe verici bir durumla karşı karşıyayız.” diyen İlla, uzun ve geçmiş yıllardan farklı bir kışın kendilerini beklediğini ifade etti.

İspanya’da yasalar gereği OHAL en fazla 15 gün geçerli olurken ülke demokrasi tarihinde ilk kez meclisin onayıyla 6 ay geçerli olacak şekilde OHAL ilan edildi.

Salgından dolayı ilk olarak 14 Mart-21 Haziran arasında OHAL ilan eden İspanya, bu süreçte halka mecbur olmadıkça (işe gitmek, sağlık veya alışveriş) sokağa çıkma yasağı getirilmiş, okul, bar, restoran ve mağazalar kapatılmıştı.

İkinci kez ilan edilen ve 25 Ekim’den itibaren geçerli olan OHAL’de ise ülke genelinde gece sokağa çıkma yasağı getirilerek, en fazla 6 kişiye kadar toplanma izni verildi.

Hükümet, serbest dolaşım kısıtlamaları ile diğer ek önlemlerde yetkiyi şimdilik özerk yönetimlere bırakıyor.

Sağlık Bakanlığının dün açıkladığı son verilerine göre Kovid-19’da ülkede toplam vaka sayısı 1 milyon 136 bin 503’e çıkarken, salgından 35 bin 466 kişi hayatını kaybetti.

Umutlar aşıda! Peki aşı ne durumda?

Okumaya devam et

Dünya

Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ordusu ilerliyor: Tarihi Şuşa kentinden sadece 5 km uzakta

Dağlık Karabağ’daki uluslararası toplum tarafından tanınmayan işgal yönetiminin lideri Arayik Harutyunyan, Azerbaycan güçlerinin önemli ve tarihi bir kent olan Şuşa’dan sadece 5 kilometre uzakta olduklarını açıkladı.

BOLD – Arayik Harutyunyan, şehri ele geçirmek isteyen Azerbaycan ordusunun ilerleyişini sürdürdüğünü belirtti.

Harutyunyan kentin tarihi katedrali dışında kaydettiği video mesajında tüm Ermenilere, şehri savunmaları çağrısı yaptı.

Ermenice adı Şuşi olan Dağlık-Karabağ’ın merkezindeki Şuşa, hem Azeriler hem de Ermeniler için tarihi öneme sahip.

Stratejik açıdan da önemli bir noktada bulunan Şuşa, Dağlık Karabağ’ın en büyük kenti Hankendi’yi Ermenistan’a bağlayan yol üzerinde bulunuyor.

Şuşa’nın ele geçirilmesi halinde, Azerbaycan ordusu Dağlık Karabağ’da 27 Eylül’de çatışmaların başlamasından bu yana en önemli zaferini elde etmiş olacak.

Putin: Karadağ görüşmelerinde Türkiye dahil bir çok ülke yer almalı

Okumaya devam et

Popular