Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

8 Mart yürüyüşüne Erdoğan’dan ilginç yorum: Protestolar ezan saatine göre ayarlandı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı canlı yayın programında 8 Mart günü Taksim’de eylem yapan kadınların, önceden ezanı protesto etmek amacıyla hazırlıklı geldiklerini iddia etti.

Show TV, Bloomberg HT ve HaberTürk TV ortak yayınında Veyis Ateş ve Ece Üner’in gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Taksim’de toplanan kadınların önceden yanlarında düdük getirdiğini amaçlarının ezanı protesto etmek olduğunu ifade etti.

“EZANI BEKA TARTIŞMASINDAN BAĞIMSIZ DÜŞÜNEMEYİZ”

“Bu hazırlık nereden? Bir defa herkes düdükleriyle gelmiş” diyen Erdoğan, “orada öttürülmeye başlanıyor. Bu milletin kırmızıçizgisi ezandır, bayraktır, vatandır. Bu değerlerimize yönelik her türlü saldırı, beka tartışmasından bağımsız düşünülemez.” dedi.

8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılan grubun İstanbul Valiliği’nden izin almadığını ve müracaatta bulunmadıklarını belirten Erdoğan, “  Bu olayı duyunca hemen valimizle bağlantı kurdum. Toplantı ve gösteri yürüyüşüyle ilgili bir müracaatları var mı? Dedi ki ‘yok’. Bunlarda zerre kadar dürüstlük olsa, kadınlarla ilgili böyle bir şey yapacağız diye Valilik’e müracaatını yaparsın” dedi.

YÜRÜYÜŞÜN EZAN SAATİNE KASITLI PLANLANDIĞINI İDDİA ETTİ

Gazetecilerden birisi “Islıklar trompetler zaten var, ezanı protesto etmekle ezan okunduğu sırada protestonun devam etmesi arasındaki nüansa değiniyorlar” demesi üzerine cevap veren Erdoğan, protesto gösterisi için özellikle ezan saatinin planlandığını iddia etti.

“Bu yorumları yapanlar buna hazırlıklı tipler. Onların ezana saygısı yok.” diyen Erdoğan, “Orada dediğiniz saat ezan saati, bunlar o saatte bunu planlıyorlar. Planlamanın ötesinde müracaatın yok, bu şekildeki gösteri ve yürüyüşlere müsait olmayan bir yerde bunu yapıyorsunuz. Akşam 19 civarı bunu yapıyorsunuz, dikkat edin. Vatandaşın işten çıktığı, alışverişini yapacağı saatlerde bunu yapıyorsunuz.” şeklinde konuştu.

AKP’li milletvekili ezan okunurken “Fetvayı aldım” diyerek konuşmasına devam etti

Gündem

Saray’da Rus füzeleri Marmaris’te 2 gemi… 15 Temmuz’da Rusya’nın rolü!

Gazeteciler Fatih Akalan ve Levent Kenez Türkiye’nin ve dünyanın gündemini ve en sıcak gelişmelerini Bold canlı yayınında değerlendiriyor.

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Londra piyasasında Türk Lirası işlemleri Nisan ayında yüzde 40 düştü

İngiltere Merkez Bankası, Londra piyasasında Türk Lirası işlemlerinin Nisan ayında ortalam günlük işlem hacminin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 düştüğünü açıkladı.

31 Mart’ta yapılan yerel seçimler öncesi AKP hükümeti, doların yükselmesini önlemek için Türk kamu ve özel finans kuruluşlarının Londra piyasasında yabancılara Türk Lirası satışını yasaklamıştı.

BOLD-İngltere Merkez Bankası, 2019 yılı ilk 6 ayı için dünyanın en büyük döviz piyasası konumundaki Londra piyasasında yapılan yabancı para cinsinden işlemlere ilişkin verileri açıkladı.

Türk Lirası – ABD döviz işlemleri geçen yıl Nisan ayında günlük 56.2 milyar dolar civarında gerçekleşti. Bu rakam Ekim 2018’de 35.2 milyar dolara ve bu yıl Nisan ayında 33.5milyar dolara düştü.

Böylece TL-ABD Doları döviz işlemlerinin Londra piyasasında yapılan bütün yabancı para işlemlerindeki payı da yüzde 2.1’den yüzde 1.2’ye düştü.

Bu ani düşüşte geçen yıl Ağustos ayında Türk Lirası’nın Amerikan Doları karşısında aşırı değer kaybetmesinin önemli payı oldu.

TÜRK LİRASI AŞIRI DALGALI VE YÜKSEK RİSK TAŞIYOR

Uluslararası yatırımcılar, özellikle son bir yıldır artan enflasyon ve ekonomideki kötüye gidişle mücadele edecek Merkez Bankası’nın bağımsızlığı konusunda ciddi endişeler taşıyor.

31 Mart’ta yapılan yerel seçimler öncesi AKP hükümeti, doların yükselmesini önlemek için Türk kamu ve özel finans kuruluşlarının Londra piyasasında yabancılara Türk Lirası satışını yasaklamıştı. O dönemde Türk Lirasının offshore piyasalarında alım maliyeti yüzde binlere çıkmıştı.

Londra piyasasında konuyu yakından takip eden uzmanlar, bazı uluslararası bankaların aşırı dalgalanan ve yüksek risk taşıyan Türk Lirası işlemleri yapmayı offshore piyasasında bıraktığını belirtiyor.

Deniz Bank Genel Müdürü: Merkez Bankası faizi 9 puan indirebilir

Okumaya devam et

Gündem

Ahmet Nesin’in başına gelenler, babası Aziz Nesin’in romanlarını aratmıyor

Oğlu Ahmet Nesin’in yaşadıkları babası Aziz Nesin yazdığı trajikomik hikayeleri aratmıyor. Türk yargı sisteminin bezdirdiği Ahmet Nesin vatandaşlıktan çıkma başvurusu yapacak.

BOLD- Aziz Nesin’in romanlarındaki trajikomik hayat hikayelerinden biri bugünlerde oğlu Ahmet Aziz Nesin’in başından geçiyor. Gazetecilik yapan ve Artı Gerçekler adlı haber sitesinde köşe yazısı yazan Ahmet Nesin sosyal medya hesabından Türk yargı sistemi yüzünden nasıl mağdur edildiğini anlattı.

Özgür Gündem gazetesinde nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyasına katıldığı için ‘örgüt propagandası’ suçundan yargılanan ve 2 yıl önce beraat eden Nesin bu yüzden pasaport alamadığını belirtti.

Ahmet Nesin, yaşadığı  tüm olumsuzluklar nedeniyle vatandaşlıktan çıkma başvurusu yapacağını duyurdu.Nesin’in sosyal medyadan yaptığı paylaşımı şöyle, ”Özgür Gündem Gazetesi’nde 1 günlük genel yayın müdürlüğü yaptım diye önce tutuklandım, sonra da beraat ettim. Ona rağmen hâlâ pasaport verilmiyor. Demokratik Faşizm diye yazdığım bu olsa gerek. Yarın dilekçeyle vatandaşlıktan çıkma başvurusu yapacağım” dedi.

Nesin, Erol Önderoğlu ve Şebnem Korur Fincancı ile birlikte Özgür Gündem’de nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyasına katıldığı için ‘örgüt propagandası’ suçundan yargılanmış ve 17 Temmuz 2019’da beraat etmişti.

Küçük ortak MHP’den AKP’li Başkanın 30 Ağustos skandalına günler sonra tepki

Okumaya devam et

Popular