Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Magnitsky Yasası nedir, kimlere uygulanır?

New York (BOLD)- ABD’de önce Rusya’da insan haklarını ihlal edenlere karşı çıkartılan ve daha sonra dünya geneline yayılan Magnitsky müeyyideleri bugünlerde Avrupa’nın da gündeminde.

“The Global Magnitsky Act” olarak bilinen müeyyideler, insan haklarını ihlal eden herkesi kapsıyor. Söz konusu yasanın müeyyideleri ile baskı altına alınan yatırımcı, şahıs ve kurumların ABD’deki bütün mal varlıkları ve hesapları donduruluyor.

ABD Başkanı, güçlü deliller çerçevesinde yabancı uyruklu kişilere karşı müeyyideleri imzalayıp yürürlüğe sokabiliyor.

MAGNISTKY’NİN HİKÂYESİ

Rus vergi denetmeni Sergei Magnistky’nin hikâyesi, 90’lı yıllarda, o gün adını bile bilmediği Amerikalı bir yatırımcının Rusya’ya gelmesiyle başladı.

Dedesi bir zamanlar ABD Komünist Partisi’nin genel sekreterliğini yapmış eski bir sosyalist olan Bill Browder, ülkenin en büyük kapitalisti olmak için gitmişti Rusya’ya. Bu hedefine de kısa sürede ulaştı ve en büyük yatırımcılardan biri oldu.

Browder için her şey yolunda görünüyordu. Ta ki Rusya’da yolsuzluklarla ilgili bir takım bilgileri basınla paylaşıp kamuoyu önünde dikkat çekmesinin bir sonucu olarak 2005 yılında ülkeden kovulana kadar. Rus devleti, onu “Rus halkına tehdit” ilan edip oturum iznini iptal etti. Browder, ülkeden gönderildi.

Sergei Magnistky, bu sırada Browder’ın Hermitage Capital isimli devasa şirketini temsil eden bir hukuk bürosunda çalışıyordu.

BILL BROWDER RUSYA’DAN KOVULDU

Browder ülkeden kovulduktan birkaç sene sonra, 2007 yılının ortalarında hâlâ Rusya’da faaliyet gösteren şirketlerinden biriyle ilgili soruşturma açıldı. Soruşturma bahanesiyle hem Browder’ın sahibi olduğu Hermitage Capital’ın hem de onu temsil eden hukuk bürosu Firestone Duncan’ın ofislerini basan Rus polisi, şirkete ait bütün dokümanları, imza sirküleri ve mühürleri aldı.

Bundan birkaç ay sonra da Browder’ın şirketlerinden biri hakkında devasa bir vergi yolsuzluğu davası açıldı. Sergei Magnitsky’yi ölüme götüren süreç böylece başlamış oldu.

RUSYA’DAKİ YOLSUZLUĞU ORTAYA ÇIKARAN SERGEI MAGNISTKY’İ CEZAEVİNDE ÖLÜ BULUNDU

Ne Browder’ın ne de hukuk firmasının böyle bir vergi hatasından haberi vardı. Hatta aksine bahse konu şirketin fazla vergi ödediğine dair ellerinde belgeler vardı.

Firestone Duncan firması vergi denetmeni Sergei Magnitsky’yi bu konuyu araştırması için görevlendirdi. Magnitsky kapsamlı bir araştırmadan sonra raporunu hazırladı. Buna göre Browder’ın ofisini basan polisler geniş çaplı bir yolsuzluk çetesinin parçasıydı.

Ofisten tüm evrakları alıp götüren yetkililer, Hermitage Capital’in şirketlerinden üçünü gizlice başka birinin üzerine geçirmiş ve sahte belgelerle şirketi zararda göstererek devletten 230 milyon dolar tutarında vergi iadesi almışlardı.  Magnitsky bunu ortaya çıkarınca kıyamet koptu.

Hermitage Capital hemen bu durumu yetkililere rapor etti, devlet kasasından çalınan bu paranın bulunmasını istedi.

YOLSUZLUKLARI ORTAYA ÇIKARDIĞI İÇİN 11 AYDAN FAZLA HAPİS YATTI

Beklenenin aksine ya da tam beklendiği gibi bir soruşturma açıldı, fakat sahte evrakla 230 milyon dolar çalan çeteye karşı değil, bunu ortaya çıkaran Sergei  Magnitsky’e karşı. Magnitsky tutuklandı. Hakkında bir soruşturma olmadan 11 aydan fazla hapis yattı. İşkence dahil bir çok kötü muamele gördü, ağır hastalıklara yakalandı, tedavisi reddedildi.

16 Kasım 2009’da yasal gözaltı süresinin dolmasına bir hafta kala hücresinde ölü bulundu.

OHAL bitti, öğretmen fişlemeleri devam ediyor

AMERİKALI İŞADAMI BROWDER, MAGNISTKY YASASI İÇİN ÖNEMLİ LOBİ ÇALIŞMALARI YAPTI

Magnitsky’nin ölümü hem Rusya’da hem dünyada büyük ses getirdi. Hermitage Capital’ın sahibi Bill Browder, Magnistky’nin ölümünden kendini sorumlu hissederek hayatını, bu genç vergi denetmeninin ölümüne sebep olanların cezalandırılmasına adadı.

Ünlü bir yatırımcıdan ünlü bir aktiviste dönüştü. Ülke ülke, kapı kapı gezdi, Magnistky’nin ölümüne bir şekilde müdahil olan 60 kişinin Batı ülkelerine girişini engelleyecek, bu ülkelerdeki mal varlıklarını donduracak ve bankacılık sistemlerini kullanamamalarını sağlayacak yasaların çıkarılmasına ön ayak oldu.

ABD’de Magnitsky Yasası adıyla bilinen tasarı önce Kongre’nin alt kolu olan komiteden geçti. Daha sonra komiteden geçen yasa tasarısı, eski Senatör John McCain ve Senatör Ben Cardin tarafından hazırlandı. 2012 yılı haziran ayında Senato Dış İlişkiler Komitesi’nden geçen tasarı, aynı yılın aralık ayında dönemin ABD Başkanı Barack Obama tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi.

AVRUPA KONSEYİ MAGNITSKY’I KABUL ETTİ

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) önceki günlerde Magnitsky Raporu’nu 3’e karşı 95 oyla kabul etti.

AKPM, söz konusu raporu kabul ederek üyelerine “insan haklarını ihlal edenlere karşı Magnitsky müeyyidelerini kullanın” çağrısında bulundu. Avrupa ülkeleri de Magnitsky’i yasa olarak kabul etmeleri halinde insan haklarını ihlal edenlerin Avrupa’daki mal varlıklarına el konulabilecek.

Amerikalı birçok senatör, İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı için Magnitsky yasasının harekete geçirmek istemişti. Kaşıkçı’nın ölümünde adı geçenlere Magnitsky müeyyidelerinin uygulanması gündeme gelmişti.

Haksız tutukluluk için BM’ye nasıl başvurulur?

BOLD ÖZEL

Tutuklu kanser hastasına cezaevi aracında işkence

10 yıldır kanser hastası olan ve üç yıldır cezaevinde bulunan polis memuru Mustafa Koray Mehirli, Mersin sıcağında cezaevi aracında kaldıkları kötü muameleyi mektubunda yazdı.

BOLD ÖZEL – Tutuklu kanser hastası Mustafa Koray Mehirli, tahliller için götürüldüğü Mersin Şehir Hastanesi önünde resmen işkenceye maruz bırakıldı.

Yaşadıklarını Kurban Bayramından önce ailesine gönderdiği mektupta anlatan Mehirli, bir arkadaşıyla birlikte konulduğu cezaevi aracında, su dahi verilmeden, WC ihtiyaçları giderilmeden, 40 derece sıcakta saatlerce bekletildi.

Tek kişilik hücreler şeklinde olan ve ‘tabut’ diye adlandırılan cezaevi araçları özellikle hastalar, hamileler, yaşlılar için büyük bir işkence. 40 dereceyi aşan sıcaklıkta kanser hastası bir insanın bekletilmesi 5275 sayılı Ceza İnfaz Kanununa aykırı.

Mehirli mektubunda o günü şöyle anlattı: “Arkadaş ameliyat oldu geldi, pansumanlarını ben yapıyorum, elimden geldiğince. Hastaneden birlikte geldik çarşamba günü, o gün ne rezillik çektik. Belki de cezaevi arabalarının en kötüsüyle gittik. Öyle bir arabayla gittiğimiz yetmiyormuş gibi bir de hastaneye gidip gelene kadar arabanın içinde beklettiler. Doktora götürürken arabadan indirip doktora gösterdiler, dönüşte tekrar arabaya koydular. O sıcakta ne çektik yaa… Rabbim bizlere böyle eziyet edenlerden hakkımızı ve intikamımızı alsın inşallah. Saatlerce ellerimiz kelepçeli bir şekilde, daracık yerde, ne tuvalet, ne su, Rabbimin yardımıyla dayandık çok şükür.”

Cemaat soruşturmaları kapsamında 29 Temmuz 2016’da tutuklanan Mustafa Koray Mehirli, 15 Kasım 2018’de Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasında 7 yıl 13 ay, 15 gün hapis cezasına çarptırıldı ve Mersin Tarsus Cezaevine gönderildi.

2009 yılında tiroid kanseri teşhisi konulan ve o günden beri düzenli ilaç tedavi gören polis memuru Mustafa Koray Mehirli (47), 3 yıldır cezaevinde bulunuyor, hastalığı nedeniyle düzenli kontrole gitmesi ve ilaç tedavisi alması gerekiyor. Ama cezaevi şartları ve imkanları dahilinde bu tedavinin aksadığını eşi F. Mehirli daha önce BOLD’a anlatmıştı.

10 yıldır kanser hastası, 650 gündür cezaevinde

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Babacan ve Davutoğlu’dan Erdoğan’ı korkutan plan

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı harekete geçen Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu yeni parti çalışmalarını birleştiriyor mu? Babacan ve Davutoğlu ittifakı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğini nasıl etkiler?

BOLD – İkilinin ittifakına Abdullah Gül neden engel oluyor? Erdoğan’ın tehditlerine rağmen yeni parti hazırlıkları ne durumda? Ekrem İmamoğlu’nun zaferi, yeni parti hazırlıklarına nasıl etki etti?

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

AYM’den sonra Danıştay’dan sürpriz karar – CANLI YAYIN

Türkiye ve dünyanın öne çıkan gelişmelerinin aktarıldığı BOLD Haber’de gündem Erdoğan’ın hukuksuz sarayları ve AYM’den sonra Danıştay’dan gelen sürpriz karar…

Okumaya devam et

Popular