Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Çöken binanın sahipleri “İmar affı” için müracaatta bulunmuş

İstanbul Kartal'da 2 katı kaçak Yeşilyurt Apartmanı çöktü. Bina çökmeseydi İmar Barışı ile aklanmış olacaktı.

Hükümetin sadece “gelir kapısı” olarak baktığı İmar Barışı’nın deprem kuşağındaki Türkiye’de ne gibi facialara sebebiyet verebileceği İstanbul Kartal’da 2 katı kaçak Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesi ile bir kere daha gözler önüne serildi. Bina sahiplerinin kaçak katlar için Kartal Belediyesi’ne İmar Barışı müracaatında bulunduğu ortaya çıktı.

BOLD- İstanbul Kartal’da çöken 8 katlı binanın 2 katının kaçak olduğunun ve mülk sahiplerinin kaçak katlar için İmar Barışı müracaatında bulunduğunun ortaya çıkması gözleri İmar Barışı’na çevirdi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “3 kat kaçak.” ifadesini kullanırken, Kartal Belediyesi 3 değil, 2 katın kaçak olduğunu açıklamıştı.

“15-20 SURİYELİ ENKAZ ALTINDA OLABİLİR” İDDİASI

Kaçak binanın enkazından şu ana kadar 11 kişinin cansız bedeni çıkarıldı. 3’ü ağır 13 yaralının tedavisi ise hastanelerde devam ediyor.

Enkaz altında kaç kişinin olduğu sır gibi saklanırken, zemin katında tekstil atölyesinde 15-20 Suriyele göçmenin kaçak işçi olarak çalıştırıldığı iddia edilmişti.   

Arama-kurtarma ekipleri Yeşilyurt Apartmanı’nın enkazında gece boyunca da çalışmaya devam ediyor.

PARAYI VEREN KAÇAK BİNAYA İSKÂN İZNİ ALACAK

“İmar Barışı” olarak bilinen ve 2018 yılında yürürlüğe giren 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun hem ruhsatsız hem de iskân izni olmayan binaları kapsıyor.

Mülk sahiplerinin beyanları esas alınarak belli bir harç mukabili gayrimenkullerin ruhsat, iskân ve mevzuatın öngördüğü diğer eksiklikler gideriliyor. Gecekondu, Hazine arazisi ya da tarım arazisi üzerine inşa edilmiş binalara ruhsat veriliyor. Ruhsat ve diğer onaylar için herhangi bir iyileştirme veya mühendislik kriteri de aranmıyor.

İstanbul Kartal’da çöken binanın enkazında arama-kurtarma çalışmaları sürerken yakınlarından haber alamayan bir kadının gözyaşları yürek burktu.

Türkiye’nin deprem kuşağında bulunduğuna ve kaçak binalara af getirilmesinin vahim sonuçları olabileceğine dikkat çeken uzmanların ne kadar haklı olduğunu Kartal’da Yeşilyurt Apartmanı faciası gözler önüne serdi.

İmar Barışı’ndan 2018 yılında 11 milyar TL gelir elde eden hükümet 1 Ocak 2019 itibarıyla sona eren müracaat tarihini 6 ay daha uzatmıştı.

Çöken binanın zemin katında tekstil atölyesi bulunduğu ve Suriyeli işçilerin kaçak olarak çalıştırıldığı iddiası tekzip edilmedi. Can kaybının artmasının endişe ediliyor.

İMAR BARIŞI MÜRACAATINI BELEDİYE TEYİT ETTİ

Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, çöken bina hakkında “yıkım kararı olduğu” iddialarını tekzip etti, ancak İmar Barışı için müracaat yapıldığı iddialarına dair herhangi bir yorumda bulunmadı.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada ise İmar Barışı müracaatı şu şekilde teyit edildi: “Bahse konu binanın 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında herhangi bir riskli yapı tespiti veya tespit başvurusu bulunmadığı, bunun aksine ‘İmar Barışı’ olarak bilinen mevzuat kapsamında da hak sahipleri tarafından Yapı Kayıt Belgesi başvurusu bulunmaktadır.”

ZEMİN ÜZERİ 5 KAT İÇİN RUHSAT VERİLDİ

Kartal Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak’ta çöken Yeşilyurt Apartmanı’nın inşaatına 23 Kasım 1992 tarihinde Kartal Belediyesi tarafından yapı sahibi Hikmet Yeşilyurt adına düzenlenen 2-39 no’lu yapı ruhsatıyla başlandı.

Söz konusu bina toplam 6 Kat (Zemin+5 Kat) olarak ruhsatlandırıldı. Projeye 2 kat daha ruhsatsız ilave yapıldı ve bu katlardaki 4 adet daireye de hak sahipleri tarafından 1998’de bina vergi beyanında bulunuldu.

BELEDİYE KAÇAK KATLARA GÖZ YUMDU

Kartal Belediyesi, 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun ilgili 32’nci ve 42’nci maddelerine göre ruhsatsız 2 kat ve 4 daire ile ilgili herhangi bir yıkım tutanağı tanzim etmedi veya para cezası tatbik etmedi.

2017 yılına gelindiğinde binanın zemin katında bulunan dükkanın işletme ruhsatı bulunmaksızın gayrikanuni bir şekilde çalıştığını tespit eden Kartal Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü ekipleri tarafından dükkânın faaliyetine son verildi.

Güvenlik barikatının gerisinde bekleyen yüzlerce kişi yakınlarından iyi bir haber almak için dua ediyor. Bekleyenler arasında Suriyeli göçmenlerin de olması dikkati çekiyor.

APARTMAN, BAŞKAN YARDIMCISININ AKRABALARINA AİT

Binanın sahibi olan Yeşilyurt ailesinin Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Hüsnü Yeşilyurt ile akraba olduğunun ortaya çıkması facianın nasıl göstere göstere geldiğini gözler önüne serdi.

Görevi İmar Kanunu’na aykırı yapılaşmayı engellemek olan bir kişinin yakınlarına ait bina 2 katının kaçak olması sebebiyle çöktü ve faciada en az 11 masum insan hayatını kaybetti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Binada kaç kişi olduğuna dair rakamlar var. Fakat bunu şu anda açıklayamam.” sözleri ölü ve yaralı sayısının artacağına işaret ediyor.

Şehir Plancıları Odası, İmar Barışı’nın daha büyük facialara sebebiyet verebileceğine dikkat çekerek, “Hasarlı ve imara aykırı binalara af niteliğindeki İmar Barışı iptal edilsin.” uyarısında bulunuyor. 

İstanbul’da facia: 43 kişinin yaşadığı bina çöktü

BOLD ÖZEL

12 tonluk kamyon çarpan KHK’lı askeri öğrencinin adalet mücadelesi

Ümit Can Özorman, Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulundan KHK ile ayrılmak zorunda kaldı. Önce kamyon çarptı ardından da MS hastalığına yakalandı. Şimdi ise hayatını anlattığı kitabıyla hem kendisinin hem de müebbet verilen arkadaşlarının sesini duyurmaya çalışıyor.

SEVİNÇ ÖZARSLAN – BOLD ÖZEL

15 Temmuz’dan sonra 300’den fazla askeri öğrenci müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Tutuklanmayan ama okulları kapatılıp hayalleri ellerinden alınan öğrencilerin de hayatı alt üst oldu. Bir fabrikada çalışırken iş kazası geçiren ve MS hastalığına yakalanan Ümit Can Özorman yüzde 43 engelli raporuyla hayata tutunmaya çalışıyor.

Ümit Can Özorman’ın hayali çocukluğundan beri asker olmaktı. 1996 Eskişehir doğumlu olan Özorman, Eskişehir Atatürk Lisesi’nden mezun olduktan sonra 2014’te sınavlara başvurdu. Girmediği askeri okul sınavı kalmadı. Deniz, hava, kara, jandarma hepsini denedi. Sağlık mülakatlarını kolaylıkla geçti. Spor sınavlarında birinci oldu. Kendisinin ifadesiyle sanki arkasından onu öldürecek 1000 çita varmış gibi koşuyordu. Sözlü mülakatlarda ise hep elendi. Yine de vazgeçmedi. 2015’te 7. kez girdiği mülakatı kazanıp Deniz Harp Okulu’na kayıt yaptırdı.

Ancak hayali yine çok uzun sürmedi. 15 Temmuz 2016’dan sonra çıkarılan 669 sayılı KHK ile kayıtlı olduğu Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu kapatıldı ve tüm askeri öğrencileri gibi onun için de zorlu bir süreç başladı. Önce Eskişehir OHAL Komisyonu’na durumunu anlattı. Sesini duyan olmadı. Ankara’daki OHAL Komisyonu ise askeri öğrencilerin başvurularını kabul etmeyeceğini zaten açıklamıştı.

Ümit Can Özorman, büyük bir emek vererek kazandığı okuldan eşyalarını topladığı o son günü unutamıyor.

Eskişehir OHAL Komisyonu’na yazdığı dilekçe.

12 TONLUK KAMYON ÇARPTI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine (CİMER) mektup yazarak güvenlik soruşturmasından geçmek istediğini bile söyledi ama olmadı. Yıkım üstüne yıkım yaşadı. Üniforması elinden alındı, iş bulamadı, garsonluk yapmaya başladı. 2017’de Eskişehir’de bir fabrikada çalışırken 12 tonluk bir kamyonun çarpması sonucu yaralandı. İki ay hastanede kaldıktan sonra 11 Ağustos 2018’de yaşadığı stres nedeniyle Multiple Skleroz (MS) teşhisi konulan Özorman artık yüzde 43 engelli olarak hayata tutunmaya çalışıyor.

“ASKIDA KİTAP UYGULAMASI BAŞLATTI”

Özorman, askıda kitap uygulaması ile bugüne kadar yaklaşık 100 kitap dağıttığını söylüyor.

2016’dan bu yana yaşadıklarını kısa bir süre önce yayınlanan MS’im Komutanım (Yason Yayınları) adlı kitabında anlatan Ümit Can Özorman hem kendisinin hem müebbet verilen arkadaşlarının yaşadıklarının daha geniş kitlere ulaşması için AKP iktidarının “askıda ekmek” uygulamasına nazire yaparak “askıda kitap” dağıtmaya başladı.

Askeri öğrenciler 15 Temmuz gecesi komutanlarının emriyle kışlalardan çıkarılıp o geceki olayların içine çekildi ve 300’den fazla öğrenci 3 yıl süren davalardan sonra müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ümit Can Özorman 15 Temmuz gecesini kitabında şöyle anlatıyor:

“KARARTMA UYGULUYORUZ, KİMSE BİR YERE ÇIKMASIN”

“Nöbetçi subay ve astsubayın endişeli bir şekilde gelmesiyle bir şeylerin yolunda olmadığını anladım. Bize dediklerini aynen aktarıyorum: Arkadaşlar inanılmaz bir bilgi kirliliği var, karartma uyguluyoruz. Cam kenarlarında ve açık alanlarda bulunmak yasak! Evlerinde olan arkadaşlarınıza haber yolluyoruz, evlerinden çıkmayacaklar. Askeri öğrenci veya personel olduklarını belirtmeyecekler. Sizler de teneffüshanede oturun veya isteyen odasına gidip ışığı açmayarak yatabilir! Mühimmat deposunu kilitledik ve nöbetçiler diktik! Dağıl!”

Ümit Can Özorman o gece okuldan dışarı çıkmayarak hapse girmekten kurtulmuştu, peki ama arkadaşları? Trenlere, metrolara, otobüslere kitabını bırakan Özorman bir yandan MS hastalığının ataklarıyla uğraşıyor, diğer yandan müebbet verilen, öldürülen askeri öğrencilerin sesi olmaya gayret ediyor.

Ümit Can Özorman, askerliğe tutkuyla bağlı bir öğrenci. Bu tutkusunu kitabında “Üniformamı ve sağlığımı alsalar da askerlik ruhunu alabilecekleri bir teknoloji yok. Deniz Kuvvetleri’nden aldığım devlet terbiyesi ve askerlik ruhuyla bir ömür yaşayacağım. Benim isteğim maaş, para, pul değil orada aldığım devlet terbiyesi ve silah arkadaşlığı duygusu.” ifadeleriyle tarif ediyor.

İzmir Limanı’nı yaptıklarında İzmirlilerin Kordon’da onları karşılaması.

Ümit Can Özorman’ın ağrına giden olaylardan biri de askeri okulları kapatıldıktan sonra kayıt yaptırdığı Selçuk Üniversitesi’nin verdiği öğrenci belgesinde damgalanması olmuş. Belgenin en alt kısmında “Öğrenci kapanan askeri MYO’dan yatay geçiş yolu ile yüksekokulumuza kaydını yaptırmıştır.” yazıyor.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

“Çocuklarımının gözyaşlarının vebalini kim ödeyecek?”

15 gün önce tutuklanıp Afyonkarahisar Cezaevine gönderilen 3 çocuk sahibi Saniye Biçer, HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu’na mektup göndererek haklarından neden mahrum edildiğini sordu.

SEVİNÇ ÖZARSLAN – BOLD  ÖZEL

Eşi cezaevinde olan Saniye Biçer, 4 yıldır babaya hasret olan çocuklarının annesiz de bırakılmasına isyan etti. Tutuksuz yargılanma talebinin neden dikkate alınmadığını belirten Biçer, 7. ve 8. sınıfa giden iki çocuğunun ve 6 yaşındaki kızının gözyaşlarının vebalini kim ödeyecek diye sordu.

Mayıs 2017’de gözaltına alınan ve denetimli serbestlikle bırakılan Biçer, üç yıldır karakola gidip imza atıyor, cemaat soruşturmaları kapsamında tutuksuz yargılanıyordu. Biçer, 13 Ekim 2020’de görülen ikinci mahkemesinde tutuklanıp Afyonkarahisar Cezaevine gönderildi. Aynı dosyada bulunan ve 13 yıl 6 hapis cezasına çarptırılan eşi ise 4 yıldır Afyon Dinar Cezaevinde tutuklu.

“AİLE BÜTÜNLÜĞÜMÜZ KALMADI, PARAMPARÇA OLDUK”

Hepsi eğitim çağındaki çocuklarına Kocaeli Derince’de yaşayan dede ve babaannelerinin baktığını ifade eden Saniye Biçer, “Aile bütünlüğümüz kalmadı. Paramparça olduk. Ailem çocukları hem anneye hem babaya getiremezler. Yol uzunluğu, maddi manevi külfet. Pandemiden dolayı iki kişi alıyorlar görüş için. Hangi birini kime götürecekler. Babaya hasret 4 yıldan sonra anneye de hasret bırakıldılar. Çocuklarımın bu gözyaşlarını vebalini kim ödeyecek?” dedi.

“NEDEN HAKLARIMIZDAN MAHRUM BIRAKILIYORUZ”

Pandemi nedeniyle online eğitimlere katılmak zorunda kalan çocuklarının bu sürecinin de çok zorlu geçtiğini belirten Biçer, evlerinde bilgisayar ve internet bağlantısı imkanı olmadığını söyledi. Anne ve babasının çocukların hem bakımıyla hem de eğitimiyle ilgilenmediklerini aktardı.

Hak etmedikleri ve işlemedikleri suçlar nedeniyle cezaevine konulduklarını söyleyen Saniye Biçer, bir de ‘ev hapsi ve tutuksuz yargılanma gibi haklarından’ mahrum bırakıldıklarını da ifade etti. Biçer, “Eşi tutuklu ve 3 çocuklu bir anneyi tutuksuz yargılarken ne oldu da tutuklu yargılama kararı verildi. Bu karar sadece anneyi değil, ardındaki 5-6 kişiyi de cezalandırmaktır. Telafisi zor ve imkansız yaralara sebebiyet vermektedir.” diye yazdı.

“SİZ VEKİLLERİMİZ BİZE YARDIMCI OLUNUZ”

5 Kasım 2020’de üçüncü mahkemesinin görüleceğini altını çizen Saniye Biçer, tutuksuz yargılanma talebinin dikkate alınmasını umduğunu söyledi. Biçer mektubunu şöyle tamamladı:

“Umarım sesimi duyurabilirim. Lütfen sesimi duyun ve bana yardımcı olun. Bu çocuklar bu vatanın evladı değil mi? Psikolojisi alt üst olmuş, eğitim hayatı baltalanmış birey olmasınlar. Aksi takdirde toplum olarak acısını çekeriz. Sağlıklı ruh yapısına sahip, meslek sahibi ve eğitimli bireyler olmaları için siz vekillerimiz bize yardımcı olunuz.”

SANİYE BİÇER’İN GERGERLİOĞLU’NA GÖNDERDİĞİ 15 EKİM 2020 TARİHLİ MEKTUBU

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

 

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

290 gündür kızını göremediğini söyleyen tutuklu Hülya Bayden ailece yaşadıkları mağduriyetlerinin giderilmesi için milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’ndan yardım istedi.

BOLD ÖZEL – Eşiyle birlikte tutuklanan ve Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevine gönderilen Hülya Bayden, HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu’na mektup göndererek cezaevinde koronavirüs kapan eşini ve psikolojisi bozulan kızını anlattı.

“PSİKOLOJİM ALT ÜST”

Bir kız evladı sahibi Bayden çifti 10 ay önce tutuklandı. Mehmet Yasin Bayden Bitlis, Hülya Bayden Bakırköy Cezaevine gönderildi. Kovid-19 tedbirleri kapsamında 22 gün karantina hücresinde kalmak zorunda kalan Hülya Bayden, karantinadan çıkınca eşinin cezaevinde koronavirüse yakalandığını öğrendiğini söyledi.

Bir taraftan evlat hasreti çeken bir yandan da eşinin sağlığından endişe eden Bayden, kendisinin de ilaç kullanmaya başladığını belirtti ve “Bu sıkıntılar psikolojimi alt üst etti. Vücut direncimin düşmesine yol açtı.” dedi.

“KIZIM ONU ALMAK İSTEMEDİĞİMİ SANIYOR”

10 aydır kızına sarılamadığını vurgulayan Bayden, “10 aydır 3 yaşındaki kızına sarılamamış, sadece geçen hafta kapalı görüşte camın arkasından görmüş bir anne olarak yazıyorum. Kızım onu almak istemediğimi sanıyor, konuşmadı bana küsmüş, çocuğa salgını nasıl anlatsam ki? Eşim de tutuklu.” diye yazdı. 

Mağduriyetinin giderilmesini ve bu zorlu korona günlerinde kızının yanında olmak istediğini belirten Bayden, 290 gündür çocuğuna hasret acılı bir anne olarak yardım istedi.

Hülya Bayden’in kızı.

Astım hastası Antalya Cezaevinde koronavirüs kaptı

Okumaya devam et

Popular