Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Aziz Nesin’in ‘Azizname’si Kayseri’de artık sahnelenemeyecek

Yerel seçimlerde AKP’den Kayseri Belediye Başkanı olarak seçilen Memduh Büyükkılıç, ilk icraatlarından biri olarak Cumhuriyet Sahnesi’nin sahnelediği Aziz Nesin’in yazdığı “Azizname” oyununun salon tahsisini iptal etti.

Tıp fakültesi mezunu olan Büyükkılıç gençlik yıllarından beri Milli Görüş hareketi içinde yer alıyor

AKP SANSÜRÜ HER YERDE
Cumhuriyet Sahnesi’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “31 Mart yerel seçimlerimde Kayseri’ye hizmet etmek üzere seçilen Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Memduh Büyükkılıç’a hayırlı olmasını diler, görevinde başarılar dileriz. Keşke ilk icraatı 27 Nisan Cumartesi günü Kadir Has Kültür Merkezi’nde oynayacağımız “Azizname” oyunumuzun salon tahsisinin iptal etmek olmasaydı. Tüm Kayserili tiyatroseverlerden özür dileriz” denildi.

Oyunu sergileyen Cumhuriyet Sahnesi’nin yaptığı duyuru

AKP’den Kahramanmaraş Pazarcık belediye başkanı seçilen İbrahim Yılmazcan da ilk icraat olarak Muzaffer İzgü’nün Duvar isimli oyununun gösterimini iptal etmişti.

Gündem

7 yaşındaki çocuğu istismar edip öldüren katile 35 yıl hapis cezası

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde önce tecavüz edilip öldürülen 7 yaşındaki Y.Ö.’nün katili Yusuf Bayluğ, olaydan 8 yıl sonra 35 yıl hapis cezasına çaptırıldı. Bayluğ, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

BOLD – 7 yaşındaki Y.Ö.’nün, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesine bağlı Taşyalak Mahallesinde 15 Ekim 2012 tarihinde kaybolduktan 2 gün sonra bir mısır tarlasında önce tecavüz edilip daha sonra öldürülmesiyle ilgili davada karar çıktı.

7 yaşındaki Y.Ö.’nün cinayetinin faili Yusuf Bayluğ, 8 yıl sonra yargılandığı davada 35 yıl hapis cezasına çarptırılarak tutuklandı.

Y.Ö.’nün öldürülmesine ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında 1 Aralık 2013 yılında aynı köyde yaşayan ve olaydan sonra aileleriyle birlikte köyden ayrılan o dönem 18 yaşında olan U. Bayluğ ile 17 yaşındaki kardeşi Yusuf Bayluğ (17) Bursa’da gözaltına alınmıştı. İki isim 13 Aralık tarihinde “Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme” , “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “Çocuğu veya beden ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi öldürme” suçlamaları ile tutuklanmıştı. Daha sonra Yusuf Bayluğ’un dosyası, Suça Sürüklenen Çocuk olduğu gerekçesiyle ayrıldı.

CİNAYETİ İTİRAF ETTİ

Dosya kapsamında İstanbul’da avukatıyla ifade veren U. Bayluğ, Yusuf Bayluğ’un işlediği tecavüz ve cinayeti itiraf ette. U. Bayluğ, ifadesinde şunları anlattı: “Aynı evde kaldığımı Y’ye, şehir hayatına alışmadığımı köye dönmek istediğimi söyledim. Y. de bana, biraz zor döneriz, dedi. Ben de neden diye sordum. Y. de bana, Y.Ö’yü ben öldürdüm. Bundan dolayı dönemeyiz’ dedi. Y’nin Y.Ö’yü öldürdüğünü o gün öğrendim. Y. bana kaldığımız nezarethanede de bu olayı geçekleştirdiğini söyledi. O günden beri üzerimizde büyük bir yük vardır. Verdiğim ifadeyle vicdanen rahat ettim demiştir”

BERAAT KARARINI YARGITAY BOZDU

Yargılama devam ederken U. Bayluğ, verdiği ifadeyi reddetti. U. Bayluğ ve Yusuf Bayluğ 7 ay cezaevinde kaldıktan sonra 17 Haziran 2014 görülen duruşmada tahliye dildiler. 18 Ocak 2016 yılında görülen duruşmada ise delil yetersizliğinden 2 isim hakkında beraat kararı verildi. Mağdur Özaydın ailesinin avukatı Serdıl İzol’un beraat kararını temyiz etmesi üzerine Yargıtay 1. Ceza Dairesi 17 Aralık 2019’da beraat kararını bozdu. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, sanıkların savunmalarının ayrı ayrı müdafiler yerine aynı avukat tarafından yapılmasının usule uygun olmadığı, avukatlık kanunun 38’inci maddesine aykırı olduğu gerekçesi ile kararı bozdu.

MAHKEME İYİ HAL İNDİRİMİ YAPTI

Urfa 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, yaptığı yeniden yargılamada U. Bayluğ hakkında beraat kararı verirken, Yusuf Bayluğ’a, kasten adam öldürme suçundan 36 yıl, çocuğun cinsel istismar suçundan 12 yıl ve kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçunda ise 12 yıl hapis cezası verdi.  60 yıl hapis cezası verilen Yusuf Bayluğ’un cezası, iyi hal indirimi ile 35 yıla indirildi.

BABA ÖZAYDIN: 8 YIL SERBESTÇE GEZDİLER

Mağdurun babası Mahmut Özaydın, Yusuf Bayluğ’un 8 yıl boyunca dışarda serbestçe gezdiğini belirterek, beraat kararı verilen diğer şüpheli U. Bayluğ’un da tutuklanması gerektiğini savundu.

Yargı ‘kadına şiddet’i görmedi

Okumaya devam et

Gündem

Yargı ‘kadına şiddet’i görmedi

2012-2019 yılları arasında kadına yönelik şiddet iddiasıyla yapılan başvuruların yüzde 73’ünde soruşturmaya gerek olmadığı kararı verildi. Adalet Bakanlığının resmi rakamlarına göre 2012 yılında faillerin yüzde 47’si hakkında ‘takipsizlik’ kararı verilerken, bu sayı 2019 yılında yüzde 82’ye ulaştı” dedi.

BOLD – 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde kadınlara yönelik şiddet olayları bir kez daha gündeme taşındı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, 2012-2019 yılları arasında kadına yönelik şiddet başvurularında 25 bin 481 kişiden 18 bin 551’i hakkında “kovuşturmaya yer yok” denildiğini açıkladı.

10 BAŞVURUDAN 7’SİNE TAKİPSİZLİK

Yargının verdiği takipsizlik kararlarının şiddet olaylarını teşvik ettiğini ileri süren CHP’li İlgezdi “Şiddet uygulayanları cesaretlendiren bu tutum sonucunda 2012-2019 yılları arasında savcılık makamınca hakkında işlem yapılan faillerin yüzde 73’ü yani her 10 şüpheliden 7’si elini kolunu sallaya sallaya aramızda dolaşıyor” dedi.

KADINA ŞİDDETTE TAKİPSİZLİK KARARLARI ARTIYOR

İlgezdi’nin paylaştığı Adalet Bakanlığı verilerine göre 7 yıllık süreç içinde, sadece 4 bin 910 kişi hakkında kamu davası açıldı. Yargının yaklaşımı sebebiyle takipsizlik kararlarının sürekli arttığını belirten İlgezdi “Savcılık makamının şiddet failleri hakkında sergilediği tutumun tesadüfi olmadığını da yine Adalet Bakanlığı verileri ortaya koyuyor. Hakkında ‘kovuşturmaya yer olmadığı’ gerekçesiyle işlem yapılmayan şüpheli sayısı her geçen yıl düzenli olarak artıyor. Buna göre 2012 yılında faillerin yüzde 47’si hakkında ‘takipsizlik’ kararı verilerken, bu sayı 2019 yılında yüzde 82’ye ulaştı” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan gördüğü şiddet sebebiyle yine 2012-2019 yılları arasında toplam 1 milyon 608 bin 657 kadın, mahkemelerden koruma talep etti. İlgezdi, bu tabloda Adalet Bakanlığının aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddet vakalarını ihtisaslaşmış savcıların takip edeceğini açıklamasının yeterli olmadığını vurguladı.

Okumaya devam et

Gündem

Danıştay saldırısı faili Alparslan Arslan’ın cezası onandı

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Danıştay’a 2006 yılında saldırı düzenleyen Alparslan Aslan’a verilen ağırlaştırılmış müebbet ve 72 yıl hapis cezasını onadı.

AYRINTILAR GELİYOR…

Okumaya devam et

Popular