Bizimle iletişime geçiniz

Politika

HDP ile Soylu arasında yürüyüş restleşmesi

Süleyman Soylu’nun “sizi yürüten adam değildir” sözlerine HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’den cevap geldi.

HDP, Leyla Güven için 15 kentten Diyarbakır’a yürüyüş kararı aldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan ‘Sizi yürüten adam değildir’ tehdidi geldi. HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Soylu’nun hukuka ve yargının bağımsızlığına karşı savaş açtığını söyledi.

HDP, açlık grevinde olan Leyla Güven’in sesini duyurmak için, eylemin 100. gününde, 15 şehirden Diyarbakır’a yürüme kararı aldı. Hakkari, Van, Kars, Iğdır, Bitlis, Ağrı, Muş, Şırnak, Mardin, Siirt, Batman, Dersim, Bingöl, Antep ve Urfa’dan olmak üzere 7 ayrı koldan gerçekleştirilecek yürüyüşler, 15 Şubat günü saat 12.00’de Leyla Güven’in Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinin Bağcılar Mahallesi’nde bulunan evinin önünde yapılacak açıklama ile sona erecek.

‘SİZİ YÜRÜTEN ADAM DEĞİLDİR’

HDP’nin kararına ilk tepki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi. Soylu “Şimdi ‘Apo’ içeride diye güya milletvekilleri yürüyüş yapacaklarmış sağda solda. Sizi yürüten adam değildir” tehdidinde bulundu.
Soylu’nun tehdidine HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli yanıt verdi.

YARGIYI TALİMATLA YÖNETİYORLAR

Temelli, tecride karşı yürüyecek HDP milletvekillerini hedef göstererek tehdit eden Süleyman Soylu’nun hukuka, yargı bağımsızlığına karşı savaş açtığını söyledi. Yargıyı talimatlarla yöneten hükümetin ve İçişleri Bakanı’nın ülkeyi her geçen gün çok zor koşullara sürüklediğini belirtti.

Sezai Temelli, Türkiye’deki duyarlı kamuoyunu ve demokrasi güçlerini, insan haklarından, demokrasiden, hukukun üstünlüğünden ve barıştan yana tavır almaya çağırdı.

YÜRÜYÜŞLER YAPILACAK

İçişleri Bakanı’nın yükümlülüğünün kendi yasalarına uymak olduğunu belirten Temelli, yasa tanımaz edayla konuşan bir bakanın vasfını yitirmiş olduğunu söyledi. Temelli, “Evet, yürüyüşler yapılacak. çünkü demokratik bir siyaset içinde demokratik bir haklarımızı kullanıyoruz. Yasadan hukukdan aldığımız hakları kullanıyoruz” dedi.

Temelli şunları dile getirdi: “Bugün Türkiye’de bir tecrit meselesi var. Tecrit meselesi de aslında bir hukuk gaspıdır. Demokratik hakkımızı kullanarak tecridin sonlanması için sesimizi yükseltmeye devam ediyoruz. Biz açlık grevli eylemlerin ölümlerle sonuçlanmasını istemiyoruz. Bir an önce iktidarın yapması gerekeni yapıp, hukuka, yasalara uymasını ve açlık grevlerinin bu vesileyle de bir an önce sonlanmasını istiyoruz.”

ARTIK İÇİŞLERİ BAKANI DEĞİLDİR

Temelli, “Şimdi bütün bu tablo ortadayken İçişleri Bakanı’nın ki artık İçişleri Bakanı değildir çünkü, bir ülkenin bakanı her şeyden önce kendi yasalarına uymakla yükümlüdür. Bu yasa tanımaz edayla konuşan bir kişiye bu vasfını yitirdiği için İçişleri Bakanı dememeliyiz. Dolayısıyla bizim muhatabımız değildir” dedi.

Politika

Sezai Temelli’den kayyum tepkisi: ‘Siyaset tarihinde yeni bir sivil darbe’

HDP’nin yönetimindeki Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarına yönelik görevden almalar hakkında Sezai Temelli, ”Bugün siyaset tarihine yeni bir sivil darbe olarak yazılacak” dedi.

BOLD – HDP’li Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye eşbaşkanlarının görevden alınmasına ilişkin HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, MYK üyeleri ve milletvekilleriyle partisinin genel merkezinde bir arya geldi. Temelli daha sonra genel merkez önünde bir açıklama yaptı.

KAYYUMLAR TALİMATLA HAREKET EDİYOR

Açıklamasında Temelli, “Bugün siyaset tarihine yeni bir sivil darbe olarak yazılacak. Kaybettiler, yine kaybedecekler, kazandık yine kazanacağız” diye konuştu. Van’da kayyımların Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafını asmasına ilişkin sorusu üzerine, Temelli, “Kayyımlar zaten talimatla hareket eden atanmış kişiler. Kendilerini atayanın fotoğrafını da asarak biat etmişlerdir” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE KARARINI VERMELİ

Kürt meselesi çözülmeden demokrasi meselesinin çözülemeyeceğini belirten Temelli, AKP iktidarının çözümsüzlükten beslendiğini öne sürdü. “Bugün siyaset tarihine yeni bir sivil darbe olarak yazılacak” diyen Temmeli, “Kürt illerine yönelik saldırı da bunu gösteriyor. Demokrasiden yana olanlar, darbeden yana olanlar, çözümden yana olanlar, çözümsüzlükten yana olanlar. Türkiye halkları bu fotoğrafa bakarak kararını vermelidir” dedi.

Üç belediyeye kayyuma AKP’den açıklama: ‘Hem hukuka hem vicdana uygun’

Okumaya devam et

Politika

Devlet Bahçeli’den Soylu’ya tebrik

MHP Lideri Devlet Bahçeli ‘Yerinde ve önemli bir operasyon’ dediği HDP’li 3 belediyelerdeki görevden almalarla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu arayarak tebrik etti.

BOLD – MHP Lideri Devlet Bahçeli, HDP’li Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine yapılan operasyonlarla ilgili ‘Yerinde ve önemli bir operasyon’ dedi. Bahçeli ayrıca operasyonlardan dolayı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu arayarak tebrik ettiği öğrenildi.

Terörle mücadele konusunda hükumetin ve İçişleri Bakanlığının tasarruflarını desteklediklerini vurgulayan Bahçeli’nin telefonda Soylu’ya ‘Size ve hükumete desteğimizi tamdır’ dediği öğrenildi.

İmamoğlu operasyonlara sessiz kalmadı: ‘Millet iradesi yok sayılamaz’

Okumaya devam et

Politika

Yeni bir parti daha geliyor

Eski bakanlardan Rifat Serdaroğlu’nun kuracağı parti Babacan ve Davutoğlu’nun kuracağı partilerden sonra devreye gireceği ileri sürüldü.

BOLD – Geçtiğimiz yıllarda Sağlık Bakanı ve Devlet Bakanı olarak görev yapan Rifat Serdaroğlu’nun “Çoban Ateşi” adını verdiği siyasi bir hareketi partileştirme çalışmaları içinde olduğu öğrenildi.

Sözcü yazarı Rahmi Turan’ın verdiği bilgiye göre; Serdaroğlu’nun partisi Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı partilerden sonra devreye girecek.

Turan, “İsyan Bayrağı” başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili bölümünde kurulacak olan partiye dair şunları kaydetti:

“Ali Babacan ile Ahmet Davutoğlu’nun partileri AKP’nin benzeri olacak. Serdaroğlu’nun çalışmaları ise Atatürkçü çizgide, her yurtsever vatandaşa kucak açacak demokratik merkez partisi olmayı hedefliyor.”

Okumaya devam et

Popular