Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

7’den 77’ye çocuklarından 23 Nisan’a özel klip

Merhum Barış Manço’nun 7’den 77’ye programına katılan çocuklar büyüdü. Manço’nun oğlu Doğukan Manço ile klip çeken çocuklar “Bugün Bayram” şarkısını seslendirdi.

90’LARDAN BUGÜNE
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel olarak Barış Manço’nun 7’den 77’ye programının en sevilen bölümlerinden olan “Adam Olacak Çocuk” kısımına katılan çocuklarla bir video hazırlandı. 90’larda programda yer alan çocuklar bugünkü halleriyle kamera karşısına geçerek şarkı söyledi. Manço’nun oğlu Doğukan Manço da klipte piyano çaldı.

Kültür

Sir Ian McKellen yeniden ‘Hamlet’ olacak

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit üçlemelerindeki Gandalf ve X-Men evrenindeki Magneto rolleriyle küresel çapta şöhret kazanan “Sir” unvanlı Ian McKellen 50 yıl aradan sonra yeniden Hamlet rolünü üstlenecek.

BOLD– Sinema ve TV çalışmalarına rağmen tiyatroya hiç ara vermeyen ünlü İngiliz oyuncu 1970’ten sonra ilk defa Shakespeare’in ünlü oyununda sahne alacak. McKellen “rolüne döndüğü için kendini şanslı hissettiğini” söylüyor.

Ian McKellen 1970’te Hamlet rolünde (ortada)

81 YAŞINDA HAMLET’İ OYNAMAK

Altı kez Laurence Oliver Ödülleri, birer kez Tony Ödülleri ve Altın Küre Ödülleri, SAG Ödülleri, BIF Ödülleri, iki kez Satürn Ödülleri, dört kez Drama Desk Ödülleri, ve iki kez Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülleri sahibi olan iki kez Akademi Ödüllerine, dört kez BAFTA ödüllerine aday gösterilen Ian McKellen 81 yaşında yeniden Hamlet olmaya hazırlanıyor.

William Shakespeare’in ünlü eserini sahneye bu kez yönetmen Sean Mathias uyarlayacak. Oyunun yapımcılığını ise “Waiting For Godot” (Godot’yu Beklerken) oyununda da McKellen ile çalışan Bill Kenwright üstleniyor.

Ian McKellen ilerleyen yaşına rağmen sahne çalışmalarına devam ediyor

Theatre Royal Windsor’da sahnelenecek oyunun gösterim tarihi ile ilgili bir bilgi paylaşılmadı zira tüm dünyayı saran koronavirüs salgını sebebiyle tiyatronun ne zaman açılacağı belli değil.

1970 yılında Hamlet’te başrol oynayan Ian McKellen konuyla ilgili olarak “Bill Kenwright’ın ilham veren iyimserliği ve Sean Mathias’ın beni ‘Hamlet’i yeniden incelemeye davet etmesi sayesinde rolüme 50 yıl sonra yeniden döndüğüm için kendimi çok şanslı hissediyorum.” açıklamasında bulundu.

Ünlü oyuncunun bir başka Shakespeare eseri olan Macbeth’teki performansından tadımlık bir bölümü aşağıya bırakıyoruz.

Okumaya devam et

Kültür

Tarihi Sinop Cezaevi 1 milyon 600 bin euroya restore edilecek

1887’den itibaren 112 yıl boyunca cezaevi olarak kullanılan, edebiyat ve siyaset dünyasının birçok ünlü isminin yolunun düştüğü tarihi Sinop Cezaevi’nde kapsamlı bir restorasyon yapılacak.

BOLD– Başta Sabahattin Ali olmak üzere Refik Halit Karay, Mustafa Suphi, Ahmet Bedevi Kuran, Refii Cevat, Hüseyin Hilmi, Burhan Felek ve daha birçok ünlü simanın tutuklu ya da hükümlü olarak kaldığı cezaevi 2000 yılından beri müze olarak kullanılıyor.


AB DESTEKLİ RESTORASYON PROJESİ

Sabahattin Ali’nin ünlü “Aldırma Gönül” şiirine ilham kaynağı olan Sinop Cezaevi AB destekli 1 milyon 600 bin euro tutarında bir restorasyon projesiyle yenilenecek. Proje kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığından bir heyet incelemelerde bulundu. İncelemelerin ardından bir açıklama yapan Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, daha önce müze kapsamında bulunmayan çocuk ıslahevleri, iç kale surları ve buzhane bölümünün de restorasyonla birlikte projeye katılacağını ifade etti.

13 bin metrekare alana kurulu Tarihi Cezaevi Müze’sinin bazı kısımları restorasyon sebebiyle ziyarete kapatılacak. Her yıl yaklaşık 300 bin kişinin ziyaret ettiği cezaevi müzesinde yapılacak restorasyonun ne kadar süreceğine dair ise bir açıklama yapılmadı.

Dark turizm (hüzün turizmi) olarak adlandırılan turizm etkinliklerinin önemli bir mekanı olan tarihi cezaevi ile ilgili 2018 yılında da yine AB destekli 6 milyon euroluk bir proje gündeme gelmiş ama gerçeğe dönüşmemişti.

Sabahattin Ali 1932-33’te Sinop Cezaevi’nde dokuz ay kaldı

SABAHATTİN ALİ’NİN DİLİNDEN SİNOP CEZAEVİ

Sabahattin Ali yaklaşık 9 ay kaldığı Sinop Cezaevi’ni “Duvar” adlı hikayesinde şöyle anlatıyor: “Uzun zamanlar deniz kenarında ve surlar içindeki bir hapishanede kaldım. Kalın duvarlara vuran suların sesi taş duvarlarda çınlar ve uzak yolculuklara çağırırdı. Tüylerinden sular damlayarak surların arkasında yükseliveren deniz kuşları demir parmaklıklara hayretle gözlerini kırparak bakarlar ve hemen uzaklaşırlardı.

Benim kaldığım hapishanede her şey, her ses hürriyeti gözlerin önüne kadar getirmek, sonra birdenbire çekip götürmek için yapılmış gibiydi. Surların üstünde büyüyen ufak ufak ağaçlar, yosunlu taşlardan aşağı sarkan sarı çiçekler, bir bahar havası içinde eli kolu bağlı olmanın bütün acılarını içime dökerdi. Uçsuz bucaksız gökte bir kuğu gibi ağır ağır yüzen bulutlar benden bir teselliyi: Unutmayı alırlardı…”

Okumaya devam et

Kültür

2021 Sundance Film Festivali online yapılacak

Sinemanın saygın etkinliklerinden Sundance Film Festivali de koronavirüsün yarattığı dalganın etkisinden kurtulamayarak 2021’de çevrim içi olarak düzenlenme kararı aldı.

BOLD– Tribeca ve SXSW Film Festivallerinin online yapılacağının kesinleşmesi ve Cannes Fesitvali’nin iptal edilmesinin ardından bir haber de Sundance’tan geldi. Sınırlı birkaç gösterim dışında bu köklü festival de online olarak gerçekleştirilecek.

EN KATILIMCI SUNDANCE

Festivalin internet sitesinden yapılan açıklamayla online düzenlenme ihtimali neredeyse kesinlik kazandı. Salgının devam etmesi durumıunda 2021 Sundance Film Festivali online olarak izleyiciyle buluşacağı net bir şekilde ifade edildi. Bu yeni durum izleyiciler için önemli bir avantajı da beraberinde getirecek.

Sundance yönetimi sinemaseverlerin festival filmlerine ulaşabilmesi için yeni bir platform oluşturacak. Böylece izleyiciler hem seçkideki filmlere ulaşabilecek hem de online sohbetlere ve canlı etkinliklere katılabilecek.

Dünyanın farklı noktalarındaki festival takipçilerine ev sahipliği yapabilme imkânı tanıyan bu proje aynı zamanda eğlence dünyası için yeni bir iş ağı görevi de görecek. Festival kapsamında temsil imkânı bulan sinema toplulukları projelerini tüm dünya ile paylaşabilecek.

Yeni uygulama sayesinde daha önce sadece Utah’da gösterim yapan Sundance, farklı şehirlere de açılacak. Salgın seyahat etmeyi zorlaştırdığı için festival yönetimi pandeminin seyrine bağlı olarak etkinliklere ev sahipliği yapması için farklı kentlerdeki 20 bağımsız sinema topluluğuyla görüşmelerini sürdürüyor. Sundance kapsamına alınması düşünülen kentler arasında ilk etapta Los Angeles, New York, Nashville, Austin, Detroit, Atlanta ve Mexico City bulunuyor.

Okumaya devam et

Popular