Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Daily Express: Trump’ın felç edici yaptırımlarından sonra Erdoğan resesyona girebilir

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Daily Express’te Lauar O’Callaghan imzalı bir haberle, Türkiye’nin ekonomisinin felç olabileceğini duyurdu.

BOLD/ÇEVİRİ

Trump’ın felç edici yaptırımlarından sonra Erdoğan resesyona girebilir

ABD Başkanı Donald Trump’ın, diplomatik bir münakaşanın ortasında felç edici yaptırımlar uygulamasından birkaç ay sonra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkenin on yıl içindeki en büyük mali kriziyle karşı karşıya kalıyor.

Partisinin ülke genelinin üzerindeki etkisinin azaldığı görülen Erdoğan’ın hükumetinin gücü, ay sonunda halkın belediye seçimleri için sandık başına toplandıklarında test edilecek.

Pazartesi günü yayınlanan resmi rakamlara dayanarak, Türkiye’nin ekonomisi 2018’in son çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,4 oranında gerilediği ve yüzde 1,6 düştüğü tespit edildi ve “uzun bir düşüş süreci” öngörüldü. Ülke adım adım resesyona girerken, Erdoğan’ın maliye bakanı, krizin, dış müdahaleler sonucu koptuğunu öne sürdü.

Hem uluslararası hem de milli düzeyde gücüyle bilinen otoriter Cumhurbaşkanı, geçen yıl Amerikalı bir papazın tutuklanmasının üzerine Bay Trump’la, açılan bir davaya karıştı.

2016’daki başarısız darbe girişiminin ardından tutuklanan Andrew Brunson, yasaklanmış bir siyasi hareketle bağlantı kurma gerekçesinden ve terörle ilgili suçlamalardan hüküm giymişti.

İki ülke arasındaki sürtüşme, Trump’ın yıkıcı yaptırımlar uygulamaya teşvik etti ve Ankara’ya karşı getirdiği gümrük vergilerine zam yaptı. Atılan adımlar, liranın dolar karşısında düşmesine neden oldu.
Brunson, iki yılını parmaklıklar ardında geçirdikten sonra serbest bırakıldı.

AKP YEREL SEÇİMDE BÜYÜKŞEHİRLERİ KAYBEDEBİLİR

Yaklaşan seçimler, AKP’nin ülkenin büyük şehirlerinden bazılarını kaybetmesine yol açabilir.
İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü olan Emre Erdoğan, Financial Times’a, partinin seçmenler arasındaki popülaritesinin “belirli bir düşüş seviyesi” yaşayacağına inandığını söyledi.
Hollandalı ABN Amro bankasında yetişen bir piyasa ekonomisti, Nora Neuteboom, “uzun dönemli negatif bir yükseliş” olacağını yordu ve cumhurbaşkanının, “2008’de yaşadıklarından – Türkiye’nin son ekonomik krizini yaşadığı yıl- tamamen farklı zorluklarla karşı karşıya geldiğini” ekledi.

Seçime haftalar kala, Türkiye Maliye Bakanı Berat Albayrak, en büyük problemlerin aşıldığını söyleyerek seçmenlerin şüphelerini gidermeyi hedefledi.

Albayrak Twitter’da, “Tarihin en ciddi spekülatif saldırısının yanında küresel alanda büyümenin yavaşlama eğilimine girdiği döneme rağmen 2001 ve 2008 yıllarındakine benzer bir durum gerçekleşmemiş, süreç çok kısa sürede başarılı bir şekilde atlatılmıştır.” diyerek, 10 yıl önce ABD’nin yüksek riskli konut kredisi krizi ve 2001 bankacılık krizinden sonra Türkiye’yi vuran ekonomik kargaşaya atıfta bulundu.

Erdoğan’ın muhafazakar, İslam eğilimli partisi 2002’de iktidara gelip, 2016’da hem istikrarsız ekonomik iklimleri hem de başarısız bir askeri darbe girişimini geriye bıraktı.

Fakat şu an cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin yaklaşık 80 milyon insanın üzerindeki etkisini ve oy sandığından 16 yıl boyunca çıkan zaferlerini riske atabilecek farklı türde bir zorlukla karşı karşıya.

HABERİN ORİJİNAL LİNKİ İÇİN TIKLAYIN

Okumaya devam et

Genel

Suriyeli öğrenci LGS’den tam puan aldı

Kilis’te yaşayan Suriyeli Muhammet Halil, 1 Haziran’da yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavında tüm soruları doğru yanıtlayarak tam puan aldı.

BOLD – Suriye’deki iç savaşın ardından Türkiye’ye bir süre sonra Kilis’e yerleştiklerini söyleyen Muhammet Halil, geçici eğitim merkezinde 4. sınıf öğrencisi olarak okula başladığını anlattı.

Başarısında öğretmenlerinin katkısının olduğunu belirten Halil, “Sınavlara çalışmaya ilk başladığımda bayağı zayıftım hatta 300 puan alacak kadar kötüydüm. Sonra yavaş yavaş kolay yayınlardan, zor yayınlara geçmeye başladım. Okulda girdiğim ilk denemede birinci oldum bu da beni çok motive etti” dedi.

Daha sonra hocalarının da desteğiyle puanlarının artmaya başladığını anlatan Halil, denemelerde 480 puana kadar ulaştığını, LGS sınavında tüm soruları doğru cevaplayarak 500 tam puan aldığını ifade etti.

Türkiyeli ve Suriyeli ressamlardan ortak sergi

Okumaya devam et

Genel

İŞKUR Genel Müdürü’den 23 Haziran yorumu; “İçimizdeki beyinsizler yüzünden”

Türkiye’deki işsizlik oranı üzerine kafa yorması geren İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, AKP’nin yenildiği 23 Haziran seçiminde skandal ifadeler kullandı.

BOLD-Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) adayı Binali Yıldırım’ın, Ekrem İmamoğlu ile girdiği yarışta büyük bir yenilgi alması İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya’yı rahatsız etti.

Uzunkaya, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “İçimizdeki beyinsizler yüzünden sen bizleri helak etme Allah’ım. Hak ve hakikat namına, aziz milletim ve ülkem için ihlasla çalışanlar her daim kazanmakta. Riyakar mütekebbirlerse, hiç kazanmadı ki. Artık başarısızlıkların müsebbipleriyle çözüm ve çıkış yolları konuşulmasın” dedi.

Kullandığı ifadelerin yanlış anlaşıldığını öne süren Uzunkaya daha sonra bu paylaşımını silerek, “Değerli dostlarım, 6 yıldır bu sayfayı takip eden dostlar bilirler ki, bugün olduğu gibi bundan önce de ayet ve hadis mealleriyle birlikte kendi özgün fikirlerimi buradan paylaşmaktayım.” Açıklaması yaptı.

Yaptığı paylaşımı silme gerekçesini anlatan Uzunkaya, “A’râf Suresinin 155. ayetinin mealini de içeren paylaşımımın gündelik siyasi polemiklere alet edilmek istendiğini üzüntüyle izlemekteyim. Bu tür gereksiz tartışmalara mahal vermemek adına tweetimi kaldırmış bulunmaktayım” ifadelerini kullandı.

Cafer Uzunkaya’nın daha önce 2015 yılındaki genel seçimlerde AKP’den Mersin aday adayı olduğu biliniyor.

İşsizliğin gerçek fotoğrafı İşsizlik Maaşı ödeme rakamlarında ortaya çıktı

Okumaya devam et

Genel

Bu sefer senin şerefine İmamoğlu

Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul zaferi Hatay’da bile sevinçle karşılandı. Bir belediye şoförü Ekrem İmamoğlu’nun zaferi şerefine yolcuların ücretini kendi ödeyerek bedava ulaşım sağladı.

BOLD – Hatay’ın Samandağ ilçesinde belediye otobüsü şoförlüğü yapan Metin Dal, İstanbul seçimlerinin galibi Ekrem İmamoğlu’nun zaferini yolculardan ücret almayarak kutladı.

Dal, ücret ödemek isteyen duraktan aldığı yolculara ”Bugün sizden ücret almıyorum, ücret benden” diyerek bilgilendirme yaptı. Otobüse binen yaşlı bir teyze de hepimize hayırlı olsun temennisinde bulundu. Yolcuların çektiği görüntüler sosyal medyada hızla yayıldı. Sosyal medya kullanıcıları, yolcuların ücretlerini kendi ödeyen belediye şoförü Metin Dal’ı kutladı.

Okumaya devam et

Popular