Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Robot köpekler kamyon çekti

Boston Dynamics, köpekvari robotları SpotMini’yi tanıttığında büyük sansasyon yaratmıştı. İtilip kakılmasına rağmen sürekli olarak kalkıp görevini tamamlamak için ilerleyen, oldukça dengeli ve çevik olan bu robotlar, son videoda güç gösterisi yaptı.

Firmanın YouTube kanalına “Mush, Spot, Mush!” adıyla yüklenen videoda, SpotMini dört ayaklı robot köpeklerden 10 tanesi, bir derece açılı otoparkta bir kamyonu çekerken görülüyor.

Robot üreticisi, 2018 yılında yaptığı açıklamada SpotMini robot köpeklerin satışının başlayacağını açıklamıştı. Yaklaşık 40 kiloluk robot merdiven çıkabiliyor, çeşitli zorlu arazilerde hareket edebiliyor ve 20 kilo yük taşıyabiliyor.

SpotMini’lerin kullanılabileceği pek çok alan bulunuyor. Evde kullanıma, özel güvenliğe ve başka işlere uygun olan robot, yakın zamanda satışa çıkacak.

Robotun kullanılabileceği alanlar ve SpotMini’lerin ne kadar ileriye gideceği henüz bilinmiyor. Ancak robotun gücü ve çevikliği, gelecek nesil robotlar için çıtayı epey yukarı çıkarıyor.

Dünya

Tiktok, hesabı engellenen kadından özür diledi

TikTok, Çin’in Uygur Türkleri politikasını eleştiren hesabı engellenen genç kadından özür diledi.

BOLD – Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok, Çin’in Uygur Türkleri’ne yönelik politikalarını eleştiren videosunun ardından içerik koymasının engellendiği Amerikalı Feroza Aziz’den özür diledi.

Feroza Aziz, Çin’in Uygur Türklerini Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki kamplarda tuttuğunu söyleyerek bu olayları, “yeni bir Holokost ” yani Yahudi soykırımı olarak nitelendiriyordu.

Aziz, bu videosunun ardından TikTok’a içerik koymasının engellendiğini açıklamıştı.

ÖZÜR DİLEDİ: İNSANİ BİR HATA

Bir açıklama yapan TikTok, Aziz’den özür dileyerek hesabı geri verdiğini aktardı. TikTok, videonun bir saatten az bir süre içerisinde yeniden yüklendiğini duyurdu.

Uygulamanın ABD’deki temsilcisi Eric Han, “Tarafımızdan kaynaklanan insani hata için kullanıcıdan özür dileriz.” açıklamasında bulundu.

“İNANMIYORUM, KONUŞMAYA DEVAM EDECEĞİM”

Aziz ise şirketin açıklamasına inanmadığını ve özrünü kabul etmediğini belirterek bu konuda konuşmaya devam edeceğini söyledi.

“NEYİ SAKLAMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ?”

TikTok’un videosunu kaldırdığı Feroza Aziz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bu, TikTok’un beni Uygur soykırımı konusunda susturmaya çalıştığı ilk durum değil. Tiktok, (sizden) cevap almayı hak ediyorum. Neyi saklamaya çalışıyorsunuz?” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Genç kadın bir saat sonra yazdığı bir başka iletisinde, “TikTok kamuoyundan özür diledi ve hesabımı geri verdi. Hesabımın, daha önce silinmiş bir başka hesabımdaki alakasız bir hiciv videosu nedeniyle alındığına inanıyor muyum? Hayır.” İfadesini kullandı.

Aziz, hesabının Uygurlar ile ilgili 3 bölümlük bir video yayınlamayı bitirdikten hemen sonra erişim engeli geldiğini dile getirdi.

TikTok, Uygurlara Çin zulmünü eleştiren ABD’li Feroza Aziz’in hesabını engelledi

Okumaya devam et

Dünya

Twitter, aktif olmayan hesapları silme planından gelen tepkiler üzerine vazgeçti: “Düşünemedik”

Twitter, gelen tepkiler üzerine aktif olmayan hesapları silme politikasından şimdilik vazgeçtiğini açıkladı.

BOLD – Altı aydan fazla süre aktif olmayan hesapları sileceğini açıklayan sosyal medya platformu Twitter, gelen tepkiler üzerine bu planından vazgeçti. Twitter’e en çok yakınlarını kaybeden kullanıcılar tepki göstermişti.

Twitter, altı aydan fazladır aktif olmayan hesaplara 11 Aralık tarihi itibarıyla giriş yapılmazsa bu hesapların silineceğini açıklamıştı. Ancak çok sayıda kişi, kaybettikleri yakınlarını anmak için hesaplarını bir vesile olarak kullandığını söyleyerek bu politikaya karşı çıktı.

Gelen tepkiler üzerine Twitter, bu durumu göz önünde bulunduramadıklarını, hayatını kaybeden kullanıcılarının hesaplarını bir anıt haline getirmek için bir yöntem bulana kadar bu politikadan vazgeçtiklerini aktardı.

Twitter ilk defa aktif olmayan hesaplara yönelik bu kadar büyük çapta bir temizliğe girişecekti.

Twitter, 6 aydan fazla aktif olmayan hesapları silecek

Okumaya devam et

Dünya

Twitter, 6 aydan fazla aktif olmayan hesapları silecek

Twitter, altı aydan fazla aktif olmayan hesapları 11 Aralık itibarıyla sileceğini açıkladı. Hayatını kaybeden kullanıcıların da eğer giriş bilgisini bilen bir tanıdığı yoksa hesabı silinecek.

BOLD Altı aydan fazla süredir kullanılmayan hesaplara 11 Aralık tarihine kadar giriş yapılmazsa bu hesaplar ortadan kalkacak. Twitter’ın kararında bu hesapların platformun yeni gizlilik politikasına onay vermemiş olmalarının etkili olduğu belirtiliyor.

İLK OLARAK ABD DIŞINDA BAŞLIYOR

Twitter ilk defa aktif olmayan hesaplara yönelik bu kadar büyük çapta bir temizliğe girişiyor. Hayatını kaybeden kullanıcıların da eğer giriş bilgisini bilen bir tanıdığı yoksa hesabı silinecek. Twitter, bu adımla bazı kullanıcı isimlerini boşa çıkarmayı amaç edindiği iddialarını ise reddetti.

Şirket, aktif olmayan hesapların takipçi sayısından düşerek gerçek anlamda bir rakama ulaşılacağını vurguladı. Yavaş yavaş uygulanacak bu politika ilk olarak ABD dışında başlıyor.

HİÇBİR AKTİVİTEDE BULUNMAYAN HESAPLAR

Şirket, ileride hesaba giriş yapan ancak hiçbir etkileşimde ya da aktivitede bulunmayan hesaplara da aynısının yapılacağını söyledi. Toplamda kaç hesabın bu durumdan etkileneceği bilinmese de milyonları bulması bekleniyor.

Bu adım Twitter’ın toplam kullanıcı sayısını etkilemeyecek, çünkü şirket bu rakamı her gün platforma giriş yapan kullanıcılar ile hesaplıyor. Eylül ayında açıklanan verilere göre Twitter’da 145 milyon kullanıcı var.

ABD’de 3 kişi işlemedikleri suçtan 36 yıl hapis yattılar ancak tazminat alamayacaklar

Okumaya devam et

Popular