Bizimle iletişime geçiniz

Politika

İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi için YSK’ya başvuran AKP’de yüzde 60 korkusu

AKP içinde İstanbul seçimlerinin yenilenmesini isteyenler olduğu gibi, seçimin yenilenmesi halinde İmamoğlu’nun yüzde 60’ı aşarak partiye bir hezimet yaşatmasından endişelenenler de var.

AKP, İstanbul’da çeşitli usulsüzlük ve hile iddialarıyla seçimlerin yenilenmesi için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu, ancak parti içinde seçimin yenilenip yenilenmemesi konusunda farklı görüşler dile getiriliyor.

İDDİALAR İPTAL İÇİN YETERLİ DEĞİL

Parti içindeki bazı gruplar, sandığa gitmeyen AKP seçmeninin yeni bir seçimde partiye oy vereceği hesabı yaparak İstanbul’un kazanılabileceğini düşünürken, bazıları da böyle bir olasılığın Ekrem İmamoğlu’nu daha da büyütebileceği ve yüzde 60-65’lere dayanan bir oyla seçilebileceği uyarısı yapıyor. YSK’ye yapılan başvuruda yer alan bilgi ve belgelerle ilgili olarak da tam bir görüş birliği bulunmayan partide, iddiaların iptal için yeterli olmadığını dile getiren çok sayıda partili olduğu belirtiliyor.

PARTİDE 3 AYRI GÖRÜŞ HAKİM

Cumhuriyet’in haberine göre, YSK’ye sunulan itiraz başvurusuyla ilgili 3 ayrı görüş dile getiriliyor. İtiraz başvurusunda yer alan bilgilere dikkat çeken bazı partililer, usulsüz seçmen kaydı, sandık kurulu başkanları ve memur üyelerin kamu görevlileri dışından belirlenmesi, seçmen olamayacak kişilerin seçmen listelerinde yer alması gibi nedenlerle seçimin iptal edilmesi gerektiği, bunların da organize bir usulsüzlük olduğunu savunuyor.

LİSTELERE İLAN TARİHİNDE İTİRAZ EDİLMEDİ

İkinci görüş ise özellikle seçmen listelerindeki usulsüzlük iddialarının seçimden önce yapılması gerektiği, YSK’nin ilan ettiği tarihlerde itiraz edilmediği için listelerin kesinleştiği, YSK’nin bu nedenle partinin başvurusunu reddedeceği yönünde.

Bu iki görüşün dışında ise YSK’ye sunulan belge ve bilgilerin doğru olabileceği, ancak aradaki farkın kapanmasını sağlayacak somut bir durum olmadığı için seçimin yenilenmesi kararının çıkmasının çok zor olduğu üçüncü görüş olarak dile getiriliyor.

BAYRAM TATİLİ İPTAL HAZIRLIĞI MI?

YSK’nin ne yönde karar vereceği hem Cumhur İttfakı hem de Millet İttifakı cephesinde merakla beklenirken, önceki yıllarda kısa bir süre kala ‘idari izin’ kararı alan hükümetin Ramazan Bayramı tatiline daha 1.5 ay olmasına karşın tatilin süresini 9 güne çıkarması ‘olası bir iptal kararına karşı hazırlık mı’ sorusunu gündeme getirdi. İptal kararı çıkması durumunda İstanbul seçiminin 9 günlük tatilin 2. günü olan 2 Haziran’da yapılması gündeme gelecek. Özellikle Ekrem İmamoğlu’na oy veren seçmenin şimdiden tatil planı yaparak sandığa gitmemesini sağlamanın amaçlanmış olabileceği kaydediliyor.

SÜREÇ GEREKSİZ YERE UZATILDI

Parti kulislerinde, en fazla tartışılan konu ise İstanbul’da seçimin yenilenmesi durumunda ortaya çıkacak olası tablonun ne olacağı etrafında toplanıyor. Bazı gruplar, seçimin yenilenmesi durumunda kazanılacağı hesabı yapıyor.

Parti içinde İstanbul’da seçimin yenilenmesinin riskli olduğunu düşünenler de bulunuyor. Bu görüşü savunanlar, “Süreç gereksiz yere çok uzatıldı. Önce geçersiz oyların sayımı, ardından bazı ilçelerde bütün oyların sayılması, tüm oyların sayımı için yapılan başvuru, en son da olağanüstü itirazla seçimin iptal edilmesi başvurusu. Gereksiz mazbata tartışmalarıyla Ekrem İmamoğlu mağdur hale getirildi. Seçim yenilenirse belki bizim seçmenimiz sandığa gider Binali Yıldırım’a oy verebilir. Ama Cumhur İttfakı’na karşı da tüm partilerin Ekrem İmamoğlu’nun etrafında toplanması gibi bir durum ortaya çıkar. İstanbul’u kazanacağız derken İmamoğlu farkı artırarak yüzde 60-65’lerle seçimi kazanır. Böyle bir tablo partiye çok daha büyük zarar verir” yorumunu yapıyor.

‘Dönem kucaklaşma dönemidir’ diyen Erdoğan, İmamoğlu’nun elini sıkmadı

Politika

AKP’li Ali İhsan Yavuz koronavirüse yakalandı: Üç gün önce MYK’ya katıldı

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, koronavirüse yakalandı. Evinde tedavi gördüğünü söyleyen Yavuz’un üç gün önce AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığındaki MYK toplantısına katıldığı ortaya çıktı.

BOLD – AKP’li Ali İhsan Yavuz, sosyal medya hesabından Kovid-19 testinin pozitif çıktığını açıkladı.

Doktorların tavsiyesiyle tedavisinin evinde yapıldığını belirten Yavuz, “Vücut kırgınlığı ve yüksek ateş şikayetiyle TBMM Hastanesine başvurdum. Burada yapılan Covid-19 testim pozitif çıkmıştır. Hekimlerimizin tavsiyeleri doğrultusunda tedavi sürecimi evde geçiriyorum. Dualarınızı bekliyor, maske, mesafe, hijyen vb. kurallara uymanızı istirham ediyorum” dedi.

Koronavirüs testi pozitif çıkan Yavuz’un üç gün önce, Erdoğan başkanlığındaki AKP Merkez Yürütme Kurulu toplantısına katıldığı kaydedildi.

TBMM’de 5 milletvekilinin daha koronavirüs testinin pozitif çıktığı belirtildi.

TBMM’de de virüs yayılıyor: 5 vekilde daha korona çıktı

Okumaya devam et

Politika

“Albayrak’ın istifası Erdoğan’ın otoritesinin zayıfladığını gösteriyor”

Metropoll Araştırmanın sahibi Özer Sencar, Berat Albayrak’ın istifasının AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın otoritesinin zayıfladığının göstergesi olduğunu söyledi.

BOLD – Metropoll Araştırma şirketinin sahibi Özer Sencar, Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığından istifasını değerlendirdi. Gazeteci Ruşen Çakır’ın YouTube yayınına katılan Sencar, “Albayrak’ın istifası Erdoğan’ın otoritesinin zayıfladığını gösteriyor” dedi.

Albayrak’ın görevden ayrılmasının İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasından farklı olduğunu söyleyen Sencar, “Süleyman Soylu ani bir kararla istifasını duyurmuştu. MHP’nin de verdiği destekle, Erdoğan istifayı kabul etmedi ve Süleyman Soylu istifasını geri aldı. Burada biraz farklı bir olay var, çünkü Berat Albayrak Süleyman Soylu gibi güçlü bir isim değil. Berat Albayrak kayınpederinin kredisini kullanan ama oturduğu makamı dolduramayan birisiydi” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN, DAMADINI İSTİFAYA ZORLADI

Merkez Bankasına Naci Ağbal’ın atanmasıyla ilgili Berat Albayrak’ın bir kriz yaşadığını ve Erdoğan’a ulaşamadığını kaydeden Sencar, şunları belirtti: “Bu durum Tayyip Erdoğan’ın Berat Albayrak’ı dikkate almayacağını fiili olarak göstermesiydi. Kendisi azletmek yerine kendisinin istifa etmesini istedi, onu uzakta tutarak istifaya zorlamış olabilir. Ama Berat Albayrak’ın istifa şeklini medeni ülkelerde karşılaştığımız bir istifa şekli olarak doğru bulmuyorum. Bunlar devlet yönetiminde karşılaşılacak şeyler değildir. Aslolan burada, Tayyip Erdoğan’ın Berat Albayrak’ı azletmeden istifaya zorladığı şeklinde bir algı yarattı bende. Bu durum da Tayyip Erdoğan’ın giderek gücünün ve otoritesinin azaldığını gösteriyor.”

Damat istifasını yayınlayacak kanal bulamayınca Instagram’dan paylaştı

Okumaya devam et

Politika

Babacan: Partili cumhurbaşkanlığı iflas etti

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Berat Albayrak’ın istifası üzerinden AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sert sözlerle yüklendi. Yaşanan olumsuzluklarda nihai sorumluluğun Erdoğan’a ait olduğuna vurgu yapan Babacan, “Son günlerde yaşadıklarımız, Türkiye’deki yönetim sisteminin ve zihniyetinin iflas ettiğini gösteriyor” dedi.

BOLD – Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan gündemi Cüneyt Özdemir’e değerlendirdi. Siyasetin bir numaralı gündemi olan Berat istifa olayında Erdoğan’ı suçlayan Babacan, “Resmi Gazete’de yayınlanan kararnamede, “görevden affını dileyen” ve “af talebi kabul edilen” ifadeleri geçiyor. Akrabalık boyutu kararnamenin diline bile yansıyor. Burada nihai sorumluluk kimde? En yakın akrabasını göreve getiren kim? Partili Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sisteminde Merkez Bankasını da Bakanı da nihayetinde yönlendiren, Cumhurbaşkanı’nın kendisidir. Nihai sorumluluğun kimde olduğu bellidir” ifadelerini kullandı.

BABACAN: ‘BAKAN’ DEĞİL, ‘CUMHURBAŞKANININ AĞZINA BAKAN’ VAR

Berat Albayrak’ın istifa sürecinde yaşanan olayların ülkenin düştüğü hali göstermesi açısından anlamlı bulduğunu ifade eden Babacan “Son günlerde yaşadıklarımız, Türkiye’deki yönetim sisteminin ve zihniyetinin iflas ettiğini gösteriyor” dedi. Tek adam rejimine de dikkat çeken Babacan “Bu yeni sistemde bakanların, komisyon başkanlarının, Merkez Bankası Başkanının gücü ve etkisi eskisi gibi değil. Yetki tek bir kişinin elinde. O kişi talimat vermeden kimse yerinden oynayamaz. Bakan, bakan diyoruz ama şu anda Cumhurbaşkanı’nın ağzına bakan bir kadro oluşmuş durumda.

“AKP UZATMALARI OYNUYOR”

Babacan AKP’nin durumunu dikkat çeken örneklerle açıkladı. “5-0 yeniksin, uzatmada oyuncu değiştirerek bu maçı kazanman mümkün değil” sözleriyle iktidarın yaptığı değişikliklere itiraz eden Babacan, AKP’nin vatandaşlara doğruları anlatmadığını söyledi. Babacan “Çarşı pazar dolaşıp evine üç-beş ürün alan herkes gerçek enflasyonun ne olduğunu görüyor. Esnaf görüyor. Soğuktan titriyor. Hayat pahalılığında şartlar kış şartları. İstediğiniz kadar “Hava ne güzel, üşümemeniz gerekiyor” deyin. Dışarıda hava -20 dereceye düşmüşken, insanlara “Merak etmeyin, hava 20 derece, günlük güneş” dedi.

“İKİ SENARYO VAR, İKİSİ DE VAHİM”

Deva Partisi lideri AKP’nin durumunu tahlil ederken birbirinden vahim iki tablonun olduğunu söyledi. O iki vahim senaryoyu anlatan Babacan “Cumhurbaşkanı, ‘Ekonomi pik yapıyor’ dedikten 2 ay sonra Merkez Bankası Başkanını değiştirdi. İlgili bakan istifa etti, Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Cumhurbaşkanlığındaki ekonomiyle ilgili birimler dahil değişiyor. Burada iki senaryo var: Birinci senaryo; bu olumsuz tablodan gerçekten haberi yok, ona bambaşka tablolar sunuluyor. Öyleyse hep beraber endişelenmeliyiz. İkinci senaryo; olan biteni biliyor ama vatandaşlara farklı anlatıyor. Bu da bir başka vahim tablodur” ifadelerini kullandı.

 

Damat istifasını yayınlayacak kanal bulamayınca Instagram’dan paylaştı

Okumaya devam et

Popular