Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Cezaevinde kalp krizi geçirip hayatını kaybeden öğretmen Yusuf Paçacı… ‘Neden izcilik faaliyeti yaptın’ diye sorgulanmış

KHK’lı tutuklu öğretmen Yusuf Paçacı hayatını kaybetti. Ne dirisini ne ölüsünü ailesine göstermediler. KHK’lı eşi bugün kocasını son yolculuğuna uğurluyor.

SEVİNÇ ÖZARSLAN

BOLD/ÖZEL

20 aydır Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan beden eğitim öğretmeni Yusuf Paçacı (39) geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Olay dün öğlen saatlerinde meydana geldi. Cezaevinde rahatsızlanan Paçacı Batman Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı ve hemen ameliyat edildi. Haberi alır almaz eşi, kızı, abisi ve arkadaşları hastaneye geldi. Doktor “Durumu çok kritik, her şeye hazırlıklı olun” demesine rağmen ailesinden hiç kimsenin hastayı son kez görmesine müsaade edilmedi. İzin almak için Batman Adliyesi’ne koşturan aile vefat haberini burada aldı.

Tekrar hastaneye dönüp eşinin cenazesini görmek isteyen Selda Paçacı’ya yine izin verilmedi. “Ne dirisini gösteriyorsunuz, ne ölüsünü, biz ne yapacağız ki…” serzenişlerine rağmen “Savcı gelip görmeden, incelemeden size gösteremeyiz” cevabı verildi.

NEDEN İZCİLİK FAALİYETİ YAPIYORSUN DİYE SORGULANDI

Aslen Erzincanlı olan Yusuf Paçacı, 20 yıldır Batman’da yaşıyor ve Batman Cumhuriyet Lisesi’nde öğretmenlik yapıyordu. Önce ilkokul öğretmeni olan Paçacı sonra branş değiştirip beden eğitimi öğretmeni olmuştu. İzcilik konusunda faal ve uzman bir eğitimciydi. Türkiye İzcilik Federasyonu Batman İl Temsilcisi’ydi. Batman’da gerçekleştirilen tüm izcilik faaliyetlerinde öncülük yapıyor, Batman İzcilik Kulübü’nde ve Batman Valiliği’nin projelerinde görev yapıyordu. Öğrencilerini İstanbul’a, Çanakkale’ye izcilik faaliyetine götürecek kadar idealist bir öğretmendi. Fakat sırf bu etkinliklerden dolayı bile suçlandı. Paçacı ayrıca Avrupa Birliği projeleri konusunda da uzmandı.

672 sayılı KHK ile ihraç edildikten sonra, Hizmet Hareketi’ne yönelik soruşturmalarda 20 ay önce tutuklanan ve 8 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Paçacı’nın cezasını istinaf mahkemesi bir haftada onayladı. Dosyası Yargıtay aşamasındaydı. Tutuklanma nedeni ise ‘adını veren tanıklar ve valilik çatısı altında gerçekleştirilen Sosyal Destek Projeleri (SODES)’ydi. Mahkeme sırasında bu projeleri neden yaptığı dahi sorgulandı. Yakınları, 14 kişilik koğuşta 28 kişi kalan, stres yaşayan ve ümitsizliğe düşen Paçacı’nın geçirdiği kalp krizini bu duyguların tetiklediğini söylüyor.

‘NE ÖLÜSÜNÜ NE DİRİSİNİ GÖSTERİYORSUNUZ, BİZ NE YAPABİLİRİZ Kİ…’

Cezaevlerinde hayatını kaybeden insanların ailelerine yapılan insani olmayan uygulamalara aileler isyan ediyor. Yusuf Paçacı’nın eşi Selda Paçacı, “Kalp krizi geçirdi, ameliyat edildi. Hastanede yoğun bakımda yatıyor. Görmek istedik. Oradaki askerlere, görevlilere yalvardık. 5-10 metre de olsa görmek istiyoruz dedik. Savcılıktan izin almanız gerekli dediler. Savcılıktan hemen izin alınmıyor. Doktor ‘durum çok kritik, her şeye hazırlıklı olun’ deyince eşi çok kötü oldu. Süreci hızlandırmak için avukatla görüştük. Batman Adliyesi’ne gittik. Savcının yanına çıktık, kimlikleri verdiğimiz anda telefon geldi. Vefat haberini aldık. Ondan sonra da göstermediler. Dirisini göstermediniz, bari ölüsünü gösterin. Vefat etti, neden göstermiyorsunuz diye söyledik, yine savcılık izni gerekli dediler. Yoğun bakım ünitesinden almışlar, morga götürmüşler, morga indik. Orada da yetkililere söyledik. Savcı gelip görmeden, incelemeden size gösteremeyiz dediler. Olay yeri inceleme geldi, savcılık geldi. Bütün işlemler bittikten sonra sadece abisinin görmesine izin verildi.” dedi.

GERİDE YETİM BİR KIZ ÇOCUĞU KALDI

KHK’dan ihraç edilen İngilizce öğretmeni Selda Paçaçı ve Yusuf Paçacı çiftinin 14 yaşında bir kız çocukları var. Yusuf Paçacı’nın cenazesi, 17 Nisan 2019’da Erzincan Refahiye Kalkancı Köyünde ikindi vaktinde kılınan cenaze namazından sonra defnedildi.

Selda-Yusuf Paçacı ve kızları 14 yaşındaki Semranur’un bir açık görüş sırasında çekilen son fotoğraflarından…

YUSUF PAÇACI CEZAEVİNDE ARKADAŞLARIYLA…

Zeytin çekirdeklerinden tespih yapmak için çekirdekleri duvara sürterek şekil veriyorlar.

 

GÜLTEN BIÇAKÇI’YA DA EŞİNİ GÖSTERMEDİLER 

Dün bir vefat haberi de Antalya’dan geldi. 34 aydır Isparta E Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Bekir Bıçakçı, 13 Nisan 2019’da cezaevi banyosunda düşerek beyin kanaması geçirmişti. 74 yaşındaki eğitim gönüllüsü kaldırıldığı Antalya’daki özel bir hastanede dün (16 Nisan 2019) hayatını kaybetti. Eşi Gülten Bıçakçı’ya da tüm uğraşlarına rağmen eşini son anda görmesine izin verilmedi.

Genel

Faiz geliri olan Diyanet’ten faiz hutbesi

Sayıştay raporlarında faiz geliri olduğu görülen Diyanet, cuma hutbesinde cami cemaatini faize karşı uyardı. Hutbede dinin bütün ikazlarına rağmen faizi terk etmeyenlerin hüsranla karşılaşacağının altı çizildi.

BOLD – Sayıştay raporuna göre faiz geliri olan Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan cuma hutbesinde müminler faize karşı uyarıldı.

FAİZ GELİRİ RAPORLARDA YER ALDI

Sayıştay raporuna göre 2015’te 197 bin TL faiz geliri olan Diyanet İşleri Başkanlığının 2016’da bu gelir kalemini 255 bin 881 lira 37 kuruşa çıktı. 2017’de ise faiz geliri 256 bin 806 lira 46 kuruş oldu.

DİNİ VE AHLAKİ DEĞERLER ÖRSELENİR

Diyanet tarafından hazırlanan cuma hutbesinde ise cami cemaati faize karşı uyarıldı. Faizin yalnızca malın değil, aynı zamanda ömrün de bereketini azalttığı vurgulanan hutbede, “Faiz yüzünden ortaya çıkan nice iflaslar, intiharlar, dağılan aileler, heba olan hayatlar vardır. Faizin yaygın olduğu toplumlarda dar gelirliler ve yoksullar ezilir. Zenginle fakir arasındaki uçurum gittikçe derinleşir. Dinî ve ahlâkî değerler örselenir. Helal haram duyarlılığı zayıflar” denildi.

FAİZLİ İŞLEMLER EN BÜYÜK GÜNAHLARDAN

İslam’ın faizin her türünü kesin olarak haram kıldığı dile getirilen hutbede, “Faizli işlemleri en büyük günahlardan saymıştır. Nitekim Yüce Rabbimiz, ayet-i kerimede müminleri şöyle uyarmaktadır: ‘Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki kurtuluşa eresiniz” denildi.

FAİZE BULAŞMAMA HUSUSUNDA HASSAS OLUN

Faize bulaşan kişinin emeksiz ve kolay yoldan kazanç elde ettiğini zannetse de aslında kaybetmeye mahkûm olduğu vurgulanan hutbede, “Allah, faizle elde edilen malı mahveder. Faiz servetin bereketini ortadan kaldırır. Sahibine günahtan başka kazanç sağlamaz. Hem maddî hem de manevî anlamda iflasını hazırlar. Yüce dinimiz bizlere geçimimizi helal yoldan temin etmeyi emretmiştir. Bize düşen, ticaretimizi yaparken, faize bulaşmama hususunda son derece hassas davranmaktır” denildi.

SONLARI HÜSRAN OLACAK

Dinin bütün ikazlarına rağmen faizi terk etmeyenlerin kabirlerinden şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkacaklarının ayette yer aldığı belirtilen hutbede, “Tarih boyunca ekonomik hayatın en büyük sömürü ve zulüm araçlarından biri olan faiz felaketinden uzak duralım. Faizle elde edilen maldan hayır gelmeyeceğinin idrakinde olalım. Şu geçici dünya hayatımızda daha çok kazanmaktan ziyade, helalinden kazanıp helal yolda harcamaya gayret edelim. Mahşer günü, malımızı nereden kazanıp nereye harcadığımızın hesabını vermeden Allah’ın huzurundan ayrılamayacağımızı asla unutmayalım” denildi.

 

Sincan Cezaevinde yaşananlar OHAL dönemini aratıyor: “Siz bizi öldürmek mi istiyorsunuz?”

Okumaya devam et

Genel

Denizli’de su zammı mahkemeye taşındı

Denizli’de su zammına yapılan yüzde 20’lik zam mahkemeye taşındı. Su zammı ayrıca CHP İl Başkanlığı tarafından yapılan eylemle protesto edildi.

BOLD – CHP Denizli İl Başkanlığı, AKP’li Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yüzde 20’lik su zammını mahkemeye taşıdı. Su zammı belediye önünde yapılan eylemle de protesto edildi.

ZAM İPTAL EDİLENE KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Burada bir açıklama yapan CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde su zammının CHP ve İYİ Parti’nin ret oylarına rağmen AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edildiğini hatırlattı. Belediyeye su zammının geri çekilmesi çağrısı yapan Akbaba, “Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin oy çokluğuyla aldığı su zammı kararını iptali için Denizli İdare Mahkemesi’ne dava açılmıştır. Hemşerilerimizin içi rahat olsun. Onların adına fahiş zamdan geri dönülene dek, bu sürecin takipçisi olacağız” dedi.

SEÇİMDEN ÖNCE “ZAM YOK” DEMİŞTİ

Seçimlerden önce zam yapılmayacağı sözü veren AKP’li Belediye Başkanı Osman Zolan’ı eleştiren Akbaba, “Sade bir vatandaş olarak soruyorum. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan seçimden önce zam yok demişti. Ülkemizin birçok belediyesinde su ücretleri düşürülürken, yüzde 20’lik zam kararı neyin bedelidir. Ekonominin dibe vurmasını biz vatandaşlara fatura edemezsiniz” dedi.

 

Kaçırılan Mülkiyeli Tunç’un eşi: “Polis eşimin nerede olduğunu bana soruyor”

Okumaya devam et

Genel

Çaykur’dan sonra PTT’nin de zararda olduğu iddia edildi

Varlık Fonu’na devredilen PTT’nin de Çaykur gibi zarar ettiği öne sürüldü. Kargomat, dijital arşiv gibi projelerle kurumun içinin boşaltıldığı iddia edildi.

BOLD – CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, PTT’nin zarar ettiği ile ilgili iddiayı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a sordu. Emecan, kurumu zarara sürükleyen projelerle ilgili kulislerde konuşulanları cevaplaması için Bakan Turhan’a yöneltti.

100 KARGOMAT 100 MİLYON LİRAYA ALINMIŞ

İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, Bakan Turhan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde PTT ile ilgili iddiaları gündeme getirdi. PTT merkezleri önüne konulan kargomatların her birinin maliyetinin 1 milyon TL olduğu, bu kargomatlar için yaklaşık 100 milyon TL harcandığını belirten Emecen, bu alıma karşı çıkan bir bürokratın da sürgün edildiğinin doğru olup olmadığını Bakan Turhan’a sordu. Bu kargomatların hangi şirketten alındığını da soran Emecan, bu şirketin kurumda herhangi bir bürokratla yakınlığının olup olmadığının cevabını da istedi.

PTT’NİN ZARARI NE KADAR?

PTT tarafından yürütülen dijital arşiv projesinin ihalesini de gündeme getiren Emecan, “Dijital arşiv işlerinde sayfa başı ücret ne kadardır? Bu ücretin piyasanın üç katı olduğu iddiaları doğru mudur? Dijital arşiv işini yapan şirkete 100 milyon TL fazla ödeme yapıldığı ve hala ödeme yapılmaya devam edildiği iddialarını nasıl açıklarsınız? Genel Müdürlüğünüzce iştirak şirketlerine aktarılan para tutarı ne kadardır?” dedi. Emecan, PTT’nin zarar ettiği iddialarını da sorarak “Doğru ise bu zarar şu ana kadar kaç TL’dir ve zararın nedenleri nelerdir?” diye sordu.

Erdoğan’ın teyzesinin oğlu üçüncü kez Danıştay üyeliğine seçildi

Okumaya devam et

Popular