Gündem

Türkiyeli müteciler için Belçika’dan Almanya’ya yürüyüş

Belçika’dan yürüyüşe başlayan bir grup Lüksemburg üzerinden Fransa sınırını geçerek Almanya’ya ulaşmayı hedefliyor.

“Walk across Europe–Help refugees in Greece” yürüyüşü Belçika’dan başladı. Yürüyüşe katılmak, duyurmak, ve maddi destek vermek mümkün.

Türkiye’deki insan hakları ihlallerini gündeme getirmek, mültecilerin maruz kaldığı mağduriyetlere dikkat çekmek için Belçika’dan yürüyüşe başlayan bir grup Lüksemburg üzerinden Fransa sınırını geçerek Almanya’ya ulaşmayı hedefliyor.

50 kilometre yürüyecek olan grup açtıkları bağış hesabında toplanan paraları 17 Şubat’ta Yunanistan’da ihtiyaç sahibi mültecilere teslim edecek. Hedef 50 bin sterlin. Şu ana kadar 17 bin sterlin toplanabildi.

İSKEÇELİ ÜNİVERSETİ ÖĞRENCİSİ ÖNCÜLÜK EDİYOR

“Walk across Europe–Help refugees in Greece” yürüyüşüne katılan gençlerden Middlesex Üniversitesi bilgisayar mühendisliği öğrencisi Muhammed Ekmel İnce (Mouchamed Ekmel Intze), “Arkadaşlarımızla bir araya geldik, mülteci insanlar için ne yapabiliriz diye düşündük ve böyle bir etkinlik yapmaya karar verdik.” diyor.

İskeçeli İnce, “Ben Yunanistan kökenli bir Türküm. Londra’da oturuyoruz ama haberlerde görüyoruz, doğduğum topraklardan birçok mülteci gelip geçiyor. Bunların bazıları İngiltere’ye kadar ulaştı. Bazılarıyla konuştum. Hatta bir mülteciyi öğrenci evimizde ağırladık. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işinden atılan bir öğretmendi. Hikâyesini anlattı, çok etkilendim. Böyle bir organizasyonun içinde olmak onur verici.” diyor.

Bilgisayar mühendisliği 3’üncü sınıf öğrencisi İnce, 5 yaşındayken ailesiyle birlikte Londra’ya taşınmış. Babası taksici, annesi ev hanımı. 2 ablası var ve onlar da Londra’da üniversite okuyor.

Devam ettiği Middlesex üniversitesinde daha önce de sosyal sosyal sorumluluk projelerine katıldığını söyleyen İnce, “Ama bu en önemlisi. Ailem ve çevrem de olumlu karşıladı. Bizim masraflarımızı ailelerimiz üstlendi” diyor.

YOLA 10 KİŞİ ÇIKTILAR, SAYI ARTTI

İnce ve arkadaşlarını en çok etkileyen ve yola çıkmaya zorlayan sebeplerin başında Meriç’ten insanların Yunanistan’a iltica ederken hayatlarını kaybetmesi geliyor. On kişi yola çıksalar da yolda katılmak isteyenlerle sayı daha da artmış.

Bir farkındalık oluşturmak istediklerini söyleyen İnce, “Türkiye’de adeta bir soykırım uygulanıyor. Hiçbir suçu olmayan insanlara karşı acımasızca davranılıyor. Biz Türkiye’de yaşananları sesimiz çıktıkça Avrupa’ya, Amerika’ya ve bütün dünyaya duyurmak istiyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

FARKLI MİLLETLERDEN GÖNÜLLÜLER YÜRÜYOR

Yürüyüş grubunda Yunan, Belçikalı, İngiliz, Romanyalı, Türk, Arnavut ve Pakistanlı gönüllüler var. Sosyal medya üzerinden 7 farklı dilde hazırladıkları mesajları 50 binden fazla insana ulaştırdıklarını söylüyorlar.

Beklediklerinden daha iyi mesajlar aldıklarını söyleyen İnce, özellikle Pakistan’dan etkileyici geri dönüşler aldıklarını belirtiyorlar.

KAMPANYA’NIN TWİTTER HESABI İÇİN TIKLAYIN

Belçika’dan başlayacak olan yürüyüş Lüksemburg’da devam edecek. Fransa topraklarındaki kısa yürüyüşten sonra Almanya’ya ulaşılacak. Karla karışık yağmurlu havaya rağmen 50 kilometrelik hedeften şimdiye kadar sapma olmadı.

KAMPANYA’NIN YOUTUBE SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

Bugün (3 Şubat) Londra’da da benzer bir yürüyüş yapıldı. Belçika’da yürüyenlere sembolik destek vermek isteyen Hizmet gönüllüleri, Londra’nın en büyük parkında 12 kilometrelik yürüyüş gerçekleştirdi.

KAMPANYA SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

 

Hamileyken tutuklandılar, doğum yaptırılıp tekrar cezaevine gönderildiler

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version