Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

7’den 77’ye çocuklarından 23 Nisan’a özel klip

Merhum Barış Manço’nun 7’den 77’ye programına katılan çocuklar büyüdü. Manço’nun oğlu Doğukan Manço ile klip çeken çocuklar “Bugün Bayram” şarkısını seslendirdi.

90’LARDAN BUGÜNE
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel olarak Barış Manço’nun 7’den 77’ye programının en sevilen bölümlerinden olan “Adam Olacak Çocuk” kısımına katılan çocuklarla bir video hazırlandı. 90’larda programda yer alan çocuklar bugünkü halleriyle kamera karşısına geçerek şarkı söyledi. Manço’nun oğlu Doğukan Manço da klipte piyano çaldı.

Kültür

Vizyona gün sayan Rise of Skywalker’dan yeni fragman

20 Aralık’ta vizyona girecek olan Star Wars: The Rise of Skywalker’dan yeni bir fragman yayınlandı.

BOLD– Star Wars evrenindeki üçüncü üçlemenin son filmi olan The Rise of Skywalker’ın ilk fragmanı birkaç ay önce yayınlanmıştı. İkinci Film The Last Jedi’da bıraktığı yönetmenliğe geri dönen J.J. Abrams’ın çektiği filmin fragmanı The Last Jedi’dan daha iyi bir film olduğu konusunda umut verici.

“Rey” rolündeki Daisy Ridley

SKYWALKER KARDEŞLER GERİ DÖNÜYOR

George Lucas’ın yönettiği efsanevi ilk üçlemede Luke Skywalker olarak izlediğimiz Mark Hamill 1983’teki Return of Jedi’dan tam 34 yıl sonra The Last Jedi ile Star Wars evrenine geri dönmüştü. 20 Aralık’ta gösterime girecek olan Rise of Skywalker ile Mark Hamill bir kez daha Luke Skywalker olacak. Luke Skywalker’ın kız kardeşi Prenses Leia rolünde izlediğimiz Carrie Fisher ise 2016 yılında hayatını kaybetmişti. Bu yüzden Prenses Leia karakterine nasıl veda edileceği merak konusu.

EVRENE YENİ YÜZLER KATILIYOR

Daisy Ridley, Adam Driver, John Boyega, Oscar Isaac, Lupita Nyong’o, Domhnall Gleeson, Kelly Marie Tran, Joonas Suotamo ve Billie Lourd gibi ilk iki yapımda rol alan oyuncuları yeniden izleyeceğimiz Rise of Skywalker’da Naomi Ackie, Keri Russell, Matt Smith ve Richard E. Grant gibi isimler ise ilk kez yer alacak. Billy Dee Williams ise 1983’teki Return of Jedi’dan 36 yıl sonra Lando Calrissian rolüne geri dönüyor.

20 Aralık’taki vizyon öncesi yayınlanan fragmanı sizlerle paylaşıyoruz.

Okumaya devam et

Dünya

Facebook’tan İstanbul Sanat Rehberi

Facebook “Cityguides” projesi kapsamında İstanbul Sanat Rehberi yayınladı.

BOLD– İnternetten yayınlanmasının yanı sıra basılı olarak da üretilen rehber İstanbul Bienali’nin yapıldığı mekanlarda izleyicilere dağıtılıyor. Facebook Topluluk Şehir Rehberleri” projesi kapsamında dünya genelinde basılan 11. rehber olan İstanbul Sanat Rehberi hem Türkçe hem İngilizce olarak basıldı.

AMAÇ SANAT ETKİLEŞİMİNİ GÜÇLENDİRMEK
“Şehrin Sanat Merkezleri, Radarımızdaki Galeriler, Sanatı Misafir Edenler, İple Çekilen Etkinlikler, Sanatı Sokağa Taşıyanlar” isimli bölümlerden oluşan rehberde 50’ye yakın sanat mekânı ve etkinliği tanıtılırken İstanbul’daki “sanat” odaklı üç Facebook topluluğunun seçilmiş önerileri de sanatseverlere sunuluyor.

“Kültür-sanatın temel bir insan ihtiyacı olduğunu; iyileştirici, onarıcı, eleştirel gücünün bütün zorlukları aşmakta kilit bir rol üstlendiğini düşünüyoruz.” ifadesine yer verilen İstanbul Sanat Rehberi’nde İstanbul’daki kültür-sanat topluluğunun bir parçası olmayı kolaylaştırıcı ve bireylerin kültür-sanat çerçevesinde etkileşime geçmelerini teşvik edici bir etki oluşturmanın amaçlandığı dile getirildi.

Okumaya devam et

Kültür

Yeni sinema kanunu ile önemli değişiklikler getiriliyor

Yeni sinema yasasının uygulama esaslarını düzenleyen ve 22 Ekim 2019 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmelik önemli değişiklikler içeriyor.

BOLD– Tüm filmlerin bakanlığa bildirilmesi, reklam süreleri, promosyonlar, dijital platformlarda yayın gibi konulardaki karışıklığı gideren yeni yasa yeni yaş sınırlandırmalarını da içeriyor.

GÖSTERİLEN HER FİLM SATILAN HER BİLET BİLDİRİLECEK

Yeni yasaya göre sinema salonları gösterilen her filmi ve bilet satışlarını bakanlığa bildirmek zorunda olacak. Bakanlıkta toplanan bu bilgiler bir uygulama aracılığıyla eş zamanlı olarak sektörün tüm paydaşları ile paylaşılacak. Bu yolla hem şeffaflığın sağlanması hem de sektörel planlamaların daha sağlıklı yapılması amaçlanıyor.

MISIR SAVAŞLARI NİHAYET BİTTİ

2019’un ilk aylarında yapımcılar ve Mars Group arasında yaşanan promosyon savaşları da yeni yasa tarafından sonlandırıldı. Yönetmelikteki “Sinema salonu işletmecileri ya da sinema filmi bileti satan diğer gerçek veya tüzel kişiler, sinema filmi bileti ile birlikte başka bir ürünün satışını aynı anda yapamaz, sinema biletini başka bir ürün veya hizmetin satın alınması şartına bağlayamaz.” ifadesi bu konuda kesin bir hüküm getiriyor.

REKLAM SÜRELERİNE DÜZENLEME

Sinema salonlarıyla ilgili en önemli şikayetlerden biri olan reklam süreleri de yeni yasayla düzenlendi. Buna göre film öncesindeki reklamların süresi 10 dakikayı geçemeyecek. Genellikle reklamlar ve gösterim arasında yer alan fragmanlar konusunda ise “en az” üç dakika şeklinde bir düzenleme yapıldı.

YAŞ SINIFLANDIRMALARI DEĞİŞTİ

Filmlerle ilgili yaş sınıflandırmaları “Genel İzleyici, 6A, 6+, 10A, 10+, 13A, 13+, 16+ ve 18+” olarak yeniden düzenlendi. Ayrıca fragmanlardaki “Bu film henüz sınıflandırılmamıştır.” uygulamasına da son veriliyor. Buna göre fragmanlar da gösterilmeden önce sınıflandırılacak. Böylece ailelerin çocuklarıyla gittikleri filmlerde çocukların görmesi uygun olmayan korku vb. filmlerin fragmanları gösterilemeyecek.

SİNEMA VE DİJİTAL PLATFORMDA EŞ ZAMANLI GÖSTERİM OLMAYACAK

Yılmaz Erdoğan’ın “Organize İşler Sazan Sarmalı” filmini henüz sinemalarda gösterimi devam ederken Netflix’e satması üzerine başlayan tartışmalara da yeni yasayla son verildi. Buna göre sinema filmleri gösterim tarihinden itibaren 5 ay geçmeden ücretli yayın yapan platformlarda, 6 ay geçmeden ücretsiz yayın yapan platformlardan gösterilemeyecek.

YENİ İNDİRİM TÜRLERİ

Sinema salonlarında uygulanan indirimli biletlerde çeşitlendiriliyor. “Belirli yaş ve üzeri bileti”, “Engelli bileti”, “Şehit yakını ve gazi bileti”, “Halk günü bileti”, “İnternet bileti”, “Kamu meslek grubu bileti”, “Öğrenci bileti” ve “Sabah seansı bileti” gibi yeni indirimler sinema salonuyla yapımcı ve dağıtımcı arasındaki anlaşmaya göre uygulanabilecek. Halk günleri de haftada iki gün olarak uygulanabilecek.

Okumaya devam et

Popular