Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Çöken binanın sahipleri “İmar affı” için müracaatta bulunmuş

İstanbul Kartal'da 2 katı kaçak Yeşilyurt Apartmanı çöktü. Bina çökmeseydi İmar Barışı ile aklanmış olacaktı.

Hükümetin sadece “gelir kapısı” olarak baktığı İmar Barışı’nın deprem kuşağındaki Türkiye’de ne gibi facialara sebebiyet verebileceği İstanbul Kartal’da 2 katı kaçak Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesi ile bir kere daha gözler önüne serildi. Bina sahiplerinin kaçak katlar için Kartal Belediyesi’ne İmar Barışı müracaatında bulunduğu ortaya çıktı.

BOLD- İstanbul Kartal’da çöken 8 katlı binanın 2 katının kaçak olduğunun ve mülk sahiplerinin kaçak katlar için İmar Barışı müracaatında bulunduğunun ortaya çıkması gözleri İmar Barışı’na çevirdi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “3 kat kaçak.” ifadesini kullanırken, Kartal Belediyesi 3 değil, 2 katın kaçak olduğunu açıklamıştı.

“15-20 SURİYELİ ENKAZ ALTINDA OLABİLİR” İDDİASI

Kaçak binanın enkazından şu ana kadar 11 kişinin cansız bedeni çıkarıldı. 3’ü ağır 13 yaralının tedavisi ise hastanelerde devam ediyor.

Enkaz altında kaç kişinin olduğu sır gibi saklanırken, zemin katında tekstil atölyesinde 15-20 Suriyele göçmenin kaçak işçi olarak çalıştırıldığı iddia edilmişti.   

Arama-kurtarma ekipleri Yeşilyurt Apartmanı’nın enkazında gece boyunca da çalışmaya devam ediyor.

PARAYI VEREN KAÇAK BİNAYA İSKÂN İZNİ ALACAK

“İmar Barışı” olarak bilinen ve 2018 yılında yürürlüğe giren 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun hem ruhsatsız hem de iskân izni olmayan binaları kapsıyor.

Mülk sahiplerinin beyanları esas alınarak belli bir harç mukabili gayrimenkullerin ruhsat, iskân ve mevzuatın öngördüğü diğer eksiklikler gideriliyor. Gecekondu, Hazine arazisi ya da tarım arazisi üzerine inşa edilmiş binalara ruhsat veriliyor. Ruhsat ve diğer onaylar için herhangi bir iyileştirme veya mühendislik kriteri de aranmıyor.

İstanbul Kartal’da çöken binanın enkazında arama-kurtarma çalışmaları sürerken yakınlarından haber alamayan bir kadının gözyaşları yürek burktu.

Türkiye’nin deprem kuşağında bulunduğuna ve kaçak binalara af getirilmesinin vahim sonuçları olabileceğine dikkat çeken uzmanların ne kadar haklı olduğunu Kartal’da Yeşilyurt Apartmanı faciası gözler önüne serdi.

İmar Barışı’ndan 2018 yılında 11 milyar TL gelir elde eden hükümet 1 Ocak 2019 itibarıyla sona eren müracaat tarihini 6 ay daha uzatmıştı.

Çöken binanın zemin katında tekstil atölyesi bulunduğu ve Suriyeli işçilerin kaçak olarak çalıştırıldığı iddiası tekzip edilmedi. Can kaybının artmasının endişe ediliyor.

İMAR BARIŞI MÜRACAATINI BELEDİYE TEYİT ETTİ

Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, çöken bina hakkında “yıkım kararı olduğu” iddialarını tekzip etti, ancak İmar Barışı için müracaat yapıldığı iddialarına dair herhangi bir yorumda bulunmadı.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada ise İmar Barışı müracaatı şu şekilde teyit edildi: “Bahse konu binanın 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında herhangi bir riskli yapı tespiti veya tespit başvurusu bulunmadığı, bunun aksine ‘İmar Barışı’ olarak bilinen mevzuat kapsamında da hak sahipleri tarafından Yapı Kayıt Belgesi başvurusu bulunmaktadır.”

ZEMİN ÜZERİ 5 KAT İÇİN RUHSAT VERİLDİ

Kartal Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak’ta çöken Yeşilyurt Apartmanı’nın inşaatına 23 Kasım 1992 tarihinde Kartal Belediyesi tarafından yapı sahibi Hikmet Yeşilyurt adına düzenlenen 2-39 no’lu yapı ruhsatıyla başlandı.

Söz konusu bina toplam 6 Kat (Zemin+5 Kat) olarak ruhsatlandırıldı. Projeye 2 kat daha ruhsatsız ilave yapıldı ve bu katlardaki 4 adet daireye de hak sahipleri tarafından 1998’de bina vergi beyanında bulunuldu.

BELEDİYE KAÇAK KATLARA GÖZ YUMDU

Kartal Belediyesi, 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun ilgili 32’nci ve 42’nci maddelerine göre ruhsatsız 2 kat ve 4 daire ile ilgili herhangi bir yıkım tutanağı tanzim etmedi veya para cezası tatbik etmedi.

2017 yılına gelindiğinde binanın zemin katında bulunan dükkanın işletme ruhsatı bulunmaksızın gayrikanuni bir şekilde çalıştığını tespit eden Kartal Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü ekipleri tarafından dükkânın faaliyetine son verildi.

Güvenlik barikatının gerisinde bekleyen yüzlerce kişi yakınlarından iyi bir haber almak için dua ediyor. Bekleyenler arasında Suriyeli göçmenlerin de olması dikkati çekiyor.

APARTMAN, BAŞKAN YARDIMCISININ AKRABALARINA AİT

Binanın sahibi olan Yeşilyurt ailesinin Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Hüsnü Yeşilyurt ile akraba olduğunun ortaya çıkması facianın nasıl göstere göstere geldiğini gözler önüne serdi.

Görevi İmar Kanunu’na aykırı yapılaşmayı engellemek olan bir kişinin yakınlarına ait bina 2 katının kaçak olması sebebiyle çöktü ve faciada en az 11 masum insan hayatını kaybetti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Binada kaç kişi olduğuna dair rakamlar var. Fakat bunu şu anda açıklayamam.” sözleri ölü ve yaralı sayısının artacağına işaret ediyor.

Şehir Plancıları Odası, İmar Barışı’nın daha büyük facialara sebebiyet verebileceğine dikkat çekerek, “Hasarlı ve imara aykırı binalara af niteliğindeki İmar Barışı iptal edilsin.” uyarısında bulunuyor. 

İstanbul’da facia: 43 kişinin yaşadığı bina çöktü

BOLD ÖZEL

Tayyip Erdoğan ‘ikinci evim’ dedi İranlılar deniz kenarına yerleşti

Türkiye İstatistik Kurumu’nun konut satış verilerinde ilginç detaylar yer alıyor. 2021’in ilk üç ayında Türkiye’den en çok İranlılar konut aldı. 1.599 ev alan İranlıları Irak ve Rusya vatandaşları izledi. Yabancıların en çok deniz kenarlarındaki şehirlere yerleşmeleri dikkat çekti.

BOLD ÖZEL – Türkiye’de yabancılara konut satışları, AKP siyasetiyle paralel yürüyor. 2015 yılına kadar Avrupa ülkelerinin vatandaşları Türkiye’den ev alırken, son yıllarda Orta Doğu ülkeleri ve Rusya ön plana çıktı. TÜİK’in ülke uyruklarına göre konut satış rakamlarına göre Mart ayında İran vatandaşları Türkiye’den 663 konut satın aldı. İran vatandaşlarını sırasıyla, 644 konut ile Irak, 419 konut ile Rusya Federasyonu, 302 konut ile Afganistan ve 166 konut ile Kazakistan vatandaşları izledi.

ALMANYA’NIN YERİNİ RUSYA ALDI

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “İkinci evim İran” açıklamasından sonra hızla Türkiye’den ev almaya başlayan İranlılar, geçen sene ilk kez zirveye yerleşmişti. Bu yılın ocak-mart döneminde de tablo değişmedi. 1.599 ev alan İranlılar, 1.461 konut alan Iraklılar, 938 ev alan Rusya vatandaşları ilk üç sırada yer aldı. Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin ile yakın teması konut satışlarına da yansıdı. Rusya vatandaşlarının ev sahibi olma oranları yukarılara çıktı. Önceki yıllarda Almanya vatandaşları Türkiye’den en fazla ev satın alan ülkeler arasında yer alırken şimdi alımlar geriledi. Geçen yılın ilk 3 ayında 328 Almanya vatandaşı Türkiye’den ev alırken bu yıl sayı 303’e düştü. Ev alanların çoğunluğunu da çiftte vatandaşlığı olan gurbetçiler oluşturdu.

SUUDİ ARABİSTAN’A SATIŞLAR DÜŞÜYOR

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan yönetimi arasındaki kriz sebebiyle ambargoya varan ticari ilişkililer konut satışlarında da kendini gösterdi. Suudi Arabistan vatandaşları geçen yılın ilk üç ayında 303 ev satın alırken, bu senenin aynı döneminde 106 konut aldı.

YABANCILAR İSTANBUL’DAN EV ALIYOR

Yabancıların ev aldığı şehirlerde deniz manzaralı iller ön plana çıkıyor. Bu yılın ilk 3 ayında yabancılar İstanbul’dan 5 bin 24 konut satın aldı. Antalya’da ise 1.884 yabancı uyrukluya ev satışı yapıldı. Siyasete yakın olmak isteyen 642 yabancı Ankara’dan ev sahibi oldu.

İller                Konut satışı

İstanbul        5.024

Antalya         1.884

Ankara          642

Mersin           453

Yalova           263

Bursa             205

Samsun         190

İzmir              177

Muğla            160

Sakarya        142

Diğer             747

Toplam          9.887

TÜİK verileri.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

AKP’li belediyeyle beraber insan kaçakçılığı mı yaptı? O şirket yetkilisi ilk kez konuştu

AKP’li Yeşilyurt belediyesinin projesiyle Almanya’ya giden 43 kişinin geri dönmemesi ile ortaya çıkan insan kaçaklığı sonrası gündeme gelen ve bu işi organize etmekle suçlanan Almanya’daki Mega Kilit GmbH isimli şirketin yetkilisi Ersin Kilit ilk kez konuştu.  

BOLD ÖZEL – Almanya’daki Mega Kilit GmbH isimli şirketin yetkilisi Ersin Kilit, AKP’li belediyeyle beraber insan kaçakçılığı yaptıkları ile ilgili suçlamalar konusunda Bold’a özel açıklamalar yaptı. AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’yle beraber insan kaçakçılığı yapmakla suçlanan Kilit’in, Fatih Akalan’ın sorularına verdiği cevaplar…

45 kişiye neden davetiye gönderdi?
Almanya’ya kaç kişi geldi?
Masrafları şirket mi ödedi?
Organizasyon karşılığı ücret aldı mı?
Hakkında soruşturma açıldı mı?
Türk yetkililer kendisini aradı mı?

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

1 ayda 470 bin aile fakirleşti: #MilletDeğilZilletAç

açlık, yoksulluk,

Sosyal medyada #MilletDeğilZilletAç etiketi üzerinden AKP’li trollerle vatandaşların tartışması büyüyor. Sosyal Güvenlik Kurumunun verileri ise resmi yoksul sayısını ortaya koyuyor. Aylık geliri 1.192 liranın altında olan aile sayısı bir ayda 469 bin 652 arttı. İşsiz olan bu ailelerin 107 liralık Genel Sağlık Sigorta primini devlet yatırmaya başladı.

BOLD ÖZEL – SGK’nın yeşil kart verileri Türkiye’deki yoksulluğun boyutunu gözler önüne serdi. Lise ve üniversiteden mezun olup iş bulamayanlar ile işten çıkarılanları ilgilendiren bu rakamlar asgari ücretin üçte birinden az geliri olanları kapsıyor.

İŞ YOK AŞ YOK

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’ndan herhangi birinde sigortası olmayan bu kişiler kaymakamlıklara gidip gelir testi yaptırıyor. Bu kişilerin hem işi yok hem de evde pişirecek bir aşı yok. Gelir testinde hane içinde kişi başına gelir, brüt asgari ücret 3 bin 577 lira 50 kuruşun üçte birinden az çıkarsa primi devlet karşılıyor.

1 AYDA 469 BİN AİLE FAKİRLEŞTİ

2020 yılı aralık ayında gelir testine giren ve asgari ücretin üçte birinden az geliri olan aile sayısı 7 milyon 825 bin 828 idi. 1 ay gibi bir sürede geliri asgari ücretin üçte birinden az olanlara 469 bin 652 aile daha eklendi. 2021 ocak ayında yoksul olduğu için primi devlet tarafından ödenen aile sayısı 8 milyon 295 bin 480’e fırladı.

41 MAAŞLA GEÇİNEMEYENLER, BEDAVA PATATES SOĞAN BEKLEYENLER

Bir tarafta 30 günde 470 bine yakın aile fakirleşirken, diğer tarafta 40 maaşla geçinemediği için 41. maaşa bağlanan AKP’liler bulunuyor. Aylık 250 bin lira maaş alan AKP’lilerin Ziraat, Halkbank, Vakıfbank, Türk Telekom, Borsa İstanbul gibi kuruluşlardan yönetim kurulu üyeliği adı altında aldıkları ballı maaşlara yenileri ekleniyor. Yoksulları unutmayan AKP de market ve pazar fiyatlarına gelen zamlara yetişemeyen fakir fukaraya, çiftçinin elinde kalan patates ve soğanı dağıtacak. Garip gureba Ramazan ayında bedava patates soğanla iftar sahur yapıp oruç tutacak.

60 BİN MESAJLA YOKSULLUĞU ÖRTMEYE ÇALIŞIYORLAR

Resmi yoksul sayısını umursamayan AKP’li troller sosyal medyada açtıkları #MilletDeğilZilletAç tabelasına gönderdikleri mesajlarda muhalefet partilerinin sofralarını paylaştı.

Vatandaşlar ise aynı tabela altında paylaştıkları mesajlarda AKP’lilerin lüks yaşamından fotoğraflarla şatafatı gözler önüne serdi.

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0