Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Erdoğan bu sefer kabzımallara “terörist” dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan fiyatları inceleyen müfettişleri sebze halinde dövme girişiminde bulunulduğunu belirterek, “Devlet nasıl teröristlerin Cudi’de, Gabar’da, Tendürek’te mağaraların içinde işini bitirdiyse halde terör estirenlerin işini de biz en kısa zamanda bitiririz.” dedi.

BOLD- Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşmanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu’nu yanında kurulan çadırda partisinin İstanbul sandık başkanları buluşmasına katıldı.

Konuşmasında sözü yine sebze fiyatlarına getiren Erdoğan, sebze-meyve hallerindeki komisyoculara (kabzımal) meydan okudu.

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu defa kabzımalları tehdit etti.

Erdoğan, “Hazine, Maliye, Gıda, Tarım bunun yanında Ticaret bakanlıklarımız hep birlikte el ele verdik. Siz böyle mi yapıyorsunuz? Peki. Biz de şimdi sizlere satış mağazalarıyla, tanzim satışlarla illere giriyoruz. Bu illere inşallah yarından itibaren buralar kuruluyor. Buralarda adeta maliyetine bunu vatandaşımıza satacağız.” dedi.

Cumhurbaşkanı, Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin fiyatlarla ilgili rapor tutmak üzere gittikleri halde dövmeye kalkışanlar olduğunu aktardı.

Erdoğan şöyle devam etti: “Eğer kendini devletten güçlü zannedenler varsa şunu bilsinler ki; devlet nasıl teröristlerin Cudi’de, Gabar’da, Tendürek’te mağaraların içinde işini bitirdiyse halde terör estirenlerin  işini de biz en kısa zamanda bitiririz.”

Ankara’nın ardından İstabul’da da ilk tanzim satış noktası olarak Aksaray Meydanı seçildi. Tanzim satış noktasında Büyükşehir Belediyesi’nin şirketi Beltur’un görevlileri çalışacak.

BELEDİYE, İSTANBUL’DA 50 TANZİM SATIŞ NOKTASINDA UCUZ SEBZE-MEYVE SATACAK

Aksaray Meydanı’ndaki tanzim noktası yarın (11 Şubat 2019) satışa başlayacak. İstanbul’da toplamda 50 tanzim satış noktası olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreteri Hayri Baraçlı 50 farklı noktadaki satışların büyük çadırlar kurularak yapılacağını dile getirdi.

AKP’nin “tanzim satış mağazası” dediği, çadırda pazar tezgahı çıktı

Okumaya devam et
Reklamlar

Ekonomi

Bakan Albayrak: Yeni bir sermaye yatırım dalgası ufukta belirmiş durumda

Küresel şirket yöneticilerine konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yabancı sermaye girişi konusunda Türkiye ekonomisinin bir dönüm noktasında bulunduğunu söyledi.

BOLD – Citibank Yatırımcı Konferansında, küresel şirket yöneticilerine konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ekonomi gündemine dair açıklamalarda bulundu. Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşlarının Türkiye’ye biçtiği kredi notununun makroekonomik gerçeklerle uyuşmadığını söyleyen Albayrak, “Enerjide atılacak adımlarda TÜFE’yi yüzde 5’in altına düşürecek aksiyonlar alacağız” ifadelerini kullandı.

Sermaye kontrolü ile ilgili de iddiaları da yalanlayan Albayrak, “Net bir biçimde açıklık getireyim böyle bir şey yok. İstihdamda esnek çalışma üzerine kurulu bir model üzerine çalışıyoruz” dedi.

Yabancı sermaye girişi konusunda Türkiye ekonomisinin bir dönüm noktasında bulunduğunu söyleyen Albayrak, Yeni bir sermaye yatırım dalgası ufukta belirmiş durumda. Özel sektör yatırımlarını desteklemenin yanında, hükumet etkin bir paydaş olarak demir yolu, yükleme limanı ve sulama sistemleri gibi alanlar ile birlikte tarım, enerji, eğitim ve sağlık hizmetlerinde de yer alacak” dedi.

TÜRKİYE’NİN GÜÇLÜ YANLARI

Albayrak konuşmasının devamında: Türkiye’nin yeni ekonomi modeli artan yerli üretim, yatırım, iş imkanları, yeterli düzeyde rekabetçi kur ile pandemi öncesi seviyeye ihracatı getirerek kendini gösterdi. Türkiye’nin en güçlü yanları, lojistik avantajı, 3 kıtanın birleştiği noktada olması, genç nüfus ve eğitimli iş gücü” ifadelerini kullandı.

SALGIN LİRA’DA ETKİLİ OLDU

Pandeminin Çin’e bağımlılığın riskli olduğunu ortaya çıkardığını söyleyen Bakan Albayrak: “Birçok çok uluslu şirket üretimlerini Asya’dan bölgemize yönlendirmeye başladı. Bu belirsiz ve zorlu dönemde küresel şirketlerin Türkiye gibi güvenilir ve dinamik ortaklara ihtiyacı var. Rekabetçi maliyet yapısı, iyi eğitimli insan kaynağı stratejik konumu, teşviklerle Türkiye yatırımcılara benzersiz fırsatlar sunmakta. Türkiye’de turizmdeki salgın kaynaklı kaygılar Türk Lirası üzerinde etkili oldu” diye konuştu.

BREXİT TÜRKİYE’Yİ ETKİLEMEZ

Piyasaları bekleyen Brexit tehlikesine de değinen Albayrak: “Biz karşılıklı olarak her halükarda AB ile İngiltere ilişkisinden bağımsız olarak İngiltere ile daha iyi ekonomik ilişkiler içinde olacağız. Brexit Türkiye’yi etkilemez” dedi.

Dolar 8 TL’yi aşınca Berat Albayrak’tan açıklama geldi

Okumaya devam et

Ekonomi

Dolar 9 TL’ye doğru ilerliyor

Haftaya yükselişle başlayan dolar, yükselişini devam ettiriyor. Haftaya 8 TL’nin altında başlayan dolar, iki günde 2023 dolar hedefini de geride bırakarak 8.15’i geçti. Euro ise 9.62 TL oldu.   

BOLD – Hafta başı 8 lirayı aştıktan sonra yükselişini ve rekorlarını sürdüren dolar/TL, bugün 8.15’in üzerine çıkarak yeni zirvesine ulaştı. Euro/TL ise 9.62’yi geçti.

Döviz kurlarındaki yükseliş devam ediyor. Dün 8 lirayı aştıktan sonra 8.09’a kadar tırmanan dolar/TL tarihi zirvesini 8.154’in üzerine taşıdı. Euro/TL’de de yeni zirve 9.62 oldu. ABD seçimleri öncesinde ülkedeki destek paketine yönelik belirsizlikler ve özellikle Avrupa’da artan koronavirüs vaka sayılarının piyasalar üzerindeki baskısı satış getirmeye devam ediyor.

AKP döneminin hukukçularını veterinerler yetiştiriyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Erdoğan onayladı: İşçi iki ay daha sefalete mahkum

İşçileri 1168 TL’ye mahkum eden kısa çalışma ödeneği ile işten çıkarma yasağı iki ay daha uzatıldı. Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

BOLD – Kısa çalışma ödeneği ile işten çıkarma yasağının süresini 2 ay daha uzatan Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararla, işten çıkarma yasağı 17 Kasım’dan itibaren 2 ay uzatıldı.

17 GÜNLÜK ARA DİKKAT ÇEKTİ

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla işten çıkarma yasağı 17 Kasım’dan itibaren 2 ay daha uzatıldı. 2 ay daha uzatılan kısa çalışma ödeneği uygulamasında ise daha önce uzatılan süre 30 Ekim’de sona eriyordu. Kararın uzatılması için 17 günlük ara verilmesi dikkat çekti. 

BAKAN SELÇUK DA DUYURDU

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Salgının etkilerini azaltmak ve istihdamı korumak için Sosyal Koruma Kalkanımız ile çalışanlarımızı ve işverenlerimizi desteklemeye devam ediyoruz. Kısa Çalışma Ödeneği, Fesih Kısıtı ve Nakdi Ücret Desteği Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle 2 ay uzatıldı” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Af Örgütü ‘Savunmaya operasyon’u mercek altına aldı: Suç teşkil eden somut kanıttan yoksun

Okumaya devam et

Popular