Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

AKP’li bakan ve vekillerin çocukları VIP kurumlara yönetici yapılıyor

Eski Milli Eğitim Bakanı Naci Bostancı'nın oğlu Burak Bostancı Nükleer Düzenleme Kurumu'na yönetim kurulu üyesi olarak tayin edildi.

Saray’a bağlanan kurullar, astronomik maaşlarla Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekillerinin çocukları için istihdam sahasına dönüştü. Yeni atanan “evlatlar” dikkat çekti.

AKP’nin en entelektüel isimlerinden olarak gösterilen Naci Bostancı ile eski AKP milletvekili İsmail Alptekin’in oğulları Nükleer Düzenleme Kurulu yönetim kurulu üyeliğine atandı.

GENÇ YAŞTA YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Seçimlerin ardından 9 Temmuz’da kararnameyle Nükleer Düzenleme Kurulu (NDK) kuruldu.

Kuruluş amacı “Nükleer enerji sektöründeki faaliyetler ile radyasyonla ilgili tesis ve faaliyetleri düzenlemek ve denetlemek” olan kurulda 319 kişi oldukça yüksek maaşlarla istihdam edilecek.

NDK yönetim kuruluna atanan isimlerden biri AKP’li Naci Bostancı’nın oğlu Afşin Burak Bostancı oldu. Diğer isim ise AKP’li İsmail Alptekin’in oğlu Mehmet Fatih Alptekin.

İki isim de çok genç yaşta Türkiye’nin nükleer politikasına yön verecek kurulun yönetimine gelmiş oldular. İkilinin alacağı net maaş açıklanmadı.

VIP TORPİL LİSTESİNİN VAZGEÇİLMEZ İSMİ

Mehmet Fatih Alptekin’in ismi daha önce Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun Milletvekili Haluk Koç’un Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS ) girmeden hukuksuz olarak kamu görevine atanan AKP yöneticilerinin yakınlarına dikkati çektiği “VIP Torpil” listesinde de yer almıştı.

Alptekin’in sınava girmediği halde o dönem TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı’na bağlı Dolmabahçe Sarayı’nda müşavir yapılmıştı.

ESKİ VEKİLLER YENİ KURUMLARA DOLDU

Cumhurbaşkanlığı’na bağlı 9 politika kuruluna 2018 yılı ekim ayında yapılan atamalarla ilgili listede, aralarında Nihat Zeybekçi ve Sema Ramazanoğlu gibi bakanlık yapmış isimlerin de bulunduğu 16 eski AKP milletvekilinin yer alması tartışma yaratmıştı.

VERGİSİZ MAAŞLAR

Doğrudan Erdoğan’ın talimatlarını yerine getirerek, bütün kamu kurum ve kuruluşlarından bilgi istemeye yetkili kurullarda görev yapan üyelere her ay 100 bin gösterge rakamının memur maaş katsayısı ile çarpımına tekabül eden tutarda ek ödeme yapılıyor.

Bu ödemeler vergi ve kesintiye tabi tutulmuyor.

AKP’nin torpil karnesi bir hayli kabarık

Ekonomi

Altın 1.800 dolar barajını yıktı

Yatırımcısının merakla beklediği altın fiyatlarında yükseliş hızlandı. İki haftadır 1.795 dolarını barajını aşamayan ons fiyatı 1.816 dolara ulaştı. Gram altın ise 482 liraya çıktı.

BOLD – Geçen yıl 2 bin 30 doları aşarak rekor kıran ons fiyatı bu yıl 1.700 doların da altına düştü. Ons fiyatındaki düşüşle birlikte Türkiye’de altının gram fiyatında da gerileme yaşandı. 400 liranın altına inen altının gram fiyatı nisan ayında başlayan tırmanışın ardından 470 liraya kadar çıktı.

İki haftadır 470 lira ile 479 lira arasında gidip gelen sarı metal, 6 Mayıs 2021 itibariyle 480 direncini de kırdı. Yükselişin ardından çeyrek altın kuyumcularda 810 liraya satılmaya başladı.

Analistler altın fiyatlarının önümüzdeki günlerde artmaya devam edeceği tahmininde bulunuyor.

Sabah yazarı Barlas: Türkiye’yi yönetmek güçleşiyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez faizi %19’da sabit tuttu

Faiz indirimi için göreve getirilen Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ikinci kez de pas geçti. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faizi yüzde 19’da sabit tuttu.

BOLD – Faiz indirimi savunan TCMB Başkanı Kavcıoğlu dolar/TL paritesindeki yükseliş sebebiyle nisan ayında faizde değişikliğe gitmemişti. Kavcıoğlu yönetimindeki Para Politikası Kurulu, mayıs toplantısında da faizi sabit tutarak yüzde 19’da bıraktı.

Doların 8,30 lira seviyesinde olduğu Türkiye yüzde 19’luk yüksek faiz oranlarıyla Kongo’nun önündeki yerini korudu.

ÜLKE – FAİZ ORANI YÜZDE

Venezuela: 38.8

Arjantin: 36

Zimbabve: 35

Yemen: 27

Liberya: 25

Surinam: 25

TÜRKİYE: 19

Kongo: 18.5

İran: 18

ABD: 0,25

Almanya: 0

Japonya: -0.1

Okumaya devam et

Ekonomi

Görevden alınan Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’a 39 bin liralık kıyak

Kabine değişikliğinde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevinden alınan eski bakan Zehra Zümrüt Selçuk, Kardemir A.Ş. yönetimine atandı. Selçuk’un 39 bin lira huzur hakkı alacağı belirtildi.

BOLD – Kardemir A.Ş. tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformuna(KAP) yapılan açıklamada, şirketin boş durumda bulunan yönetim kurulu üyeliğine, eski bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un seçildiği belirtildi.

Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından KAP’a yapılan açıklamada, “Şirketimizin münhal durumda bulunan Yönetim Kurulu Üyeliğine, Şirketimiz Yönetim Kurulunca Sn. Zehra Zümrüt Selçuk’un seçilmesine oy birliği ile karar verilmiştir” denildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından yapılan kabine değişikliğinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bölünerek, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kurulmuştu. 10 Temmuz 2018’de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına getirilen Zehra Zümrüt Selçuk, 21 Nisan 2021’de görevden alınmıştı.

Kardemir A.Ş. yönetim kuruluna atanan Zehra Zümrüt Selçuk’un 39 bin 423 TL huzur hakkı alacağı kaydedildi.

Sedat Peker gazeteci Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili Mehmet Ağar’ı işaret etti: Ödeşmek adettendir

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0