Connect with us

Politika

Oluç: “Batı stratejimiz AKP’yi çileden çıkarttı”

HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin özellikle batı illerinde uyguladıkları AKP-MHP’yi geriletme stratejilerinin AKP’yi çileden çıkarttığını söyledi.

Oluç, hükümet tarafından HDP’nin seçim stratejisine yönelik yapılan eleştirilere dikkat çekti. AKP’nin, HDP’nin tüm yerlerde kendi adaylarıyla seçime girmesi istediğinde olduğunu belirten Oluç, şöyle devam etti: “Kazanamayacak durumda olduğumuz illerdeki oylarımız böylelikle sonucu etkilememiş olacaktı. Fakat biz stratejimizi o şekilde kurmadık. Hiç bir oyumuzun ziyan olmaması için bu stratejiyi kurduk.”

AKP-MHP’YE KAYBETTİRME STRATEJİSİ

MA’ya açıklamalarda bulunan Oluç, “AKP-MHP’nin alanını daraltmak, geriletmek, onlara kaybettirme stratejisini bu anlamda kurduk ve bu onları çileden çıkardı. Bütün planlarını tekrar gözden geçirmek zorunda kaldılar. İçerik olarak ana muhalefet gücüne sahibiz. Dolayısıyla elimizdeki gücü iktidarı geriletmek, iktidarı püskürtmek elindeki mevzileri elde etmek için elbette ki kullanacağız. Bu demokratik siyasetin bir gereğidir” ifadelerini kullandı.

BİZİM İÇİN HALKIN İRADESİ ÖNEMLİDİR

Erdoğan’ın HDP’li belediyeleri kastederek, “tekrar kayyum atarız” açıklamasına tepki gösteren Oluç, “Korku yaymak için propaganda yapıyorlar. Özellikle Kürt illerindeki çalışmaların nasıl gittiğini gördükleri için insanların oy vermelerini engellemek istiyorlar. Fakat halk zaten kayyum uygulamalarına ve politikalarına karşı olduğundan değiştirmek için çalışıyor. Kürt insanının verdiği oyun çöpe atılması doğru mu? O irade yok sayılabilir mi?” diye sordu.

1 NİSAN’DA ONLAR DÜŞÜNSÜN

Oluç, 31 Mart’ta halkın iradesinin, belediyelerine sahip çıkacağını söyledi. 31 Mart akşamı Kürt illerinde hedefledikleri sonuçlarını alacaklarını söyleyen Oluç, “Biz sonuçları alalım, 1 Nisan’da onlar düşünsün ne yapacaklarını. Bizim için halkın iradesi önemlidir. Halk iradesine sahip çıkacaktır” dedi.

KÜRT İLLERİNİ ANKARA’DAN YÖNETEMEYECEKLER

Oluç, şunları söyledi: “Tek kişi yönetiminin aldığı kararlarla her yeri yönetebileceklerini zan ediyorlar. Hayır, yönetemeyecekler. Kürt illerini Ankara’dan yönetemeyecekler. İzmir’i de, İstanbul’u da Ankara’dan yönetemeyecekler. İktidarın elindeki yerel yönetimler de alınarak demokratik yerel yönetimler ve yerel demokrasi konusunda adımlar Türkiye’de atılacaktır. Bu iktidar mutlaka geriletilecektir.”

ANKETLER MEMNUN ETMİYOR

Erdoğan’ın “anket sonuçlarına güvenmiyorum” sözlerine de dikkat çeken Oluç, şöyle konuştu: “Onlara giden anket sonuçları aslında durumlarının iyi olmadığını gösteriyor. Buna inanmak istemiyorlar ve dolayısıyla ‘ben anket sonuçlarına güvenmiyorum’ lafını edebiliyorlar. Kendi paralarıyla çalıştırdıkları şirketler bile kendilerini memnun etmeyecek durumda. Bu durum iktidarın ciddi endişe ve korku içinde olduğunu, kaybetme travmasını yaşamaya başladıklarını gösteriyor.”

SÜLEYMAN SOYLU AKP’NİN MİLİTANI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun özelikle partilerine yönelik açıklamaları da değerlendiren Oluç, . “Bugün İçişleri Bakanı sıfatıyla hareket eden Süleyman Soylu, aslında AKP’nin bir militanı gibi davranmaktadır. İçişleri olarak asıl yapması gereken seçimin güvenli bir şekilde geçmesini sağlamakken, doğrudan doğruya İçişleri Bakanı sıfatıyla HDP’ye CHP’ye dönük çok ağır hakaretlerde, saldırılarda, ithamlarda bulunmaktadır ve seçimin güvensiz geçmesi için elinden geleni yapmaktadır” diye konuştu.

Politika

Ali Babacan: Beraat eden KHK’lıların tüm haklarını iade edeceğiz

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, KHK’lılarla ilgili Mağduriyet Eylem Planını açıkladı. Babacan, “Kamu görevine iade edeceğimiz tüm KHK’lıların yasal, mali ve sosyal haklarını iade edeceğiz. Haklarındaki kısıtlamaları kaldıracağız. İsimlerinin yer aldığı tüm listeleri kamu kurum ve kuruluşlarının kayıtlarından sileceğiz.” dedi.

BOLD – DEVA Partisi, Genel Başkan Ali Babacan ile Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu’nun katıldığı toplantıda KHK Mağduriyetlerini Giderme Eylem Planını açıkladı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, KHK’lıların iadesiyle ilgili, “Hakkında kovuşturma ve soruşturma olmayanları, soruşturma sonunda davaları beraatla sonuçlananları KHK ile ihraç edildikleri kamu görevlerine başlatacağız.” dedi.

Parti Genel Merkezi’nde açıklama yapan Ali Babacan, “Maalesef bugünkü otoriter ittifak ülkemizi kahrın ve zulmün ülkesi yaptı. KHK ile işten atılanların hayatı herkesin gözü önünde mahvedildi.” ifadelerini kullandı.

“ÇOK YAKINDA BU ÜLKEYİ BİZ YÖNETECEĞİZ”

Uğruna ömür adadıkları mesleklerinden bir gecede atılan KHK’lıların büyük mağduriyetler yaşadığını kaydeden Babacan, “Bu insanlarımız yokluğa ve dışlanmaya mahkum edildiler. Çoluk çocuk topluca çok ağır bir zulmü uğradılar. Evrensel hukukta toplu cezalandırma yoktur. Bu hukuk devleti için ağır bir tablodur. Çok yakında bu devleti biz yöneteceğiz. Bu dönemdeki hiçbir zulme izin vermeyeceğiz.” dedi.

ASKER VE POLİSLERLE İLGİLİ AYRINTI

18 maddelik eylem planını açıklayan Babacan, KHK listeleriyle ihraç edilenlerin hakları iade etmek için DEVA Partisi iktidarının 90 gününde yapılacakları anlattı. Babacan, “Hakkında kovuşturma ve soruşturma olmayanları, soruşturma sonunda davaları beraatla sonuçlananları KHK ile ihraç edildikleri kamu görevlerine başlatacağız. Başka hiçbir şeye bakmayacağız. İşlerini geri vereceğiz. Kamu düzeni ve milli güvenlikle ilgili kurumlardan ihraç edilenler idarenin kendilerine uygun göreceği yerde göreve başlayacaklar. DEVA Partisi iktidarında Türkiye’yi birinci sınıf hukuk ülkesi yapacağız.” diye konuştu.

“CADI AVINA SON VERECEĞİZ”

Eylem Planının detaylarını DEVA Partisi Milletvekili Mustafa Yeneroğlu açıkladı. OHAL Komisyonu’nu kapatacaklarını söyleyen Yeneroğlu, şunları söyledi: “Ciddi mağduriyetlere yol açan, 7075 Sayılı Kanun kapsamında kurulan Olağanüstü Hâl İşlemleri İnceleme Komisyonunu kapatacağız. 7075 sayılı Kanunu tamamen ilga edeceğiz. Adaletten nasibini almamış bu düzeni değiştireceğiz. Cadı avına son vereceğiz. Suçsuz, günahsız insanların çektiği acılara dur diyeceğiz”

Eski MİT’çi Darıcılı, Gülen Hareketi üyelerinin nasıl kaçırıldığını anlattı: Afrika’dan rüşvetle getiriyoruz, Almanya’da mümkün değil

Okumaya Devam Et

Politika

Cumhur İttifakı’nda çatlak: BBP seçime tek başına girecek

Seçimler öncesi İttifaklar şekillenirken Cumhur İttifakı’nda ilk çatlak yaşandı. AKP ve MHP’nin merkezindeki Cumhur İttifakının küçük ortağı Büyük Birlik Partisi, seçime kendi ismi ve logosuyla katılacağını açıkladı.

BOLD – Yakın bir gelecekte yapılması beklenen baskın seçim öncesi Cumhur İttifakı’nda kriz yaşanıyor. İttifak ortağı Büyük Birlik Partisi (BBP), seçime kendi ismi ve logosuyla katılacağını açıkladı.

Büyük Birlik Partisi Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Ercan Altunkaya, İl Başkanı Nihat Komşu, Alperen Ocakları İl Başkanı Kürşat Sarı ve Merkez İlçe Başkanı Ömer Yerboğa’nın katılımıyla gerçekleştirilen Adıyaman İl Divan Kurulu toplantısının ardından konuşan BBP Genel Başkan Yardımcısı Uğur Bulut, 2023 seçimlerine Büyük Birlik Partisi olarak kendi isim ve amblemleriyle katılacaklarını duyurdu.

Geçen hafta Rize Artvin Havalimanı açılışında Cumhur İttifakı ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’ye elini vermemesi dikkat çekmişti.

 

“Talimat aldım”, “Mecburdum” diyeceklere kapıyı kapattı: Bunun adı vatana ihanettir

Okumaya Devam Et

Politika

Özgür Özel: 250 bin dolar veren kaç Rus, Türk vatandaşı oldu?

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasının ardından başka ülkelerdeki yatırımları dondurulan ya da yatırımlarına el konulan Rus oligarkların bir bölümünün yatırım yapmak için Türkiye’yi tercih ettiği ve bu yolla Türk vatandaşlığına hak kazandığı iddialarını TBMM gündemine taşıdı.

BOLD – CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, kamuoyunda sıkça gündem olan Türk vatandaşlığının 250 bin Amerikan doları ile konut alarak satıldığına yönelik eleştirileri TBMM gündemine taşıdı.

RUS OLİGARKLARI FUAT OKTAY’A SORDU

CHP’li Özel, Ukrayna savaşı sonrasında Rus oligarkların yatırım yapmak için Türkiye’yi tercih ettiği ve bu yolla Türk vatandaşlığına hak kazandığı iddialarını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

VATANDAŞLIK 400 BİN DOLARA ÇIKARILDI

Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte 13 Mayıs’ta yapılan değişiklikle istisnai vatandaşlık verilmesi için satın alınması gereken gayrimenkulün değerinin 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkartıldığını hatırlatan Manisa Milletvekili Özel, ancak bu değişikliğin bir ay sonra, 13 Haziran’da yürürlüğe gireceğine işaret etti.

 

Karabük’teki 14 kız öğrencinin gözaltı süresi 4 gün daha uzatıldı

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar