Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Maltepe’de AKP ve MHP’liler sayıma müdahale etti, Özel Harekât Polisi salona girdi

İstanbul’da geçersiz oy sayım işlemlerinin devam ettiği Maltepe’de İlçe Seçim Kurulu, Sandık Sayım Kurulu sayısını artırmak ve sayımı hızlandırmak istemesine AKP’li ve MHP’liler tepki gösterdi.

MHP ve AKP’lilerin sayım alanına topluca girerek çalışmaları durdurduğunu aktaran Barış Yarkadaş, “Bunun üzerine Özel Harekât duruma müdahale etti ve salona girdi. Şu an sayım yapılamıyor” dedi.

Yarkadaş, birkaç saat önce 1089 sandıktan 522’sinin sayıldığını belirterek, “Maltepe’deki 1089 sandığın 522’si sayıldı. Oyları şu an 12 kurul sayıyor. İlçe Seçim Kurulu, sayımın hızlanması için 20 kurul daha oluşturma kararı aldı. Saat 18.15 itibariyle oyları 32 kurul sayacak. İşlemlerin cumartesi gecesi bitmesi bekleniyor. Mazbata için son 24 saat…” demişti.

İstanbul Maltepe’deki 1080 sandığın sayımı devam ederken Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 26’ıncı dönem milletvekili Barış Yarkadaş, sandıklardaki son durum hakkında sosyal medyadan bilgi verdi.

Son dakika bilgisi paylaşan Barış Yarkadaş, “Maltepe İlçe Seçim Kurulu’nun, Sandık Sayım Kurulu sayısını artırmak ve sayımı hızlandırmak istemesine tepki gösteren MHP ve AKP’liler, sayım alanına topluca girerek çalışmaları durdurdu. Bunun üzerine Özel Harekât duruma müdahale etti ve salona girdi. Şu an sayım yapılamıyor.” dedi.

Bir grup AKP ve MHP’linin Maltepe’deki oy sayım alanına girdiğini anlatan Yarkadaş, “HÂKİMLERİ ALENEN TEHDİT ETMESİ üzerine başlayan gerginlik duruldu. AKP ve MHP oyların sayılmasını neden istemiyor? ‘Kurul sayısının artırılacağını medya bile biliyorken ‘Bizim haberimiz yoktu’ demenin anlamı nedir?” sorusunu sordu.

“Maltepe’deki tüm oylar şu an HÂKİM güvencesinde…” diyen Barış Yarkadaş, “Sayımlar biraz sonra başlayacak. Lütfen herkes sakin olsun… İmamoğlu pazartesi günü mazbatasını alacak; şu an itibariyle fark 13.395… Maltepe’de sayılan sandık 600’e yaklaşıyor. 1089 sandığın çoğu gitti azı kaldı…” dedi.

Gündem

Türkiye’de 30 Mayıs korona bilançosu: 26 yeni ölüm

Türkiye’de koronavirüs salgını nedeniyle ölenlerin sayısı 4 bin 515’i, toplam vaka sayısı ise 163 bin 103’ü buldu. Son 24 saatte 26 kişi Kovid-19’dan hayatını kaybetti.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, günlük koronavirüs tablosunu yayınladı. Türkiye’de salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 515’e yükseldi. Toplam vaka sayısı ise 163 bin 103 olarak kayıtlara geçti. Son 24 saatte 26 kişi vefat etti. Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Toplam test sayımız 2 milyonu geçti. Düne göre günlük test sayımız 3.000 arttı. Yeni vaka sayımız 1.000’in altında. Gelecek günler, el hijyenine özene; maske ve sosyal mesafe kuralının ikisine birlikte uymamıza bağlı. Daha sıkı tedbir, daha iyi sonuçtur.”

Okumaya devam et

Gündem

Şehirler arası yolculuk için ‘seyahat izin belgesi’ uygulaması kaldırıldı

İçişleri Bakanlığı, şehirler arası toplu ulaşım araçları ile yapılacak seyahatlerde ‘seyahat izin belgesi’ alma zorunluluğunu yürürlükten kaldırdı. Düzenleme 31 Mayıs saat 24.00’ten itibaren geçerli olacak.

BOLD – İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine Şehir Giriş/Çıkış Seyahat Kısıtlaması konulu genelge gönderdi. Genelgede, 28 Mayıs Perşembe günü toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde büyükşehir statüsündeki 14 il ile Zonguldak iline uygulanan seyahat kısıtlamasının Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda 31 Mayıs Pazar günü saat 24:00’dan sonra sonlandırılması; şehirler arası toplu ulaşım araçları ile yapılacak seyahatlerde (uçak, tren, otobüs vb.) Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kod alındıktan sonra biletlemelerin yapılması hususlarının değerlendirildiği belirtildi.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda şehirler arası toplu ulaşım araçları ile yapılacak seyahatlerde (otobüs, uçak) seyahat izin belgesi alma zorunluluğu yürürlükten kaldırıldı. Şehirler arası toplu ulaşım araçları ile yapılacak seyahatlerde (uçak, tren, otobüs vb.) Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kod alındıktan sonra biletlemeler yapılacak.

Büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van illeri ile Zonguldak ili olmak üzere toplam 15 ildeki şehir giriş-çıkış kısıtlaması 31 Mayıs Pazar günü saat 24:00’dan sonra sonlandırılacak.

65 yaş ve üzeri yurttaşlar Seyahat İzin Belgesi almaları ve gidecekleri illerden en az bir ay boyunca dönmemek şartı ile tek yönlü olarak seyahat edebilmeleri uygulamasına devam edilecek.

Sokağa çıkma kısıtlaması devam eden 18 yaş ve altı çocuklar ve gençlerin yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ile (veli/vasi olan 65 yaş ve üzeri olan vatandaşlarımız hariç) Seyahat İzin Belgesi almaksızın şehir içi ve şehirler arası yolculuk yapabilecek.

Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak , konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılacak.

Okumaya devam et

Gündem

İşletmeler 22.00’ye kadar açık kalabilecek

İçişleri Bakanlığı, lokanta, restoran, kafe gibi iş yerleri ile park, piknik alanları, mesire yerleri ve giyim pazarlarıyla ilgili genelge yayımladı. İşletmeler, 1 Haziran itibarıyla saat 22.00’ye kadar çalışabilecek.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın duyurusu ile 1 Haziran’dan sonra koronavirüs tedbirleri kalkıyor. İçişleri Bakanlığı da ‘yeni normal’ süreçte işletmelerin pozisyonuna dair bir genelge yayımladı. Buna göre lokanta, restoran, kafe, pastane, kahvehane, çay bahçesi, lokaller, yüzme havuzu, kaplıca, hamam, sauna, SPA merkezleri vb. işletmeler, 1 Haziran itibarıyla belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’ye, spor tesisler 24.00’e kadar hizmet verebilecek.

DOĞRUDAN TEMASA YOL AÇACAK DANS VE OYUNLAR YASAK

Umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinde, iskambil, okey, tavla oynanamayacak, nargile satışları yapılamayacak. Doğrudan temasa yol açacak dans ve oyun amaçlı canlı müzik çalınmayacak. Kendi müşterilerine hizmet veren turizm tesisleri bünyesindeki işletmeler saat sınırlamasına tabi olmayacak.

Turizm Bakanlığı’ndan denize sıfır organize sanayi arsasına otel

Okumaya devam et

Popular