Connect with us

Kültür

İtalya’da ‘Kürt Kültürü Anlatımı Festivali’ Düzenleniyor

İtalya’nın Torino kentinde 10-13 Nisan’da “Kürt Kültürü Anlatımı Festivali” düzenlenecek. Festival Chalak Events, Acmos, Retrò Scenayê, Comitato Salvagente ve Paris Kürt Enstitüsü işbirliğiyle düzenlenecek.

KÜLTÜREL SINIRSIZLIK
Torino kentinden aktivistler ile şair, yazar, akademisyen, müzisyen ve yönetmenlerden oluşan konuklar 10-13 Nisan’da, dört gün boyunca Kürt kültürünü anlatacak.

Bianet’ten Murat Bayram’ın haberine göre, festival “Kültürel Sınırsızlık” (Cultural Sconfinate) etkinlikleri kapsamında düzenleniyor.

Konser, kültür anlatımı, sunum, film gösterimi yapılacak programa Kawa Nemir (çevirmen, şair), Fatma Savci (şair), Bextiyar Elî (yazar), Özlem Belçim Galip (akademisyen), Engin Sustam (sosyolog), Mîrza Metîn (tiyatrocu), Bülent Gündüz (film yönetmeni), Ganî Mîrzo (müzisyen) ve Yalda Abbasî (ses sanatçısı) katılacak.

DİCLE VE FIRAT’IZ
Festivalin mottosu, 17. yüzyılda yaşamış olan şair Melayê Cizîrî’nin dizesi:

“Feyza me şuphê Nîl e, em Dîcle û Ferat in”. (Feyz aldığımız Nil gibi, biz Dicle ve Fırat’ız)

KÜRT KÜLTÜRÜNÜ TANITMAK İÇİN BÜYÜK FIRSAT
Chalak Events kurucularından Tofan Sünbül, en büyük amaçlarının Kürt kültürünü tanıtmak olduğunu dile getirdi:

“En büyük amacımız Kürt kültürünü tanıtmak. İtalya’da düzenleyeceğimiz festival bu yolda büyük bir adım.”

“Biz beş öğrenci İstanbul’da Chalak Events platformunu kurduğumuzda bu vizyonla yola çıkmıştık. Bu nedenle yaptığımız etkinlikleri, afiş ve tanıtımlarını İngilizce de yazdık.”

“Bir başka amacımız da Kürt ve İtalyan müzisyen, yazar, akademisyen, tiyatrocu ve çevirmenlerin ilişkilerini güçlendirmek.”

“Tüm bunların yanında Avrupa’da okuyan gençlerin bir araya gelip yeni bir sinerji oluşturacağına inanıyoruz.”

“İtalya’daki partnerimiz, Acmos Derneği de beş gönüllü öğrenci tarafından oluşturulmuş. Ben de festivale katılacağım. Acmos konaklama, misafir ve sanatçıların ağırlamasını üstlendi. Onlara yer rezerve etti.”

“Ben ve arkadaşlarım bu festival nedeni ile çok heyecanlıyız. Bu bizim için çok değerli. Açıkçası duygularımı tam tanımlayamıyorum… Bu festivalin bir parçası olmak gurur verici. Umarım Kürt kültürünün dünyaya tanıtması için bir damla da olsa katkımız olur.”

Kültür

Masumlar Apartmanı’nın çekildiği apartman satışa çıktı: Bülent Ersoy da talip

Birçok dizi ile filmin çekimlerinde kullanılan ve son olarak Masumlar Apartmanı’nın çekildiği Beyoğlu’ndaki ‘Temel Apartman’ 108 milyon liraya satışa çıkarıldı. Sanatçı Bülent Ersoy’un binaya talip olduğu öne sürüldü.

BOLD – İki hafta sonra final yapacak olan Masumlar Apartmanı’nın çekimlerinin tamamlandığı bina için 7 milyon dolar yani 108 milyon TL isteniyor.

Posta gazetesinden Suna Akyıldız’ın haberine göre, Bülent Ersoy binanın satışa çıkarıldığını duyunca harekete geçti. Dizinin hayranı olan Ersoy, ünlenen binayı satın almak için de görüşmelere başladı.

TRT’de yayınlanan Masumlar Apartmanı dizisinin başrollerinde oynayan Ezgi Mola ve Birkan Sokullu.

2. ABDÜLHAMİT ZAMANINDA

100 yıl önce Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid tarafından İstanbul’a getirtilen İtalyan müzisyenlerin konaklaması amacıyla yapılan binada İtalyan mimar ve mühendislerin emeği var.

İtalya’dan getirtilen inşaat malzemeleri kullanılan 7 katlı binanın 190’ar metrekarelik 12 dairesi var. Temel Apartman aynı zamanda İstanbul’da ilk kez asansör ve kalorifer kullanılan bina.

 

Ankara’da ByLock operasyonu: 11 kişiye gözaltı

Okumaya Devam Et

Gündem

AKP’li belediye ‘Kürtçe Dil Bayramı’nda bunu yaptı: “Faşistiz ama itiraf edemiyoruz”

Kürtçe Dil Bayramı olan 15 Mayıs’ta AKP’li Derince Belediyesi, Kürt müziğinin güçlü sesi sanatçı Aynur Doğan’ın 20 Mayıs’ta düzenlenmesi planlanan konserini iptal ettiğini açıkladı. Gerekçeyi inandırıcı bulmayan siyasiler karara tepki gösterdi.

BOLD – Bugün 15 Mayıs Kürtçe Dil Bayramı. Bu özel günde birçok kentte açıklama, panel, buluşma, yarışma ve yürüyüş düzenlendi. Eylem ve etkinliklerde, Kürtçenin resmi ve eğitim dili olması gibi talepler öne çıktı.

İstanbul’un Esenyurt ilçesinde düzenlenen yürüyüş sonrası konuşan Kürt Araştırmaları Derneği Eş Başkanı Remziye Alparslan, 15 Mayıs’ın bayram olmasının yanı sıra hak arama günü olduğunu belirtti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) anadil hakkına dair kararlarını hatırlatan Alparslan, Kürtlerin yaklaşık yüz yıldır anadilleri için mücadele verdiğine dikkat çekti.

AKP’Lİ BELEDİYEDEN KONSER İPTALİ

Öte yandan AKP’li Derince Belediyesi Sanatçı Aynur Doğan’ın 20 Mayıs’ta düzenlenmesi planlanan konserini iptal etti.

Derince Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “İnceleme sonucunda uygun olmadığı tespit edilmiş olup, etkinlik belediyemiz tarafından iptal edilmiştir” denildi.

SİYASİLERDEN KARARA TEPKİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla yaşananlara tepki gösterdi.

Müzik yasağını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “AKP belediyesinde Kürtçe müzik yasak” dedi. İktidarı işaret eden Kılıçdaroğlu, “Eğlenmeyi yasaklayan bir anayasa değişikliği getirsinler, yakışır onlara” ifadelerini kullandı.

“Geceye Dar Hejiroke iyi gider…” diyen Kılıçdaroğlu, “Özgür doğduk, özgür öleceğiz bu vatanda. Bunu kafana sok AKP” şeklinde konuştu.

KISACA “FAŞİSTİZ” DEMİŞLER

Kürt sanatçının konserini 15 Mayıs’ta iptal edilmesine tepki gösteren TİP Milletvekili Ahmet Şık da “AKP’li Derince Belediyesi, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı Gününde ilçe sınırları içinde yapılacak konserde Kürtçe müziğin en güçlü seslerinden Aynur Doğan’ın sahne almasını engellemiş. Kısaca “Faşistiz ama itiraf edemiyoruz” demişler” diye yazdı.

Niinistö’nün kafası karışık Türklerin net: Erdoğan’ın “U” dönüşüne herkes hazır

Okumaya Devam Et

Kültür

“Nerdesin Mübarek” gün sayıyor

Bir kazayla hayatı değişen senarist Ahmet üzerinden, Türkiye’nin 2015 yılından sonra yaşadığı değişimi anlatan “Nerdesin Mübarek” yakında Raindrops Tv’de başlıyor.

BOLD – İlginç hikayesi, dikkat çeken kadrosuyla “Nerdesin Mübarek” adlı dizi Raindrops Tv’de başlıyor.

Dizinin senaryosu şöyle, yapımcı Ahmet yeni filmi Selam 3’ün hazırlıklarını sürdürürken bir kaza geçirir. Uzun süre komada kalan genç adam, 3 yıl sonra uyandığında ise büyük bir şok yaşar. Artık hiçbir şey eskisi gibi değildir.

Senarist Ahmet üzerinden Türkiye’nin 2015 yılından sonra yaşadığı savrulmayı anlatan dizi yakında izleyiciyle buluşuyor.

Erdoğan ailesinin yeni tutkusu

 

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar